Recenze Apple Watch Ultra – Všestrannější chytré hodinky neexistují
- V redakci jsme měli příležitost otestovat nové Apple Watch Ultra
- Všestrannější chytré hodinky na trhu snad neexistují
- Jsou pro vášnivé sportovce, nebo spíš běžné uživatele?

Cupertinská společnost Apple před více než měsícem představila novinku, se kterou zároveň vstupuje do ještě neprobádaného segmentu. Takový krok pochopitelně rozdělil fanoušky na dva tábory a je potřeba říct, že právem. Ačkoliv totiž firma propaguje své Watch Ultra jako ultimátní zařízení pro vášnivé sportovce, všichni tak nějak tušíme, že většina uživatelů bude hodinky využívat jiným (a méně extrémním) způsobem.
Pokud bych měl v krátkosti shrnout hlavní taháky nových hodinek od Applu, vypadá to následovně. Ultry lákají na velice pokročilé funkce, větší displej společně s masivní baterií, robustnější design a prémiové materiály. Bude to ovšem stačit natolik, aby si technologický gigant ospravedlnil cenu 25 tisíc korun?
Ekologické balení si vybírá svou daň
Naše putování zahájím rovnou u samotného balení. Už na první pohled je patrné, že Apple to s ekologií myslí zatraceně vážně a chce, aby byl každý produkt co nejmenší zátěží pro naši planetu. Proto jsme se dočkali kompletně papírového balení v bílé barvě, jehož největší dominantou je vyražený text „Watch“ včetně jablíčka. Někdo by řekl minimalistické řešení, já říkám fádní a bez nápadu. Od produktu za takové peníze bych čekal zkrátka něco víc.

Krabička se otevírá ze zadní strany, a to pomocí dvou paciček, které už znáte z předchozích modelů. Po rozevření se naskytne pohled na další krabičky uvnitř včetně brožury, jež se věnuje rychlému představení produktu. Po rozevření dalších krabiček už držím v ruce tělo hodinek včetně krásného oceánského řemínku v temně inkoustové barvě.
Obsah balení
- Apple Watch Ultra
- Oceánský řemínek
- Kabel na nabíjení s USB-C
- Brožura s představením produktu
Dobře promyšlený design
Když jsem poprvé spatřil Apple Watch Ultra během prezentace, okamžitě mi hlásek v hlavě říkal, že jsou přímo obrovské. Dosud jsem byl zvyklý nosit 44mm Watch Series 6, které na mou ruku padnou naprosto perfektně. Zároveň visel pořádný otazník nad hmotností, neboť Ultry váží 61,3 gramu, což je vskutku diametrální rozdíl oproti mým „šestkám“. Rozhodnutí Applu ale schvaluji, neboť dobrodruhové nemohou mít na ruce kdejaká tintítka!
Jakmile jsem ale dostal hodinky poprvé do ruky, došlo mi, že jakékoliv obavy nejsou na místě. Řekl bych, že Apple odhadl velikost téměř dokonale a pokud nemáte vyloženě hodně malé zápěstí, měli byste být spokojeni. Zvýšená hmotnost také není problém, je to jen a pouze o zvyku. A pokud bych měl být upřímný, větší starosti mi dělala inovovaná boční strana společně s oranžovými detaily.
Výrůstek na pravé straně hodinek sice chápu z pohledu funkčnosti, ale po designové stránce mi to nějak nejde dohromady, a to ani po více než týdnu používání. Také se mi nelíbí oranžové kolečko na digitální korunce a akčním tlačítku a řekl bych, že se v tomto směru Apple dopustil módního přešlapu. Hodinky z Cupertina totiž byly vždy považovány za univerzální doplněk, což v případě oranžové barvy u modelu Ultra neplatí.

