Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

Apple iPad 2 – recenze nástupce krále tabletů

  |  24 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Apple iPad 2 navazuje na velmi populární iPad první generace, který před rokem definoval zcela novou kategorii produktů – tablety. Recenze iPadu 2 se zaměřuje nejen na rozdíly oproti předchůdci, ale také na odlišnosti konkurenčních tabletů, kterých neustále přibývá.

Původní iPad první generace zaznamenal obrovský prodejní úspěch. Za rok se jej celosvětově prodalo více než 15 milionů kusů. Apple by jistě velmi rád podobná čísla v tomto roce zopakoval i u druhé generace iPadu – Apple iPadu 2. Mnohá zlepšení a inovace napovídají, že by se to mohlo povést. Ale nepředbíhejme.


Apple iPad 2 – oficiální fotografie

Nový Apple iPad 2 je oproti svému předchůdci tenčí, lehčí, rychlejší a může se také pochlubit o něco delší výdrží přesahující 10 hodin. K tomu přináší zajímavé vychytávky jako například unikátní magnetický ochranný kryt Smart Cover, který poslouží i jako stojánek. Na druhou stranu, Apple se stále nevyvaroval některých chyb. Recenze prozradí, jaké jsou silné a slabé stránky iPadu 2 a jaké je jeho hlavní využití. Čtěte dále.

Základní parametry – Apple iPad 2

Rozměry241 x 186 x 8,8 mm
Hmotnost607 g
Displejdotykový (kapacitní, multi-touch), IPS (TFT), rozlišení 768 x 1024 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 9,7“
Procesor a paměťdvoujádrový procesor ARM Cortex-A9 s taktem 1 GHz
512 MB RAM + vnitřní paměť 16/32/64 GB
Operační systémiOS 4.3 (testovaná verze iOS 4.3.3)
Fotoaparát a video0,7 Mpx (960 x 720 px), nahrávání 720p videa 30 snímků/s
+ přední kamerka pro videohovory s rozlišením VGA (640 x 480 px)
Obsah balenínávod, sponka pro vyjmutí SIM karty, adaptér pro nabíječku, datový USB kabel
Cena a dostupnost20 000 Kč, březen 2011
aktuální cena Apple iPadu 2 64GB WiFi 3G:

Krátké postřehy z testování Apple iPadu 2:

Co se nám líbilo: pevná kovová konstrukce, chytrý ochranný kryt Smart Cover slouží i jako stojánek, velmi svižný a pohledný systém včetně plnohodnotného multitaskingu, dodávané zábavné aplikace (Photo Booth, GarageBand), App Store s možností stažení nespočtu her a aplikací, videohovory přes aplikaci FaceTime, neskutečně dlouhá výdrž baterie

Co se nám nelíbilo: schází větší personalizace (např. aktivní plocha s widgety apod.), displej hůře čitelný na sluníčku, prohlížeč nepodporuje flash, složité vyndávání SIM karty pomocí speciální sponky, nastavení nepřístupné přímo z daných aplikací (typu hudební přehrávač aj.)

Oficiální představení tabletu iPad 2

http://www.youtube.com/watch?v=KPZ8JhY4R2Y

Obsah balení: elegance jako vždy

Apple v elegantní krabici dodává návod, adaptér pro nabíječku, datový USB kabel (po připojení k adaptéru vytvoří klasickou nabíječku) a sponku pro vyjmutí SIM karty ze slotu. Uživatel si dále může k iPadu 2 dokoupit unikátní magnetický ochranný obal Smart Cover, adaptér Apple digital AV pro propojení tabletu s televizí, bezdrátovou klávesnici s dokem či mnohá další zajímavá příslušenství.


Ochranný kryt Smart Cover (na posledním obrázku) je nutné dokoupit

Kryt Smart Cover je z polyuretanu či kůže. Díky magnetům se jednoduše aplikuje a drží na čelní straně iPadu 2. Po jeho přiložení se automaticky vypne displej a naopak po jeho odstranění se displej zase zapne. Navíc jej můžete složit a vytvořit z něj stojánek. Co se týče čistící funkce, bohužel spíše naopak zanechává viditelné pruhy od jednotlivých částí. Je pak tedy nutné displej vyčistit. Kryt Smart Cover je dostupný v několika barvách, takže si jistě každý zájemce vybere.

Vzhled a konstrukce: elegance v tenkém kovovém provedení

Apple iPad 2 je stejně jako jeho předchůdce vyroben převážně z kovu, na zadní straně je z plastu pouze malý kryt antény nacházející se v horní části. Tablet se díky použitému materiálu může opět pochlubit velmi pevnou konstrukcí a díky povrchové úpravě také velmi dobře odolává nečistotám a otiskům prstů. Zpracování je příkladné, nikde nic nevrže ani se neprohýbá.


