Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

7 a 1 věc, které vás mohou odradit od nákupu smartphonu z Číny

  |  25 komentářů  |  autor: Filip Kříž

V minulém díle jsme si uváděli důvody, proč sáhnout raději po čínském telefonu. Dnes si ukážeme, že existuje také mnoho záporů.

AndroidGuruz

Problémy se zárukou

Asi největší problém a překážka pro většinu nerozhodných. Narozdíl od výrobce s oficiální podporou v ČR nestačí prostě jenom telefon donést na prodejnu či poslat přímo do servisu.

pile-of-broken-iPhone-screens

Zařízení se musí poslat zpět do Číny, což je samo o sobě velice nákladné. Většinou poté již záleží na konkrétním prodejci – někteří prakticky nekomunikují, jiní naopak bez problému zařízení vymění „kus za kus“ (mnohdy tedy lepší než u reklamace u nás s výsledkem „oxidace“). Celý tento proces navíc trvá několik týdnů až měsíců, svého mobilního miláčka tak budete muset na nějakou dobu oželet.

Další problém pak spočívá v samotné délce záruky. Zatímco v České republice tvoří standardně minimálně 2 roky, u zařízení objednaných z Číny bývá pouze poloviční, tedy 1 rok.

Příjem Wi-Fi

Pokud se u čínských telefonů někde šetří, je to bezpochyby Wi-Fi a ostatní bezdrátové technologie. Antény jsou většinou mnohem slabší než ty u světově proslavených výrobců, mnohdy je příjem ještě zhoršen špatným designovým řešením (např. kovový rám). Problémy mohou nastat i u dalších technologií – Bluetooth či klasického 3G.

Nejistota a nepřehlednost

Jedním z nejdůležitějších bodů je právě nejistota. Většinou existuje více prodejců daného výrobce, webové stránky bývají strojově přeloženy do angličtiny a samotní prodejci ve většině případů onen cizí jazyk také zrovna moc neovládají.

bill-cosby-confused-face-475x365

Aby toho nebylo málo, mezi jednotlivými modely bývá patřičný zmatek, často existuje více přístrojů se stejným názvem či označením, ale „trochu“ upravenými parametry. Může se vám tak lehce stát, že se mezi nimi prostě ztratíte – a pak byste se také mohli divit, co že jste si to vlastně objednali.

Jak už bylo řečeno u problémů s uplatňováním záruky, často se jedná o sázku do loterie. Pokud nemáte patřičnou jistotu či znalost cizího jazyka, není nákup z ciziny nic moc pro vás. A pokud se už přecijen pro nákup z Číny rozhodnete, řiďte se poučkou důvěřuj, ale prověřuj.

Systém a podpora

Opět se budeme prolínat s předchozím bodem – záleží totiž (překvapivě) na konkrétním přístroji a výrobci. Většinou platí, že čínští výrobci zveřejňují dostupné aktualizace přímo na svých čínských webových stránkách a proto je obvykle zapotřebí poohlédnout se po jiných webech a serverech (v angličtině, ruštině…), které se danou problematikou zabývají.

Nikdy ovšem dopředu nevíte, jak zodpovědný výrobce bude. Vždy budou existovat modely, které nebudou pro jeho přežití nezbytné a budou fungovat spíše jako „výplň“. To už je ovšem riziko nákupu z Číny.

Displej a digitizér

Jeden z hojně rozšířených nešvařů, především pak u tabletů, je špatně reagující dotykový panel. Číňan ušetří „pár jüanů“ a vám to způsobí nezčetné problémy. Někdy mobil váš dotyk vůbec nezaregistruje, někdy ho špatně vyhodnotí, občas se dokonce objeví i „ghost touche“ – displej začne reagovat, aniž byste se ho dotkli.

Jak tomu předejít? Jednoduše, ostatně jako vždy – „Hledej, Šmudlo!“.

Nepřesné informace

Je to pravda – Číňan si rád vymýšlí. A to samozřejmě v dobrém slova smyslu pro sebe samého. Mnohdy si přidá sem tam pár miliampérhodin ke kapacitě baterie, támhle zase přežene velikost vnitřního úložiště, občas se „upíše“ u technologie použitého panelu.

To všechno jsou prostě praktiky, které si menší, nezavedení výrobci mohou dovolit a proto toho rádi využívají. Proto je dobré si o daném telefonu zjistit všechny dostupné informace a neomezit se pouze na hrubé specifikace, ale také na zkušenosti uživatelů. Často můžete být nemile překvapeni.

Fotoaparát

Společně s Wi-Fi věc, ve které zaostávají čínské mobily oproti svým mezinárodním konkurentům. Obzvláště u levnějších typů a méně známých výrobců se většinou jedná spíše o doplňkovou záležitost než o něco, co vám nahradí fotoaparát.

7ac0459dbc1e

Až na výjimky se jedná o nepříliš kvalitní snímače, celý fotoaparát je většinou naprosto zabitý příšernou světelností (někdy až f/2.8!!!). Pokud tedy chcete s telefonem častěji fotit, raději si k danému přístroji pořádně přečtěte reference a nekupujte „zajíce v pytli“ – budete totiž zklamáni.

Na závěr jsem si nechal jako „bonus“ něco, co se týká pouze omezeného kruhu lidí.

Menší podpora vývojářů

Narozdíl od gigantů typu Samsung či LG není v oběhu tolik zařízení a ta také nejsou příliš rozšířená, z toho plynou mnohem omezenější možnosti v upravování systému.

Ať už se jedná o custom ROMky, kernely či úpravy grafického rozhraní, nikdy nebude takový výběr (pokud vůbec bude nějaký) jako u modelů, kterých se po celém světě prodaly miliony. Je proto dobré s tím předem počítat a/nebo si raději dopředu projít diskuzní fóra s danou tématikou – předejdete tak nemilému překvapení.

Tento článek doplňuje zcela opačný pohled na tuto tématiku: 7 důvodů, proč se vyplatí koupit smartphone z Číny

ČLÁNKY:, ,
Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

Apple iPhone X ve speciálních edicích vyjde pěkně draho

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Už klasický model výročního iPhonu X vyjde na velmi hrozivých téměř 35 tisíc korun. Ale co teprve, pokud si budete pořizovat některou…

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

Sharp Aquos R Compact: malý a voděodolný telefon z Japonska

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Japonská společnost má nový přírůstek řady Aquos, který by jistě ocenila spousta zákazníků i zde v Evropě. Nový telefon Sharp Aquos R…

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

Samsung pracuje na vylepšeném modelu Galaxy J2 (2017)

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Samsung známe hlavně díky jeho špičkově vybaveným modelům. Stále však produkují i smartphony, které svými specifikacemi spadají mezi ty nejméně vybavené. Model…

Mobilní zobrazení