Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

ČTÚ: Air Telecom prý provozuje nekalé obchodní praktiky, ten se brání

  |  9 komentářů  |  autor: Jakub Vrbický

Air Telecom, provozovatel a majitel čtvrtého českého operátora dřívějšího U:fonu, nyní čelí poměrně závažným obviněním ze strany spotřebitelů, kterými se začal zabývat i jindy chladný Český Telekomunikační Úřad (ČTÚ).


(Aktualizováno) Air Telecom se brání, že oficiální tisková zpráva ČTÚ používá výrazy jako „může být“, „podle stížností“, „podezření“ a řadu dalších výrazů, ovšem nepřinesla prý žádná seriózní fakta. Dále ve svém prohlášení uvádí, že od prosince 2012, kdy mobilní síť U:fon převzal nový operátor Air Telecom, a.s., jsou evidovány pouze čtyři stížnosti na jeho obchodní zástupce. V žádném případě nejde o nárůst či vysoké číslo, jak uvádí ČTÚ. Operátor také uvádí, že prodává primárně skrze eshop a infolinku.

Podle Air Telecomu si ČTÚ také plete pojmy Air Telecom a U:fon. Prodej služeb, který probíhá prostřednictvím certifikovaných obchodních zástupců, je podle společnosti minoritní a jde o služby mobilní sítě U:fon, nikoliv mobilní sítě Air Telecom. Každý obchodní zástupce sítě U:fon se zákazníkovi na schůzce prokazuje průkazkou s názvem společnosti a číslem, na němž si lze ověřit, že prodejce u společnosti pracuje. A svojí obhajobu zakončuje tím, že schůzky obchodních zástupců nejsou podle Air Telecomu nekalým prodejem, jak prý mylně uvádí ČTÚ. Je využíváno tzv. trojího ověřování zákaznických smluv.


(Původní text níže)

Údajně vysílá do domovů slabých skupin, jako jsou důchodci a nezletilí, podomní prodavače, kteří se vydávají za zřizovatele jejich dosavadních mobilních služeb a nutí jim nové nevýhodné smlouvy.

Prodavači prý vystupují buď agresivně či přátelsky. Pod agresivní rouškou doslova nutí spotřebitele k podepsání nové smlouvy, aby nedošlo k omezení stávajících služeb. Jsou známy i případy, kdy je nabízena výměna starých přístrojů za nové či kontrola správnosti dokumentů a vyúčtování.

Ve výsledku se může stát, že spotřebitel hradí dvě smlouvy najednou, svou původní a nově podepsanou, a tak se může dostat do finanční tísně. Většinou jsou zákazníci nuceni podepsat něco, co nechtějí, nebo jsou jim zatajeny důležité informace, obchodní podmínky atp.

Proto ČTÚ doporučuje, aby si spotřebitelé vždy ověřili totožnost dotyčného prodejce, informaci jakého poskytovatele služeb zastupují a zmocnění k takovému zastupování. Skutečnost takové návštěvy je také dobré si ověřit na infolince daného operátora.

Samozřejmě je důležité celou smlouvu si několikrát pečlivě přečíst a pokud možno mít při sobě některého z příbuzných. Nejlépe však je žádnou takovou smlouvu nepodepisovat. V případě, že spotřebitel chce od smlouvy odstoupit, má možnost to řádným způsobem, o němž by měl být též srozuměn, do 14 dnů od uzavření smlouvy provést.

Jasným mementem tohoto článku tedy zůstává. Pokud to není opravdu nutné, nic obdobného nepodepisujte a raději všechny tyto věci řešte na prodejně či infolince operátora.

ČTÚ přislíbil, že se této problematice začne věnovat a podnikne potřebné právní kroky k tomu, aby byla nastolena spravedlnost.

Zdroj: TZ ČTÚ

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

9
Komentujte

avatar
9 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
9 Comment authors
RenataVěraPetraMiloslavikJolly Rogers Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
chuck2
chuck2

jsou to podvodnici…presne ten trik s vymenou telefonu ted jedna pica uplatnila na mou babicku…nyni v dubnu 2014…babicka 83 let…bohuzel ji nedokazala odmitnout i kdyz puvodne nic podepsat nechtela…ta zenska se vytasila s prosbami az po zastrasovani a babicka podlehla…jsem ty pice na stope a az me potka nebude rada…vyridime si to osobne…a pokud mi potvrdi ze je toto firemni praktika vyucovana skoliteli nevim co budu delat…nasranej sem dost…(;…kazdopadne jsou to hajzlove…);…

