Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace | jak funguje čtečka tváře

3D v mobilech se neprosadilo. Dostane další šanci?

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V našem dalším dílu rubriky Vědecké okénko se budeme věnovat technologii 3D u mobilních telefonů. Technologii, která si zatím své místo pod sluncem u mobilních zařízení nevybojovala. Dostane znovu šanci?

Ještě předloňský rok tu byly první náznaky, že by se 3D u mobilů mohlo stát součástí výbavy. Jako první představila svůj telefon s 3D společnost LG, byla to vlajková loď LG Optimus 3D a měla nejen 3D displej pro zobrazení obsahu ve třetím rozměru, ale také dvojici objektivů pro natáčení a focení 3D obsahu. LG následovalo HTC s modelem HTC Evo 3D, který taktéž dokázal díky 3D displeji zobrazovat 3D obsah přímo na telefonu a s dvojicí objektivů získávat nový 3D obsah.

K této dvojici předních mobilních výrobců se už žádný z velké pětky výrobců nepřidal. Na kongresu MWC 2011, kde 3D v mobilech oficiálně odstartovalo, jsme se potkali ještě s dalšími, povětšinou čínskými, výrobci (ale také například se Sharpem), kteří také prezentovali svůj smartphone s 3D technologií. V dalších měsících se mluvilo o tom, že se 3D smartphonem přijde i Samsung. Jenže se tak nestalo..

Dnes už ani LG, ani HTC, nepředstavují další modely s 3D technologií. Proč? Co se stalo, že po nadějném začátku od 3D smartphonů upustili? Vraťme se ještě zpátky a trochu zapřemýšlejme nad celou situací. Když LG představilo na únorovém MWC 2011 první smartphone s 3D, byla to jedna z nejzajímavějších novinek. 3D bylo na každém rohu a lidé hojně přemýšleli o koupi 3D televizí. Optimus 3D tak byl skvělou příležitostí, jak rozšířit svůj 3D arsenál.

První telefon od LG s 3D na to šel zostra, když výrobce připravil speciální prostředí ve 3D s pěknými animacemi a efekty. K pozorování 3D efektu nebylo potřeba speciálních brýlí, jelikož ve skutečnosti šlo o chytrý optický klam, podívejte se sami, jak technologie 3D funguje u LG mobilů. Klasické prostředí s Androidem pak bylo bez 3D. Obsah ve 3D bylo samozřejmě možné si nechat ve 3D také zobrazit, u 2D obsahu telefon nabídl možnost překreslení do 3D režimu.


První mobil s 3D – LG Optimus 3D

LG však podle některých názorů doplatilo na horší marketing. S 3D technologií bylo u mobilů první, mělo ji poměrně dobře propracovanou, ovšem nedokázalo po ní udělat takovou sháňku. A ne každý se rozhodl pro něco, co bylo nové, ještě nezavedené. Optimus 3D byl navíc poměrně těžký, 168 g už je dost, a také celkově větších rozměrů. To koneckonců může hrát velkou roli i u nových Lumií 820 a 920 od Nokie, které zrovna nepatří mezi nejlehčí smartphony na trhu. Ale uvidíme, nepředbíhejme.


3D mobil od HTC – model Evo 3D

Ani HTC se svým 3D smartphonem, HTC Evo 3D, nezabodovalo. I když udělalo větší reklamní kampaně a produkt podporovalo mnohem více, stalo se pro tohoto výrobce první a zároveň poslední vlaštovkou na scéně. Telefon byl podobně jako LG Optimus 3D těžší (170 g) a větší, než jiné smartphony. 3D technologie však přístroj značně obohacovala, i když ne do takové míry, jako LG. Celé prostředí bylo bez 3D a speciální 3D nabídku HTC nepřidalo.


LG Optimus 3D Max – druhý 3D mobil od LG

V roce 2012, opět na kongresu MWC, LG představilo nástupce Optimusu 3D, novinku s přídomkem Max. Na český trh se však tenhle telefon nikdy nedostal. Po 3D technologii nebyl takový zájem, jak by se čekalo. Ale proč nebyl zájem? 3D v mobilu přinesli prakticky jen 2 z velkých mobilních výrobců. Další, jako například Samsung, zřejmě projekt odřekli. A výrobci po prvních zkušenostech nepokračovali dál v takovém měřítku, aby se 3D v mobilech zabydlelo a stalo jejich součástí.

Dostane 3D ještě někdy šanci, aby se do mobilů probojovalo? Nebo budou převládat myšlenky, že 3D je v mobilech zbytečné?

ČLÁNKY:, , , , , ,
Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

Dívka se nedožila rána. Ve spánku ji zasáhl proud z nabíječky

VČERA  |  Tomáš Richter  |  9 komentářů

Většina z nás běžně nechává svůj telefon v noci nabíjet. Lze si jen těžko představit, že taková nevinná činnost jako je…

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

Unikly fotografie chystaného telefonu Huawei P11 Plus?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  3 komentáře

Huawei již všechny své letošní trumfy v rukávu vytáhl, proto se nyní začalo spekulovat o vlajkové lodi pro rok 2018. Nyní…

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

Facebook chce přetáhnout tvůrce videí. Vydal pro ně aplikaci

VČERA  |  Lucie Poláčková  |  diskuze (0)

Největší sociální síť na světě vydala aplikaci Facebook Creator, která je určena lidem natáčejícím videa. Jde o konkurenci pro YouTube? Aplikace Facebook…

Mobilní zobrazení