Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

10 prvenství, kvůli kterým stojí za to si koupit iPhone X

  |  14 komentářů  |  autor: Petr Louda

Pokud někoho na jubilejní Apple Keynote nezaujalo „hovínko“ s obličejem Craiga Federighiho, jistě ocení tento článek, kde přinášíme 10 prvenství v podobě věcí a funkcí, kvůli kterým za to stojí o iPhonu X alespoň uvažovat.

1. Face ID

Pro uživatele Androidu to možná může vypadat, že už toto používali několik let zpátky. Face ID je ale trochu něco jiného, než Odemknout obličej u jakéhokoliv současného Androidu. Hlavní tahák spočívá v 3D skenování obličeje uživatele, což by mělo zaručit, že vás pozná i s brýlemi, vousy a tunou makeupu. Celý proces je zašifrovaný a probíhá přímo v zařízení, nikoli v cloudu. Dokonalost celého systému by měla spočívat v tom, že se aktivně učí vaší tvář při každém odemčení. Bohužel prezentace na Keynote se ne úplně zdařila a musel být využit záložní telefon, který Federighiho poznal.

2. První True Tone displej v telefonu

Tento typ displeje známe z iPadu a jedná se o poměrně zajímavou technologii. Skenuje okolní světelné podmínky, aby zjistil, v jakém světle se nacházíte, a podle toho upravil barvy na displeji a vyvážení bílé. Vcelku dobrá funkce, kterou navíc obsahuje i „chudší“ příbuzný iPhone 8.

3. 4K video při 60fps

Funkci, kterou jistě ocení příznivci natáčení videí. Ano, 4K videa uměl už iPhone 6s, ale iPhone X k tomu přidal 60 snímků za vteřinu a celé to zabalil tak jednoduše, až je s podivem, že to není standardem. Jsme velice zvědaví, jaká videa budou díky tomu vznikat, protože videa nejsou nijak časově limitována. Snad jen to místo v telefonu bude rychle mizet před očima…

4. Zpomalený záznam v 1080p a 240 fps

U tvoření ještě zůstaneme. Pamatujete si na scénu z filmu Matrix, kde se Neo vyhýbá kulkám a celý záběr je okořeněn o zpomalený záběr z více úhlů? Věřte tomu nebo ne, je to 18 let, co měl film premiéru – telefony byly velké cihly s anténou a o nahrání videí jsme si mohli nechat zdát. Zdá se, že s novým iPhonem X můžeme točit podobná videa, protože pokrok je pokrok a zpomalený záznam v rozlišení 1080p a 240 snímků za vteřinu bude jistě zdrojem nekonečné zábavy.

5. Portrait Mode Lighting

Loňský rok nás Apple poměrně příjemně překvapil s funkcí, kterou obsahoval iPhone 7 Plus – Portrait Mode. Pro iPhone X si připravil Portrait Lighting, který tomu všemu dává lepší osvětlení, což vede k ještě lepším fotografiím.

6. TrueDepth selfie kamera

Selfie kamera s rozlišením 7 Mpx skrývá jedno velké překvapení. Je to první selfie kamera v telefonu, která dokáže vytvořit selfie fotky s ostrým popředím a rozmazaným pozadím, čímž vzniknou velmi zajímavé selfie fotografie.

7. Animoji

Možná nejkontroverznější část prezentace – ruku na srdce – opravdu si toto zasloužilo tolik prostoru? Který dospělý toto použije? Ovšem nic to nemění na tom, že za celou touto srandou se skrývá úžasně pokroková technologie, která snímá více než 50 svalů na vaší tváři a tím vytváří animoji. Upozorňujeme, že se stále bavíme o telefonu a jeho selfie kameře. Triky, za které by se nemusel stydět ani Hollywood, dokáže vykouzlit zařízení, které strčíte do kapsy kalhot.

8. Quad-LED True Tone blesk se Slow Sync

Quad LED True Tone blesk obsahoval už iPhone 7 a bylo to velmi znát. Tak jaký je rozdíl oproti předchůdci? Jedná se právě o tu část Slow Sync, která kombinuje pomalou rychlost závěrky s krátkým stroboskopickým pulsem. To jistě oceníte při nízkém osvětlení, kdy se zvýrazní fotografovaný objekt v popředí a zároveň se zachová osvětlení pozadí.

9. První telefon bez „brady“

Ano, možná to může pro uživatele telefonů Samsung jako vaření z vody, ale tady jim Apple ukázal, jak se to má dělat. Skutečně se jedná o jediný telefon na trhu, který postrádá dolní okraj – respektive jehož boční okraje jsou stejně široké, jako je spodní. Dokonce i Essential Phone má spodní „bradu“. Na frak ovšem dostalo Touch ID, které dokázalo telefon odemknout v mžiku a prostor dostalo (zatím) méně nespolehlivé Face ID.

10. První čip s neurálním enginem

Jako poslední přinášíme to asi nejdůležitější. Z pohledu normálního uživatele ne tak důležité, ale z pohledu vývoje mobilních technologií se jedná o velkou věc. Apple A11 Bionic má ve srovnání s konkurencí (Qualcomm, Samsung) dvojnásobný výpočetní výkon na jedno procesorové jádro. Při využití všech šesti jader je A11 Bionic o třetinu výkonnější, než čipy v novém Galaxy Note 8. Navíc obsahuje jako první neurální engine, který stojí za většinou kouzel, které nové iPhony umí.

Letošní novinky z jablečné stáje v mnohém dohnaly konkurenci a zároveň v mnohém konkurenci ukázaly, jakým směrem chce Apple trh směrovat. Byli bychom hrozně rádi, kdyby se trh nejal směřovat k posílání animoji, ale spíše k novým možnostem, které tato technologie nabízí.

ČLÁNKY:, , , , ,
Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

Maraton soutěží – Vyhrajte nový smartphone HTC U Play (bílý)

DNES  |  redakce  |  diskuze (0)

Unikátní maraton soutěží při příležitosti 10 let redakce Mobilizujeme.cz pokračuje tento týden s dalším povedeným smartphonem, tentokrát opět od HTC. Pohledný…

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

Chystané LG G7 možná nabídne skener oční duhovky

VČERA  |  Tomáš Rajnoch  |  diskuze (0)

Příští vlajková loď společnosti LG se nezadržitelné blíží. Model G7 by měl především zaujmout svou vnitřní výbavou a designem. Aktuálně se…

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

Spekulace kolem Surface Phonu od Microsoftu znovu ožívají

VČERA  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

S trouchou nadsázky lze říct, že bavit se o Suface Phonu je jako bavit se o císařových nových šatech. I když…

Mobilní zobrazení