Lepší materiály jen tak nenajdete
Jak jsem popisoval na úplném začátku recenze, mezi hlavní taháky nových Apple Watch Ultra patří zvolený materiál. Samotné tělo hodinek je z velice odolného titanu (certifikace odolnosti MIL-STD 810H), který by měl přežít i ty nejextrémnější podmínky. Jediné, co bych snad změnil, je barva. Osobně mám rád tmavější hodinky, a to z toho důvodu, že tělo krásně splývá s displejem a tím vytváří dokonalou iluzi. Model Ultra dává naopak velmi jasně najevo, kde displej začíná a kde končí. Nezbývá tedy nic jiného, než doufat v to, že Apple jednoho dne uvede na trh i tmavou variantu.
Aby hodinky mohly být považovány za odolné, je potřeba, aby tomu odpovídal i displej. Ten je na rozdíl od klasických Apple Watch rovný, s čímž pravděpodobně budete chvíli bojovat. Boční strany chrání titanový rámeček a když se mrknete na displej z profilu, vidíte, že je i maličko vyvýšený. Pokud tedy hodinky položíte na stůl displejem dolů, ve skutečnosti se safírové sklíčko vůbec nedotýká plochy. Vyvýšení také chrání hodinky proti bočnímu nárazu, což je opět více než praktické.
Takový design s sebou přináší ale i jeden velký nedostatek. Pokud jste nyní zvyklí ovládat Apple Watch po celé ploše displeje, tak u modelu Ultra se musíte takové chování odnaučit. Velmi brzy vás totiž začne vyvýšený rámeček štvát a mírně škrábat na prstu, což není dvakrát příjemný pocit. Je to zkrátka jeden z ústupků, který musel Apple udělat proto, aby model Ultra mohl být považován za skutečně odolný.

A jak je to s řemínkem?
Nedílnou součástí designu chytrých hodinek jsou určitě i vyměnitelné řemínky. Za ta léta používání už mám pěknou sbírku, přičemž každý kus se hodí pro jinou událost či outfit. Apple s modelem Ultra představil i další novinku, a sice temně inkoustový oceánský řemínek. Ten má po celém povrchu příjemné žebrování a uvnitř je dutý, abyste jím mohli provléct sponu pro upevnění na zápěstí.
A ačkoliv je řemínek skvělý, mám tři výhrady. Tou první je, že výše zmíněná spona velice ráda škrábe hliníkový MacBook v oblasti touchpadu. V otvorech pro sponu se zároveň drží voda, což je otravné třeba ve chvíli, kdy vylezete ze sprchy. Pro mnohé může být problém také žebrování, které po delším nošení nechává otlačenou kůži.
Pak mám ještě takovou poznámku pod čarou. Oceánský řemínek se nehodí pro všechny příležitosti, a tak jsem jej kombinoval s textilním. Je potřeba počítat s tím, že Ultry jsou větší a těžší, což znamená jediné – na ruce budou hodinky s textilním tahem volnější.

Fenomenální displej
Kategorie sama o sobě je poté displej, který je oproti předchozím modelům gigantický. Apple v tomto směru sáhl po ověřené klasice, tudíž žádnou novou technologii nehledejte. I zde ovšem nalezneme nějaký ten zlepšovák pro dobrodruhy. Konkrétně mám na mysli vskutku impozantní maximální jas, který dosáhl hranice 2000 nitů. A co to vlastně znamená v praxi?
Díky tomuto kroku Apple dosáhl toho, že je displej čitelný za jakékoliv situace. Je úplně fuk, jestli na hodinky praží slunce, nebo padají trakaře. Čitelnost je prakticky dokonalá a během celého testování se mi nestalo, že bych měl problém cokoliv na displeji rozeznat. Jas 2000 nitů se také hodí ve chvíli, kdy chcete v noci využít Apple Watch Ultra jako baterku. Rozdíl s jinými modely je skutečně velký.

Dále je potřeba zdůraznit, že displej má v tuto chvíli jednu zásadní vadu. Zdá se mi totiž, že Apple s vývojáři nový rozměr snad vůbec nekonzultoval a výsledek také podle toho vypadá. Očekával bych, že s větším displejem budou aplikace optimalizovány tak, aby dokázaly zobrazovat více informací najednou. To se nyní neděje a jediné, čeho se dočkáte je, že prostředí jednotlivých aplikací je mírně zvětšeno. Jinými slovy – Apple a vývojáři (zatím) vůbec nevyužili potenciál většího displeje. A odskáčou to právě ti zákazníci, kteří si Ultry koupili jako jedni z prvních.
Ve watchOS moc změn nenajdete
Když Apple vstupuje do nového segmentu, nesnaží se zaujmout hardcore fanoušky. Místo toho myslí na běžné uživatele a chce jim dodat unifikované řešení, které bude vyhovovat naprosté většině. Jinak tomu není ani u modelu Ultra, a to zejména v oblasti softwaru. Je to ale opravdová chyba, nebo spíš sázka na jistotu a ekosystém? To se pokusím vysvětlit v následující kapitole.

