Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple sleduje polohu iPhonů. Od kdy, proč a v čem je nebezpečí?

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Apple tento týden zasáhla pořádná mediální bomba, když se přišlo na to, že americká společnost sleduje polohu iPhonů a iPadů. Do popředí se tak dostaly bulvární zprávy informující o záměru Applu doslova šmírovat jednotlivé uživatele. Jaké jsou však skutečné důvody zjišťování dat o poloze jednotlivých zařízení s iOS?

Operační systém iOS nabízel lokalizační službu již od svého zrození, tj. zjišťování pozice nejen na základě integrovaného GPS modulu, ale také pomocí nejbližších buněk operátora a Wi-Fi hotspotů. Tehdy využívala zařízení Applu databáze společností Google a Skyhook. Ovšem od verze systému iOS 3.2 začal Apple vytvářet svoji vlastní databázi, což je důvod, proč Apple potřeboval sbírat údaje o poloze jednotlivých zařízení. Anonymní data byla šifrovaně odesílána z každého zařízení, databáze Applu rostla a byla prospěšná každému majiteli iPhonu a iPadu využívající lokalizační služby. To je zatím vše v pořádku.

Vážný problém spočívá až v tom, že soubor, který obsahuje data o zaznamenané poloze daného zařízení (až rok zpátky), je nezašifrovaný. Po připojení přístroje k jakémukoliv počítači je navíc tento soubor (nazvaný consolidated.db) synchronizován s programem iTunes, takže k případnému zneužití citlivých dat o zaznamenané poloze není ani potřeba zcizit daný iPhone či iPad.

Záměrem Applu tedy od počátku bylo sesbírat data o poloze uživatelů, která pomohou následně všem uživatelům využívajících lokalizační služby. Pokud by s tímto někdo nesouhlasil, pak neměl přijmout licenční podmínky, ve kterých Apple zmiňuje sbírání dat o poloze, což mimochodem dělá také Google. Licenční podmínky však mají tisíce slov, takže je prakticky nikdo ani nečte.

Rozdíl oproti Googlu je však v tom, že Apple udělal hned dvě zásadní chyby – soubor se zaznamenanými daty je nezašifrovaný a může se jednoduše dostat i na cizí počítače. To jsou hlavní problémy, které by ve skutečnosti měly zajímat jednotlivé majitele telefonů iPhone a tabletů iPad. Otázka sledování a zneužívání dat Applem je jen čistě bulvární, bez jakýchkoliv důkazů.

Pokud se majitelé iPhonu a iPadu bojí případného zneužití jejich dat se zaznamenanou polohou, mohou si zdarma stáhnout aplikaci Untrackerd, která vymaže a následně zablokuje přidávání záznamů o poloze do logovacího souboru. Aplikace je však dostupná jen po „odemčení přístroje“ (tzv. Jailbreaku) z repozitáře Cydia. Oficiální cestou nelze sledování vaší polohy zabránit.

via: GSMArena

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

2
Komentujte

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PetrV1LCZ3CH Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
V1LCZ3CH
V1LCZ3CH

Napsal americky bulvar.. Je hode lidi co z ruznych duvodu Applu nefandi, toto muze byt pravda, ale take vymysl konkurence. ?Microsoft?

Petr
Petr

Toto je ale dobré z důvodu, že když se iPhone ztratí, nebo bude ukraden, může být lehce nalezen nemám pravdu? Z toho důvodu tento postoj Applu schvaluju, ale pokud ne, tak..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte "už jen" 47 tisíc

Za nejdražší Huawei v setu s hodinkami dáte „už jen“ 47 tisíc

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Nejdražší telefon od čínského Huawei, tedy speciální Mate RS Porsche Design zlevnil na českém trhu ve zvýhodněném setu s…

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

Apple chystá vlastní televizní službu, chce konkurovat Netflixu

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Šušká se, že Apple začne nabízet svoji vlastní službu, kde bude poskytovat videoobsah. Nejvážnější konkurencí by mu pak byl…

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhříváním

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Motorola dostala patent na skládací smartphone s vyhřívacím prvkem v pantu. Ten ohřeje místo na displeji, které bylo ohnuto, a tímto…

Mobilní zobrazení