Mobilizujeme.cz

Trendy: Soutěž o telefon Sony | jak vybrat telefon | Huawei Mate 20 Pro | Android 9 Pie aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

7 bývalých zaměstnanců Apple a jejich projekty

  |  komentovat  |  autor: Petr Louda

Apple, v současnosti jedna z nejúspěšnějších firem světa, generuje každoročně velké množství úspěšných produktů. Stejně tak v ní pracují lidé, kteří jsou špičkami ve svém oboru. Pojďme se podívat na to, kam odchází někteří zaměstnanci.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že pracovat v nejvýdělečnější firmě světa je pro mnohé lidi to nejlepší, čeho mohou v životě dosáhnout, stále se můžeme setkat s lidmi, kteří nejsou spokojeni a hledají štěstí někde jinde. Pro odchod může být více důvodů, od nespokojenosti až po jednoduchý vyhazov.

Jistě znáte titány tohoto průmyslu – Steve Jobs, Tim Cook, Jony Ive, Jimmy Iovine. Je třeba si uvědomit, že ne vždy to byli právě oni, kdo se podíleli na úspěchu Apple, aby byl tam, kde je dnes. Jsou to týmy tisíce inženýrů, techniků, designérů a géniů ve svém odvětví, kteří pracují usilovně dnem i nocí, abychom si pak mohli koupit náš vysněný produkt.

Bývalí zaměstnanci Apple stojí za mnohými produkty, které využíváme v běžném životě, aniž bychom o tom věděli. Jsou to právě oni, kdo se rozhodli založit nový startup přesně podle jejich představ.

1. Andy Rubin – Android

Málo lidí ví, že bez bývalého zaměstnance Apple by nebyl Android. Byl to právě Andy Rubin, který stojí za nejrozšířenějším mobilním operačním systémem současnosti. V letech 1989 – 1992 pracoval jako inženýr pro Apple. Deset let poté se svými společníky založil startup Android Inc., který byl v roce 2005 odkoupen Googlem a ten z něho udělal to, co známe dnes.

Andy Rubin se stal zaměstnancem Google a práce na zcela novém mobilním operačním systému mohly začít.

2. Tony Fadell – Nest

A hned tu máme další startup, který koupil Google. Tony Fadell pracoval v Apple do roku 2008 a měl na starosti jeden z jeho nejdůležitějších produktů – iPod. Díky němu se iPod stal nejprodávanějším přenosným přehrávačem a je doslova ikonou ve své kategorii.

Dva roky po odchodu z Apple Tony Fadell vypustil do světa společnost Nest – projekt zabývající se chytrou domácností – chytrý Nest termostat a  kouřový detektor.

Fadell společnost prodal Google v roce 2014 za ohromujících 3,2 miliardy dolarů. Ve vedení projektu Nest zůstal, dokud nezačal mít na starosti jiný projekt, a to Google Glass. Google pak opustil v červnu 2016.

3. Trip Hawkins – EA

Jméno vám možná nic neříká, ale název herního studia určitě ano. Trip Hawkins opustil Apple již v roce 1982, aby založil jedno z největších vývojářských a marketingových studií na světě – Electronic Arts. Kdo by neznal tituly jako FIFA, NHL, Madden NFL, Battlefield, Star Wars, Need for Speed.

Trip Hawkins je považován za průkopníka v herním světě, který dokázal celý sektor herního průmyslu posunout od jednoduchých výtvorů až k těm složitým a propracovaným, jako je třeba Battlefield.

4. Evan Doll – Flipboard

Evan Doll opustil Apple přesně v době, kdy byly na vzestupu online zpravodajství a sociální sítě. Pro Apple pracoval v letech 2003 – 2009 jako softwarový inženýr a tyto své zkušenosti dokázal zúročit právě v plánovaném projektu Flipboard.

S rozmachem online zpravodajství Evan Doll pomohl vytvořit službu, která dokáže do tohoto světa přinést více pořádku a méně chaosu. Službu si každý dokáže přizpůsobit, aby viděl pouze to, co chce. Je to obdoba velmi populárních RSS čteček, ale zabalená v líbivém kabátu tak, aby každý měl pocit, že opravdu čte internetový magazín jemu na míru.

Evan Doll zůstal Applu věrný a v roce 2016 se do něj vrátil, aby pracoval jako ředitel sekce, věnující se zdraví.

5. Reid Hoffman – LinkedIn

Pokud chcete, aby se o vašich schopnostech dozvědělo co nejvíce profesionálů, s největší pravděpodobností využíváte sociální službu LinkedIn.

Pro Apple pracoval Reid Hoffman v devadesátých letech minulého století. Mezi roky 1994 a 1996 pracoval na službě eWorld, která měla za úkol sloučit email, zprávy a určitou podobu sociální sítě. Služba bohužel nezaujala větší množství zákazníků, a tak byla ukončena. Než Hoffman v roce 2002 začal pracovat na LinkedIn, byl členem představenstva společnosti PayPal, kde se setkal s jiným obchodním géniem současnosti – Elonem Muskem.

Reid Hoffman dokázal tuto sociální síť dovést ke 400 milionům uživatelům a také k tomu, aby ji v prosinci roku 2016 koupil Microsoft za těžko uvěřitelných 26,4 miliard dolarů.

6. John Sculley – Obi Worldphone

Bývalý šéf PepsiCo a Apple odešel ze společnosti v roce 1994, aby začal pracovat na různých projektech. Mezi nejznámější patří Hotwire.com, Intralinks, InPhonic, Buy.com a PeoplePC.

V roce 2014 Sculley založil Obi Mobiles, značku mobilních telefonů, která je zaměřená především na rozvíjející se trhy. V současné době se společnost jmenuje Obi Worldphone a na trhu prodává telefon Obi Worldphone MV1.

7. Sabeer Bhatia a Jack Smith – Hotmail

Přestože Sabeer Bhatia v Apple dělal na pozici hardwarového inženýra, potkal se při práci s kolegou Jackem Smithem a v roce 1996 vytvořili Hotmail – emailového klienta zdarma, který si rychle oblíbili mnozí uživatelé. Ve své největší slávě měl Hotmail 400 milionů aktivních uživatelů, což není úplně špatné, když se bavíme o době před smartphony.

V roce 1998 Hotmail koupil Microsoft a postupně ho začal integrovat do Outlook.com.

V Apple pracuje nepřeberné množství dalších talentovaných lidí, kteří v současné době vyvíjí např. osmou generaci iPhonu. Je jen otázkou času, kdy se s některou z nich potkáme přímo či nepřímo v nějaké jiné „značce“.

zdroj: Techradar

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

Huawei představil nový typ paměťových karet NM Card

VČERA  |  Daniel Fousek  |  diskuze (1)

Na tiskové konferenci Huawei v Londýně jsme se dočkali kromě smartphonů i příslušenství, které ze současné produkce spíše mizí,…

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

Huawei Mate 20 Pro umí bezdrátově nabíjet i jiná zařízení

VČERA  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Huawei se na dnešní tiskovce vytáhl. Dočkali jsme se několika nových špičkových modelů, na nichž byste jen stěží hledali…

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

Huawei Mate 20 X: obr na práci i na hraní

VČERA  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Huawei dnes kromě dvou hlavních vlajkových modelů Mate 20 a Mate 20 Pro představil také One big thing obří…

Mobilní zobrazení