Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | nový Android P | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

2036: Tomáš Sedláček a hosté. Jak budeme žít za 20 let? (recenze)

  |  komentovat  |  autor: Luboš Srb

Zajímá vás nejen budoucnost technologií, ale obecně celkový vývoj společnosti, ať už jde třeba o politiku, sport, jídlo, reklamu, média, podnikání, módu, architekturu, nebo třeba víru, ale i mnohé další oblasti? Co si myslí přední osobnosti z různých oborů o tom, jak bude vypadat svět v roce 2036?

2036-kniha-sedlacek-jak-budeme-zit-za-20-let

Není běžné, abyste si na Mobilizujeme.cz přečetli recenzi knihy. Vlastně se to ještě nikdy nestalo. Ale všechno je někdy poprvé. Nemusíte se ovšem obávat, že bychom tímto začali fušovat do řemesla jiných.

Za knihou s titulem „2036: Tomáš Sedláček a hosté. Jak budeme žít za 20 let?“ stojí společnost T-Mobile, která letos oslavuje již 20. výročí působení na českém trhu coby mobilní operátor. A stejně tak symbolicky 20 osobností z různých oborů v knize předpovídá, jak bude naše společnost vypadat za dalších 20 let, tedy v roce 2036.

Tip: knihu lze pořídit například na eshopu nakladatelství 65. pole za 298 Kč s DPH.

O čem kniha je?

Naše životy se za posledních 20 let díky technologiím změnily k nepoznání. Jak budeme žít v roce 2036? Dvacet předních osobností se v unikátním souboru textů zamýšlí nad budoucností svých oborů.

Ekonomiku reprezentuje Tomáš Sedláček, sport Petr Čech, politiku Jindřich Šídlo, film Vojta Kotek, podnikání Zbyněk Frolík, módu Vladimír Staněk, víru Marek Orko Vácha, jídlo Petra Pospěchová, technologie Milan Vašina, média Josef Šlerka, vzdělávání Bob Kartous, životní prostředí Bedřich Moldan, soužití na planetě Šimon Pánek, architekturu Adam Gebrian, reklamu Martin Jaroš, češtinu Markéta Pravdová, medicínu Daniel Hořínek, mobilní komunikace Filip Kůžel, hudbu David Gaydečka a společnost Cyril Höschl.

Co se povedlo?

Kniha se velmi dobře a hlavně poměrně rychle čte – koneckonců na celé přečtení stačilo jen pár hodin, ale nemyslete si, že bych patřil mezi nějaké rychlé čtenáře, nebo někoho, kdo knížky doslova hltá. Spíše naopak. Důvod? 236 stránek není moc, navíc větší font, okraje i proložené ilustrační fotografie značně zkrátí „skutečnou“ délku knihy.

Pokud jde o autory a jejich obsah, někteří se nelehkého úkolu zhostili opravdu bravurně, například světově uznávaný ekonom Tomáš Sedláček, nebo dále architekt Adam Gebrian či podnikatel Zbyněk Frolík, ale i někteří další. Pokud nejste z jejich oboru, možná budete hodně překvapeni, co nás podle nich v příštích letech čeká. Lidé z oboru zase mohou porovnat názory.

Co se už tolik nepovedlo?

Bohužel, hodně se toho také nepovedlo. Například někteří autoři se utápějí v minulosti (a o budoucnosti toho vlastně ani moc neřeknou), jiní se pro jistotu nějakým jasnějším odpovědím raději vyhýbají (asi dobře ví proč).

Při čtení vás možná také zarazí některé nedostatky, jako je celkově nekonzistentní obsah, který mnohdy hraničí u některých slabších autorů i s neprofesionalitou (třeba i tak, že jeden autor píše, že počet lidí na planetě přibývá, a to stále rychlejším tempem, naopak druhý tvrdí, že počet lidí přibývá, ale už pomalejším tempem). Navíc počítejte s tím, že každý píše svým jazykem – někdo se snaží být extra zábavný a třeba i přehání, někdo jiný se drží u země a vlastně ani nic zajímavého neřekne.

Když se tak po přečtení celé knihy zamýšlím nad tím, co mi vadilo nejvíce, tak je to fakt, že každý psal svůj text ze svého oboru jen sám za sebe, jak to sám vidí nebo jak si budoucnost sám představuje, svým způsobem. Pak jsou některé texty profesionálnější a jiné bohužel o něco méně. A navíc vzhledem k tomu, že jsou všichni autoři takřka třicátníci a starší, v knize pak celkem chybí i nějaké „jiné předpovědi“ od mladších osob. Kniha zkrátka není dostatečně vyvážená.

Kdyby celou knihu napsal po konzultacích s jednotlivými odborníky napříč všemi generacemi z různých oborů rovnou třeba právě celosvětově uznávaný Tomáš Sedláček, výsledek by mohl být podstatně, ale opravdu podstatně lepší.

smartphone-future

Zhodnocení

Nebudu prozrazovat, co všechno se v knížce dozvíte, každopádně podle většiny názorů to vypadá, že se v budoucnosti projeví ještě větší tendence personalizovat cokoliv pro kohokoliv z nás, velký boom by měla přinést virtuální realita a její využití v různých odvětvích a také mnoho autorů varuje před tím, že sice budeme (virtuálně) všemu blíž, ale přitom (ve skutečnosti) o něco dál.

Myslím si, že kniha může být pro některé blízké pěkným například vánočním dárkem, na druhou stranu si také myslím, že jde kvůli nevyváženosti bohužel o celkově promrhanou příležitost jak vytvořit bestseller. Kniha bude podle mě mnohem zajímavější až za zmíněných 20 let (ale třeba i o něco dříve), kdy se možná budeme smát tomu, co se v ní píše (nebo naopak nepíše).

Přesto bych rád první – a i do budoucna ojedinělou, recenzi knihy na Mobilizujeme.cz zakončil kladně. Během čtení titulu „2036: Tomáš Sedláček a hosté. Jak budeme žít za 20 let?“ jsem totiž sám byl coby čtenář nenásilně nucen přemýšlet nad tím, jaká vlastně ona budoucnost za 20 let bude. A de facto možná také dojdete k tomu, že bude taková, jakou si ji sami vytvoříme!

ČLÁNKY:, , , ,

Diskuze

Komentujte

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Únik prozradil chystaný telefon Samsung s Androidem Go

Únik prozradil chystaný telefon Samsung s Androidem Go

DNES  |  Jakub Mokříš  |  diskuze (0)

V dubnu se díky benchmarku prozradil připravovaný low-endový smartphone od Samsungu. Nyní víme díky úniku víc. Prozatímní název je Samsung J260F,…

Stylus S Pen ke Galaxy Note 9 může přinést převratné funkce

Stylus S Pen ke Galaxy Note 9 může přinést převratné funkce

DNES  |  Jakub Mokříš  |  2 komentáře

Dne 9. srpna by mělo dojít k představení Samsungu Galaxy Note 9. V posledních dnech se však začalo hovořit o tom,…

Nejnovější update pro smartphony OnePlus způsobuje trable

Nejnovější update pro smartphony OnePlus způsobuje trable

DNES  |  Jakub Foltýn  |  3 komentáře

OnePlus nedávno uvolnil OTA update pro několik svých zařízení – OnePlus 3 a 3T, OnePlus 5 a 5T, a také nejnovější OnePlus…

Mobilní zobrazení