Mobilizujeme.cz

Trendy: zpravodajství z MWC 2018 | jak vybrat telefon | zpomalování iPhonů | Galaxy S9 | čínské telefony | Android Oreo aktualizace

3D v mobilech se neprosadilo. Dostane další šanci?

  |  8 komentářů  |  autor: Luboš Srb

V našem dalším dílu rubriky Vědecké okénko se budeme věnovat technologii 3D u mobilních telefonů. Technologii, která si zatím své místo pod sluncem u mobilních zařízení nevybojovala. Dostane znovu šanci?

Ještě předloňský rok tu byly první náznaky, že by se 3D u mobilů mohlo stát součástí výbavy. Jako první představila svůj telefon s 3D společnost LG, byla to vlajková loď LG Optimus 3D a měla nejen 3D displej pro zobrazení obsahu ve třetím rozměru, ale také dvojici objektivů pro natáčení a focení 3D obsahu. LG následovalo HTC s modelem HTC Evo 3D, který taktéž dokázal díky 3D displeji zobrazovat 3D obsah přímo na telefonu a s dvojicí objektivů získávat nový 3D obsah.

K této dvojici předních mobilních výrobců se už žádný z velké pětky výrobců nepřidal. Na kongresu MWC 2011, kde 3D v mobilech oficiálně odstartovalo, jsme se potkali ještě s dalšími, povětšinou čínskými, výrobci (ale také například se Sharpem), kteří také prezentovali svůj smartphone s 3D technologií. V dalších měsících se mluvilo o tom, že se 3D smartphonem přijde i Samsung. Jenže se tak nestalo..

Dnes už ani LG, ani HTC, nepředstavují další modely s 3D technologií. Proč? Co se stalo, že po nadějném začátku od 3D smartphonů upustili? Vraťme se ještě zpátky a trochu zapřemýšlejme nad celou situací. Když LG představilo na únorovém MWC 2011 první smartphone s 3D, byla to jedna z nejzajímavějších novinek. 3D bylo na každém rohu a lidé hojně přemýšleli o koupi 3D televizí. Optimus 3D tak byl skvělou příležitostí, jak rozšířit svůj 3D arsenál.

První telefon od LG s 3D na to šel zostra, když výrobce připravil speciální prostředí ve 3D s pěknými animacemi a efekty. K pozorování 3D efektu nebylo potřeba speciálních brýlí, jelikož ve skutečnosti šlo o chytrý optický klam, podívejte se sami, jak technologie 3D funguje u LG mobilů. Klasické prostředí s Androidem pak bylo bez 3D. Obsah ve 3D bylo samozřejmě možné si nechat ve 3D také zobrazit, u 2D obsahu telefon nabídl možnost překreslení do 3D režimu.


První mobil s 3D – LG Optimus 3D

LG však podle některých názorů doplatilo na horší marketing. S 3D technologií bylo u mobilů první, mělo ji poměrně dobře propracovanou, ovšem nedokázalo po ní udělat takovou sháňku. A ne každý se rozhodl pro něco, co bylo nové, ještě nezavedené. Optimus 3D byl navíc poměrně těžký, 168 g už je dost, a také celkově větších rozměrů. To koneckonců může hrát velkou roli i u nových Lumií 820 a 920 od Nokie, které zrovna nepatří mezi nejlehčí smartphony na trhu. Ale uvidíme, nepředbíhejme.


3D mobil od HTC – model Evo 3D

Ani HTC se svým 3D smartphonem, HTC Evo 3D, nezabodovalo. I když udělalo větší reklamní kampaně a produkt podporovalo mnohem více, stalo se pro tohoto výrobce první a zároveň poslední vlaštovkou na scéně. Telefon byl podobně jako LG Optimus 3D těžší (170 g) a větší, než jiné smartphony. 3D technologie však přístroj značně obohacovala, i když ne do takové míry, jako LG. Celé prostředí bylo bez 3D a speciální 3D nabídku HTC nepřidalo.


LG Optimus 3D Max – druhý 3D mobil od LG

V roce 2012, opět na kongresu MWC, LG představilo nástupce Optimusu 3D, novinku s přídomkem Max. Na český trh se však tenhle telefon nikdy nedostal. Po 3D technologii nebyl takový zájem, jak by se čekalo. Ale proč nebyl zájem? 3D v mobilu přinesli prakticky jen 2 z velkých mobilních výrobců. Další, jako například Samsung, zřejmě projekt odřekli. A výrobci po prvních zkušenostech nepokračovali dál v takovém měřítku, aby se 3D v mobilech zabydlelo a stalo jejich součástí.

Dostane 3D ještě někdy šanci, aby se do mobilů probojovalo? Nebo budou převládat myšlenky, že 3D je v mobilech zbytečné?

ČLÁNKY:, , , , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Michal
Michal

Naprosto zbytečná věc která není vůbec k ničemu

Milan Petrů
Milan Petrů

Já LG Optimus 3d přez půl roku měl a nakonec prodal.Na 3d byl malý displej.Co bylo fajn,že videa šla sdílet na smart tv.Radši jsem koupil tablet Samsung 7,7 s 3g připojením a jsem nadšen :-)

kikol
kikol

taky mi to 3D přišlo zbytečný.. ale jinak displej super

Romualdo
Romualdo

Myšlenka 3D je dobrá, ale v praxi je to bohužel k ničemu.
I u Televizí se 3D neuchytilo.
V mobilních telefonech jsem měl tuto technologii za marketingový a technologický tahák mezi top výrobci.

Ip Man
Ip Man

No je to zajímavý, moc dobře si pamatuju na tu dobu když to bylo představeno a byl to velký hit který v tu dobu byl hodně populární právě v televizorech a každý (skoro každý) to chtěl mít doma a tak se ani nedivím že s tím přišli i výrobci mobilních telefonů. I já jsem si tehdy opravdu myslel že se tímto směrem budou telefony ubírat. Bohužel ale, o to nebyl takový zájem jak se doufalo. Já bych tomu docela druhou šanci dal ruku v ruce s tím dnešním full hd rozlišením !

calebos
calebos

hlavne „trYdEEE“ :D Co ma stereospopie spolecneho s prostorem, gumy? :D Pan autor necht si laskave nastuduje co to v pravem slova smyslu 3D znamena …

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

Chystá Samsung nové modely Galaxy A6 a A6+?

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Řada A pro rok 2018 přinesla mnoho změn. Předně se dostalo na moderní Infinity displej, který má však poměrně…

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

Android je prý srovnatelně bezpečný jako konkurenční iOS

VČERA  |  Jakub Foltýn  |  3 komentáře

David Kleidermacher, šéf oddělení bezpečnosti Androidu, Chrome OS, a Google Play, v nejnovější výroční bezpečnostní zprávě uvádí, že Android…

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

Sony Xperia XA1, XA1 Plus i XA1 Ultra dostávají Android 8 Oreo

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Japonské Sony je opravdu ukázkovým výrobcem, alespoň co se týče rychlosti aktualizace na aktuální verzi operačního systému. Což dokazuje…

Mobilní zobrazení