Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

5 neobvyklých způsobů, jak Indové používají mobilní telefony

  |  4 komentáře  |  autor: Jiří Smutný

Indie je světovým nejrychleji rostoucím trhem pro mobilní telefony s více než 900 miliony uživateli. Mobilní telefony zde mají i jiná využití než jen telefonování a posílání zpráv. Pro mnohé znamená mobil jediným technologickým kouskem v domácnosti. To vedlo ke vzniku unikátních způsobů jejich používání. V následujícím článku se dozvíte o pěti neobvyklých způsobech, jakými Indové své telefony používají.

Zmeškaný hovor

Přemýšlel jsem, jak lépe to nadepsat, ale zmeškaný hovor mi přišel jako nejlepší varianta. Dalo by se tomu říci i prozvonění. Zkrátka po dvou či třech pípnutí zrušíte hovor a na druhé straně se objeví volanému zmeškaný hovor. Je to celkem normální věc, v Indii ale dostává úplně jiný rozměr a získává celou řadu využití. Je to jakýsi způsob, jak poslat zprávu, aniž bychom museli něco platit.

Děti zmeškaný hovor používají ke komunikaci s rodiči, zaměstnanci zase prozvání své zaměstnavatele. Své využití nachází tento způsob komunikace i v marketingu. Pokud máte své oblíbené TV pořady, televizní stanice nabízí službu, díky které nezmeškáte nikdy svůj oblíbený seriál, talk show či konkrétní film atp. Jednoduše vás prozvoní v konkrétní čas daného pořadu a vy si ho poté v pohodlí domova vychutnáte. Zajímavé řešení.

Prasanto K Roy, spisovatel zabývající se technologiemi, říká, že společnost ZipDial se stará o více než 100 firem jako na příklad Proctor & Gamble, Cadbury, Colgate a Disney. Zákazníci si mohou skrze zmeškaný hovor zažádat o vzorek výrobku, dát zpětnou vazbu a další služby, opět stačí prozvonění.

Zmeškané hovory dále zasahují i do politiky. Slouží k náboru nových členů politických stran. Například Aam Aadmi Party (AAP), též Common Man Party, si během méně než měsíce získala přes 700 000 členů. Politikové a úředníci této strany získali od občanu zmeškaný hovor a poté se s nimi dali do kontaktu a formálně přijali takto nového člena.

Pochodeň

Indie je rozsáhlou zemí s více než 1 miliardou obyvatel. Často zde dochází k výpadkům elektrického proudu. Není tedy neobvyklé vidět na ulici lidi nesoucí v ruce zapálenou pochodeň. Tedy nyní již ne tak obvyklé jako dříve. Čím to je? Odpověď je jednoduchá, s příchodem mobilních telefonů s přisvětlovací LED diodou nejen vedle fotoaparátu a s možností ji rozsvítit se pochodně pomalu z ulic vytrácí. Průkopníkem tohoto je Nokia, která zde nastartovala jakousi revoluci.

A vzhledem k tomu, že Indie je ohromný trh, k Nokii se přidalo mnoho dalších výrobců, kteří tuto funkci také nabízí. Především levné telefony z Číny začaly mizet z prodejních pultů rapidním tempem. Později když začaly vstupovat do Indie smartphony, některé sice někdy nedisponovaly v zemi populárním FM rádiem, ale žádnému z nich nechyběla přisvětlovací LED dioda.

Rádio

V Indii je více než 200 FM stanic. Země nabízí širokou škálu výběru rádií pro své obyvatele. Posluchači ale ve většině případech nevyužívají klasická HiFi a podobná zařízení. Z článku se dá předpokládat, že právě mobilní telefony slouží k tomuto účelu milionům Indů. Právě rozšířené low-endové telefony obvykle tuto funkci nabízí.

Pokud ale uživatel přešel z klasického mobilu na smartphone, existují alternativy, jak tento problém vyřešit, jelikož současné chytré telefony často s FM rádiem nepřichází. Na světě je celá řada aplikací jako například Tune-in. I největší a nejposlouchanější indická stanice ALL India Radio svou má a umožňuje tak tímto prostřednictvím živé vysílání.

