Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Apple sleduje polohu iPhonů. Od kdy, proč a v čem je nebezpečí?

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Apple tento týden zasáhla pořádná mediální bomba, když se přišlo na to, že americká společnost sleduje polohu iPhonů a iPadů. Do popředí se tak dostaly bulvární zprávy informující o záměru Applu doslova šmírovat jednotlivé uživatele. Jaké jsou však skutečné důvody zjišťování dat o poloze jednotlivých zařízení s iOS?

Operační systém iOS nabízel lokalizační službu již od svého zrození, tj. zjišťování pozice nejen na základě integrovaného GPS modulu, ale také pomocí nejbližších buněk operátora a Wi-Fi hotspotů. Tehdy využívala zařízení Applu databáze společností Google a Skyhook. Ovšem od verze systému iOS 3.2 začal Apple vytvářet svoji vlastní databázi, což je důvod, proč Apple potřeboval sbírat údaje o poloze jednotlivých zařízení. Anonymní data byla šifrovaně odesílána z každého zařízení, databáze Applu rostla a byla prospěšná každému majiteli iPhonu a iPadu využívající lokalizační služby. To je zatím vše v pořádku.

Vážný problém spočívá až v tom, že soubor, který obsahuje data o zaznamenané poloze daného zařízení (až rok zpátky), je nezašifrovaný. Po připojení přístroje k jakémukoliv počítači je navíc tento soubor (nazvaný consolidated.db) synchronizován s programem iTunes, takže k případnému zneužití citlivých dat o zaznamenané poloze není ani potřeba zcizit daný iPhone či iPad.

Záměrem Applu tedy od počátku bylo sesbírat data o poloze uživatelů, která pomohou následně všem uživatelům využívajících lokalizační služby. Pokud by s tímto někdo nesouhlasil, pak neměl přijmout licenční podmínky, ve kterých Apple zmiňuje sbírání dat o poloze, což mimochodem dělá také Google. Licenční podmínky však mají tisíce slov, takže je prakticky nikdo ani nečte.

Rozdíl oproti Googlu je však v tom, že Apple udělal hned dvě zásadní chyby – soubor se zaznamenanými daty je nezašifrovaný a může se jednoduše dostat i na cizí počítače. To jsou hlavní problémy, které by ve skutečnosti měly zajímat jednotlivé majitele telefonů iPhone a tabletů iPad. Otázka sledování a zneužívání dat Applem je jen čistě bulvární, bez jakýchkoliv důkazů.

Pokud se majitelé iPhonu a iPadu bojí případného zneužití jejich dat se zaznamenanou polohou, mohou si zdarma stáhnout aplikaci Untrackerd, která vymaže a následně zablokuje přidávání záznamů o poloze do logovacího souboru. Aplikace je však dostupná jen po „odemčení přístroje“ (tzv. Jailbreaku) z repozitáře Cydia. Oficiální cestou nelze sledování vaší polohy zabránit.

via: GSMArena

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
V1LCZ3CH
V1LCZ3CH

Napsal americky bulvar.. Je hode lidi co z ruznych duvodu Applu nefandi, toto muze byt pravda, ale take vymysl konkurence. ?Microsoft?

Petr
Petr

Toto je ale dobré z důvodu, že když se iPhone ztratí, nebo bude ukraden, může být lehce nalezen nemám pravdu? Z toho důvodu tento postoj Applu schvaluju, ale pokud ne, tak..

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

Trest smrti za pašování kokainu v krabičkách od iPhonů

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  10 komentářů

Poslední dobou se díky jedné české, velice chytré slečně dostalo pozornosti složité problematice pašování drog. Dotyčná, která poslední dobou tak nějak…

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

Vivo X20 Plus UD: první se čtečkou otisků prstů pod displejem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  6 komentářů

Vivo, v našich končinách sice méně známý výrobce, se postaral o první smartphone, který nabízí čtečku otisků prstů pod displejem. Své…

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

Názor: Jak moc jste vydíratelní skrz vaše data?

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  3 komentáře

Používáním smartphonů, tabletů, nositelné elektroniky, počítačů a v podstatě všech těchto zařízení se na nich stáváme závislými. Tento druh závislosti tak…

Mobilní zobrazení