Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

5 inovací, které přinesly smartphony v posledních 5 letech

  |  9 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Technologický svět je úžasný. Doslova každým rokem se objevují různě více či méně zajímavé technologie, které chtějí být označené za inovativní (jak se nám snaží samotní výrobci pokaždé podstrčit). Až čas ale ukáže, co bylo skutečně přínosné. Vybrali jsme tak 5 věcí, které byly podle nás v posledních 5 letech opravdovými inovacemi ve světě smartphonů.

Vylepšené nabíjení

Jen málokoho netrápila v posledních letech výdrž baterie smartphonu. Sice zatím nedošlo k jejímu prodloužení (pokud nepočítáme některé telefony s extrémní porcí mAh), na druhou stranu se objevila zajímavá řešení, která také mohou alespoň trochu pomoct – rychlonabíjení a bezdrátové nabíjení. Dnes už tak de facto každá vlajková loď nejen předních výrobců disponuje podporou rychlonabíjení, kdy je možné telefon plně nabít klidně i během necelých 2 hodin. Pokud tedy zjistíte až ráno, že máte telefon po náročném pracovním dni úplně vybitý, dokážete jej prakticky velmi rychle dobít. Příjemné je také bezdrátové nabíjení, díky kterému můžete telefon dobíjet klidně po celý den, co jste v kanceláři, a nemusíte jej přitom neustále připojovat a odpojovat z nabíječky.

Běžný pohled do iPhone 6, jak vypadá vodíkový článek prozatím nevíme.

Superjemné displeje

Říká se, že lidské oko není schopné rozlišit rozdíl v jemnosti displeje nad hranicí 300 ppi (pixel per inch, tedy pixelů na palec). Apple tak v roce 2010 přišel u iPhonu 4 s marketingovým označením Retina displej, které u obrazovky znamená právě jemnost kolem 300 ppi a výše, a ne náhodou se tak používá dodnes. Co je ale důležitější, jemnost displejů se každým rokem zvyšuje a nejnovější špičkové telefony už mají obrazovky s úžasnými hodnotami mezi 400 až klidně 800 ppi (u Xperie Z5 Premium). A právě díky marketingu se hranice posunula natolik, že začínáme vidět „nový“ praktický přínos – u virtuální reality. Kdo tedy říkal, že je u smartphonů zbytečný displej s jemností nad 300 ppi, se tedy nakonec tak trochu zmýlil (ale samozřejmě pokud nemáte v plánu využívat VR headset, je stále vyšší rozlišení prakticky nepotřebné).

xperia-z5-premium-4k-displej

Zakřivené displeje

Displeje, které jsou u smartphonů jakkoliv zakřivené, patří mezi relativné nedávné vynálezy. Jako první s nimi přišla jihokorejská dvojice LG a Samsung, z nichž se jejich komerčního nasazení (zdá se) udržel jen druhý zmíněný. LG vyrábělo experimentální smartphony řady G Flex (první a druhé generace), které měly obrazovku včetně celé konstrukce „ohebnou“ vertikálně, zatímco Samsung se svým prvním modelem Galaxy Round displej „ohýbal“ horizontálně. Dnešní smartphony Samsungu mají displej rovinný a jen oba okraje jsou po stranách zahnuté. Je to praktické a hlavně celkem luxusní. A nejnovější modely dokazují, že se zakřivené displeje lidem líbí, i díky tomu Galaxy S7 dosáhl za pomoci Edge varianty rekordních prodejů. Dokonce se spekuluje, že bude mít zakřivený displej také chystané phablet Galaxy Note 6.

samsung-galaxy-s6-edge-plus-lifestyle-obr2

Čtečka otisků prstů

Bezpečnost je velkým tématem posledních let. A s tím, jak používáme chytré telefony (de facto na nich máme naše nejcitlivější osobní údaje), samozřejmě bezpečnostní riziko u nich narůstá. Velkým vynálezem je tedy praktická čtečka otisků prstů, která zjednodušuje a také zároveň značně zrychluje identifikaci majitele zařízení. Výrobci přitom neuchovávají kopie otisků prstů na svých serverech, ale k identifikaci vždy poslouží otisk prstu bezpečně uložený, „anonymní“ a náležitě zašifrovaný přímo v každém zařízení. Někteří, jako třeba Apple a Samsung, umisťují čtečku do domovské klávesy pod displejem, jiní – zejména čínští výrobci, jej dávají na záda telefonu, nebo takové Sony dokonce na pravý bok smartphonu. Snad ještě letos bychom se pak měli dočkat prvního smartphonu, který přinese čtečku otisků integrovanou přímo do displeje.

touch-id-iphone

Úžasné fotoaparáty

Mezi pěticí největších inovací posledního půldesetiletí bychom rozhodně neměli zapomenout ani na fotoaparáty. S tím, jak máme téměř každý neustále u sebe telefon, se zvyšuje důraz na mobilní focení. Lidé tak stále častěji fotí právě mobilem než „klasickými“ fotoaparáty (digitálními, zrcadlovkami apod.), a s tím samozřejmě roste poptávka po kvalitnějších fotomobilech. Výrobci se mohli v posledních pěti letech přetrhnout, aby přinesli co nejlepší řešení. Většinou mezi nejlepší fotomobily patřil Apple se svým iPhonem, dále Samsung, Sony a nebo konkrétně legendární Lumia 1020 od finské Nokie. Společným jmenovatelem byl zpravidla snímač vyrobený japonským Sony (leč paradoxně právě Sony v posledních letech nedosáhlo na samotný vrchol). Prim hrály technologie jako vícebodový autofocus, optická stabilizace obrazu nebo neustále zdokonalovaná světelnost objektivu. V dnešní době to je ale ohromná alchymie, vznikají navíc neustále nová řešení, třeba jako Dual Pixel technologie od Samsungu či duální fotoaparát od Huawei.

huawei-p9-leica-obr1

Které z technologických inovací u smartphonů považujete za posledních 5 let nejzajímavější vy?

ČLÁNKY:, , , , ,
Facebook Messenger zavádí jednoduché platby přes PayPal

Facebook Messenger zavádí jednoduché platby přes PayPal

DNES  |  Jakub Fišer  |  diskuze (0)

Facebook Messenger se zlepšuje každým dnem. Poslední velký update přinesl panel s různými rozšířeními, jako například GIFy nebo možnost poslat oblíbenou skladbu…

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

Recenze Xiaomi Mi Mix 2: méně výjimečný, zato více praktický

VČERA  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Před rokem odstartovalo čínské Xiaomi největší trend roku 2017, tzv. bezrámečkový design. Nicméně první model Mi Mix nelze označit jinak, než jako…

Apple míří k soudu. Jeho "převratné" Animoji jsou prý kradené

Apple míří k soudu. Jeho „převratné“ Animoji jsou prý kradené

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  3 komentáře

Zdá se, že Apple se potýká s další nemilou situací. Tentokrát jde o o animované emotikony s názvem Animoji, které se také…

Mobilní zobrazení