Mimo jiné i neziskové organizace jako třeba CGNet Swara (operující v centrální Indii) používají mobilní telefony, aby získávali a poté vysílali informace z odlehlých kmenových oblastí. Sami obyvatelé mohou zavolat a sdělit novinky, které pak neziskovky zveřejňují na svých stránkách. A ti, kteří chtějí volající poslouchat, přímo zavolají na bezplatné číslo, které jim novinky naladí.

Alternativa k YouTube

Některé neziskové organizace jako Access Agriculture či Digital Green nabízí farmářům z chudších oblastí speciální službu. Neziskovky pomáhají zemědělcúm natáčet videa a sdílet je pro ostatní, aby se na ně mohli též podívat. Dále natáčejí i svá instruktážní videa. Co ale v oblastech se špatným připojením k internetu?

I toto je v zemi vyřešené chytře. Pro občany v odlehlejších oblastech jsou tato videa také přístupná, jen trochu jinak. Neziskové organizace jim dávají možnost poslouchat audio verze těchto videí. Stačí vytočit dané telefonní číslo, vybrat si konkrétní video a čekat na požadovaný zpětný hovor, který zprostředkuje alespoň zvuk, jež je ve většině případech dostačující.

Skener/kopírka

Jedna z věcí, která uživatele v Indii spojuje, je použití telefonu jako skener či kopírka. Samozřejmě v některých úřadech a institucích se tyto přístroje nachází, ale pokud nejsou k dispozici, řeší lidé kopie pomocí fotoaparátů svých mobilních telefonů. Pokud si například chtějí ponechat kopii dokumentů, jednoduše je vyfotí a pro jistotu uloží do svého mobilního zařízení.

Tento trend je rozšířený i mezi studenty, kteří si takto předávají studijní materiál.

Po přečtení článku možná někteří namítají, že v určitých případech se zas tak o neobvyklosti nejedná, ale jak bylo zmíněno v úvodním odstavci, pro mnohé indické domácnosti je mobilní telefon jedinou podobnou technologií v domácnosti, tudíž jsou toto pro ně úplně běžné věci. V každém případě se jedná o zajímavá použití. Uvítali byste některý ze způsobů využití i u nás, máte zkušenosti s něčím podobným?

Zdroj: BBC

ČLÁNKY:,

Diskuze

avatar
4 Comment threads
0 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
4 Comment authors
ltomasMare4ekMatisek Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Matisek
Matisek

Pointa tohto clanku mi unikla uz po precitani prvych par viet…congrats pan redaktor, vydali ste jeden z najzbytocnejsich clankov aky som tu kedy videl ;)

Mare4ek
Mare4ek

V Indii je více než 200 FM stanic. !?!?!? TO opravdu? V cele Indii? Jenom 200? Vzdyt v Sanghaji jich musi byt nekolik stovek. Nemuzu uverit, ze jenom 200. Kolik jich je v takovem Spanelsku? 200? India je asi 50 let za Cinou.

tomas
tomas

Tiwto ,,neobvikle,, veci … Vecsina z nas pouziva aj svetlo aj radio aj fotak neviem co je na tom neobvokleho. A prezvananie funguje odkedy su mobily mobilmi. Zbytocny clanok

l
l

Já když jsem byl malý, tak jsem neměl počítač, ale jen mobilní telefon. Byla to Nokia E52, dělal jsem na ní všechno, co ostatní „normální“ lidi dělali na počítači. Od té doby mi zůstalo to vnímání telefonu jako primárního zařízení, počítač je jen doplněk určený k práci, na vše ostatní mám smartphone. Moc se od těch Indů v tomhle neliším.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

Xiaomi Redmi Note 6 Pro uniká už i na živých snímcích

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Čínské Xiaomi uvedlo model Redmi 6 Pro už v červnu, teď v září pak začaly jeho prodeje v Indii. Nyní na videu…

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

Blíží se prodej Xperie XZ3 na českém trhu, známe podrobnosti

DNES  |  Jakub Fišer  |  3 komentáře

Dlouho očekávaný vlajkový model od japonské společnosti Sony jménem Xperia XZ3 by měl v příštích dvou týdnech dorazit na…

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

Twitter brzy znovu zavede chronologické řazení příspěvků

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Zástupci sociální sítě Twitter oznámili, že brzy umožní zobrazování tweetů v obráceném chronologickém pořadí, tedy bez algoritmů. Tedy tak, jak…

Mobilní zobrazení