Život s mobilem #1: Vstáváme s Terezou (premiérový díl seriálu!)
Minulý týden jsme vás navnadili na náš nový seriál Život s mobilem, který na Mobilizujeme.cz poběží každý týden. Postupně vám v jednotlivých dílech naservírujeme scény typické pro dnešní mobilní svět. A začínáme se vstáváním. V hlavní roli Tereza a hlavně zajímavosti, které jste možná nevěděli!
Každý z nás musí chodit spát a ráno zase vstávat. Zatímco před mnoha mnoha mnoha lety se lidé řídili kohoutím zakokrháním, v době nedávné řada z nás už používala spíše klasický budík (analogový či digitální). Jenže i tomu stejně jako sebepřesnějšímu kohoutovi odzvonilo. Dnes stačí mít de facto jakýkoliv mobilní telefon a budík máte přímo v něm. A nejen budík, ale i řadu chytrých funkcí, díky kterým se lépe vyspíte…
Pokud chcete mít co nejlepší spánek, můžete se řídit podle vědců. Jen ve zkratce – aby se člověk ráno cítil co nejlépe, svěží a odpočatý, obecně platí, že by měl spát alespoň 8 hodin a probuzení by mělo přijít ve fázi spánkové bdělosti. Jak toho docílit a zároveň nezaspat důležitou ranní schůzku? Stačí využít chytrou aplikaci do mobilu, ideálně ve spojení s chytrým náramkem. Ten pak sám monitoruje váš spánek (jestli ležíte klidně nebo se vrtíte) a probudí vás třeba i dříve, než máte nastavený budík (v ideální „vrtící se fázi“ lehčího spánku). Vyspíte se možná méně, ale budete se paradoxně cítit lépe!
„Jsem holka z vesnice, takže mě kohouti pod oknem budí dodnes. Obejdu se stále bez aplikací a na kvalitě spánku mi to neubírá.“ říká Tereza.
Spánkové cykly vám dokáží spolehlivě sledovat například aplikace: Sleep as Android na zařízení s Androidem, Sleep Cycle pro iOS či Sleep Well pro systém Windows Phone. Aplikace fungují samy o sobě – přes akcelerometr měří neustále pohyb telefonu položeného pod polštářem a tím rozeznají krátké cykly od delších. Jenže aplikace telefon zpravidla rychle vybíjejí a je tak potřeba neustálého připojení do zásuvky (což poměrně dost ničí baterii). Další nevýhodou je elektromagnetické záření z telefonu – mít telefon přímo pod polštářem rozhodně není zdravé.
Co je tedy řešením? Můžete vyzkoušet různé chytré hodinky či chytré náramky, které spánek ve spojení s telefonem také monitorují (přes energeticky úspornější Bluetooth a hlavně bez signálu u hlavy). Z možností mohu doporučit chytré hodinky Pebble, chytrý náramek Sony SmartBand a další. Fungují spolehlivě vesměs s každým novějším Androidem a některým od třetích stran není ani iPhone cizí. Telefon pak necháte někde stranou.
Kam dát před spaním telefon? A jaké chytré aplikace doporučíme na ráno? To se dozvíte rovnou v naší další kapitole.
Tak kam ho dát? Pokud se bojíte o své zdraví, rozhodně jej nedávejte pod polštář. Záření z telefonu by mohlo na vašem zdraví zanechat následky. Jak už jsem zmínil, mnohem lepší je telefon odložit stranou – někdo jej odloží na noční stolek, někdo má i speciální dokovací stanici či speciální podložku. Ty totiž dokáží telefon pohodlně dobíjet, třeba i bezdrátově. Nemusíte tak každý večer hledat nabíječku kolem. Je to rychlé a pohodlné.
A jak si zpříjemnit vstávání? Kromě aplikace pro sledování spánkové aktivity a probuzení v ten nejlepší čas, jsou tu aplikace, které pomohou bezprostředně po vzbuzení. Věděli jste třeba o takové aplikaci Wake Up Girls, která vám nejen spustí příjemnou ranní hudbu, ale ještě k tomu sladký hlas některé ze sympatických slečen? No řekněte sami, pokud zrovna vedle sebe nemáte drahou polovičku, není tahle možnost super? Někdo může zase uvítat budík v podobě ranního deště, bouřky apod. Aplikací je mnoho a stačí jen vybírat.
Tereza říká: „Je mi jedno, jestli je to déšť, ptáci, hlas nebo obyčejný budík. Nesnáším všechny stejně, každý okamžitě umlčím a dál zůstávám v teplé posteli!“
Nedávno pak proběhla médii aplikace Wakie, která vám sežene člověka na vzbuzení, a ten vám ráno rovnou zavolá! Můžete si sami vybrat, jestli půjde dokonce o člověka opačného pohlaví. A nebo můžete díky této aplikaci zavolat naopak vy někomu jinému. V dnešní době je skutečně možné kdeco, co snad dříve ani nikoho nenapadlo. Tak co, půjdete do toho?
S příchodem chytrých telefonů se toho hodně změnilo. Lidé mají doslova svět v ruce – kdykoliv a kdekoliv. A tím vznikají závislosti. Podle loňského průzkumu IDC už 4 z 5 uživatelů smartphonu během 15 minut po vzbuzení jdou na sociální síť Facebook. Pro 80 % z nich je to dokonce první věc, kterou ten den udělají! A tím, že to mohou dělat klidně každý den, vzniká závislost.
Smartphone dnes bereme do rukou možná až příliš často a přitom zapomínáme na důležité lidské potřeby (fyziologické, společenské a další). Nemyslíte? Když to byl ještě v minulém století kohout, kdo odstartoval náš den, co asi tak přijde za dalších 100 let? Budou to čipy operované přímo do našeho těla nebo snad ještě něco více sci-fi? Podělte se s ostatními v diskuzi pod článkem o svůj pohled na věc!
[poll id=“39″]
V příštím týdnu pokračujeme 2. dílem seriálu Život s mobilem a můžete se těšit na peprný díl s názvem „Když to na vás přijde…“ Napadá vás, co to asi bude? :)
Přehled všech epizod, které vás čekají, najdete v našem úvodním díle s Terezou.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.