Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

Aligator A500 – recenze nejhezčího mobilu pro seniory

  |  2 komentáře  |  autor: Luboš Srb

Aligator A500 senior je takřka dokonalý mobil pro seniory a jakkoliv handicapované lidi. Dobře se ovládá, má čitelný displej, rádio či svítilnu a v nouzi pomůže SOS tlačítko.

Mobilní telefon v dnešní době neodmyslitelně patří ke každému z nás. Jenže dnešní trend vývoje a přicházení s novými funkcemi příliš nebere ohled na starší a nějak handicapované lidi. Aligator A500 je jedním z telefonů na našem trhu, který se snaží těmto lidem vyjít vstříc.


Aligator A500 – oficiální fotografie

Ještě týden před Vánoci zažívali prodejci Aligatora A500 doslova prodejní žně. Telefon se pohyboval na zhruba 13. pozici v žebříčku oblíbenosti všech mobilních telefonů na českém trhu. Od nového roku se ale prodej Aligatora A500 rapidně snížil a klesl až na zhruba 130. pozici. Na jeho kvalitách to ale rozhodně nikterak neubírá.

TIP: Veškeré informace o mobilním telefonu Aligator A500 najdete v katalogu mobilů.

Základní parametry Aligatora A500

Rozměry108 x 51 x 17,2 mm
Hmotnost97 g
Displejmonochromatický, rozlišení 96 x 64 px, rozměry 35,5 x 22,5 mm, oranžové podsvícení
Paměťaž 100 SMS, až 500 čísel
Operační systémne / vlastní prostředí
Organizacebudík, poznámky, kalkulačka, SOS tlačítko, svítilna, FM rádio
Obsah balenínávod, záruční list, baterie, stereo headset s peckovými sluchátky a 3,5 mm Jackem
Cena a dostupnost1 800 Kč, podzim 2009

Krátké postřehy z testování Aligatora A500:

Co se nám líbilo: jednoduché ovládání, kvalitní pevná konstrukce, silná LED svítilna, FM rádio hraje i bez připojení sluchátek

Co se nám nelíbilo: těžké ovládání posuvných jezdců na pravém boku telefonu, zpomalené reakce


Obsah balení: dodávaný headset překvapí

S Aligatorem A500 je v balení dodáván návod, rychlá příručka, záruční list, baterie a nezvykle také stereo headset s peckovými sluchátky. Překvapí 3,5 mm Jack, přes který se sluchátka připojují k telefonu.

Vzhled a konstrukce: taková vědecká kalkulačka

Telefon zaujme hned na první pohled. Má velká tlačítka a čtyřřádkový displej. Někdo by si jej tak mohl klidně splést s vědeckou kalkulačkou. Design je však minimálně o řád propracovanější. Osobně se mi zalíbili oblé tvary, kovový rám kolem displeje a pak také barevná provedení. Bílá verze působí, troufnu si říct, reprezentativně, zatímco černá je méně nápadná.

Rozměry Aligatora A500 jsou ideálních 108 x 51 x 17,2 mm a hmotnost příjemných 97 g. Výrobce použil převážně plasty, pouze rámeček kolem displeje je z kovu. Co se týče konstrukčního zpracování, ostatní výrobci by se mohli od tohoto modelu učit. Konstrukce je velmi pevná, žádné promáčknutí či pazvuky nehrozí.

Aligator A500 je určen prioritně pro seniory a obecně lidi, kteří by mohli mít s dnešním běžným mobilem problémy. Mezi největší odlišnosti patří velká klávesnice, dobře čitelný displej, jednoduché ovládání či SOS tlačítko. Telefon má ale stále své mouchy. Dvojice posuvných jezdců na pravém boku telefonu se v jedné ruce ovládá opravdu jen velmi stěží. Pro posunutí kláves pro zamknutí/odemknutí telefonu a pro zapnutí/vypnutí svítilny je nejlepší použít dlouhé nehty.

Pojďme se podívat na další prvky na telefonu. Levá strana Aligatora A500 nabízí klávesu pro spuštění FM rádia a klávesy pro regulaci hlasitosti. Rádio funguje i bez připojených sluchátek, což je v dnešní době něco naprosto nevídaného v tom smyslu, že valná většina telefonů na trhu vyžaduje pro poslech rádia nejprve připojení sluchátek, které totiž slouží jako anténa. Na horní straně Aligatora A500 nalezneme LED svítilnu, konektor pro připojení nabíječky a 3,5 mm Jack pro připojení sluchátek. Na zadní straně snad nikdo nemůže přehlédnout SOS tlačítko.

Displej a ovládání: jednoduchost nade vše

Aligator A500 má monochromatický displej s rozměry 35,5 x 22,5 mm (úhlopříčka 1,7“) a rozlišením 96 x 64 bodů. Na oranžovém podsvícení je velmi dobře čitelný kontrastní černý text. Snad jen při větším horizontálním natočení displeje je text o něco méně čitelný. Co se mi ale zalíbilo, jsou hodiny úsporného režimu. I když telefon zamknete a podsvícení displeje zhasne, tak stále na displeji vidíte aktuální čas.

Telefon se ovládá pomocí čtveřice kláves pod displejem a klasické alfanumerické klávesnice, která v případě Aligatora A500 zabírá více než polovinu přední strany. Všechny klávesy jsou dostatečně velké, dobře ovladatelné a rovnoměrně oranžově podsvícené. Psaní zpráv na takovéto klávesnici by nemělo dělat nikomu problémy.

Baterie a výdrž: celý týden bez nabíjení

Aligator A500 je vybaven baterií s kapacitou 1000 mAh. Jelikož nemá žádné funkce, které by byly větším žroutem energie, tedy až na rádio, tak se výdrž telefonu pohybuje ve velmi dobrých hodnotách. V redakčním testu nám telefon vydržel na jedno nabití celý týden.

Telefonování a zprávy: nechybí vyzváněcí profily

Mezi nejpoužívanější funkce Aligatora A500 bezesporu patří telefonování a SMS zprávy. Telefon pojme až 100 zpráv a až 500 čísel. Editor zpráv je jednoduchý a přehledný. Totéž platí i pro telefonní seznam. Ocenit musíme přítomnost vyzváněcích profilů, které jsou jednotlivě nastavitelné.

Zábava a organizace: potěší rádio

Každý se chce někdy bavit, z toho důvodu připravil výrobce u Aligatora A500 integrované FM rádio. Telefon si sám dokáže vyhledat dostupné stanice a výhodou oproti konkurenci je, že funguje i bez připojených sluchátek. Z organizačních funkcí se nezapomnělo na budík, kalkulačku a poznámky. Zamrzí snad jen absence minutky (časovače), kalendáře a her.

Zhodnocení:

Aligator A500 je jeden z nejvydařenějších telefonů na trhu. V dané kategorii mu téměř nic nechybí. Ocenit musíme velké klávesy, dobře čitelný displej, SOS tlačítko, svítilnu a rádio. Pokud chcete udělat radost ať už sobě či někomu blízkému, je Aligator A500 velmi dobrou volbou.

velké klávesy chybí minutka (časovač)
čitelný displej
jednoduchost
vysoká hlasitost
svítilna
rádio
ČLÁNKY:
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení