Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | bezrámečkové telefony | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Apple představil iOS 6 s více než 200 změnami a vylepšeními

  |  4 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Apple odhalil novou verzi operačního systému iOS 6. Jak se očekávalo, přináší řadu menších i větších vylepšení. Celkem jich je přes 200. Jaká jsou ta nejzajímavější? Podívejte se.

Apple iOS 6 je nejnovější verze mobilního operačního systému pro iPhone 3GS, iPhone 4, iPhone 4S, iPad 2. generace, iPad 3. generace a iPod touch 4. generace. Dostupná bude na podzim, přesné datum se zatím neví. Nyní pojďme rovnou k jednotlivým změnám.

Vylepšená pomocnice Siri

Hlasová asistentka Siri se naučila novým funkcím, které bude v novém operačním systému iOS 6 umět. A to nejen na iPhonu 4S, ale konečně také na novém iPadu (3. generace). Pokud se ji například zeptáte, která je nejlepší restaurace ve vašem okolí, najde všechny restaurace v okolí a vybere tu, která má nejlepší hodnocení. Dále nově umí spouštět aplikace. Zkrátka stačí vyslovit: „Play Temple Run“ a Siri spustí hru Temple Run. Se Siri také budete moci v iOS 6 napsat a poslat Tweet na svůj Twitter účet.


Toho, co dokázala Siri dříve, a co dokáže nyní, je velký rozdíl

Převratná se jeví spolupráce s několika automobilkami, např. BMW, Honda, Toyota a další. Ty přinesou v příštích 12 měsících v některých svých autech speciální tlačítko spouštějící Siri (!). Společnosti si od této spolupráce slibují, že se řidiči budou více věnovat vozovce než ovládání svého mobilního telefonu. A mohlo by tak logicky ubýt autonehod.


Ilustrace speciální tlačítka aktivující Siri .. přehled automobilek, které přinesou „Siri tlačítko“

Siri bude v mnoha dalších jazycích. Už to nebude jen Angličtina, Němčina a Francouzština. Nově se se Siri domluví lidí i Španělštinou, Italštinou, Korejštinou a dalšími jazyky. Čeština ale stále na seznamu jazyků chybí. Škoda.


Přehled všech podporovaných jazyků u Siri 

Integrace Facebooku

U Applu se pustili do integrace Facebooku naplno. Stejně jako při integraci Twitteru u iOS 5 si tak můžete svůj Facebook účet přidat v nastavení telefonu, v aplikacích jako Safari pak můžete jednoduše sdílet obsah, svojí lokaci z map a vše je hezky integrováno do notifikačního centra, odkud lze rychle napsat příspěvek jak na Twitter, tak na Facebook.

Integrace ale tímto nekončí. Apple pokračoval do App Storu, kde mohou uživatelé tzv. „lajkovat“ oblíbené aplikace. To samé pak bude možné i na počítačích Mac. Samozřejmostí pak při takto pokročilé integraci Facebooku je, že se vám v kalendáři na iOS zařízení objeví všechny události, které máte na Facebooku, tzn. nejen akce a různá setkání, ale také narozeniny.

Vylepšená aplikace pro telefonování

Primární funkcí iPhonu je ale přeci jenom stále volání. Apple tak přichystal i některé změny této nejstarší mobilní funkci. Pokud máte hovor, uvidíte vedle klasického „slide to unlock“ zámku ikonku. Po jejím stisknutí máte na výběr, zdali hovor odmítnout zprávou či jej připomenout později. Pokud zvolíte druhou možnost, můžete se nechat upozornit např. za hodinu, až odejdete (!), až dorazíte domů či až dorazíte do práce. Velmi zajímavá funkcionalita.

Funkce „proti otravování“ uprostřed noci

Pokud jste žádaným zbožím a vaši přátelé vám nedají pokoj ani uprostřed noci, můžete si nově nastavit speciální režim „neotravujte“. Váš telefon pak nebude při každé nově příchozí zprávě či události informovat ať už zvukem či rozsvícením displeje. Nastavit si můžete samozřejmě dobu, během které má tato funkce být aktivní. A mimochodem, můžete si i nastavit, aby vás neotravoval větší příval hovorů během krátké chvilky. Pokud vám někdo během 3 minut zavolá podruhé, bude jej telefon ignorovat.

 

Facetime konečně i přes mobilní síť

Videohovory pomocí aplikace Facetime bylo doposud možné jen přes Wi-Fi. A právě na to si řada uživatelů stěžovala. Ne vždy je totiž připojení k Wi-Fi k dispozici. Nově tak bude možné uskutečňovat hovory přes Facetime i prostřednictvím mobilní sítě. Další vítanou změnou je spojení Apple ID a telefonního čísla. Pokud vám tak někdo zavolá na iPhone, můžete pak hovor jednoduše vyřídit přes iPad pomocí Facetime aplikace. Zařízení si oba účty (telefon a Apple ID) spojí.

Prohlížeč Safari se přidává do iCloudu

Webový prohlížeč Safari je velmi oblíbený, jak ukazují čísla Applu. Zhruba 2/3 celého mobilního trafficu jde právě přes Safari na iOS. Apple tak nezapomněl na inovace ani v této oblasti. Novinkou je ikonka „iCloud tabs“ pro odeslání právě prohlížené stránky na cloud a následné možné rychlé spuštění na dalších zařízeních. Pokud tak máte otevřených několik záložek na MacBooku, můžete si je jednoduše poslat do iCloudu a poté si je otevřít na iPhonu či iPadu. Stejné řešení už představil i Google se svým prohlížečem Chrome.