Krása iPadu 2 je v jednoduchosti a tenkém provedení

Zlepšení nastalo v oblasti rozměrů i hmotnosti. Nový iPad 2 je o 33% tenčí a až o 15% lehčí než jeho předchůdce, konkrétně měří 241 x 186 x 8,8 mm a jeho hmotnost činí 607 gramů v testované verzi Wi-Fi + 3G, jinak u verze pouze s Wi-Fi (bez 3G) je udávána na 601 gramů. V porovnání s konkurenčními stejně velkými tablety je na tom iPad 2 lépe, hmotnost však i přesto po delším držení tabletu v ruce začne vadit.


Zadní celistvá strana z kovu, ochranný kryt Smart Cover (po odklopení se zapne displej)

Osobně mi také přijdou praktičtější menší tablety s úhlopříčkou 7“, které můžete jednoduše strčit třeba do kapsy od saka či kožené bundy. Když si chcete vzít někam s sebou iPad a nechcete jej celou dobu držet v ruce, dáte jej do batohu nebo kabelky, takže musíte mít další věc s sebou. Záleží však na každém člověku, na co a jak hodlá tablet využít, někdo dá raději přednost větším rozměrům a tedy většímu displeji i za cenu hroší mobility, pokud nebude denně tablet tolik přenášet.


Detaily krytu Smart Cover „přilepeného“ magnety k tabletu

Apple iPad 2 je k dostání ve dvou verzích – ve verzi pouze Wi-Fi a ve verzi s Wi-Fi + 3G. Na výběr je také mezi velikostmi vnitřní paměti, a to 16 GB, 32 GB a 64 GB. Všechny verze jsou dostupné v černém a bílém barevném provedení.

Nyní se pojďme podívat na jednotlivé prvky na tabletu. Přední strana zahrnuje obří dotykový displej, nad ním najdeme kamerku pro videohovory a světelný senzor pro automatickou regulaci podsvícení. Pod displejem je umístěno tradiční tlačítko „home“. Jeho dvojitým stisknutím vyvoláme přehled spuštěných aplikací, tzv. multitasking, včetně možnosti ukončovat libovolné běžící aplikace.


Na pravém boku najdeme přepínač mezi tichým a hlasitým režimem a nastavení hlasitosti

Na pravém boku najdeme klávesy pro regulaci hlasitosti a přepínač mezi tichým a hlasitým režimem. Na levém boku je umístěn slot s microSIM kartou, pro jejíž vyjmutí je potřeba speciální sponky, kterou výrobce dodává přímo v balení. Spodní strana zahrnuje 30-pinový konektor pro připojení datového kabelu, nabíječky a také například adaptéru k propojení iPadu s televizí.


Logo Applu na zadní straně, 30-pin port na spodní straně a reproduktor

Horní strana přináší vypínací tlačítko (slouží také k zamknutí tabletu) a 3,5 mm konektor Jack, do kterého můžeme připojit takřka libovolná sluchátka. Na zadní straně už najdeme jen objektiv fotoaparátu, reproduktor, popis výrobku a uprostřed pohledné logo Applu. Nejvěrnějším fanouškům může chybět pouze podsvícení jablíčka, které známe z MacBooků.

Displej a ovládání: bez inovací

iPad 2 disponuje velkým 9,7″ dotykovým IPS (TFT) displejem s nezměněným rozlišením jako u první generace iPadu, tedy XGA (1024 x 768 px). Na sluníčku má displej opět problémy, jeho čitelnost je i při maximálním jasu nedostatečná. Pokud však používáte tablet v místnostech, budete s čitelností displeje spokojeni. V nastavení můžete nechat změnu úrovně jasu na světelném čidlu, který podle okolního osvětlení volí zcela dostačující jas.


Klávesa „home“ pod displejem

Displej je díky krycí vrstvě z oleofobního povrchu odolný proti poškrábání, navíc, pokud si dokoupíte chytrý ochranný kryt Smart Cover, nemusíte se o displej už vůbec bát. Apple iPad 2 je vybaven akcelerometrem a tříosým gyroskopem, takže nechybí pohodlné automatické překlápění displeje podle aktuálního natočení tabletu. Při dotykovém ovládání můžete využívat oblíbená multi-touch gesta pro zoomování v galerii u obrázků, v internetovém prohlížeči, dokumentech atd.

