Xiaomi Mi Note: První z členů VIP klubu pro rok 2015 (první dojmy)

Luboš Srb

U čínského Xiaomi odstartovali rok 2015 ve velkém stylu. Novinka Mi Note může pomýšlet na členství v pomyslném VIP klubu všech supertelefonů letošního roku! V redakci jsme již nyní s předstihem vyzkoušeli její základní variantu, vybavenější verze Pro bude následovat. Jaký na nás udělal tenhle ambiciózní phablet dojem?

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Ještě nedlouho před lednovým představení asi téměř každý čekal, že Xiaomi představí novou vlajkovou loď Mi5. Vlajkovou loď sice představil, ovšem ve větším phabletovém podání. Nový Mi Note (Pro) je jakousi zvětšenou a vybavenější verzí současného top modelu Xiaomi Mi4, oproti kterému odstraňuje očividně poslední nedostatky. Ale na finální verdikt je zatím příliš brzy, pojďme se na novinku podívat a trochu blíže se s ní seznámit.

Větší, tenčí, a přitom stále stejný

První dojem z nového Xiaomi Mi Note je asi takový, jako kdybyste do ruky vzali vlajkovou loď Mi4 přejetou parním válcem. Doslova. Z většího 5″ telefonu se stal ještě větší 5,7″ phablet, zároveň ale došlo k velmi příjemnému ztenčení těla o téměř 2 milimetry (konkrétně má Mi Note v pase 6,95 mm oproti 8,9 mm u modelu Mi4). K lepšímu dojmu z telefonu značně přispívá lepší vyváženost (rozložení váhy do většího těla) a také zkosené hrany po stranách. Mi Note tak vypadá ještě tenčí, než je.

Dá se říci, že v dalších ohledech už nejsou změny oproti současné vlajkové lodi Mi4 tak výrazné. Koneckonců, ono toho není moc co vylepšovat. IPS displej s Full HD rozlišením (u testovaného modelu, jinak verze Pro bude mít QHD rozlišení) je opět výtečný, ačkoliv jemnost zde klesla z 441 ppi na 386 ppi, obraz je stále velmi jemný a ostrý, barvy jsou syté a navíc si podání displeje můžete v nastavení i podle sebe poupravit. V základním nastavení mi třeba displej přišel příliš do růžova, přepnutí na studenější tóny však pomohlo.

Ačkoliv šlo zatím jen o předpodejní kus Mi Notu, který ještě ani není softwarově finálně odladěný, nejnovější nadstavba MIUI 6 fungovala příkladně a velmi svižně. Nechybí například vylepšené notifikace na zamknuté obrazovce, bannerové notifikace v systému, obohacené notifikační centrum, multitasking ala iOS 8 či ovládání gesty. Pokud se chcete dozvědět o samotném prostředí více, napsali jsme již téměř vše v dřívější recenzi na Xiaomi Mi4.

V některých ohledech lepší než iPhone 6

Xiaomi Mi Note má poměrně dost společných znaků s populárním iPhonem 6, resp. phabletovým iPhonem 6 Plus. Kvalitní kovový rámeček, skvělý displej se zahnutým ochranným sklem Gorilla Glass po stranách nebo hodně inspirované prostředí telefonu. Naopak ale takový objektiv fotoaparátu zde nevyčnívá nad okolní povrch, další výhodou je třeba také přítomnost notifikační LED diody. Tolik takové rychle srovnání se svým vzorem, od kterého se u Xiaomi rádi učí a také to sami dávají najevo.

Nepřehlédněte: Xiaomi Mi Note (Pro): Ve stopách zvětšeného iPhonu 6 Plus

Opravdu potřebujete superjemný displej a extra výkon?

Základní verze Mi Note a vybavenější Mi Note Pro se od sebe liší v oblastech, které dost možná prakticky ani nepoznáte. První věcí je jemnější QHD displej (ačkoliv při vyzkoušení můžeme potvrdit, že Full HD naprosto stačí), další pak výkonnější procesor (rozdíl mezi Snapdragonem 810 a 801 v praxi opět jen méně postřehnutelný, pokud zrovna na mobilu nehrajete superakční hry a záleží vám na každém detailu ve hře). A možná se ještě nakonec při finálním recenzování přesvědčíme, že méně je více. Baterie totiž mají obě verze totožné (3 000 mAh), čili základní varianta nejspíše i déle vydrží na jedno nabití. Při současném rychlém několikadenním otestování ale telefon neměl problém vydržet minimálně celý jeden den opravdu náročného provozu.

Co se ale tolik nepovedlo?

Jak to ale většinou bývá, telefon má i své stinné stránky. Dokážete se obejít bez NFC? Já osobně ano. Co ale rychlé mobilní připojení LTE? Xiaomi Mi Note bohužel postrádá u nás používaná pásma LTE, takže nejrychlejší bude připojení přes 3G, konkrétně HSPA. Myslím si, že ani tady nebude u většiny uživatelů problém (ačkoliv samozřejmě mám i já radši používání LTE, ale když zrovna nejsem v pokrytí tímto nejrychlejším internetem, funguji normálně i tak). Co mi vadí nejvíce, je až absence slotu na microSD karty. Pokud si totiž koupíte základní 16 GB verzi, máte pak k dispozici jen zhruba 12 GB, a to moc není. Takže raději koupit rovnou 64 GB variantu.

Krátké zhodnocení několikadenního testu

Xiaomi Mi Note se povedl na jedničku. Chybí jen hvězdička. V praxi plně dostačuje už základní verze, vybavenější Pro varianta tak dost možná nezaznamená takový úspěch, jako levnější kousek. Ale nepředbíhejme. Čínský výrobce si každopádně tímto telefonem řekl o VIP členství mezi supertelefony roku 2015. Konkurenčnímu Samsungu vzal vítr z plachet, ale dost možná také zaujal řadu uživatelů, kteří už už pokukovali po novém iPhonu. Ovšem zatím to vypadá, že po cenové stránce to není taková bomba, jakou bychom čekali…

Za zapůjčení telefonu děkujeme eshopu Beryko.cz, na kterém si můžete telefon již zakoupit za startovací cenu 18 999 korun.

Sledujte nás v Google Zprávách

Autor článku

Luboš Srb - Šéfredaktor

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.


Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články