Mobilizujeme.cz

Apple iPad – přerostlý iPhone, se kterým si nezavoláte

  |  komentovat  |  autor:

Po ročním vývoji společnost Apple představila svůj první tablet. Jmenuje se iPad a ohromí 10“ displejem.

Apple iPad byl představen 27. ledna na tiskové konferenci v San Franciscu. Účel tohoto tabletu je jednoduchý – vyplnit „prázdnou“ pozici mezi oblíbenými mobilními telefony iPhone a notebooky řady MacBook. Apple si od iPadu slibuje hodně, jeho představy ale můžou být přehnané.

Základní parametry Apple iPadu

Rozměry243 x 190  x 13,4 mm
Hmotnost680 g (vyšší verze 730 g)
DisplejISP, rozlišení XGA (1024 x 768 px),  LED podsvícení, úhlopříčka 9,7“
Paměť16 GB, 32GB nebo 64 GB (podle verze)
Operační systémupravený iPhone OS
Cena a dostupnostcca 9 000 Kč (nejnižší verze), od března 2010

Svůj 10“ displej vměstnal do černého těla se stříbrným rámem o rozměrech 43 x 190 x 13,4 mm. Váha se liší podle verzí. U první hmotnost činí 680 gramů a u druhé je to o 50 gramů více.

Přístroj se bude prodávat ve dvou verzích. První je označována jako Apple iPad Wi-Fi a je určena především pro domácí využití. Už z názvu je patrná přítomnost Wi-Fi a to ve všech svých variantách (802.11 a/b/g/n). Dále Bluetooth 2.1 a digitální kompas.


Přehrávač videa u iPadu

Druhá verze je určena především pro cestování. Nazývá se úplně stejně, akorát má za jménem Apple iPad přídomek „ + 3G“. Do terénu je vybaven GPS čipem a konektivitou UMTS/HSDA + GSM/EDGE.


iPad se spuštěnými aplikacemi – Safari a e-mail.

U řešení 3G modulu ale máme dvě velké neznámé. Zaprvé je záhadou, proč Apple využil microSIM oproti běžnému řešení (pár teorií se sice nabízí, ale pravdu se zřejmě nikdy nedozvíme). A zadruhé můžeme Apple proklínat za to, že s iPadem nelze učinit běžné hlasové hovory (v nouzi se dá použít pouze aplikace Skype).

V srdci stroje tiká 1 GHz Apple A4 ze stáje procesorů ARM. Procesor je dostatečně silný na to, aby zajistil rychlý chod systému. Užit je klasický iPhone OS předělaný (zvětšený) pro Apple iPad. Na tablet tedy můžete nainstalovat i aplikace určené pro iPhone/iPod Touch. Akorát musíte počítat s tím, že se vám aplikace zobrazí uprostřed displeje a nezabere celý displej.

Ten je totiž velký 9,7“ a používá rozlišení 1024 x 768 bodů. Běžné aplikace jsou dělané na rozlišení o poznání menší, a tak se musíme buď smířit s tímto omezením nebo přepnout aplikaci do dvakrát zvětšeného rozlišení, což není z hlediska kvality obrazu úplně ideální. Výhody velikosti displeje ale oceníte především při práci či při sledování filmů. Na displeji se totiž píše výborně a sledování filmů v maximálním rozlišení HD Ready také nemusí být k zahození.

Spolu s iPadem přichází i nová služba od Apple – iBooks Store. Z názvu je očividné, že se jedná o elektronický obchod s knihami. My Češi si ale zatím můžeme nechat zajít chuť. V nabídce není v současné době žádná česká kniha a kdo ví, jestli vůbec někdy bude. Nezbývá nám tedy nic jiného, než se naučit anglicky.

Novinka by měla dorazit na trh za dva měsíce. Ceny jednotlivých verzí se dozvíte v naší tabulce.

Cena Apple iPadu:

Apple iPad Wi-FiApple iPad Wi-Fi + 3G
16 GB$499$629
32 GB$599$729
64 GB$699$829
ČLÁNKY:,
Zenfone 5 a spol. jsou již v přípravě, potvrdil šéf Asusu

Zenfone 5 a spol. jsou již v přípravě, potvrdil šéf Asusu

DNES  |    |  diskuze (0)

Před nedávnem tchaiwanský výrobce Asus představil šestici smartphonů spadající do modelové řady Zenfone 4, ve které si může vybrat téměř každý. Společnost…

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

Do rukou se nám dostala rušička signálu. Jak vlastně funguje?

DNES  |    |  diskuze (0)

Do rukou se nám dostala rušička signálu, se kterou prakticky přestanou fungovat všechny mobilní telefony v nejbližším okolí. Její použití nám však…

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

Netflix přidal podporu HDR obrazu v aplikaci pro iPhone a iPad

VČERA  |    |  diskuze (0)

Apple v letošním roce přechází na pokročilejší HDR obraz, ať už jde o novou 4K Apple TV, nové iPhony 8 & 8…

Mobilní zobrazení