Mobilizujeme.cz

Apple sleduje polohu iPhonů. Od kdy, proč a v čem je nebezpečí?

  |  2 komentáře  |  autor:

Apple tento týden zasáhla pořádná mediální bomba, když se přišlo na to, že americká společnost sleduje polohu iPhonů a iPadů. Do popředí se tak dostaly bulvární zprávy informující o záměru Applu doslova šmírovat jednotlivé uživatele. Jaké jsou však skutečné důvody zjišťování dat o poloze jednotlivých zařízení s iOS?

Operační systém iOS nabízel lokalizační službu již od svého zrození, tj. zjišťování pozice nejen na základě integrovaného GPS modulu, ale také pomocí nejbližších buněk operátora a Wi-Fi hotspotů. Tehdy využívala zařízení Applu databáze společností Google a Skyhook. Ovšem od verze systému iOS 3.2 začal Apple vytvářet svoji vlastní databázi, což je důvod, proč Apple potřeboval sbírat údaje o poloze jednotlivých zařízení. Anonymní data byla šifrovaně odesílána z každého zařízení, databáze Applu rostla a byla prospěšná každému majiteli iPhonu a iPadu využívající lokalizační služby. To je zatím vše v pořádku.

Vážný problém spočívá až v tom, že soubor, který obsahuje data o zaznamenané poloze daného zařízení (až rok zpátky), je nezašifrovaný. Po připojení přístroje k jakémukoliv počítači je navíc tento soubor (nazvaný consolidated.db) synchronizován s programem iTunes, takže k případnému zneužití citlivých dat o zaznamenané poloze není ani potřeba zcizit daný iPhone či iPad.

Záměrem Applu tedy od počátku bylo sesbírat data o poloze uživatelů, která pomohou následně všem uživatelům využívajících lokalizační služby. Pokud by s tímto někdo nesouhlasil, pak neměl přijmout licenční podmínky, ve kterých Apple zmiňuje sbírání dat o poloze, což mimochodem dělá také Google. Licenční podmínky však mají tisíce slov, takže je prakticky nikdo ani nečte.

Rozdíl oproti Googlu je však v tom, že Apple udělal hned dvě zásadní chyby – soubor se zaznamenanými daty je nezašifrovaný a může se jednoduše dostat i na cizí počítače. To jsou hlavní problémy, které by ve skutečnosti měly zajímat jednotlivé majitele telefonů iPhone a tabletů iPad. Otázka sledování a zneužívání dat Applem je jen čistě bulvární, bez jakýchkoliv důkazů.

Pokud se majitelé iPhonu a iPadu bojí případného zneužití jejich dat se zaznamenanou polohou, mohou si zdarma stáhnout aplikaci Untrackerd, která vymaže a následně zablokuje přidávání záznamů o poloze do logovacího souboru. Aplikace je však dostupná jen po „odemčení přístroje“ (tzv. Jailbreaku) z repozitáře Cydia. Oficiální cestou nelze sledování vaší polohy zabránit.

via: GSMArena

ČLÁNKY:, , ,
Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

Nová platební aplikace od Googlu posílá peníze skrze zvuk

DNES  |    |  diskuze (0)

Google v Indii zavedl novou platební aplikaci a nazval ji Tez, což v hindštině znamená rychlý. A ona je nejen velmi rychlá,ale…

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

První informace o Vernee Mix 2: malé rámečky a nízká cena

DNES  |    |  diskuze (0)

Někteří z vás se možná v duchu ptali, jestli svůj „bezrámečkový“ smartphone chystá i společnost Vernee, která už přinesla řadu zajímavých telefonů…

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

HTC U11 Plus možná nabídne bezrámečkový design

DNES  |    |  diskuze (0)

Včera se u HTC děly velké věci. Za 1,1 miliardy dolarů odkoupila společnost Google část této tchaiwanské firmy. HTC tak může dál…

Mobilní zobrazení