Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple sleduje polohu iPhonů. Od kdy, proč a v čem je nebezpečí?

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Apple tento týden zasáhla pořádná mediální bomba, když se přišlo na to, že americká společnost sleduje polohu iPhonů a iPadů. Do popředí se tak dostaly bulvární zprávy informující o záměru Applu doslova šmírovat jednotlivé uživatele. Jaké jsou však skutečné důvody zjišťování dat o poloze jednotlivých zařízení s iOS?

Operační systém iOS nabízel lokalizační službu již od svého zrození, tj. zjišťování pozice nejen na základě integrovaného GPS modulu, ale také pomocí nejbližších buněk operátora a Wi-Fi hotspotů. Tehdy využívala zařízení Applu databáze společností Google a Skyhook. Ovšem od verze systému iOS 3.2 začal Apple vytvářet svoji vlastní databázi, což je důvod, proč Apple potřeboval sbírat údaje o poloze jednotlivých zařízení. Anonymní data byla šifrovaně odesílána z každého zařízení, databáze Applu rostla a byla prospěšná každému majiteli iPhonu a iPadu využívající lokalizační služby. To je zatím vše v pořádku.

Vážný problém spočívá až v tom, že soubor, který obsahuje data o zaznamenané poloze daného zařízení (až rok zpátky), je nezašifrovaný. Po připojení přístroje k jakémukoliv počítači je navíc tento soubor (nazvaný consolidated.db) synchronizován s programem iTunes, takže k případnému zneužití citlivých dat o zaznamenané poloze není ani potřeba zcizit daný iPhone či iPad.

Záměrem Applu tedy od počátku bylo sesbírat data o poloze uživatelů, která pomohou následně všem uživatelům využívajících lokalizační služby. Pokud by s tímto někdo nesouhlasil, pak neměl přijmout licenční podmínky, ve kterých Apple zmiňuje sbírání dat o poloze, což mimochodem dělá také Google. Licenční podmínky však mají tisíce slov, takže je prakticky nikdo ani nečte.

Rozdíl oproti Googlu je však v tom, že Apple udělal hned dvě zásadní chyby – soubor se zaznamenanými daty je nezašifrovaný a může se jednoduše dostat i na cizí počítače. To jsou hlavní problémy, které by ve skutečnosti měly zajímat jednotlivé majitele telefonů iPhone a tabletů iPad. Otázka sledování a zneužívání dat Applem je jen čistě bulvární, bez jakýchkoliv důkazů.

Pokud se majitelé iPhonu a iPadu bojí případného zneužití jejich dat se zaznamenanou polohou, mohou si zdarma stáhnout aplikaci Untrackerd, která vymaže a následně zablokuje přidávání záznamů o poloze do logovacího souboru. Aplikace je však dostupná jen po „odemčení přístroje“ (tzv. Jailbreaku) z repozitáře Cydia. Oficiální cestou nelze sledování vaší polohy zabránit.

via: GSMArena

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
2 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
2 Comment authors
PetrV1LCZ3CH Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
V1LCZ3CH
V1LCZ3CH

Napsal americky bulvar.. Je hode lidi co z ruznych duvodu Applu nefandi, toto muze byt pravda, ale take vymysl konkurence. ?Microsoft?

Petr
Petr

Toto je ale dobré z důvodu, že když se iPhone ztratí, nebo bude ukraden, může být lehce nalezen nemám pravdu? Z toho důvodu tento postoj Applu schvaluju, ale pokud ne, tak..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

Majitelé nových iPhonů hlásí špatný mobilní a Wi-Fi signál

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  9 komentářů

Není to ani týden, co byly na trh vypuštěny nové iPhony, a uživatelé hlásí první potíže týkající se zejména…

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

Recenze Xiaomi Black Shark: herní doupě do kapsy

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

S herními telefony se v poslední době roztrhl pytel. Popravdě jsem ze začátku trošku pochyboval o smyslu této kategorie,…

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

Aplikace QRecorder skrývá vir, dejte si na ni pozor

VČERA  |  Pavel Kreuziger  |  3 komentáře

Analytici firmy ESET varovali veřejnost před nebezpečnou mobilní aplikací pro nahrávání hovorů QRecorder, kterou si můžete stáhnout i na…

Mobilní zobrazení