Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

10 největších akvizic Googlu: Utratil majlant, ale získal postavení

  |  komentovat  |  autor: Petr Moravec

Google každoročně dosahuje enormních zisků především díky reklamě. Věděli jste ale, že nákup společnosti DoubleClick, která za zisky z reklamy velkou měrou stojí, byla až třetím největším nákupem Googlu? Nebo, že například za videoportál YouTube dal Google ještě méně než za klíčový DoubleClick? Jaké jsou tedy jeho větší nákupy?

Gigant z Mountain View má na svém kontě velké množství větších, ale i menších akvizic. Některé se samozřejmě vyplatily více, některé méně. Z uvedeného žebříčku ale vyplývá, že Google se rozhodně nebojí utrácet horentní sumy, pokud je přesvědčen, že se mu investice v budoucnosti vrátí.

Před každou samotnou akvizicí Larry Page (CEO Google, viz. foto výše) pak nechává produkty dané společnosti projít „zubním testem“ – musí najít důvod proč daný produkt použít alespoň dvakrát denně. Pokud tyto důvody najde, nákup může proběhnout.

Které jsou tedy ty největší nákupy Googlu?

10. SkyBox Imaging

Datum nákupu: 2014

Cena nákupu: 500 milionů dolarů

SkyBox Imaging je společnost založená teprve v roce 2009 a zabývající se tvorbou moderních satelitů. V současné době má ve vesmíru nejmenší existující satelit schopný pořizovat snímky ve vysokém rozlišení. Hlavním důvodem nákupu tedy byla údajně snaha podstatným způsobem vylepšit Google Maps.

Satelity SkyBox jsou ale údajně tak výkonné, že jsou se speciálním softwarem schopné určit např. jak se budou vyvíjet zásoby ropy v Saúdské Arábii, nebo kdy bude uveden na trh příští iPhone podle aktivit v továrnách Foxconn.

9. Dropcam

Datum nákupu: 2014

Cena nákupu: 555 milionů dolarů

Při nákupu Nest Labs (viz. níže) na počátku roku 2014 koupil Google Dropcam (výrobce miniaturních bezpečnostních kamer), aby pomohl Nest Labs zvýšit a zkvalitnit produkci jejich budoucích výrobků.

8. Postini

Datum nákupu: 2007

Cena nákupu: 625 milionů dolarů

Účelem nákupu služby Postini, zabývající se emailovou a webovou bezpečností, bylo především zvýšení bezpečnosti služby Google mail a kontroly příchozích zpráv. V roce 2014 byla tato služba ukončena a nahrazena jinými systémy kontroly.

7. ITA Software

Datum nákupu: 2010

Cena nákupu: 700 milionů dolarů

ITA je hlavním držitelem cestovních rezervací v rámci Internetu a zároveň provozovatel komplexního přehledu letového provozu. Sama společnost vzešla v roce 2006 ze slavné MIT (Massachusetts Institute of Technology). Zanedlouho po akvizici Google představil službu „Google Flights“

6. AdMob

Datum nákupu: 2009

Cena nákupu: 750 milionů dolarů

Ještě před nákupem této společnosti (zabývající se mobilní reklamní platformou) začalo rapidně růst využívání Internetu na smartphonech. Snahou Googlu byla především rychlá reakce na nově vznikající trend mobilní reklamy a uvědomění si, že je potřeba svým partnerům nabídnout promyšlené řešení.

5. Waze

Datum nákupu: 2013

Cena nákupu: 966 milionů dolarů

Waze je stále velmi rychle rostoucí sociální síť, která umožňuje svým uživatelům nahrávat svá data z cest, zaznamenaná pomocí GPS. Jednotlivé řidiče tak např. v dostatečném předstihu upozorňuje na dopravní zácpy (snížená průměrná rychlost v určitém úseku), nehody (upozornění od uživatelů) a další vzniklé situace.

4. YouTube

Datum nákupu: 2006

Cena nákupu: 1,65 miliardy dolarů

YouTube, který byl spuštěn v roce 2005, zaznamenal po svém spuštění obrovský boom a stal se v podstatě synonymem pro online streamování videa z Internetu. Google tuto skutečnost zaznamenal ihned po jejím nástupu a tak nákup proběhl již v roce 2006 a z YouTube se postupem času stal druhý největší vyhledávací server na světě.

3. DoubleClick

Datum nákupu: 2007

Cena nákupu: 3,1 miliardy dolarů

V žebříčku již druhá společnost zabývající se reklamou. Zajímavostí je, že Google nenakoupil pouze software, ale také vztahy s producenty stránek, reklamními agenturami a dokonce i samotnými inzerenty. Při nákupu musel mimo jiné porazit Microsoft, který se tuto společnost také pokoušel odkoupit.

2. NestLabs

Datum nákupu: 2014

Cena nákupu: 3,2 miliardy dolarů

Na stříbrném místě se umístila NestLabs, společnost zabývající se vývojem zařízení pro chytré domácnosti (vyvíjí např. chytré termostaty a chytré detektory kouře). Zajímavostí je, že společnost byla založena Tony Fadellem, který bývá často považován za duchovního otce iPodu.

1. Motorola

Datum nákupu: 2011

Cena nákupu: 12,5 miliardy dolarů

Jednoznačně nejdražší nákup Googlu, kterému šlo především o všemožné patenty, které Motorola vlastnila. O dva roky později tak mohla být Motorola znovu odprodána čínskému Lenovu, s tím, že většina důležitých patentů zůstala v Googlu.

A co dál?

Google rozhodně nezahálí a už teď se šeptá o dalších možných velkých nákupech. Které by to mohly být?

Spotify

Spotify je největší online streamovací hudební služba, založená na formě předplatného, která nabízí hudbu od největších hudebních vydavatelství jako např. EMI, Sony, Warner Music Group nebo Universal a Google zde vidí velkou příležitost. Problémem však může být vysoká cena a fakt, že Spotify by rád pod svá křídla dostal také Facebook.

Netflix

Služba streamovaných médií na vyžádání je populární především v Severní a Jižní Americe. Slušně se prosazuje také u našich západních sousedů (Německo, Rakousko, Francie, Anglie apod.). U nás zatím bohužel dostupná není. Celkem je na Netflixu již více než 50 milionů předplatitelů. Nevýhodou by pak mohla být znovu vysoká částka nákupu a konkurence dalších video streamovacích služeb.

Jaký byl podle vás nejpovedenější nákup Google? A kde bude Google podle vás ve svých nákupech pokračovat?

Zdroj: bgr.com

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

Nové úniky OnePlus 6T potvrzují čtečku otisků v displeji

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Na internet unikl snímek smartphonu OnePlus 6T, který podle všeho vypadá jako mírně nakynutý OnePlus 6. O něco později…

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

Essential Phone dostane příští rok i Android 10

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (1)

Nástupce Essential Phonu byl v květnu zrušen poté, co vyšlo najevo, že původní telefon se neprodával tak dobře, jak výrobce…

Fotoaparát iPhonu XS není zas tak boží. Pixel 2 prý fotí lépe

Fotoaparát iPhonu XS není zas tak boží. Pixel 2 prý fotí lépe

DNES  |  Pavel Kreuziger  |  diskuze (0)

Pokud jste 12. září sledovali představení nových iPhonů, pak víte, že lidé z Applu věnovali velkou pozornost úžasnému fotoaparátu iPhonu…

Mobilní zobrazení