Mobilizujeme.cz

Trendy: jak vybrat telefon | Android 9 Pie | placení telefonem | Xiaomi Mi 8 | Android Oreo aktualizace | budoucnost? | malý iPhone

10 funkcí, které nový iPhone nepřináší a konkurence již ano

  |  27 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Podívali jsme se na nový iPhone 5S a porovnali jeho funkce s tím, co dnes nabízí konkurence. Na co Apple zapomněl a kde má prostor pro zlepšení?

Pro čtenáře: tento článek nemá v žádném případě výrobci vytýkat, že některé funkce nepřináší (např. vícejádrový procesor, vyšší rozlišení apod.), ale spíše poukázat na rozdíly ve výbavě, podle kterých se zákazník může rozhodovat.

Nový iPhone 5S, který je vybavenějším z nově představené dvojice (5C a 5S) a je právoplatným nástupcem a pokračovatelem dosavadních sedmi generací iPhonu, nepřináší nic překvapivého. Apple tedy opět nedokázal výraznějším způsobem, jak se říká, „posadit lidi na zadek“. A ono možná obecně nelze čekat, že mobilní výrobci znovu změní celé odvětví jako to udělal příchod prvního iPhonu.

Tip: Apple iPhone 5S oficiálně: na oko stejný a přeci jiný

Přesto zůstává prostor pro dílčí zlepšení, které již konkurence přináší a které bychom tedy rádi viděli i u dalších produktů včetně nového iPhonu. Je však důležité vzít v potaz, co by dávalo smysl a co nikoliv, respektive také, s čím pravděpodobně Apple jen tak nepřijde, protože to nezapadá do jeho uzavřené a stranické strategie. Nebudu tedy zmiňovat funkce jako USB Mass Storage, slot na paměťové karty či posílání souborů přes Bluetooth. Některé funkce jsou pak na pomezí, a s těmi se již v seznamu setkáte.


Zvýšená odolnost

Vlastnost, kterou dnes vynikají zejména smartphony Xperia od japonského Sony, ale setkáme se s ní i u Samsungu a dalších výrobců, by nemusela být cizí ani Applu. Marketingově zní velmi dobře a určitě by dokázala hodně lidem udělat radost.

Vylepšený displej

A to hned v několika směrech vylepšený. Před příchodem iPhonu 5S se mluvilo o novém typu, který by nahradil současný IPS displej (který vyniká s velmi dobrými pozorovacími úhly, přirozenými barvami, ovšem má stále dost vysokou spotřebu a není ideálně čitelný na slunci). Nový displej by měl mít nižší spotřebu, a tedy uspořit značné procento z baterie (dnes se displeje u smartphonů podílejí největší části na celkové spotřebě), což by vedlo k delší výdrži na jedno nabití.

Další ohlasy směřovali k větší úhlopříčce displeje, současné 4″ ne každému dostačují. Marketingově pak v některých očích prohrává po stránce jemnosti displeje, zatímco Apple má svůj Retina displej u iPhonu definovaný jemností nad hodnotu 300 ppi, konkurence už přináší Full HD displeje s jemností přehračující hranici 400 ppi.

Ovládání dotykového displeje i v rukavicích

První s technologií pro ovládání telefonu i v běžných rukavicích (není třeba speciálních rukavic pro kapacitní displeje) přišla finská Nokia. Dnes se této funkce chytil Samsung, Huawei a další. Apple, který změnil celý způsob ovládání a proslavil se revolučním telefonem s dotykovým displejem, tak překvapivě v této oblasti zůstává pozadu. Asi v Kalifornii nemají velkou zimu..

Větší vnitřní paměť

Vzhledem k tomu, že je paměť každého iPhonu omezena na zakoupenou verzi dle zvolené paměti a dále tuto vnitřní paměť nelze rozšířit po vzoru konkurence jednoduše přes microSD karty, hodil by se další nárůst vnitřní paměti. A to už Apple v minulosti několikrát předvedl. Ceny vyšších pamětí však, zdá se, jsou celkem drahé a ani letos jsme se nedočkali verze se 128 GB, se kterou mohl iPhone získat výhodu před konkurencí. Uživatelům tak musí stačit maximálně 64 GB + prostor na cloudu.

