Vodafone Smart Tab 10 je vyšší verzí tabletu Smart Tab 7. Recenze se tak zaměřuje na zhodnocení výbavy obou z nich, přičemž rozdílů je opravdu na napočítání prsty jedné ruky. Nízká cena tabletu Vodafone Smart Tab 7 i 10, z dílny čínského ZTE, dává předpoklad dobré prodejnosti. Tablet si dnes proto může zakoupit takřka každý.
Vodafone Smart Tab 10 doplňuje v produktové nabídce Vodafonu levnější model s označením Smart Tab 7, přičemž rozdíl je jen v úhlopříčce displeje, kapacitě baterie a rozměrech s hmotností. Uživatel si tak může zvolit, zda preferuje menší úhlopříčku tabletu, nebo dává přednost větší. Důraz je u obou tabletů kladen zejména na cenu, přičemž výbava v žádném případě nestrádá.
Abychom si udělali pořádek v základních parametrech, nabízíme srovnávací tabulku, kde jsou vidět totožné položky a naopak i rozdíly.
Vodafone Smart Tab 7 | Vodafone Smart Tab 10 | |
Rozměry | 194 x 120 x 11,4 mm | 257 x 172 x 11,3 mm |
Hmotnost | 391 g | 672 gramů |
Displej | TFT, rozlišení WXGA (800 x 1280 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 7“ | TFT, rozlišení WXGA (800 x 1280 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 10“ |
Procesor a paměť | dvoujádro, 1,2 GHz (Qualcomm MSM8260), grafika Adreno 220 1GB RAM, 16GB vnitřní paměť + paměťové karty microSD až 32 GB |
|
Operační systém | Android 3.2 Honeycomb | |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, efekty, nahrávání HD 720p videa, přední 2 Mpx videokamerka | |
Baterie | 4 000 mAh | 6 800 mAh |
Obsah balení | tablet, návod, nabíječka, atypický USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list, ochranné pouzdro | |
Cena a dostupnost | 7 377 Kč, prosinec 2011 | 8 977 Kč, leden 2011 |
Co se nám líbilo: dobře zpracovaná a pevná konstrukce, displej s rozlišením WXGA, 3G modul a slot na SIM kartu, vnitřní 16GB paměť a slot na microSD kartu, dvoujádrový 1,2 GHz procesor, grafika Adreno 220, operační RAM paměť 1GB, standardní konektor 3,5 mm Jack, operační systém Android 3.2 Honeycomb, 6 800 mAh baterie, 5 Mpx fotoaparát a přední 2 Mpx videokamerka, Wi-Fi s DLNA, čtyřicetipólový konektor funguje i pro HDMI výstup, GPS a Google mapy v menu, pouzdro v balení, podpora Adobe Flash 11
Co se nám nelíbilo: chybějící podpora hovorů (GSM), výdrž baterie není extra velká, na tabletu není klasický microUSB port
Oba tablety jsou prodávaný prakticky ve stejném balení, lišícím se od sebe jen velikostí. Uvnitř nalezneme nejprve samotný tablet, stručný návod, ochranné pouzdro a poté v dolním patře ještě nabíječku, datový USB kabel a pecková sluchátka. Paměťovou microSD kartu, která není v balení, si v případě potřeby můžete dokoupit nebo použít nějakou vlastní z telefonu. Vodafone dále nabízí příslušenství – dokovací stanice, obal Premium folio a HDMI kabel.
Na testování k nám do redakce zavítala 10“ verze tabletu Vodafone Smart Tab, která je v prodeji od začátku ledna, zatímco 7“ verze se na trh dostala už na konci loňského roku. Potěšující zprávou je, že tablety jsou poměrně dobře hardwarově vybaveny a zároveň dokáží nabídnout nižší prodejní cenu, než ostatní přední výrobci, jako Samsung či Apple.
Přední stranu tabletu vyplňuje širokoúhlý displej s úhlopříčkou 10“ a především pak zvoleným rozlišením 800 x 1280 px. Díky tomu je obraz dostatečně ostrý, body jsou velmi malé. Nad displejem je umístěna 2 Mpx videokamerka, kterou využijeme především na hovory se Skypem, případně i pro videohovory přes operátora (spíše v zahraničí). Nic dalšího na přední straně nenalezneme. Masivní ohraničení displeje černým rámečkem mi připomíná první tablet od Samsungu, není zkrátka prostor využit zcela.