Mirek
Mirek

Tak právě mi tady „brečel“ kolega, že jim také naletěl. Slíbili mu, že sami zařídí ukončení smlouvy na mobilní volání u O2, takže podepsal smlouvu, ovšem oni si ne nadarmo dali název „Air Telecom“, protože jejich sliby jsou pouhý vzduch… Tento slib nesplnili, prohlásili, že to nelze. Kolega prošvihl 14 denní lhůtu pro odstoupení, protože ten podvod odhalil až po 3 týdnech. Vypadá to, že za pomoci právníka bude odstupovat od smlouvy pro nesplnění slibu, na základě něhož s Air Telecom podepsal smlouvu. Jakou má naději na úspěch nevím…

Majka
Majka

Prosím Jak Vám zavolá někdo z air telecom okamžitě jej pošlete k čertu. To říkám velice slušně. Ke mně poslal ten jejich pohůnek, neřáda Soukupa prý chudák student si takto přivydělává . Nalže Vám 6e máte špatný telefon ,že telecom přestává existovat a všichni přejdou k air telecom. Po sepsání smlouvy Vám nechá telefon který je nastavený na takové frekvenci, že Vám to rve uši, můžete s ním volat tak do lampárny. Tohlůe píši opravdu slušným způsobem dostat toho Soukupa znovu domů jak jsem jen ženská tak bych mu s chutí nakopala prdel. Snad se najde někde pořádný chlap a… Číst vice »

zdenka Ivanova
zdenka Ivanova

TAK JAK ČTU NENÍ MOJE MAMKA SAMA CO NALETĚLA PODVODNICI Z AIR TELECOM. VNUTILA SE DO BYTU K MÉ 82 LETÉ MAMCE A UDĚLALA JÍ ZE ŽIVOTA PEKLO.MAMKA SAMA NEVYCHÁZÍ ZE ZDRAVOTNÍCH DŮVODÚ VEN A ONA JÍ VNUTILA JINÝ TELEFON A ZMĚNA TEL. ČÍSLA A JINÉHO OPERÁTORA ODSTŘIHLA MOJI MAMKU ŮPLNĚ OD SVĚTA. NIKDO SE JÍ NEDOVOLAL A NAVÍC PLATILA VÍC NEŽ U O2. MÁME PEVNOU LINKU STEJNOU S NÍ ABYCHOM VOLALI ZA LEVNO A UŽ TO PRAVDA NENÍ. STÁLE JÍ CHODÍ VELKÉ PLATBY A NEVOLÁ. PANÍ CO TO SPÚSOBYLA MÁ NA VŠE DOST ČASU A MAMCE TEĎ PŘIŠLA DALŠÍ… Číst vice »

Jolly Rogers
Jolly Rogers

Před rokem si to nakráčeli podomní prodejci tzv. obchodní zástupci k mojí 85 leté babičce, tvrdili že stará telefonní síť končí, že se firma zadlužila a bla bla, babičce dali nějaký telefon který nevydržel ani 2 dny zapnutý, když jsem to zjistil a koukl na ceny volání, zhrozil sem se, babička napsala písemnou výpověď a já si to nakráčel přímo do kanceláře na Českomoravské, kde jsem nějakýho manažéra vypíčoval a málem sem mu telefon omlátil o hlavu, řekl jsem mu, že jestli ještě jednou někdo od nich zaklepe na dveře, dostane instantně kůlku mezi oči, dnes po zhruba půl roce… Číst vice »

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

Máte moc peněz? Kupte si Galaxy Note 9 s kilogramem zlata

DNES  |  Daniel Fousek  |  diskuze (0)

Ruská společnost Caviar se rozhodla, že základní cenovka za telefon Galaxy Note 9 není odvážná. Nyní ho vylepšila kilogramem zlata,…

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

Moto One bylo spatřeno při testování se Snapdragonem 625

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

Testy v GeekBench vyzradily, jaké parametry můžeme u Motoroly Moto One čekat. Motorola tento týden uveřejnila nový smartphone Moto P30 cílený…

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

Australský teenager se opakovaně naboural do sítě Applu

VČERA  |  Daniel Fousek  |  5 komentářů

Co jste dokázali v šestnácti letech vy? Nabourat se do sítě Applu se rozhodně podaří málokomu. Jenže mladík z Melbourne byl podle…

Mobilní zobrazení