Mobilizujeme.cz

Ani nový Android 6.0 není dokonalý, co by se ještě mělo zlepšit?

  |  6 komentářů  |  autor:

Každý rok Google představí novou a inovovanou verzi operačního systému Android. Letos na podzim se dočkáme Androidu 6.0 Marshmallow. Po letech vývoje by člověk řekl, že nejpoužívanější platforma na světě nemá moc co zlepšit. Opak je ale pravdou. Uživatelé i vývojáři stále prahnou po nových funkcích a inovacích. Kde vidíme prostor pro zlepšení?

Kapitoly článku:

» 1. tabletové rozhraní, multitasking a správa RAM paměti, záloha a obnovení
» 2. gesta a úpravy, bezpečnost a soukromí, odstranění aplikací

Tip: Kdy dostanete Android 6.0 Marshmallow? (aktualizovaný seznam)

Uživatelské rozhraní tabletu

Prostředí operačního systému Android pro tablety ušlo dlouhou cestu. První verze Androidu 3.0 Honeycomb byla určena přímo a pouze pro tablety. To ovšem částečně tříštilo Android jako takový. Google přišel s unifikací Androidu ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Ten přinesl tablet režim, který měl velmi výrazně lepší ovládání, nicméně naprosto rozdílné oproti smartphone rozhraní. V tomto směru Google přinesl kompletní unifikaci rozhraní pro tablety a smartphone, to vše přišlo s Jelly Beanem. Obě rozhraní vypadají velmi podobně, Lollipop zamaskoval rozhraní tak, že nepoznáte, zda-li jste na tabletu nebo máte puštěný smartphone. Je to zároveň dobře a špatně. Proč? Tablet ztratil svou unikátnost. Prostředí nenabízí žádné speciální softwarové úpravy pro tablety, ze kterých by uživatelé těžili.

Prostředí tablet režimu Androidu Lollipop.

Multitasking a správa operační paměti

Pokud používáte smartphone od Samsungu nebo LG, pak jste se asi potkali s možností mít spuštěných více oken na jedné obrazovce. V režimu multi-window může být vaše produktivita opravdu špičková. Můžete mít spuštěnou webovou stránku a třeba textový editor najednou. Doposud si tuto funkci do Androidu dodělávali přímo výrobci. Android M (ve vývojářské beta verzi) tuto funkci nabízí v experimentálním režimu. Má to ale háček. Nejen, že tato funkce špatně vypadá, ale také funguje velmi krkolomně a jakmile jedno okno zavřete, najdete pod ním další aplikaci. Což vede pouze ke zmatení uživatele.

Správa operační paměti je prostě problém Androidu. Google uvedl, že nedostatky ve správě operační paměti opravil ve verzi KitKat. Máme na cestě druhou generaci systému od verze KitKat a problém stále přetrvává. Spuštěním více aplikací se stane překreslování obrazu velmi pomalé, navíc doprovázené nepříjemnými lagy. Čím méně operační paměti smartphone má, tím horší tento problém je. V tomto směru by si Google mohl vzít příklad z Applu a Microsoftu, jejich optimalizace je opravdu příkladná.

Multi-window režim Androidu M.

Záloha a obnovení systému

Zálohování Androidu je možné, nicméně nic se nevyrovná pokročilosti kompletní zálohy. Tedy celá kopie OS s kompletní záchovou dat. Částečně toto řeší tzv. custom recovery, bohužel ale standardní cestou si jej nenainstalujete. Svůj systém musíte rootnout a tím porušit záruku zařízení. Android M by měl umět zálohovat účty a rozložení obrazovek, nicméně stále se to nevyrovná kompletní záloze. Pokud se něco pokazí musíte počítat s delší obnovou dat, znovu se vám budou stahovat aplikace a budete muset všechny znovu nastavit. Kompletní záloha v tzv. custom recovery vás obnoví rychle, snadno a bez nutnosti dalšího nastavování systému.

zaloha_systemu_pomoci_custom_recovery

Kapitoly článku:

» 1. tabletové rozhraní, multitasking a správa RAM paměti, záloha a obnovení
» 2. gesta a úpravy, bezpečnost a soukromí, odstranění aplikací

ČLÁNKY:, ,
Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

DNES  |    |  diskuze (1)

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

DNES  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Android 8.0 Oreo trápí nečekané problémy s budíkem

Android 8.0 Oreo trápí nečekané problémy s budíkem

DNES  |    |  3 komentáře

Není žádným překvapením, že nejnovější Android trápí od spuštění několik málo problémů. O jejich budoucí opravě není pochyb, ovšem nyní vám i…

Mobilní zobrazení