Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Huawei Mate 10 | bezrámečkový telefon | iPhone X | čtečka tváře | Galaxy S8 | Android Oreo aktualizace

4 důvody, proč si radši koupit nový iPhone SE než model 5S

  |  5 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Včerejší představení malého iPhonu mohlo vypadat, že Apple pouze zrecykloval přes dva roky starý model 5S. Opak je ale pravdou, nový iPhone SE je výrazně lepší než starší čtyřpalcový iPhone 5S. Přinášíme vám tak 4 hlavní důvody, proč si koupit radši novou generaci roku 2016.

Vyšší výkon

Čtyřpalcový iPhone SE možná někteří nerozeznají od staršího modelu 5S, vždyť kromě totožného designu má také totožné rozměry, ovšem pokud jde o výkon, rozdíl mezi oběma generacemi je více než výrazný. O výkon se totiž stará stále nejnovější 2 jádrový 2 GHz čipset Apple A9, totožný najdeme u iPhonů 6S a 6S Plus. A stejně jako nejnovější výkonné iPhony, také malý iPhone pro rok 2016 dosahuje stejných výsledků, jeho procesor je 2x výkonnější a grafika rovnou 3x výkonnější než iPhone 5S. Z toho plynou nesporné výhody, například nové softwarově náročnější vychytávky, které už starší model 5S ani po aktualizaci nemůže přinést.

Lepší fotoaparát

Dalšího výrazného vylepšení doznal fotoaparát. iPhone SE se chlubí snímačem s vyšším 12 Mpx rozlišením (nárůst z 8 megapixelů) a možností natáčet 4K videa. Díky vyššímu výkonu pak také můžete pořizovat tzv. Live Photos, tedy živé snímky (vyfotíte fotku a uloženo je pár fotek před a po, takže snímek obživne jako například gif snímek).

Delší výdrž

Jednou z největších slabin iPhonu 5S byla jeho tragická výdrž baterie. U nového modelu SE by se to však mělo změnit, podle tabulky od Applu dokáže nová generace malého iPhonu vydržet až o 50 % více než model 5S. Konkrétně můžete poslouchat hudbu až 50 hodin (oproti 40 hodinám u předchůdce), přehrávat video až 13 hodin (oproti 10 hodinám u předchůdce) či například surfovat na internetu až 13 hodin přes LTE, respektive 12 hodin přes 3G připojení (oproti 10, respektive 8 hodinám u předchůdce). Uvidíme ale, jaký bude rozdíl v reálné výdrži iPhonu SE, jakmile jej v redakci důkladně otestujeme.

Tip: Poznají lidé na ulici rozdíl mezi starým iPhonem 5S a novým SE?

Slibná budoucí podpora

Operačním systémem je nejnovější iOS 9.3 a dá se očekávat, že o nový malý iPhone bude dobře postaráno z hlediska aktualizací i do budoucna. Telefon totiž disponuje de facto nejnovějším hardwarem, o kterém už byla řeč. To samé se bohužel nedá říct o iPhonu 5S, kterému nejspíše v příštích letech skončí uživatelská podpora od výrobce.

Nebo rozhodne cena?

A v neposlední řadě by mohla rozhodnout cena, když inovovaný iPhone SE bude v České republice z oficiálního dovozu jen asi o 2 tisíce korun dražší než model 5S. Za to všechny zmíněné důvody rozhodně stojí. Na druhou stranu, dá se očekávat další pokles ceny u staršího čtyřpalcového iPhonu, pak by rozhodnutí nebylo tak jednoznačné. Souhlasíte?

ČLÁNKY:, , , ,
Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

Také čínský Huawei představí v roce 2018 skládací telefon

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (1)

Čínský Huawei se v posledních několika letech prodral mezi špičku. A to díky kvalitním smarpthonům, které jsou konkurenceschopné i těm nejlepším. Výrobce…

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

Bixby 2.0 promění asistentku v inteligentní nástroj, říká Samsung

DNES  |  Luboš Srb  |  diskuze (0)

Jihokorejská společnost představila novou službu Bixby 2.0, která prý promění digitální asistentku doslova v inteligentní nástroj. Tip: Česko se dočkalo asistenta Bixby od…

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

Nomu S10 Pro: první telefon s vymyšlenou odolností IP69

DNES  |  Martin Skořepa  |  4 komentáře

iPhony nebo nejlepší Samsungy dnes mají zvýšenou odolnost IP67 nebo IP68. Ovšem v Číně se pokusili jít zase o krok dál a…

Mobilní zobrazení