Rámeček tabletu, imitující kov, působí velmi dobrým dojmem. Uživatel má pocit, že drží tablet za pevný rám. Právě v rámečku, na levé straně, jsou ukryty – senzor jasu i informační LED dioda (červené/zelené zbarvení). Na bocích tabletu jsou rozmístěny všechny potřebné porty a tlačítka. Vezměme to od horní hrany, kde je tlačítko zámku displej a spuštění tabletu, stejně tak i dvojtlačítko hlasitosti. Pravý bok tabletu přináší jen výřez pro jeden z dvojice reproduktorů. Druhý je umístěn logicky na protichůdné hraně. Levý bok nabízí 3,5 mm konektor Jack a podlouhlou plastovou krytku, pod níž mají své místo sloty pro microSD kartu i SIM kartu.
Spodní hrana tabletu má uprostřed atypický port (čtyřicetipól) pro připojení nabíječky (USB kabelu), o kus vedle pak i dírku s mikrofonem. Tablet tak můžeme směle využít i na klasické funkce, jako volání, posílání SMS a datování přes síť operátora. Zadní kryt je vyřešen tak, že lehce pogumovaný povrch má mnoho dírek, a tak přeci jen tolik nevyklouzává z rukou. Myslelo se také na fotoaparát, proto zde nalezneme 5 Mpx snímač na vyvýšeném místě s logem Vodafone.
Nezbytnost pro dnešní přístroje, to je kvalitní výdrž. Tablet Smart Tab 10 přináší Li-Ion baterii s kapacitou 6 800 mAh. V menší verzi (Smart Tab 7) se jedná o 4 000 mAh. Tablet jsem musel dobíjet co dva dny, když jsem si s telefonem pohrával zhruba 3 hodiny denně. Daleko od pravdy tedy není údaj výrobce, kdy má být výdrž tabletu 6 hodin provozu.
Úhlopříčka displeje tabletu Vodafone Smart Tab 10 je patrná už dle názvu, tedy 10“. Pochvalme pak výrobce (ZTE), že zvolil rozlišení 800 x 1280 px, které je dostatečně jemné a dodává tak displeji rozhodně lepší tvář. V případě 7“ verze tabletu je však jemnost ještě vyšší, jelikož rozlišení je shodné. Displej je dotykový kapacitní a zobrazuje 262 tisíc barev. Zvolit lze manuální regulaci jasu, nebo to ponechat na senzoru jasu. V nastavení displeje můžeme dále volit automatické otáčení displeje, časový limit pro vypnutí displeje (15, 30 sek, 1, 2, 5, 10, 30 min) a animace.
Čitelnost displeje na přímém slunci není nejlepší, to si uznejme, nicméně jinak se i přes obyčejný TFT displej jedná o dobré úhly čitelnosti a také reakce na dotyk jsou okamžité. Ovládání displejem je jednoduché a nečiní problémy ani začátečníkům, jelikož ikonky jsou velké, stejně jako znaky na softwarové klávesnici, fungující v režimu na šířku i výšku displeje.
Oba tablety Vodafonu disponují shodně operačním systémem Android 3.2 Honeycomb a i jejich další výbava je více než podobná. Mám na mysli dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8260 s taktem 1,2 GHz, grafiku Adreno 220, operačním RAM paměť 1GB i vnitřní 16GB paměť, včetně rozšíření paměťovou microSD kartou o dalších 32GB. Výkon tabletu je naprosto skvělý, vše šlape velmi rychle a bez prodlev, nicméně vyladěnost zejména v přechodech po obrazovkách přeci jen někdy tzv. zadrhává.
Systém je oblečen do barev operátora, včetně úvodní obrazovky po spuštění. Pro uživatele je připraveno pět obrazovek, na které může dle sebe umístit widgety a další obsah, a to tak, že podrží prst kdekoliv na displeji, poté se objeví pět minimalizovaných obrazovek a pod nimi záložky, co na ně chce umístit. Jednoduchým výběrem pak stvrdí volbu. Obrazovka je rozvržena tak, že na levém horním okraji je vyhledávání Google včetně hlasového zadávání, na pravém rohu pak vstup do nabídky aplikací (v podstatě menu) a přidávání widgetů na pozadí tlačítkem +. Spodní okraj displeje je určen pro informační část (vpravo), kde vidíme čas, stav baterie, signál sítě a připojení, stejně tak i spuštěné aplikace. Levý spodní okraj nese tlačítko „zpět“, domů a multitasking.
