Mobilizujeme.cz

Asus Fonepad: přerostlý mobil a malý tablet v jednom živě z Barcelony (MWC 2013)

  |  komentovat  |  autor: , ,

 Asus je mistr ve výrobě zařízení, které se dají přeměnit z jednoho do druhého. Takovýchto přístrojů jsme se dočkali už několika. Minulý rok na zakázku firmy Google vyrobil velmi úspěšný tablet Nexus 7. A v přesně v jeho šlépějích kráčí dnešní novinka. Žádné transformace, prostě před sebou máme opravdu obří mobil, respektive malý tablet.

Asus Fonepad se začal skloňovat již nějakou dobu před vydáním, kdy unikli určité informace o tom, že by Asus podobné zařízení chystal. A tato informace se zdála být celkem logickou, Fonepad je vlastně odpovědí na ostatní telefonující tablety. Sice si moc nedokážu představit někoho, kdo s tímto chodí po ulici a má 7″ Fonepad u ucha a telefonuje, přesto si myslím, že podobné zařízení mají na slunci své místo.

Asus Fonepad je tedy, alespoň pro mě, malý tablet, který v případě nouze nahradí klasický smartphone. Velikost jeho úhlopříčky je totiž, jak jsem již zmínil, 7 palců a displej je vyrobený technologií IPS. Rozlišení dosahuje hodnoty 1280 x 800 pixelů, pro běžnou práci je tedy zcela dostačující. Navíc se mi displej zdál dostatečně kvalitní, IPS technologie dělá své a barvy jsou příjemně syté, ale ne přepálené a taktéž pozorovací úhly mi přišly bezproblémové.  Tablet je navíc vyroben z jednoho kusu kovu, jediná část jeho těla, která je plastová, je horní proužek na zádech, který kryje anténu a sloty na microSD a microSIM kart. Čím je Asus Fonepad rozhodně zajímavý je použitý hardwarová platforma. Není zde totiž použit klasický ARM procesor, jak jej známe z drtivé většiny konkurentů, ale Fonepad je jedno z prvních zařízení, které v sobě schovává procesor od Intelu – Atom Z2420. Procesor je sice jednojádrový, ale na mojí otázku, jak to vidí Asus s výkonností tohoto procesoru, mi zástupce odpověděl, že dle interních benchmarků by měl procesor převyšovat výkonem podobně koncipované tablety, jmenoval konkrétně Kindle Fire a Samsung Galaxy TAB 2 7.0. Čím se Asus dále chlubí, je snížená spotřeba samotného procesoru oproti výše jmenované konkurenci o 1/3. Jako grafický čip je použit SGX540 a tablet disponuje 1 GB RAM. V Evropě se budou prodávat dvě verze tabletu, jedna s 3,2 Mpx zadním fotoaparátem včetně autofokusu, ale bez LED diody na přisvětlení, druhá verze fotoaparát mít nebude. Kapacita paměti bude buď 8 nebo 16 GB, rozšířit půjde až do velikosti 32 GB. Mimo Evropu půjde sehnat pouze verze s fotoaparátem.

Jako operační systém je použit Android ve verzi 4.1.2 Jelly Bean, který v Fonepadu působí opravdu velmi svižně. Výrobce se jej ani nesnažil moc upravit a jediné, co je opravdu navíc, či jinak, je výsuvná lišta ve spodní části, kde si můžete nastavit rychlé zástupce plovoucích aplikací. Lze si tak tedy otevřít kalkulačku bez toho, aniž by jste byli nuceni opustit samotnou aplikaci, ve které se aktuálně budete nacházet. Řešení je to příjemné, byť ne originální.  Asus taktéž přislíbil brzkou aktualizaci Androidu na verzi 4.2. Asus Fonepad by se měl začít prodávat na přelomu prvního a druhého kvartálu tohoto roku, uvidíme tedy, kdy přesně jej Asus uvede v České repblice. Pokud se chcete na tablet podívat blíže, máme pro vás živé video z Barcelony:

Jelikož se stále nacházíme na světovém mobilním kongresu, budeme vás tak pravidelně informovat i o dalších novinkách z veletrhu, a proto nezapomeňte sledovat Mobilizujeme.cz.

ČLÁNKY:
Samsung přidává k televizi Galaxy S8+ zdarma. Má to ale háček

Samsung přidává k televizi Galaxy S8+ zdarma. Má to ale háček

DNES  |    |  diskuze (0)

Samsung je velká firma a vyrábí velké množství produktů. Několikero svých odvětví dokáže ale mistrně spojit a nezřídka se tak stává, že…

128 GB microSD kartu nyní seženete za hubičku, stačí jen 250 Kč

128 GB microSD kartu nyní seženete za hubičku, stačí jen 250 Kč

DNES  |    |  4 komentáře

Stejně jako platí Moorův zákon, tak každým rokem za přibližně stejnou částku koupíte paměťovou kartu s větším úložným prostorem. A platí to…

Češi rádi platí s telefonem. U SMS vedou jízdenky a parkovné

Češi rádi platí s telefonem. U SMS vedou jízdenky a parkovné

DNES  |    |  diskuze (0)

Platby „esemeskou“ za nejrůznější služby jsou mezi majiteli mobilních telefonů v České republice oblíbené. Dvě třetiny z celkového počtu plateb jsou za jízdné…

Mobilní zobrazení