Baterie a výdrž: takřka bez konkurence

Apple sice zmenšil rozměry a hmotnost iPadu 2 oproti první generaci, ovšem paradoxně se jeho výdrž o něco prodloužila. Baterie Li-Pol 6930 mAh v našem praktickém testu vydržela napájet tablet více než 10 hodin při práci, poslechu hudby, sledování videa a dalších činností. Apple dokázal operační systém iOS lépe optimalizovat novému výkonnějšímu iPadu 2 přesně na míru. Klobouk dolů.


Přehledná signalizace stavu baterie v horním pravém rohu

Hardware a software: dvoujádro a nový iOS 4.3

iPad 2 je díky rychlému zahájení prodeje prvním tabletem na trhu s výkonným dvoujádrovým procesorem. Apple použil chipset Apple A5, který je postavený na dvojici procesorů ARM Cortex-A9 s taktem 1 GHz. Vysoký výkon zaručuje také grafický procesor PowerVR SGX543MP2 a operační paměť o velikosti 512 MB RAM. Vnitřní paměť činí dle zvolené verze 16/32/64 GB.

Operační systém iOS je v nejnovější verzi 4.3 (testovali jsme verzi 4.3.3) v kombinaci zejména s dvoujádrovým procesorem velmi svižný. Veškeré grafické přechody a animace jsou dokonale plynulé. Nechybí plnohodnotný multitasking včetně ukončování jednotlivých aplikací. Pohledný systém přináší obrazovky s aplikacemi, bohužel schází větší personalizace typu obrazovek s widgety. Někomu to může vadit, někomu naopak ne. Čemu jsem však nepřišel na chuť, je oddělené nastavení od jednotlivých aplikací. Pokud chcete například nastavit ekvalizér, musíte vylézt z hudebního přehrávače a přepnout se do nastavení, kde dále musíte vyhledat nastavení přehrávače a až v něm zvolit nastavení ekvalizéru. Integrace nastavení přímo do aplikací by byla jistě intuitivnější.

Organizační funkce, konektivita: jen základní funkce

Ve výbavě iPadu 2 je sice ve verzi s Wi-Fi + 3G slot pro microSIM kartu, ovšem tablet nepodporuje klasické telefonní hovory ani zprávy. Vloženou SIM kartu lze použít pouze pro připojení na internet přes mobilní sítě. Zavolat si přesto můžete například pomocí aplikace FaceTime na jiná zařízení s touto aplikací, ať už se jedná taktéž o iPad či iPhone nebo iPod touch. Zprávy lze posílat formou e-mailů pomocí vestavěného e-mailového klienta.

V organizační výbavě dále najdeme kalendář, aplikaci s kontakty a poznámky. Zajímavá je také aplikace iBooks pro stahování a následné otevření stažených knih či PDF dokumentů. Z běžných funkcí chybí výrazně jen budík či diktafon, které však není problém dodatečně stáhnout z App Storu.

Konektivita a internetový prohlížeč: hlavní zbraň

Konektivita je silnou zbraní iPadu 2. V případě vybavenější verze s 3G modulem a vloženou SIM kartou tablet podporuje následující mobilní data: GPRS, EDGE, 3G, HSDPA a HSUPA. Veškeré verze iPadu 2 pak disponují technologií Wi-Fi (802.11 a/b/g/n) oblíbenou pro přístup na internet, dále Bluetooth 2.1 a připojením k televizi pomocí adaptéru Apple digital AV, který je nutné dokoupit. iPad 2 podporuje tzv. mirroring, čili zrcadlení obrazu při připojení k televizi, kdy vidíte obsah nejen na připojení TV, ale také na samotném iPadu.

Na kvalitní datovou výbavu navazuje kvalitní internetový prohlížeč Safari. Ten přináší v nejnovější verzi podle tvrzení Applu až 4x rychlejší zpracování Javascriptu, a tedy rychlejší načítání stránek. Podle měření však je oproti první generaci iPadu rychlejší jen zhruba 1,5x. I to se ale počítá. Prohlížeč umí pracovat s více okny zároveň, což je velmi pohodlné a praktické. Osobně mi chyběla pouze funkce pro vyhledávání textu na stránce a znatelná je také absence flashe. Nezobrazí se vám sice většina reklam, ale zase budete ochuzeni o videa například ze stránek ct24.cz a dalších. Jedinou možností je stažení jednotlivých aplikací, například iVysílání pro sledování videí z archivu ČT.