Jakmile se odprostíte od nového vzhledu a podíváte se novým Apple Watch Ultra „pod kapotu“, zjistíte, že drtivá většina funkcí je beze změny. Tento fakt potvrzuje mou teorii, kterou jsem vám prozradil na začátku samotné recenze – má to být zařízení pro ultimátní sportovce, ale všichni tušíme, že většina uživatelů bude hodinky používat naprosto běžným způsobem. A právě proto ve watchOS příliš velké změny neočekávejte.
Apple zkrátka chce, aby i takto ultimátní zařízení našlo uplatnění v reálném životě. Sami si totiž musíme přiznat, že netrávíme celé dny v přírodě, neběháme denně desítky kilometrů a běžně se nepotápíme desítky metrů do hlubin moře. Místo toho pracujeme, bavíme se nebo trávíme čas s našimi nejbližšími. Je tedy potřeba, aby hodinky zvládaly nejen sportovní část. A to je jeden z hlavních rozdílů mezi Applem a konkurenty v této kategorii.
Staré známé senzory
Právě proto u nových Apple Watch Ultra najdete několik senzorů, které se shodují i s jinými modely cupertinského giganta. Ty totiž neslouží jen pro sport, ale taktéž pro zkvalitnění běžného života. Najdeme zde měření okysličení krve, monitorování tepu i spánku, sledování tělesné teploty, detekci pádu či autonehody a tak podobně.
Dobře funguje i kombinace GPS pásem L1 a L5, což je taktéž výsada modelu Ultra. Jelikož je teď ideální čas na houbaření, vyrazil jsem hledat praváky a při té příležitosti zapnul sledování cesty tak, abych později mohl aktivovat zpětné navádění. Vše běželo bez jediného problému a tak si říkám, jestli je něco podobného v Česku vůbec potřeba. Celkové pokrytí signálem je na perfektní úrovni, nicméně umím si představit, že třeba v Americe řeší zcela opačný problém.

Funkce, se kterými se cítíte bezpečně
Jak už jsem párkrát zmínil, Apple dělá své produkty s vědomím, že je budou používat běžní uživatelé. Proto implementoval pár funkcí, díky kterým se budete cítit daleko bezpečněji a upřímně právě tohle mohou být prodejní argumenty, na které vás model Ultra utáhne. Kdo by totiž netoužil po pocitu bezpečí?
Chytré hodinky od Applu nabízí funkci SOS, kterou už ovšem můžete znát i z předchozích modelů. Jde o velmi užitečnou věc, u které nikdy nevíte, kdy se může hodit. Další důležitou vychytávkou je siréna, která dosahuje hlasitosti až 86 dB a aktivuje se podobně jako SOS. Poslechnout si ji můžete na videu.

Mezi extrémně užitečné (a bezpečností) funkce dále řadím již zmíněné zpětné navádění, detekci pádu a nově i detekci autonehody. Jde zkrátka o komplexní balíček, kterému se jen těžko odolává.
Parádní je i akční tlačítko
Pro pravidelné sportovce je akční tlačítko velmi důležitou součástí hodinek. Sám si vzpomínám na léto, kdy jsem pravidelně vyrážel na kolo a vždy bylo potřeba před zahájením jízdy naklikat danou aktivitu v aplikaci. Tento nešvar s modelem Ultra odpadá, neboť stačí zmáčknout tlačítko na boční straně hodinek – jednoduché, rychlé a vlastně i uspokojující.

