Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

5 neobvyklých způsobů, jak Indové používají mobilní telefony

  |  4 komentáře  |  autor: Jiří Smutný

Indie je světovým nejrychleji rostoucím trhem pro mobilní telefony s více než 900 miliony uživateli. Mobilní telefony zde mají i jiná využití než jen telefonování a posílání zpráv. Pro mnohé znamená mobil jediným technologickým kouskem v domácnosti. To vedlo ke vzniku unikátních způsobů jejich používání. V následujícím článku se dozvíte o pěti neobvyklých způsobech, jakými Indové své telefony používají.

Zmeškaný hovor

Přemýšlel jsem, jak lépe to nadepsat, ale zmeškaný hovor mi přišel jako nejlepší varianta. Dalo by se tomu říci i prozvonění. Zkrátka po dvou či třech pípnutí zrušíte hovor a na druhé straně se objeví volanému zmeškaný hovor. Je to celkem normální věc, v Indii ale dostává úplně jiný rozměr a získává celou řadu využití. Je to jakýsi způsob, jak poslat zprávu, aniž bychom museli něco platit.

Děti zmeškaný hovor používají ke komunikaci s rodiči, zaměstnanci zase prozvání své zaměstnavatele. Své využití nachází tento způsob komunikace i v marketingu. Pokud máte své oblíbené TV pořady, televizní stanice nabízí službu, díky které nezmeškáte nikdy svůj oblíbený seriál, talk show či konkrétní film atp. Jednoduše vás prozvoní v konkrétní čas daného pořadu a vy si ho poté v pohodlí domova vychutnáte. Zajímavé řešení.

Prasanto K Roy, spisovatel zabývající se technologiemi, říká, že společnost ZipDial se stará o více než 100 firem jako na příklad Proctor & Gamble, Cadbury, Colgate a Disney. Zákazníci si mohou skrze zmeškaný hovor zažádat o vzorek výrobku, dát zpětnou vazbu a další služby, opět stačí prozvonění.

Zmeškané hovory dále zasahují i do politiky. Slouží k náboru nových členů politických stran. Například Aam Aadmi Party (AAP), též Common Man Party, si během méně než měsíce získala přes 700 000 členů. Politikové a úředníci této strany získali od občanu zmeškaný hovor a poté se s nimi dali do kontaktu a formálně přijali takto nového člena.

Pochodeň

Indie je rozsáhlou zemí s více než 1 miliardou obyvatel. Často zde dochází k výpadkům elektrického proudu. Není tedy neobvyklé vidět na ulici lidi nesoucí v ruce zapálenou pochodeň. Tedy nyní již ne tak obvyklé jako dříve. Čím to je? Odpověď je jednoduchá, s příchodem mobilních telefonů s přisvětlovací LED diodou nejen vedle fotoaparátu a s možností ji rozsvítit se pochodně pomalu z ulic vytrácí. Průkopníkem tohoto je Nokia, která zde nastartovala jakousi revoluci.

A vzhledem k tomu, že Indie je ohromný trh, k Nokii se přidalo mnoho dalších výrobců, kteří tuto funkci také nabízí. Především levné telefony z Číny začaly mizet z prodejních pultů rapidním tempem. Později když začaly vstupovat do Indie smartphony, některé sice někdy nedisponovaly v zemi populárním FM rádiem, ale žádnému z nich nechyběla přisvětlovací LED dioda.

Rádio

V Indii je více než 200 FM stanic. Země nabízí širokou škálu výběru rádií pro své obyvatele. Posluchači ale ve většině případech nevyužívají klasická HiFi a podobná zařízení. Z článku se dá předpokládat, že právě mobilní telefony slouží k tomuto účelu milionům Indů. Právě rozšířené low-endové telefony obvykle tuto funkci nabízí.

Pokud ale uživatel přešel z klasického mobilu na smartphone, existují alternativy, jak tento problém vyřešit, jelikož současné chytré telefony často s FM rádiem nepřichází. Na světě je celá řada aplikací jako například Tune-in. I největší a nejposlouchanější indická stanice ALL India Radio svou má a umožňuje tak tímto prostřednictvím živé vysílání.

Mimo jiné i neziskové organizace jako třeba CGNet Swara (operující v centrální Indii) používají mobilní telefony, aby získávali a poté vysílali informace z odlehlých kmenových oblastí. Sami obyvatelé mohou zavolat a sdělit novinky, které pak neziskovky zveřejňují na svých stránkách. A ti, kteří chtějí volající poslouchat, přímo zavolají na bezplatné číslo, které jim novinky naladí.

Alternativa k YouTube

Některé neziskové organizace jako Access Agriculture či Digital Green nabízí farmářům z chudších oblastí speciální službu. Neziskovky pomáhají zemědělcúm natáčet videa a sdílet je pro ostatní, aby se na ně mohli též podívat. Dále natáčejí i svá instruktážní videa. Co ale v oblastech se špatným připojením k internetu?

I toto je v zemi vyřešené chytře. Pro občany v odlehlejších oblastech jsou tato videa také přístupná, jen trochu jinak. Neziskové organizace jim dávají možnost poslouchat audio verze těchto videí. Stačí vytočit dané telefonní číslo, vybrat si konkrétní video a čekat na požadovaný zpětný hovor, který zprostředkuje alespoň zvuk, jež je ve většině případech dostačující.

Skener/kopírka

Jedna z věcí, která uživatele v Indii spojuje, je použití telefonu jako skener či kopírka. Samozřejmě v některých úřadech a institucích se tyto přístroje nachází, ale pokud nejsou k dispozici, řeší lidé kopie pomocí fotoaparátů svých mobilních telefonů. Pokud si například chtějí ponechat kopii dokumentů, jednoduše je vyfotí a pro jistotu uloží do svého mobilního zařízení.

Tento trend je rozšířený i mezi studenty, kteří si takto předávají studijní materiál.

Po přečtení článku možná někteří namítají, že v určitých případech se zas tak o neobvyklosti nejedná, ale jak bylo zmíněno v úvodním odstavci, pro mnohé indické domácnosti je mobilní telefon jedinou podobnou technologií v domácnosti, tudíž jsou toto pro ně úplně běžné věci. V každém případě se jedná o zajímavá použití. Uvítali byste některý ze způsobů využití i u nás, máte zkušenosti s něčím podobným?

Zdroj: BBC

ČLÁNKY:,
Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

Maraton soutěží – Vyhrajte Samsung Galaxy A5 (2017) a další ceny

DNES  |  redakce  |  diskuze (1)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát od Samsungu. Skvěle vybavený,…

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

Samsung nechá uživatele iPhonů otestovat Galaxy Note 8

VČERA  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

Samsung zahájil v domovské Jižní Koreji program Galaxy Experience, v jehož rámci mohou majitelé iPhonů otestovat konkurenční telefony Galaxy Note 8…

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

Jaký smartphone do 6000 Kč? Poradíme, z čeho vybírat

VČERA  |  Luboš Srb  |  3 komentáře

Jaký smartphone v ceně do 6000 korun vybrat v roce 2017, třeba na blížící se Vánoce? Máme pro vás několik redakčních…

Mobilní zobrazení