Vícejádrový procesor

Nejnovější iPhone 5S zůstává u dvoujádra. V době, kdy konkurence přináší čtyřjádra a brzy už i osmijádra, to je marketingově zajisté handicap. I když vysokého výkonu dosahuje Apple pomocí jiných praktik, než dalšího navyšování počtu jader, řada lidí se rozhoduje podle toho, co je víc, ne co udělá víc. Vysvětlujte pak lidem, že telefon bude rychlejší i úspornější, protože má kompletně přepracovanou architekturu, a dovolí nové grafické možnosti díky podpoře OpenGL ES 3.0.

12 Mpx fotoaparát či video při 60 fps

Apple tvrdí, že další navyšování počtu Mpx nedává smysl a kvalitu fotek to nezlepší. Jistě, pokud bychom se podívali na 41 Mpx snímač u Nokie, na první pohled jej má k ničemu, opak je ale pravdou – vysoký počet Mpx používá díky technologii PureView k přepočtu na nižší počet Mpx a tím zvýšení kvality výsledné třeba 5 Mpx fotky. A když se podíváme na zrcadlovky, bezzrcadlovky nebo kompakty, rozlišení kolem 12 a 13 Mpx ještě dává smysl. A konkurence mezi smartphony do toho šla. Apple si zde spíše nechává prostor pro navýšení počtu až u příští generace iPhonu.

A konkurence a hlavně naše zkušenosti pak ukazují, že by se hodilo i navýšení snímkovací frekvence u videa. Nový iPhone 5 sice konkurenci předběhl, když dokáže natáčet zpomalená slow-motion videa rovnou se 120 snímky za vteřinu ve vyšší HD kvalitě, ovšem pokud budeme natáčet běžné nezpomalené Full HD video, umí telefon jen 30 snímků za vteřinu. U konkurence jsme se sami při testování přesvědčili, že 60 fps u videa je postřehnutelným zlepšením. Opět tedy, snad příště.

Wi-Fi nejnovějšího standardu 802.11 ac

Letos se u některých vlajkových lodí začal objevovat nový standard u bezdrátového Wi-Fi, a to jmenovitě 802.11 ac, který umožňuje lepší propustnost signálu skrz zdi a další výhody. Jako první jej přinesl Samsung Galaxy S4, poté jej následovala Motorola s modelem Moto X a nyní už jej najdeme i u Galaxy S4 Active, Galaxy Note 10.1 (2014 Edition), Sony Xperia Z Ultra, LG G2 a dalších.

Infraport

Technologie Infraportu zažívá u mobilních zařízení comeback, když například u Samsungu Galaxy S4, HTC One a dalších slouží pro bezdrátové ovládání jakékoliv televize. U Applu a jeho Apple TV očividně Infraport smysl nedává, takže její možné budoucí nasazení v jakémkoliv smyslu je hodně nepravděpodobné.

NFC

Co se dlouho u Applu očekávalo, je technologie NFC. Jednoduché rychlé spárování zařízení s příslušenstvím, možnost identifikace a následně rychlé zkopírování souborů mezi zařízeními či mobilní platby. Využití NFC je rozsáhlé, u iPhonu a celkově u Applu však nenašla zalíbení. Otázkou je, jestli vůbec někdy najde – zatímco pro kopírování souborů se vždy Apple stavěl zády a nic se na tom jen tak nezmění, u mobilních plateb či rychlého spárování je situace jiná. Tady už vlak vyjel ze stanice..

Indikační LED dioda

Barevná indikační LED dioda, která by rychle upozornila i na iPhonu se zhasnutým displejem po nějaké době na zmeškané události, vypadá jako zajímavý nápad. Apple sice v současné době nabízí možnost rozblikání LED blesku na zadní straně iPhonu, jeho intenzita je však zbytečně vysoká a chybí použití různých barev pro odlišení typu události. Od Androidu by se iPhone mohl učit.


Co říkáte na zmíněných 10 funkcí a vlastností, které u žádného dosavadního iPhonu nenajdeme a hodily by se, takže se s některými možná setkáme u příští generace? Přidali byste i další funkce nebo některé vám naopak přijdou jako zbytečné? Podle zaběhnuté tradice Apple výrazněji vylepšený iPhone představuje obrok, čili řada přijde až v roce 2014.

