Mobilizujeme.cz

Trendy: Maraton soutěží | jak vybrat telefon + vánoční speciál | iPhone X | bezrámečkový telefon | Android Oreo aktualizace

10 funkcí, které najdeme u nového iPhonu a u konkurence ne

  |  18 komentářů  |  autor: Luboš Srb

Pokračujeme v našem pohledu na nový iPhone a jeho konkurenci. Tentokrát se ovšem podíváme na funkce a vlastnosti, které naopak smartphone od Applu přináší navíc a u konkurence zatím nenajdeme.

Pro čtenáře: tento článek má poukázat na rozdíly ve výbavě, podle kterých se může zákazník rozhodovat a kterými se telefon výbavově odlišuje od své konkurence.

Nový iPhone 5S je podle očekávání nejvybavenějším a nejvyspělejším smartphonem od Applu. Přináší některé nové funkce a vylepšení. Podíváme se, které z nich u současné konkurence nenajdeme a kterými tedy papírově iPhone vede. Zachytit takové funkce je samozřejmě složité, ne každá funkce nebo vlastnost znamená, že jde o něco lepšího než u konkurence. Podívejme se tak spíše na hlavní odlišnosti, kterými se stále iPhone liší od ostatních.

Tip: Apple iPhone 5S oficiálně: na oko stejný a přeci jiný

Skončila doba, kdy měl iPhone nejjemnější displej, nejvýkonnější procesor, nejlepší fotoaparát a další. Konkurence v jednotlivých oblastech začala v poslední době hodně zatápět. Apple stále odolává a zůstává jednoduše řečeno v první lize po boku s těmi nejlepšími. Kterými funkcemi se nejnovější generace iPhonu odlišuje? Pokud se člověk podívá na výbavu a vlastnosti, a neřeší tedy uživatelskou zkušenost a celkový dojem z telefonu.


Čtečka otisků prstů

Jedna z klíčových funkcí nového iPhonu 5S, čtečka otisků prstů, je zabudovaná v domovském tlačítku pod displejem a slouží pro rychlou identifikaci majitele. Toho se pak dá využít jednak pro samotné odemykání telefonu, tak pro bezpečné automatické vyplnění hesla při zakupování aplikací na App Storu. A do budoucna budou možnosti využití bezesporu ještě širšího záběru.

Apple sice není první, kdo přinesl v telefonu čtečku otisků prstů (byla to například Motorola Atrix), ze současné konkurence je však jediný. Samsung Galaxy S4, HTC One, Sony Xperia Z1, LG G2 ani další zatím touto funkcí nedisponují. Jen se mluví, že by ji v budoucnu měly nástupnické modely přinést.

64-bit

Nový iPhone ale jako první u mobilního telefonu přináší 64-bit architekturu použitou u procesoru a operačního systému. Díky kompletně přepracované architektuře má telefon vyšší potenciál v oblasti výkonu, Apple hovoří až o 42x rychlejším procesoru a o 53x rychlejší grafice oproti první generaci iPhonu, ve srovnání s předchozím iPhonem 5 pak výkon 2x narostl. A zůstává u dvoujádrového procesoru, nepřistupuje tedy na válku vícejádrových procesorů.

Pohybový koprocesor M7

Apple využívá speciální pohybový koprocesor, který neustále získává data o pohybu zařízení a umožňuje pak nadále s nimi pracovat. Má to umožnit vývoj sportovních aplikací nové generace. Tak uvidíme.

Není LED blesk jako LED blesk

Fotoaparát nového iPhonu 5S je vybaven dvojicí LED blesků. Každý by však čekal, že kvůli vyšší intenzitě, pravda je ale někde jinde. Apple využívá dvojice LED blesků pro správné vyvážení barevné teploty, možných je zhruba 1000 možností.

Slow-motion HD video se 120 fps

Nový výkonný procesor Applu dovolil natáčet zpomalené záběry tzv. slow-motion videa ve vysokém HD rozlišení při 120 snímcích za sekundu. Konkurence sice také dokáže natáčet slow-motion, ovšem v mnohem nižší kvalitě, resp. nižším rozlišení.

Oboustranný Lightning konektor

Ve standardizovaném mobilním světě, kde drtivá většina používá pro nabíjení a synchronizaci dat microUSB konektor, zůstává Apple stranou a drží se svého řešení. Tzv. Lightning konektor má nespornou výhodu v tom, že se dá k iPhonu připojit oboustranně. Uživatel nemusí řešit, která „polarita“ je ta správná.

nanoSIM karta

Apple po dlouhé době změnil velikost SIM karty, nejprve to bylo z dlohá léta používané miniSIM na microSIM, u iPhonu 5 šel ještě dále a zmenšoval rovnou na nanoSIM. I když uživateli z této změny neplyne žádná viditelná výhoda, je to odlišnost, kterou bereme v potaz.

Sluchátka EarPods

„Vynálezem“ kalifornské společnosti jsou také nová sluchátka EarPods, která mají kombinovat výhody běžných peckových a špuntových sluchátek. Ne každému však vyhovují. Opět, je to odlišnost, takže ji přidáváme do seznamu.


Možná jste si všimli, že seznam má zatím 8 položek. Další položky můžeme doplnit na základě diskuze pod článkem. Neuváděl jsem například samotný operační systém iOS 7 a jeho nové funkce a odlišnosti.

Článek je pokračováním našeho pohledu 10 funkcí, které nový iPhone nepřináší a konkurence již ano.

Výraznější inovace se očekávají u příští generace iPhonu, která by měla po vzoru let minulých (obrok) nabídnout nový design a větší množství vylepšení.

ČLÁNKY:, ,
Apple Pay Cash: chyba v systému umožňuje smazat aplikaci

Apple Pay Cash: chyba v systému umožňuje smazat aplikaci

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Společnost z Cupertina měla v posledních pár týdnech plné čelo vrásek, protože se musela věnovat menším či větším opravám chyb, které…

Skládací Bluetooth sluchátka nyní seženete jen za 240 korun

Skládací Bluetooth sluchátka nyní seženete jen za 240 korun

DNES  |  sponzorovaný obsah  |  diskuze (0)

Doba bezdrátová tady je, ať už chceme nebo ne. A díky nejnovější akci to nemusí nutně znamenat, že byste měli zbytečně…

Andy Rubin se vrací. Mediální tlak kvůli aféře v Googlu ustál

Andy Rubin se vrací. Mediální tlak kvůli aféře v Googlu ustál

DNES  |  Tomáš Richter  |  diskuze (0)

Před více než týdnem oblétla svět zpráva, že Andy Rubin, CEO společnosti Essential, si musel vzít nucenou dovolenou. Nejpravděpodobnějším důvodem se…

Mobilní zobrazení