Aplikací roku je kontroverzní Zoom, překvapivě vysoko je i Lidl Plus
- Největší obchody s aplikacemi oznámily nejstahovanější aplikace roku 2020
- Podle Applu je králem aplikací letos Zoom, podle Googlu čtečka QR kódů
- Vysoko se umístily i chatovací klienti a také appka Lidl Plus

Konec dlouhého roku 2020 je tady a největší mobilní obchody s aplikacemi vyhlašují nejstahovanější aplikace roku. Nejúspěšnější aplikace roku jsou místy očekávaní favoriti z řad chatovacích klientů, oblíbených nástrojů a také workout služeb. Jindy ale zabodovaly také editory fotek či služby pro zábavnou výměnu obličejů.
Nepřehlédněte: Anketa Smartphone roku 2020 podle redakce Mobilizujeme.cz
Apple App Store
- Zoom
- YouTube
- Messenger
První pětka není u Applu nikterak překvapivá, zaujme snad jen první místo. To si odnesla aplikace Zoom, která slouží pro skupinové videohovory a videokonference. To se hodí zejména v době plošných lockdownů, kdy je zakázáno chodit do škol, na přednášky, na kurzy a většina kancelářské práce je převelena na home office.
Apple tvrdí, že podle jeho údajů se v roce 2020 stal Zoom komunikačním nástrojem číslo jedna. To je dost možná pravda, ale po boku Zoomu vzkvétaly i další služby, jako Google Meets, Microsoft Teams a další.
S velkou popularitou však přichází velká zodpovědnost. Zoom si tak bohužel pro něj připsal i několik kontroverzí. Bezpečnost aplikace nebyla zrovna učebnicová, uživatelé byli často terčem vtípků, kdy se do videohovoru připojil cizí člověk. A klid nevyvolala ani informace o tom, že víc jak půl milionu účtů bylo odcizeno a prodáváno na dark webu.

Google Play Store
- Čtečka QR a čárových kódů (česky)
- Mi Fit
- George klíč
- Lidl Plus
Na Androidu je situace o poznání zajímavější. Zlatou medaili bere utilita pro čtení QR a čárových kódů. Oblíbenými byla i aplikace Mi Fit, která se umí spojit s hodinkami či náramkem od Xiaomi a zobrazovat fitness aktivitu.
Zájem rozhodně vzbudila i aplikace Lidl Plus, o které jsme informovali v tomto samostatném článku. Jde o věrnostní program obchodního řetězce Lidl. Uživatele zřejmě nadchlo zejména to, že mohou ušetřit na nákupu potravin a dalšího zboží, což zrovna v době ekonomické krize způsobené pandemií koronaviru přiláká pozornost.
Huawei AppGallery
- PicsArt Photo Editor
- Bolt
- Naučte se jazyk zdarma – Mondly
- Telegram
- Wallet
Výběr pěti nejlepších aplikací u Huawei je podmíněn tím, že oblíbené appky jako YouTube, Facebook a podobně v AppGallery nenajdeme. Číslem jedna podle Huawei je tak editor fotografií, který vyvíjí americko-arménský PicsArt.
Zbytek obstarala aplikace pro smluvní přepravu Bolt – konkurence pro Uber, dále Mondly, které vás údajně naučí cizí jazyk a také Telegram, tedy jedna z mála chatovacích platforem na Huawei AppGallery. A pak je tu pětka – Wallet. To je služba, kam si lze nahrát svoje věrnostní kartičky a sledovat tok peněz. Ale pozor, platit se s ní nedá. A pokud vám jde v první řadě o věrnostní kartičky, doporučujeme v redakci spíše aplikaci Stocard.