Mobilizujeme.cz

ART vs. Dalvik aneb bitva uvnitř Androidu

  |  8 komentářů  |  autor:

Uvnitř Androidu se schyluje k bitvě mezi současným a novým alternativním běhovým prostředím. Nyní se objevilo i video, ve kterém je jejich srovnání. A jak to dopadlo?

Na začátek si trošku představíme obě běhová prostředí aneb runtime. Současné prostředí Dalvik funguje jako JIT (Just In Time) kompilátor. To znamená, že nejdřív vezme bytecode, který následně musí přeložit (zkompilovat) do strojového kódu a pak spustit. Někteří zlí jazykové viní právě Dalvik z pomalosti Androidu, zvlášť na slabších telefonech.

Teď to vypadá, že se Google připravuje vzít jim „vítr z plachet.“ Už dva roky pracuje na ART (Android Runtime), které používá AOT kompilátor (Ahead Of Time). A v čem tkví „ta výhoda“ oproti Dalviku? Především v tom, že se aplikace překládá z bytecode na strojový kód už při instalaci, tudíž jej potom jen spustí. Výhodou je menší náročnost, tudíž větší výdrž baterie, lepší multitasking a celkově větší plynulost prostředí. Nevýhodou je, že instalace trvá déle, právě kvůli kompilování už při instalaci a také větší náročnost na paměť. Tato náročnost se obvykle pohybuje v řádu 10% až 20%.

Níže si můžete prohlédnout rozdíl v praxi. Na videu jsou dva Nexusy 7, jeden ale používá klasický runtime Dalvik a druhý už ART.

http://www.youtube.com/watch?v=xgnZbdO4NV0

Toto prostředí si nyní můžete vyzkoušet také, pokud vlastníte zařízení s Androidem 4.4. Pokud si v nastavení zvolíte Vývojářské možnosti -> Výběr běhového prostředí. Telefon se poté restartuje a zhruba za deset minut naběhne. V případě, že vám některé aplikace nepůjdou spustit, zkuste je odinstalovat a znovu nainstalovat.

zdroj: Android Beat, Android Police

ČLÁNKY:,
První dávka Snapdragonu 845 poputuje do Galaxy S9

První dávka Snapdragonu 845 poputuje do Galaxy S9

DNES  |    |  diskuze (0)

Letošní rok si pro nás Samsung připravil dvojici top modelů S8 a S8+. Ty nabízejí přelomový design nebo nekompromisní výbavu. Jinak tomu…

Android 8.0 Oreo oficiálně: silnější a sladší, než kdy předtím

Android 8.0 Oreo oficiálně: silnější a sladší, než kdy předtím

VČERA  |    |  diskuze (0)

Spekulacím je konec, při dnešní příležitosti zatmění Slunce totiž Google oficiálně odhalil novou verzi svého operačního systému. I když představení jistě nebylo…

Projekt Android One ožívá. Uzavře Xiaomi s Googlem partnerství?

Projekt Android One ožívá. Uzavře Xiaomi s Googlem partnerství?

VČERA  |    |  diskuze (1)

Google si po příchodu na indický trh liboval ve vývoji levných zařízení s čistým Androidem. Projekt s názvem Android One by teď mohl…

Mobilní zobrazení