Multimédia: hudba, video, hry

iPad 2 ukládá veškerý multimediální obsah na vnitřní paměť o velikosti 16/32/64 GB dle zakoupené verze. Slot pro paměťovou kartu tradičně u Applu nenajdeme, stejně tak, jako správce souborů. Jednotlivé soubory se nacházejí přímo v daných aplikacích, například hudba v aplikaci iPod. Přesouvání souborů z počítače do zařízení je také odlišné od jiných výrobců. Musíte si nainstalovat do PC synchronizační program iTunes a vytvořit si svůj účet.

Hudební přehrávač dokáže přehrát běžné audio formáty, jako jsou: MP4, MP3, WAV a AAC. Skladby jsou přehledně tříděny do kategorií: skladby, umělci, alba a žánry. U přehrávané skladby se zobrazí obrázek alba (pokud je k dispozici) a také můžeme nastavit opakování či náhodný výběr skladeb. Další nastavení se však nachází oddělené od hudebního přehrávače, musíme zavítat do aplikace nastavení a vybrat položku iPod. Nastavit lze limit hlasitosti, ekvalizér (k dispozici je řada přednastavených režimů) či aktivovat vyrovnání hlasitosti a info o textu/podcastu. Kvalita reprodukce přes vestavěný reproduktor je poměrně dobrá, ještě lepší pak samozřejmě přes připojená sluchátka.

Apple k iPadu 2 dodává také zajímavé zábavné aplikace: Photo Booth (zachycení obličeje přes přední kamerku a okamžitá deformace obličeje na devět způsobů), GarageBand (hudební studio pro vytváření hudby, na výběr je z několika nástrojů jako je piano, kytara, bubny a další) a iMovie (pro pokročilou editaci videí přímo v tabletu). Další aplikace a hry můžete stáhnout na App Storu, pro iPad je aktuálně již více než 65 tisíc aplikací a pro iPhone více než 350 tisíc. Pokud však stáhnete aplikaci určenou pro iPhone, tak se zobrazí pouze zmenšená uprostřed displeje, v případě zvětšení přes tlačítko v pravém dolním rohu ji můžete 2x zvětšit, ale ztratíte tím ostrost aplikace. Pro herní příznivce je pak určen koutek Game Center, přes který můžete vyzívat spoustu hráčů v různých hrách.


Přední a zadní kamerka na iPadu 2

Tablet disponuje dvojicí objektivů. Na zadní straně najdeme hlavní fotoaparát s rozlišením 0,7 Mpx (960 x 720 px), který dokáže nahrávat video v rozlišení 720p s rychlostí 30 snímků za sekundu a lze použít až 5x digitální zoom. Snímky však kvalitou příliš neoplývají. Na přední straně je k dispozici druhý fotoaparát s rozlišením VGA (640 x 480 px), který slouží jako kamerka pro videohovory přes aplikaci FaceTime. Apple iPad 2 má jinak ve výbavě také GPS spolupracující s Google Mapami. Pro rychlejší zjištění aktuální pozice nechybí funkce A-GPS a pro lepší orientaci lze zapnout digitální kompas, díky kterému se vám pak mapa otáčí dle aktuálního natočení.

Závěr recenze tabletu Apple iPad 2

Apple iPad 2 patří mezi nejlepší tablety na trhu. Konkurence ani po roce nedokázala původní náskok první generace iPadu stáhnout a už je tu jeho vylepšený nástupce. Inovace můžeme spatřit takřka v každém směru: je tenčí, lehčí, rychlejší díky dvoujádrovému 1 GHz procesoru Apple A5 a také o něco málo déle vydrží na jedno nabití. Chytrou inovací je ochranný kryt Smart Cover, který poslouží i jako stojánek. Oproti konkurenci je jasně vpřed zajisté také díky optimalizovanému operačnímu systému iOS 4.3, zajímavých aplikací jako je GarageBand, FaceTime či iMovie, a více než 65 tisíci aplikací určených přímo pro iPad. A jelikož primární cíl tabletů je konzumace obsahu, nikoliv práce, je iPad 2 tím správným zařízením.

Nedostatky iPadu 2 spočívají hlavně v jeho jednoduchosti a absenci nastavení. Nepraktické je oddělené nastavení vestavěných aplikací typu hudební přehrávač, které nenajdeme přímo v přehrávači, ale v aplikaci s nastavením. Pochvalu si tablet nezaslouží ani za fotoaparát na zadní straně, který je spíše jen do počtu, protože jej má konkurence. Kvalitní snímky s ním nepořídíte. A na závěr negativ, pro někoho iPad 2 jednoduše nemusí být vhodný díky jeho velikosti. Velký displej je sice výhodou, ale zařízení ztrácí mobilitu a nevejde se ani do kapsy od saka, kožené bundy apod., což u konkurence je v případě menších modelů možné.

