Mobilizujeme.cz

Android 4.3 Jelly Bean: přehled všech vylepšení, i těch skrytých

  |  3 komentáře  |  autor:

Nový Android 4.3 Jelly Bean je číselně jen menší postupnou evolucí. Přesto stojí za to se podívat na všechny jeho funkce, kterých se dočkají nejen připravované novinky výrobců, ale také některé ze současných smartphonů a tabletů.

Google si s aktualizací operačního systému Android dával celkem na čas. Verze 4.2 totiž spatřila světlo světa již v loňském roce a ani na velké květnové vývojářské akci Google I/O více než půl roku poté k očekávanému odhalení nedošlo. Až tento týden Google představil očekávaný Android 4.3 Jelly Bean. Jak už číselné značení včetně přídomku Jelly Bean napovídají, jedná se jen o menší aktualizaci, alespoň co se týče změn z pohledu koncového uživatele. Už od dob Androidu 4.0 totiž Google používá jednotnou designovou formu prostředí, tzv. Holo UI, a té se drží. Graficky tedy ani neznalé čtenáře ničím nepřekvapí, jaké změny se tedy odehrály?

Vyšší rychlostní stupeň

Android už s příchodem verze 4.1 Jelly Bean představil tzv. project Butter, který zrychlil veškeré prostředí Androidu a vylepšil jeho plynulost. A v tomto směru Google pokračuje také u verze 4.3, kde díky dalším optimalizačním technikám ještě vylepšuje rychlost a odezvu systému (časované synchronizace, trojitý buffering, snížení dotykové odezvy, zesílení inputu CPU a hardwarově akcelerované 2D renderování).

Vylepšené uživatelské profily

Uživatelské profily přišly s Androidem 4.2 Jelly Bean. Ovšem jen pro tablety a jejich funkčnost měla prostor pro zlepšení. Takže není překvapením, že nový Android 4.3 Jelly Bean přináší v tomto směru nové možnosti. Nové profily umožňují značná omezení v chování zařízení pro libovolně vytvořené profily, a to konkrétně tak, že můžeme různé aplikace povolit či zakázat nebo v jednotlivých aplikacích si pak dále navolit, co přesně onomu uživateli umožníme a co již nikoliv.

Lepší grafika a OpenGL ES 3.0 pro hry

Pro hraní graficky náročnějších her dostal Android 4.3 Jelly Bean jako první mobilní operační systém podporu OpenGL ES 3.0. Díky němu můžeme čekat další posun na poli mobilního hraní.

 

Připraven na Bluetooth Smart Ready

Android 4.3 Jelly Bean je nově také připraven na technologii Bluetooth Smart Ready, která je používaná pro různá menší zařízení a senzory s úsporou energie, takže pak budeme moci očekávat lepší výdrž, a to nejen těchto různých příslušenství spolupracujících se smartphonem nebo tabletem přes Bluetooth, ale také samotných smartphonů či tabletů.

Android se dostane do dalších končin

S podporou dalších znakových sad a symbolů se Android ve verzi 4.3 jistě podívá do dalších koutů světa.

Lehčí analyzování výkonu aplikace

Vývojáře u Androidu 4.3 Jelly Bean jistě potěší vylepšené možnosti pro sledování výkonu jejich aplikací. Dá se tedy očekávat, že aplikace budou v budoucnu snad odladěnější.

Lepší přístup aplikací a příslušenství k notifikačním možnostem

Aplikace a různá připojitelná příslušenství nyní budou mít lepší přístup k možnostem notifikace uživatele. Co to znamená? Lepší a smysluplnější využití horní rozbalovací lišty pro zveřejnění různých informací a možností jak dále pracovat s aplikací či příslušenstvím.

Hardwarové „oplocení“ pozice

Také nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Představte si to takto, pokud některá aplikace vyžaduje sledování polohy, bude dost energeticky nenasytná a zbytečně rychle vybije baterii, i pokud byste svojí polohu na mapě příliš neměnili. Takže vylepšený Android 4.3 Jelly Bean bude vytvářet tzv. „oplocení“ na určitou menší oblast, ve které se člověk pohybuje a nebude neustále používat veškeré možné funkce k tomu, aby aplikace sledovala každou změnu lokace.

„Skrytá“ funkce nastavování povolení u jednotlivých aplikací

Co uživatelé iOS znají již nějaký ten pátek, bude mít také Android 4.3 Jelly Bean. U jednotlivých aplikací si uživatel bude moci po jejich nainstalování kdykoliv změnit povolení, a to například přístup ke kontaktům, k GPS, notifikačnímu centru, fotoaparátu a dalším položkám.

ČLÁNKY:, , ,
Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

Recenze Elephone P8: kterak hmota zvítězila nad duchem

DNES  |    |  diskuze (0)

Špičkové parametry zabalené do levné škatulky – kdo by odolal? Že ani čínský původ už není na závadu? Elephone P8 vypadá tak zázračně,…

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

Malým dětem nedávejte telefon, zkuste raději chytrou hračku

VČERA  |    |  2 komentáře

Dávat telefon už malému dítěti odborníci nedoporučují. Co je ovšem jednoznačně vhodné, jsou různé hračky. A pokud nechcete zůstat jen u těch…

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

U iPhonu 8 zaplatíte víc za výměnu zadního než předního skla

VČERA  |    |  7 komentářů

Při pohledu na zadní kryt nového iPhonu 8 a 8 Plus musí každého bezpodmínečně zaujmout jeho lesk. Už jen při pomyšlení, že…

Mobilní zobrazení