Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Apple dnes v 19h představil nový iPhone 5. Co jsme od něj čekali? (aktualizováno)

  |  6 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple dnes ve večerních hodinách představí již svojí šestou generaci mobilního telefonu iPhone. Tento nový iPhone 5, nebo jen zkrátka nový iPhone, přinese řadu změn. Budou to ale změny revoluční, nebo spíše jen evoluční?

(aktualizováno) Nový iPhone je představen, přečtěte si naše podrobné preview iPhonu 5.

(původní text) V kalifornském San Franciscu dnes večer od 19:00 našeho času proběhne jedna z nejočekávanějších mobilních událostí celého roku. Apple se chystá světu představit novou generaci jablečného telefonu, nového Apple iPhonu. A jelikož už se poměrně dost informací o novince dostalo ven, pojďme se podívat na takový menší souhrn všeho, co od nového iPhonu čekat.

Jak se bude jmenovat? iPhone 5, 6 nebo jen nový iPhone?

Ohledně názvu novinky se zatím stále spekuluje. Dlouho se mluvilo o iPhonu 5, což by bylo logické označení, když poslední iPhone byl 4S a výrobce postupně přecházel po číslech. Někdo se ale domnívá, že by se měl telefon jmenovat iPhone 6, to kvůli tomu, že jde o šestou generaci iPhonu.

Nejlogičtější ale vypadá označení „nový iPhone“, tedy bez jakéhokoliv čísla. Apple už tohle názvosloví použil u nového iPadu (iPad 3), a také fotografie z údajné továrny pro tisk na prodejní balení nového iPhonu ukazuje, že by tomu tak mohlo pravděpodobně být. Tedy pokud nejde o čínskou továrnu, která už pracuje na kopii iPhonu.

Staronový design, nové proporce, větší displej

Na první pohled největší změnou, která u posledních 3 generací iPhonu proběhla, má být změna proporcí telefonu. Displej už nebude s poměrem 4:3, ale nově 16:9, od toho se odvíjí užší a do výšky protáhlé tělo. Tloušťka údajně bude pod 8 mm, což by nový iPhone dělalo jedním z nejtenčích smartphonů na trhu. Design a umístění prvků se ale příliš nezmění.

Dotykový displej bude větší, z 3,5″ naroste jeho úhlopříčka na 4″. Rozlišení se také krapet změní, a to na 1136 x 640 px, takže jemnost zůstává jako v případě iPhonu 4S s Retina displejem na vysoké hodnotě, konkrétně 326 ppi.

Lepší procesor, stejný fotoaparát, LTE a možná i NFC

Novinka má přinést nový procesor Apple A6, který vyrábí Samsung. Pravděpodobně se zůstane u dvoujádra, použití čtyřjádra je méně pravděpodobné vzhledem k dobré optimalizaci operačního systému, což Apple dokazuje už řadu let na počítačích MacBook se systémem MAC OS X.

Fotoaparát zůstane stejný, respektive jeho rozlišení 8 Mpx. Ale není se čemu divit, když iPhone 4S dnes patří mezi nejlepší fotomobily. Apple údajně pouze použije menší čip, aby ušetřil místo a vše se vešlo do celkově menšího těla. Do něho by měl nově zakomponovat LTE čip pro využívání rychlého mobilního internetu, který už jsme mohli spatřit v novém iPadu.

Otázkou ale zůstává, zda Apple nasadí NFC. Zatím tahle technologie není příliš využívána a Apple by musel společně s tím představit i nějaké své rozsáhlé řešení, zejména pro mobilní platby. Mohl by. Minimálně se spekuluje, že Apple do nového iPhonu čip NFC umístí a své řešení pro mobilní platby spustí až za nějakou dobu, pak se bude moci využít a zapojit více uživatelů.

Nový operační systém iOS 6

Nový iPhone využije veškeré nové funkce nejnovějšího operačního systému iOS 6. I když už šestkovou verzi iOS výrobce oficiálně představil, tak čekáme, že některé vychytávky si ještě pro svůj nový iPhone schoval.

Další miniaturizace, je tu nano SIM karta

Je tu nano SIM karta. Nebo spíše, teprve se chystá. Podle mnoha zdrojů to vypadá, že Apple opět nasadí menší SIM kartu, než kterou používají ostatní výrobci, a připíše si bezcenné prvenství.

Změna u příslušenství

Vypadá to, že Apple s novým iPhonem bude dodávat nový konektor, místo 30-pinového půjde o menší 9-pinový, který je velikostně zhruba stejný, jako standard microUSB. Důvodem je zřejmě další ušetření místa, a možná i podpora USB 3.0.

Ještě se očekává změna u dodávaného headsetu. Ten má mít sluchátka, samozřejmě opět v bílé barvě, zato unikátního designu.

A dostupnost nového iPhonu?

Země první vlny, do které ČR nepatří, se dočkají nového iPhonu 21. září. K nám by se novinka mohla dostat začátkem října, pokud vše dobře dopadne.

Oficiální představení nového iPhonu 5 začíná dnes v 19:00. Sledujte Mobilizujeme.cz, přineseme vám zajímavosti o všech produktech, které na jedné z nejsledovanějších akcí mobilního světa budou odhaleny. S novým iPhonem se počítá, možná se ale dočkáme překvapení, malého iPadu mini.

ČLÁNKY:, , ,
Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

Podle DxOMark patří fotoaparát Huawei Mate 10 Pro mezi špičku

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Společnost DXOmark již několik let testuje fotoaparáty v mobilech. Tentokrát se jim do rukou dostal model Mate 10 Pro. Stal se novým…

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Mobilní zobrazení