Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei P20 | malý iPhone | superphone budoucnosti | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

Android 4.3 Jelly Bean: přehled všech vylepšení, i těch skrytých

  |  3 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Nový Android 4.3 Jelly Bean je číselně jen menší postupnou evolucí. Přesto stojí za to se podívat na všechny jeho funkce, kterých se dočkají nejen připravované novinky výrobců, ale také některé ze současných smartphonů a tabletů.

Google si s aktualizací operačního systému Android dával celkem na čas. Verze 4.2 totiž spatřila světlo světa již v loňském roce a ani na velké květnové vývojářské akci Google I/O více než půl roku poté k očekávanému odhalení nedošlo. Až tento týden Google představil očekávaný Android 4.3 Jelly Bean. Jak už číselné značení včetně přídomku Jelly Bean napovídají, jedná se jen o menší aktualizaci, alespoň co se týče změn z pohledu koncového uživatele. Už od dob Androidu 4.0 totiž Google používá jednotnou designovou formu prostředí, tzv. Holo UI, a té se drží. Graficky tedy ani neznalé čtenáře ničím nepřekvapí, jaké změny se tedy odehrály?

Vyšší rychlostní stupeň

Android už s příchodem verze 4.1 Jelly Bean představil tzv. project Butter, který zrychlil veškeré prostředí Androidu a vylepšil jeho plynulost. A v tomto směru Google pokračuje také u verze 4.3, kde díky dalším optimalizačním technikám ještě vylepšuje rychlost a odezvu systému (časované synchronizace, trojitý buffering, snížení dotykové odezvy, zesílení inputu CPU a hardwarově akcelerované 2D renderování).

Vylepšené uživatelské profily

Uživatelské profily přišly s Androidem 4.2 Jelly Bean. Ovšem jen pro tablety a jejich funkčnost měla prostor pro zlepšení. Takže není překvapením, že nový Android 4.3 Jelly Bean přináší v tomto směru nové možnosti. Nové profily umožňují značná omezení v chování zařízení pro libovolně vytvořené profily, a to konkrétně tak, že můžeme různé aplikace povolit či zakázat nebo v jednotlivých aplikacích si pak dále navolit, co přesně onomu uživateli umožníme a co již nikoliv.

Lepší grafika a OpenGL ES 3.0 pro hry

Pro hraní graficky náročnějších her dostal Android 4.3 Jelly Bean jako první mobilní operační systém podporu OpenGL ES 3.0. Díky němu můžeme čekat další posun na poli mobilního hraní.

 

Připraven na Bluetooth Smart Ready

Android 4.3 Jelly Bean je nově také připraven na technologii Bluetooth Smart Ready, která je používaná pro různá menší zařízení a senzory s úsporou energie, takže pak budeme moci očekávat lepší výdrž, a to nejen těchto různých příslušenství spolupracujících se smartphonem nebo tabletem přes Bluetooth, ale také samotných smartphonů či tabletů.

Android se dostane do dalších končin

S podporou dalších znakových sad a symbolů se Android ve verzi 4.3 jistě podívá do dalších koutů světa.

Lehčí analyzování výkonu aplikace

Vývojáře u Androidu 4.3 Jelly Bean jistě potěší vylepšené možnosti pro sledování výkonu jejich aplikací. Dá se tedy očekávat, že aplikace budou v budoucnu snad odladěnější.

Lepší přístup aplikací a příslušenství k notifikačním možnostem

Aplikace a různá připojitelná příslušenství nyní budou mít lepší přístup k možnostem notifikace uživatele. Co to znamená? Lepší a smysluplnější využití horní rozbalovací lišty pro zveřejnění různých informací a možností jak dále pracovat s aplikací či příslušenstvím.

Hardwarové „oplocení“ pozice

Také nevíte, co si pod tímto pojmem představit? Představte si to takto, pokud některá aplikace vyžaduje sledování polohy, bude dost energeticky nenasytná a zbytečně rychle vybije baterii, i pokud byste svojí polohu na mapě příliš neměnili. Takže vylepšený Android 4.3 Jelly Bean bude vytvářet tzv. „oplocení“ na určitou menší oblast, ve které se člověk pohybuje a nebude neustále používat veškeré možné funkce k tomu, aby aplikace sledovala každou změnu lokace.

„Skrytá“ funkce nastavování povolení u jednotlivých aplikací

Co uživatelé iOS znají již nějaký ten pátek, bude mít také Android 4.3 Jelly Bean. U jednotlivých aplikací si uživatel bude moci po jejich nainstalování kdykoliv změnit povolení, a to například přístup ke kontaktům, k GPS, notifikačnímu centru, fotoaparátu a dalším položkám.

ČLÁNKY:, , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Tomáš
Tomáš

to poslední je asi nejlepší že půjde změnit povolení aplikace, jen doufám že to půjde u všech a né u něčeho jako to bývá. :)

Petr
Petr

Mě by zajímalo, jestli to vylepšení více uživatelských profilů bude umožňovat sdílení aplikací z owner účtu. Tj. vše kupuju přes owner účet, ale používat to mohou i ostatní účty. Momentálně to ve 4.2 je tak, že aplikaci koupenou na jednom účtu nemůžu použít na jiném, takže to pro rodinný tablet byla funkce naprosto k ničemu.

Jirka
Jirka

Po aktualizaci na Android 4.3 mi tablet Google Nexus 7 přestal pracovat, nejde ani zapnout. Poradíte mi, co s tím?

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Vivo V9: mistr selfie s výřezem

Vivo V9: mistr selfie s výřezem

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Čínská společnost Vivo sice není u nás příliš známá, nicméně ve světě se těší velké oblibě. A to hlavně díky tomu,…

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

Sharp Aquos S3 mini aneb Essential Phone za lidovou cenu

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Je to tak, výkroje prostě vládnou světu mobilních telefonů. A v případě nejnovějšího zástupce střední třídy od společnosti Sharp to platí dvojnásob.…

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

HTC U12+ se producíruje na podrobných renderech

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Před nedávnem se na internetu objevil první render, který nám ukazoval, jak bude vypadat chystaná vlajková loď HTC U12+. Nyní se…

Mobilní zobrazení