Článek bude mít pokračování, ve kterém se situace obrátí a podíváme se na 10 funkcí, které najdeme u nového iPhonu a u konkurence ne.

ČLÁNKY:, ,

Diskuze

avatar
15 Comment threads
12 Thread replies
0 Followers
 
Most reacted comment
Hottest comment thread
18 Comment authors
PeterTomášCikádaradiobaterie Recent comment authors
nejnovější nejstarší nejlépe hodnocené
Pavel
Pavel

to je len zlomok toho, o mu chýba…

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, a co dalšího, resp. co dalšího využitelného, aby to dávalo nějaký smysl? S pozdravem

kazan
kazan

Spíše hodne vecí ze SW vychytavek jak androidu tak symbianu

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, to máte pravdu, Android je co do počtu funkcí a jejich atraktivitě v poslední době hodně aktivní. S pozdravem

kazan
kazan

Jj,je toho hodne..svitici hodiny,kreativni zamek obrazovky s rychlym spoutěním nejruznejších funkcí,nahled ruznych zmeskanych udalostí,rozsviceni displeje poklepaním a kdovi co jeste

M.
M.

Display z plastu, který nepraskne pokaždé když Vám telefon spadne na zem, jak se mi děje pravidelně se slavným gorilla glass…

Anonym
Anonym

Kdyby byl display plastový, nikdy by nedosáhl takové ostrosti jako v případě skla…

M.
M.

Já měl za to, že Samsung už něco takového plánuje. Předpokládám, že když bude display ohebný, bude i nerozbitný.

Jan
Jan

Samozřejmě má Apple spoustu nedostatků, ale vytýkat mu třeba to, že nemá vícejádrový procesor… na co více jader? Další honění si ega na „úžasném“ HW? Když na tom systém a aplikace jedou svižně, tak na co?

Luboš Srb
Luboš Srb

Dobrý den, ano, pro správné pochopení důvodu sepsání článku jsem na začátek doplnil upozornění pro čtenáře, článek není psán tak, aby výrobci vytýkal absenci leckdy nepotřebných funkcí (viz. vícejádrový procesor, vyšší rozlišení apod.), ale aby upozornil na odlišnosti, podle kterých se třeba méně znalý zákazník rozhoduje a co tedy hraje v neprospěch Applu. Děkuji. S pozdravem

Jan
Jan

Dobrý nápad :) článek na mě totiž působil, jako by měl uživatele odrazovat od iPhone, než aby upozorňoval na odlišnosti…

Luboš Srb
Luboš Srb

Naopak v pokračování článku rozebereme 10 funkcí, které najdeme u nového iPhonu a u konkurence ne. Tak snad se bude líbit :)

Luboš Srb
Luboš Srb

Počítám během pátečního dne, zítra.

Petr
Petr

A ten článek bude kdy?

loko
loko

od zařízení co bude zase nehorázně drahé, od zařízení co se snaží působit jako nejlepší z nejlepších bych tedy čekal, že nabídne víc než ostatní, ne míň. A ktomu mám dojem, že jim konkurence utíká každým rokem pořád dál…

paja
paja

nejvíce mě štve že se nezměnilo rozlišení displeje a fotoaparát s 12 Mpx pix bych také uvítal jinak zbytek jsou pro mě zbytečné věci.

Tip: Chcete hlasovat v diskuzi? Nejdříve se musíte přihlásit, či registrovat
Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

Podívejte se, jak se bude ovládat Android 9 na telefonech Samsung

DNES  |  Vlastimil Šlosar  |  diskuze (0)

Zmenšování rámečků kolem displeje vedlo Samsung k nasazení softwarových ovládacích prvků Androidu přímo do systému. To ale není úplně…

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

Únik informací naznačuje, že Nokia pracuje na herním telefonu

DNES  |  Dominik Hlásný  |  diskuze (0)

S rostoucím zájmem o smartphony uzpůsobené k hraní se přidávají další výrobci. Další na seznamu má být finská Nokia. Nokia…

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

Barevné Samsungy Galaxy J4+ a J6+ unikají na renderu

DNES  |  Tomáš Rajnoch  |  2 komentáře

Jihokorejská společnost Samsung dělí své smartphony na prémiovou řadu Note, vlajkové řady S, střední či vyšší-střední třídu A a…

Mobilní zobrazení