Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

Android 4.2 Jelly Bean: přehled všech vylepšení

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Google včera představil novou verzi operačního systému Android 4.2 Jelly Bean. Ačkoliv se nejedná o další zlomovou verzi, plánovanou jako Key Lime Pie, má se i tak nový Android s čím pochlubit.

Největší skok mezi verzemi Androidu nastal rozhodně z verze 2.3, potažmo 3.0, na verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Další verze, 4.1 Jelly Bean, pak zapracovala na odladěnosti celého systému a aktuálně nejnovější Android 4.2 Jelly Bean pak vsází na vylepšení uživatelské přívětivosti. Co všechno nového přináší?

Zamykací obrazovka s widgety

Nový Android 4.2 přinese podporu klasických widgetů přímo na zamykací obrazovce, respektive tažením prstu do strany se dostaneme na další obrazovky s widgety. Uživatel tak bude moci k nejčastějším aplikacím přistupovat ještě rychleji, než doposud. Tohle vylepšení bude určitě hodně vítané.

Nové prostředí pro tablety více podobné telefonům

Google si je vědom toho, že uživatelé chtěji jednoduchost a hlavně přehlednost, nechtějí slyšet, že u tabletu s Androidem je něco jinak než na telefonu s Androidem. Proč by tomu taky tak mělo být? U Androidu 4.2 Jelly Bean je tak ještě více prvků sjednocených u obou typů zařízení, než kolik toho přinesl Android 4.0. Konkrétně budou mít tablety stejnou horní stahovací roletku či stejný náhled posledně spuštěných aplikací. Obě změny již má v sobě Nexus 7.

Psaní tahem po klávesnici

Znáte technologii Swype? Pak jistě pro vás nebude nový způsob psaní textu na Androidu 4.2 cizím. Místo „vyťukávání“ se píše jednoduše tahem prstu po písmenkách a chytrý slovník pak dokáže předpovídat, které slovo jste v případě dopuštění chyby chtěli napsat. Mezery mezi slovy dělá automaticky.

Vylepšené menu s rychlým nastavením

U nového Androidu 4.2 Jelly Bean bude konečně možné rychleji nastavovat některé funkce přímo z horní stahovací lišty. To, co už několik verzí přináší ostatní výrobci ve svých grafických nadstavbách, se konečně stává součástí „čistého“ Androidu.

Lišta s notifikacemi toho umí víc

Různé aplikace v horní stahovací roletce toho budou umět více, třeba pokud vám přijde pozvánka na akci, můžete na ní rovnou odpovědět.

Gmail v nové verzi s vítanými vylepšeními

Nově Gmail zvládne tzv. pinch-to-zoom gesta, tedy zvětšování a zmenšování textu pomocí dvou prstů rovnou v emailech. Novinkou je i podpora swipe gest po zprávách, díky čemuž se dá takhle jednoduše archvivoat email nebo smazat.

Chytřejší Google Now

Služba Google Now bude chytřejší, ke své práci začne využívat i gmailu, ze kterého si může vzít data o rezervaci hotelu či odlety a ukázat vám je pak v ten správný moment.

Uživatelské účty, ale jen pro tablety

Počítá se, že tablety používá více lidí, například v rodinách. Každý člen si tak může nastavit svůj uživatelský účet přesně podle svého gusta. Na plochu si může umístit své aplikace, nastavit si pozadí a další personalizaci. Mobilní telefony tuhle funkci (zatím) nedostanou.

Photo Sphere pro focení 360° snímků

S novou aplikací Photo Sphere si každý bude moci na Androidu 4.2 Jelly Bean pořídit 360° fotografie. Bude stačit s telefonem pomalu pohybovat „kolem dokola“ a aplikace si fotky spojí do jedné. Výsledek bude podobný jako známé Street View od Googlu.

Sdílení obsahu s televizí

Z Android zařízení bude možné jednoduše bezdrátově zrcadlit obsah na podporovanou HD TV až v 1080p přenosové kvalitě.

Nová aplikace Hodiny

Google na Androidu 4.2 Jelly Bean vylepšil aplikaci Hodiny, která kromě designu přináší i dvojici – stopky a časovač.

Daydream, spořič obrazovky a takový fotorámeček

Aplikace Daydream je jakýsi spořič obrazovky, na které uvidíte veškeré obrázky, takže půjde o takový digitální fotorámeček.

Snadnější ovládání pro handicapované uživatele

Americký výrobce myslel i na ty méně zdatné a připravil novou možnost trojitým poklepáním po displeji kdekoliv zvětšit obsah displeje, aby byl lépe čitelný. Vylepšené má být také hlasové ovládání a různá gesta, která pomohou slepým uživatelům s ovládáním zařízení s Androidem.

Všechny tyto uvedené a ještě další změny se k zákazníkům dostanou již 13. listopadu, kdy má jít do prodeje nový smartphone Nexus 4 a tablet Nexus 10. Jak to bude s aktualizací u současných zařízení, zatím Google ani jeho partneři – výrobci, neprozradili.

screenshoty a foto: phonearena.com

ČLÁNKY:,
Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

Jak zelený je váš smartphone? Greenpeace sestavilo žebříček

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Organizace Greenpeace přišla s novým žebříčkem, ve kterém prověřovala přední technologické společnosti v oblasti ekologie. Velmi dobře si vedl Apple, naopak dost…

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

I vy můžete TV proměnit v multimediální centrum, stačí 650 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Díky malé krabičce nazývané Android TV můžete svou klasickou televizi proměnit v chytrou TV, respektive moderní multimediální centrum. Řešení se jmenuje X96mini a…

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

Samsung Galaxy Tab Active 2: odolný tablet pro firmy, nebo i stát

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Trh s tablety v posledních letech celkově uvadá, nicméně pokud jde o využití ve firmách nebo ve státní správě, jde o stále…

Mobilní zobrazení