Výdrž na jedno nabití
Chytrým hodinkám od Applu se často vyčítá, že nevydrží pomalu ani jeden den bez nabíjení. Model Ultra tuto vlastnost bere na zcela novou úroveň, neboť jeho výdrž se zvýšila až na nějakých 36 hodin. Přesto si velká spousta lidí ze zvýšené výdrže akorát utahuje a tvrdí, že i daleko levnější konkurenti vydrží násobně více. Je to ovšem ten správný úhel pohledu?
Je potřeba nejprve pochopit, že Apple Watch Ultra nejdou proti specifickému sportovnímu segmentu, což už jsem snad dostatečně zdůraznil o pár odstavců výše. Jde vskutku o komplexní produkt, který umí mimo jiné sledovat i pohybovou aktivitu. Jinými slovy – nezaměřuje se na jeden segment ze 100 %, podobně, jako často zmiňovaní „konkurenti“.
Abych ovšem jen neobhajoval myšlenku produktu, pojďme se mrknout na to, jak si Ultry vedou v řeči čísel. Hodinky jsem si schválně na začátku týdne nabil na 100 % a poté co pár hodin sledoval vývoj baterie ve spojitosti s aktivitou. A takto to dopadlo.
Reálná výdrž Apple Watch Ultra
První den
- Stav 100 % – čas 6:52 – nasazuji hodinky a jedu do kanceláře
- Stav 75 % – čas 19:35 – celý den práce u PC, účast na press eventu a let balónem
Druhý den
- Stav 62 % – čas 6:24 – budíček, za noc monitoringu „sežraly“ 13 %
- Stav 30 % – čas 21:23 – celý den práce u PC, nákup, běh 5 kilometrů
Třetí den
- Stav 5 % – čas 16:22 – celá noc + celý den na ruce, žádná extra aktivita
- Stav 0 % – čas 18:35 – konec testování

Jak můžete vidět, Apple Watch Ultra zvládnou při naprosto normální zátěži vydržet téměř 3 dny a 2 noci. Při opravdu fyzicky namáhavé aktivitě a měření si troufnu odhadnout, že výdrž by šla o 1 den dolů podle toho, jak dlouho byste pohybovou aktivitu měřili. A proč jsem vlastně ztrácel čas se zapisováním hodnot?
Cílem bylo alespoň částečně ilustrovat, že jsem měl v průběhu využívání hodinek velké množství příležitostí pro nabíjení. Případy, kdy nebudete mít týden přístup k elektřině, jsou silně okrajové a v dnešní době až trochu nereálné. A přesně kvůli tomu je až směšné, když si někdo utahuje z toho, že Ultry vydrží „jen“ 36 hodin. Dle mého názoru je výdrž více než dostatečná, a s ohledem na dostupné funkce až neuvěřitelná.
Ideální pro každodenní život
Dovolím si nesouhlasit s Applem, který na většině propagačních materiálů tvrdí, že se Ultry hodí pouze pro velké sportovce. Já si naopak myslím, že jde o skvělý každodenní nástroj pro normální život. Proč?
Protože mám v hodinkách vše, co potřebuji – napojení na ekosystém, aplikace, kalendář, hlasového asistenta Siri, vylepšené volání se třemi mikrofony, měření teploty těla během spánku a takto mohu pokračovat do nekonečna. Vítám také bytelnější zpracování a safírové sklíčko… konečně se hodinky nepoškrábou jen tím, že je nosím.

Pár slov závěrem
Na začátku recenze jsem se ptal, zda budou nové vlastnosti produktu stačit na to, aby si technologický gigant ospravedlnil cenu 25 tisíc korun. Doufám, že jsem vás přesvědčil, že Apple Watch Ultra nejsou jen nástrojem pro polobohy, ale také skvěle slouží nám, obyčejným lidem, kteří se denně nepotápí a neběhají desítky kilometrů.
Dle mého názoru jde o extrémně komplexní produkt, který splňuje každý existující požadavek zákazníka a míří do jasného mainstreamu. Za své peníze dostanete prvotřídní zařízení, které přes týden využijete jako odolnější Apple Watch a o víkendu naopak jako nekompromisní bestii na zápěstí.
Takže ano – kombinace pokročilých funkcí, většího displeje společně s masivní baterií, robustnějšího designu a prémiových materiálů rozhodně funguje. Jsem upřímně zvědav, jak se k produktu postaví trh a zda uvidíme v následujících letech vylepšené verze. Protože ruku na srdce, existuje pár věcí, které Apple nezvládl vychytat.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | |
![]() |
Autor článku

Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.
Technologiím se věnuji už dlouhých 14 let. Mobily, umělá inteligence, elektromobily – nic mi není cizí. Za tu dobu jsem sepsal tisíce článků, natočil tisíce videí a nasbíral statisíce sledujících na sociálních sítích.