Xiaomi Redmi Note: První phablet čínského Applu (první dojmy)
V redakci již několik dnů testujeme horkou novinku na českém trhu – Xiaomi Redmi Note, první phablet čínského výrobce Xiaomi, který se sám rád srovnává s Applem a chce být jeho čínskou odnoží. Jak se nám zatím líbí? A na co byste se k telefonu chtěli zeptat vy?
Nepřehlédněte: Recenze Xiaomi Redmi Note: Červená rýže na steroidech
Znáte smartphone přezdívaný „červená rýže“ od Xiaomi? Na domácím trhu se jmenoval Xiaomi Hongmi (Red Rice) a po vstupu na globální trh se tentýž model lehce poupravil a přejmenoval na Xiaomi Redmi. Nyní testovaný první phablet výrobce nazvaný Xiaomi Redmi Note má právě k modelu Redmi nejblíže. Narostl displej a rozměry celého těla, zvýšila se hmotnost, ale také navýšil počet jader u procesoru, zvýšilo se rozlišení fotoaparátu či kapacita baterie. Máme tak před sebou téměř zbrusu nový smartphone, který vychází o zhruba 2 tisíce dráž než právě menší a chudší sourozenec. Za nový phablet dáte 7 tisíc korun.
Redmi Note je pořádně velký a pořádně těžký smartphone. V ruce už je bez jediného gramu rovných 200 gramů znát. A problémy s ovladatelností jistě způsobí také celkové rozměry. Zapomeňte, že byste v jedné ruce napsali textovku. Ne, opravdu to není zrovna pohodlné. Na největší Xiaomi se musí jinak, obouručně. I přesto mám zatím spíše problémy si na rozměry i hmotnost zvyknout. Od zájemců to bude chtít v tomto ohledu určitě schovívavost a trpělivost. A to samé platí také v otázce konstrukčního zpracování – levné plasty již od prvního dne v ruce povrzávají a popraskávají, z telefonu v ruce nemáte takový pocit jako z jakýchkoliv vlajkových lodí. Holt Redmi Note stojí 7 tisíc korun a ne třeba 14 tisíc.
Výhody z většího a robustnějšího těla jsou ale naprosto zřejmé. Výrobce použil větší 3200 mAh baterii, která má vydržet napájet telefon podstatně déle. Zatím telefon musím nabíjet každý den, protože jej moc nešetřím. Nestalo se mi ale, že bych s telefonem nevydržel od rána do večera, a to se vždy počítá. Další výhodou většího těla phabletu je pochopitelně větší displej. Redmi Note má konkrétně 5,5″ IPS LCD displej s velmi dobrými sytými barvami a dostatečnou jemností 267 ppi (HD rozlišení). Problémy má jen na silném venkovním světle a nejlepší to není ani v noci – minimální jas zbytečně moc pálí do očí a více snížit již nelze.
Prostředí je dokonale odladěné, koneckonců to je u Xiaomi a jeho nadstavby MIUI zvykem. Konkrétně se jedná o nadstavbu postavenou nad Androidem 4.2.2 Jelly Bean, ale to v praxi vůbec není poznat, například oproti třeba takovému Xiaomi Mi3 s Androidem 4.4 KitKat. Oba systémy jsou na oko totožné. To samé musím říct také v oblasti procesoru a výkonu – Redmi Note má 8-jádrový procesor s taktem 1,7 GHz a 2 GB operační paměti RAM. To zajisté působí na papíře výtečně. V praxi ale v běhu systému rozdíl oproti například Xiaomi Mi3 se Snapdragonem 800 opět nepoznáte. Důležité je, že prostředí běhá svižně a plynule, jako u všech telefonů Xiaomi. Nechybí ani stejné vlastnosti prostředí jako u ostatních modelů – obohacená notifikační lišta o rychlé přepínače, vylepšený multitasking či program pro optimalizaci a lepší odladění celého systému i po nějaké době, aby se Android nezpomalil, jak bývá obecně jeho zvykem.
Pokud vás k telefonu cokoliv zajímá, ptejte se. Během zapůjčení telefonu v redakci můžeme na vaše otázky odpovídat a případně různé zajímavosti také promítnout do připravované recenze na Xiaomi Redmi Note.
Za zapůjčení telefonu do redakce děkujeme eshopu xiaomimobile.cz.
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.