Tablet se řadí mezi ty, které disponují zároveň Wi-Fi i GSM/3G modulem, a tak by pro ně neměl být problém s využitím běžných telefonních funkcí – hovory a SMS. Bohužel, Vodafone Smart Tab 10 a velmi pravděpodobně i verze 7 neumí hovory. Tablet se sice tváří, že vše je tak, jak má být, pak si ale zkusíte zavolat na SIM kartu, vloženou v tabletu a ejhle, zvoní to, přitom na tabletu nic není signalizováno. Že tu něco nehraje, naznačuje i fakt, že v tabletu chybí ikonka či funkce hovorů. Také v kontaktech na možnost volání nenarazíme, zde je pouze možnost zaslání SMS zprávy. Být pro druhé dostupný na čísle a přitom ho nemoci vzít, je trošku divné.
To funkce SMS pracuje spolehlivě, jako na klasickém telefonu. Datové připojení také nemá problém, a to jak v režimu GPRS/EDGE, tak 3G/HSPA. Nejprve je však nutno nastavení internetového profilu, bez kterého se tablet neobejde (u Vodafonu nejsnáze posláním SMS s nastavením ze samoobsluhy, třeba u O2 jednoduše vytvořením profilu s názvem – internet (stejně i v položce AP). V tabletu tedy můžeme spravovat kontakty jako v běžném telefonu, včetně všech funkcí, které nabízí Android.
Klasické hovory může nahradit Skype, který funguje spolehlivě i s použitím přední 2 Mpx videokamerky. Emailové funkce si také nemá třeba více rozvádět. K dispozici je standardní emailový klient, který vás provede nastavením a zaručí pak dobrou správu hned několika schránek.
Krajní funkcí jsou u tabletů fotoaparáty, i když v poslední době se i u nich snaží výrobci umisťovat snímače s více Mpx. Vodafone Smart Tab 10 nabízí 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, který zároveň zvládá nahrávání HD 720p videa. Obrazovka fotoaparátu umožňuje jednoduše měnit nastavení v pravé části, kde jsou tlačítka plus a mínus, zastupující přiblížení (až 4x digitální zoom), vyvážení bílé, barevné efekty, iris pro pořízení snímku a další nastavení. Přepínat lze také mezi hlavní a sekundární kamerkou, stejně jako mezi režimy fotoaparátu a videokamery. Okno se záběrem ukazuje i počet pořízených a celkově možných fotografií, přiblížení a náhled posledního snímku.
V nabídce menu nalezneme několik zajímavých titulů, které nám usnadní práci s tabletem. Na mysli mám balík Quickoffice HD, s nímž lze soubory ve formátu Word, Excel a PowerPoint číst, upravovat a také vytvářet nové. Aplikace kromě toho umí synchronizovat data s mnoha účty, třeba Google Docs, Dropbox, box, huddle, SugarSync, mobileme. Využít můžeme hlasové vyhledávání Google, kalkulačku s několika funkcemi (sin, cos, tak, log, faktoriál, atd.), manažer stahování, prohlížeč souborů (vytváření nových složek, vyhledávání, seřezaní).
Správa multimédií – hudba, video, foto – probíhá přes Media Manager Mobile. Lze tak jednoduše využívat výhody domácí sítě (DLNA), ve které si obsah nasdílíte. V menu tabletu tak je vedle standardní galerie a hudebního přehrávače právě toto řešení. Naopak chybí FM rádio i přehrávač videí, který si stáhnete z Android Marketu dle uvážení (na výběr jich je kvalitních dost). V tabletu je dále aplikace YouTube, záznam zvuku, Google Talk či vyhledávání Google. Přehledně se tváří klasický kalendář, čerpající data z navolených účtů.
Ač se to nezdá, má tablet vestavěnou GPS spolu s mapami a navigací Google v menu. Z tabletu tak rázem může být hodně velká navigace, i když v autě ji umístit na přední desku, riskujete minimálně slovní domluvu od policie. Nalezení pozice záleží na tom, kde se právě nalézáte, v zástavbě domů trvá nalezení delší dobu. Rychleji to zařídíte v případě povolení A-GPS, kdy tablet pro zjištění polohy používá data sítě. Navigační software nemusí být zvolen pouze ten klasický od Google, ale dveře dokořán jsou otevřeny třeba aplikacím jako Sygic, Route 66 či Navigon.
Konektivita tabletu je bezchybná. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi (802.11 b/g/n) s DLNA, Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Přenosy přes operátora reprezentuje GPRS/EDGE i rychlá HSDPA. U Wi-Fi je možné vytváření hotspotu, se sdílením internetového připojení dalším pěti zařízením. Zatímco hotspot fungoval dobře, tak připojení k síti Wi-Fi se neudržovalo aktivní (i v případě volby, aby se nikdy neodpojovalo), často jednoduše síť byla dostupná, ale tablet se k ní sám nepřipojil. Konektor USB má atypický port (čtyřicetipól) na straně tabletu, což je problém v případě nabíjení, kdy potřebujete právě a jen tento. Umožnuje však zároveň i využití jako HDMI. K portu lze připojit také myš, klávesnici či paměťové flash disky (tedy funkce jako USB on-the-go u Nokií). Na tabletu je též 3,5 mm Jack konektor.