Obhájí Apple s druhou generací iPadu svou přední pozici na trhu? Díky jednotnosti platformy a jednoduchosti má výborně nakročeno. Ovšem vzhledem k tomu, že Apple představuje svá zařízení v daném segmentu jen jednou do roka, mohl by to mít iPad 2 ve druhé polovině letošního roku ještě těžké. Konkurence nespí a neustále chrlí jeden tablet za druhým. Zajímavými rivaly jsou rozhodně tablety PlayBook od BlackBerry či Samsung Galaxy Tab 10.1. Pokud jste ale příznivci Applu nebo nehodláte na dotahující se konkurenci čekat, je tu pro vás iPad 2.

Aktuální cena Apple iPadu 2 64GB WiFi 3G:
(Zdroj: Heureka.cz, )

kvalitní konstrukce a design pro někoho již příliš velké rozměry
velký displej nekvalitní hlavní fotoaparát
ochranný kryt Smart Cover schází podpora běžných video formátů
dvoujádrový procesor Apple A5
spousta aplikací na App Store
rychlý internetový prohlížeč
výdrž přes 10 hodin
ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

avatar
17 Comment threads
7 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
22 Comment authors
JakubAnčaEmakristynaMartina Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
adis002
adis002

když vidím, že zde jsou i tablety, mohl bych posléze v létě napsat uživatelskou recenzi na ViewSonic Gtablet (a nebo, jestli vyjde, tak Viewsonic Viewpad 7x :) )

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, určitě nám pak můžete zaslat recenzi :-) zaměření webu je sice hlavně na mobilní telefony a operátory, ale tablety a další mobilní zařízení také pěkně spadají pod název Mobilizujeme :-)

noname
noname

Mam Samsung Galaxy Tab a je to uplne o necem jinem. Umi flash, full HD video, 16:9 video, volani, bluetooth a dalsi dulezite funkce. iPad mi prijde jako vyhozene penize a navic moc velkej.

arny
arny

Zaleží na co to používáš. Já si koupil iPad2 jako náhradu noťasu, abych abych měl jednoduše k dispozici ceníky, katalogy a mohl je i ukázat zákazníkům. Na tohle je 7palců málo… A na předvádění je iPad2 super. Ten displej je skvělej, neskutečný pozorovací úhly. Nejvíc mi chybí vstup pro USBčko. Flash rozhodně ne. Bluetooth iPady mají. Na volání máš telefon ;-) respektive můžeš přes skype nebo face time… Mě se galaxy tab nelíbí. Měl jsem ho v ruce a je to prostě trošku přerostlý ošklivý plastový telefon. To co ale samsung chystá teď už aspoň vypadá hezky.

Petrx
Petrx

Display je skvělej… to jsem se dlouho tak nezasmál, ipad2 máme na vývoj aplikací, ale můžu říct jedno… horší display jsem neviděl i ty nejhorší notebooky mají display daleko kvalitnější než tohle.

Shadowman
Shadowman

mne stale proste chyba na ipade ta najdolezitejsia vec a to je usb…
ja mam vacsinu obsahu (filmov,hudby atd) na disku a proste pride mi to neprakticke stale ked si stiahnem novu mp3 alebo nieco pripajat to k pc

btw ako to je pokial mam sietovy disk sharovany cez wifi router? da sa normalne namountovat?

greed
greed

neda sa namoutnovat, ale ide nan pripojit napr cez buzzplayer a priamo si spustst stream videa aj s titulkami, MP3 …

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Sledujte živý přenos představení nové řady Huawei Mate 20

Sledujte živý přenos představení nové řady Huawei Mate 20

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Dnes v 15 hodin Huawei představí novou vlajkovou řadu Huawei Mate 20. Těšit se tak určitě můžeme na dva…

Zemřel spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen

Zemřel spoluzakladatel společnosti Microsoft Paul Allen

DNES  |  Jakub Fišer  |  2 komentáře

Ve věku 65 let včera, v pondělí 15. 10. 2018, zemřel spoluzakladatel společnosti Microsoft, filantrop a vizionář Paul Allen.…

Uniká design, specifikace i cena chystané Nokie 7.1 Plus

Uniká design, specifikace i cena chystané Nokie 7.1 Plus

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Na dnešní události konané společností Nokia, představí tato firma model 7.1 Plus. Zdá se však, že oficiální představení bude…

Mobilní zobrazení