Android byl v roce 2016 nejzranitelnějším operačním systémem

11. 1. 2017  |    |  1 komentář

Úspěšné operační systémy mají také své problémy. Jedním z největších jsou nepřející „Ajťáci”, kterým se po celém světě říká Hackeři. Ochrana proti nim není jednoduchá, ale není nemožná. Každý operační systém to řeší jinak a proto se citlivost na útoky u jednotlivých systémů liší…

Možná právě z tohoto důvodu se každý rok skládá pořadí těch nejzranitelnějších. Pořadí pro minulý rok 2016 čítá hned 50 umístění a na jeho vrcholu s číslem 1 se umístil Android. Otevřený operační systém od Googlu měl 523 vad.

S tímto číslem zaujímá i slušný náskok nad druhým systémem v pořadí, kterým je Linux. Pro srovnání, iOS od Applu drží patnácté místo se 161 vadami. Zajímavostí je, že v roce 2015 tomu bylo přesně naopak. Android se držel na 15. místě a naopak iOS vedl celou tabulku, tehdy s 387 vadami.

Čísla shromážděná společností CVE Details tak odhalují, že minulý rok byl zelený robůtek mnohem jednodušší cíl než operační systém nakouslého jablíčka. Takovouto zranitelnost mohli hackeři využít k věcem, které se normálně prostě nedělají. Například mohli zjistit informace, jako jsou například kontakty, textové zprávy, volání, čísla, IMEI a v neposlední řadě také hesla.

Nakonec tady máme malou kuriozitku. V celém pořadí se totiž objevil i Apple watchOS, který se, jak asi každému hned došlo, používá u chytrých hodinek tohoto výrobce. Systém využívaný u Apple Watch zaujímá 35. místo a se svými 77 vadami na tom není vůbec špatně.

Zdroj: PhoneArena

Články: , , , , , , , ,

Diskuze k článku (1 komentář)

  1. Ruafa
    Napsal(a) 11.1.2017 v 19:22

    Vzhledem k nízkému podílu na trhu smartphonů se ve výsledcích vůbec nevyskytuje Windows 10 Mobile, jehož používání je tak velmi bezpečné.

    Odpovědět

Přidat komentářText

NOVÉ ČLÁNKY

Wozniak: iPhone je sice drahý, ale každý ví, že je to dobrá investice

Přemýšleli jste někdy nad tím, proč se iPhony (a ne jen ty) tak dobře prodávají, i když jejich cena rozhodně není pro každého? Všestranný… (diskuze 0)

Jakub Fišer  |   publikováno: DNES

Nejnovějšího Androidu se konečně dočká i LG G4

Operační verze systému Android jménem Nougat je tu s námi téměř rok a půl, i přesto je ale plno smartphonů, mnohdy i high-endových, kterým… (diskuze 0)

Jakub Fišer  |   publikováno: DNES

Elephone P8 Lite: „inovace“ s překvapivou cenou

Asi každý by předpokládal, že když výrobce připraví ke své vlajkové lodi model s přídomkem Lite, půjde o odlehčenou variantu se slabší výbavou a… (diskuze 0)

Martin Skořepa  |   publikováno: DNES

Jaké telefony zřejmě dostanou nový Android O (8.0)?

Příští generace nejrozšířenějšího mobilního OS má sice stále ještě nicneříkající název Android O (8.0), ale jeho příchod se nezadržitelně blíží a s největší pravděpodobností… (diskuze 7)

Petr Louda  |   publikováno: 21. 7. 2017

OnePlus 5 se zrestartuje, když zavoláte na tísňovou linku

Před nedávnem společnost představila smartphone OnePlus 5. Ten nabízí nekompromisní výbavu za příjemnou cenovku. Uživatelé však začali hlásit nepříjemný problém. Telefony OnePlus se již… (diskuze 3)

Tomáš Rajnoch  |   publikováno: 21. 7. 2017
Klasické zobrazení