Dále mobilní Safari obohatila funkce pro offline čtení stránek. Stačí si právě otevřené stránky poslat do této složky a následně si je můžete přečíst i bez připojení k internetu. Nemalým a žádaným vylepšením pak je bezesporu možnost prohlížení stránek na celém displeji, pokud překlopíte zařízení do režimu na šířku. Zmizí lišta pro zadávání url adresy a prostoru pro samotnou stránku pak je o poznání více, zejména na takovém iPhonu/iPodu touch.

Photo Stream aneb Apple se pouští do sociální sítě

Poněkud překvapivou funkcí je tzv. Photo Stream. Ve svém albu si nastavíte složky a poté je můžete pomocí oznámení zpřístupnit svým přátelům. Něco jako „Facebook“, ale jen v rámci Applu.

Vkládání obrázků a videí přímo do textu

Tuhle funci vítá hodně lidí. Pokud píšete jakoukoliv zprávu, můžete ihned do ní vložit obrázek či video.

Přístup pod dohledem

Jelikož se iPad/iPhone dostávají mezi čím dál tím více lidí různých věkových kategorií, rozhodl se Apple vyřešit dohled nad přístupem. Vemte si, že máte malé dítě, které si s tabletem neustále hraje, nebo spíše řekněme, že na něm sleduje pohádky. Můžete tak u různých aplikací nastavit, co lze se zařízením dělat a co ne. Šikovné.

Nové mapy a navigace, ty od Googlu odcházejí

Apple zanevřel na Google Mapy a přináší své vlastní. Jsou vybaveny velmi dobře včetně plnohodnotné GPS turn-by-turn navigace. Z funkcí je k dispozici například sledování dopravy, vidíte, kde jak jsou silnice průjezdné, podobně jako v Google Mapách na základě odlišných barev.

Navigace funguje i na uzamknuté obrazovce. A samozřejmostí je integrace hlasové asistentky Siri. Zkuste se jí zeptat, kde je nejbližší čerpací stanice. Najde vám ji. Děti se pak mohou zeptat na klasické „kdy už tam budeme“? Siri odpoví: „Relaxujte a užijte si cestu. Budeme tam během 14 minut.“

Novinkou jsou také 3D mapy, podobné jako nedávno představené Google Mapy v novém 3D režimu. Podívejte se.

To jsou asi tak nejzásadnější změny, které Apple na tiskové konferenci prezentoval. Celkem jich je přes 200 a určitě se nejen o těchto v článku představených, ale i o dalších neodhalených, ještě něco v příštích dnech dozvíme. Apple totiž dnešním dnem dává vývojářům k dispozici beta verzi k testování.

Která z funkcí vám přijde nejpřevratnější pro nový iOS 6? Podělte se o své názory v diskuzi pod článkem.

foto: The Verge

ČLÁNKY:, , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Třídit dle:   nejnovější | nejstarší | nejlépe hodnocené
Arny
Arny

Pěkně shrnutí. Těžkou říci co je nejpřevratnější – asi loučení s Google… Většinou se jedná o doladění funkcí, které už na androidu byly možné. Plus něco navíc – jako třeba sdílený fotostream. Osobně se nejvíc těším na automaticky nastavitelné „nerušit“, na mapy a navigaci.

JoJo
JoJo
Nie som vlastníkom Iphonu ani ich maniakom ale to čo apple robí sa mi veľmi páči. Najviac som sa potešil Siri, veľmi pekná spolupráca s automobilkami a pokiaľ sa to bude rozširovať je to len a len dobré. Taktiež sa mi páči rušenie hovoru ,kde si môžeme vybrať či to chceme sms-kou alebo len tak. A funkcia nerušiť je skvelá, a mohli by to spraviť aj na WP lebo na bratovom HTC to vie niekedy v noci poriadne nasrať :D. Pekná práca od Applu :) A ešte by mohli predávať smartphony o niečo lacnejšie a nie takto predražené, ale to… Číst vice »
Arny
Arny

Jj. Taky by se mi líbilo něco v ceně iPodu touch co by umělo volat- manželka telefony neskutečně rychle ničí – prostě to lupne do kabelky vedle klíčů a je jí to jedno.

3dmax
3dmax

Není už většina z toho nějakou dobu v robotkovi (mimo mapy na lockscreenu a access control)? Pravda, něco až ve 4.1…a není taky spousta věcí se Siri možná jen v US? Nějak přestávám chápat proč čeští uživatelé MT tak vychvalují cloud, neustálou synchornizaci a třeba i to Siri, když je to v našich podmínkách téměř nepoužitelné.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Meizu M6s: procesor od Samsungu v moderním těle

Meizu M6s: procesor od Samsungu v moderním těle

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Meizu je na našem trhu poměrně neznámým hráčem. V jeho portfoliu však nalezneme vcelku dobře vybavené modely za atraktivní…

Dorazí nová vlajková loď Xiaomi Mi 7 již v únoru?

Dorazí nová vlajková loď Xiaomi Mi 7 již v únoru?

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínský výrobce Xiaomi boduje na trhu se smartphony hlavně díky svým levným modelům. Nezapomíná snad ani na náročnější zákazníky. Aktuálně chystají…

Samsung vyrobil speciální olympijskou edici Galaxy Note 8

Samsung vyrobil speciální olympijskou edici Galaxy Note 8

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Společnost Samsung odhalila zajímavě vyhlížející Galaxy Note 8, ke kterému se nejspíš jenom tak nedostanete. Korejská firma totiž navrhla limitovanou edici…

Mobilní zobrazení