Operátor se opět nepochlubil hodnotou u HSDPA, předpokladem je tedy min. 3,6 Mb/s (max. 7,2 Mb/s) při stahování. Odesílání je možné rychlostí jen 384 kB/s. Webový prohlížeč hodnotím kladně, jelikož umožňuje zobrazení obsahu včetně Flash (podpora Flash Player 11), ukládání oblíbených adres, vytváření záložek, rychlé vyhledávání na Googlu či třeba sdílení konkrétní stránky přes sociální sítě.
Vodafone Smart Tab 10 je druhým počinem od čínského výrobce ZTE, který pod svou značku rebrandoval operátor Vodafone. Díky sražené ceně pod 9 tisíc korun se jedná o dostupný tablet pro širší portfolio uživatelů, kteří tak mohou vlastnit velmi dobře zpracovaný a hardwarově obdařený přístroj. Na tabletu mi vyloženě nechybělo nic, co by jiné měly navíc, a tak jej lze doporučit jak pro domácí, tak i pracovní využití.
Z kladů tabletu bych mohl jmenovat výkonné dvoujádro, dotykový displej s vyšším rozlišením, konektivitu či systém Android 3.2 Honeycomb. Na druhou stranu mě zarazila absence klasických hovorů přes operátora, která by vzhledem k modulu i verzi systému měla fungovat. Když vám pak na číslo někdo volá, normálně mu to zvoní, ale na tabletu o tom není ani památky. Velká škoda, když SMS fungují korektně. Celkově však tablet doporučuji, jelikož přináší hodně za relativně slušný peníz, na což se v dnešní době především hledí.
Konkurence má na trhu povětšinou dražší tablety, byť třeba Huawei MediaPad seženete za takřka stejnou cenu. Samsung své Galaxy Taby umisťuje s cenovou nálepkou tak od 11 500 Kč výše.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
konstrukční zpracování | absence hovorů |
10″ WXGA dotykový displej | nižší výdrž |
5 Mpx fotoaparát, 2 Mpx videokamerka | |
Wi-Fi s DLNA, HSDPA | |
1,2 GHz dvoujádro, 1GB RAM |
Vodafone Smart Tab 10 je vyšší verzí tabletu Smart Tab 7. Recenze se tak zaměřuje na zhodnocení výbavy obou z nich, přičemž rozdílů je opravdu na napočítání prsty jedné ruky. Nízká cena tabletu Vodafone Smart Tab 7 i 10, z dílny čínského ZTE, dává předpoklad dobré prodejnosti. Tablet si dnes proto může zakoupit takřka každý.
Vodafone Smart Tab 10 doplňuje v produktové nabídce Vodafonu levnější model s označením Smart Tab 7, přičemž rozdíl je jen v úhlopříčce displeje, kapacitě baterie a rozměrech s hmotností. Uživatel si tak může zvolit, zda preferuje menší úhlopříčku tabletu, nebo dává přednost větší. Důraz je u obou tabletů kladen zejména na cenu, přičemž výbava v žádném případě nestrádá.
Vodafone Smart Tab 10 – oficiální fotografie
Abychom si udělali pořádek v základních parametrech, nabízíme srovnávací tabulku, kde jsou vidět totožné položky a naopak i rozdíly.
Vodafone Smart Tab 7 | Vodafone Smart Tab 10 | |
Rozměry | 194 x 120 x 11,4 mm | 257 x 172 x 11,3 mm |
Hmotnost | 391 g | 672 gramů |
Displej | TFT, rozlišení WXGA (800 x 1280 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 7“ | TFT, rozlišení WXGA (800 x 1280 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 10“ |
Procesor a paměť | dvoujádro, 1,2 GHz (Qualcomm MSM8260), grafika Adreno 220 1GB RAM, 16GB vnitřní paměť + paměťové karty microSD až 32 GB |
|
Operační systém | Android 3.2 Honeycomb | |
Fotoaparát | 5 Mpx (2592 x 1944 px), autofocus, efekty, nahrávání HD 720p videa, přední 2 Mpx videokamerka | |
Baterie | 4 000 mAh | 6 800 mAh |
Obsah balení | tablet, návod, nabíječka, atypický USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list, ochranné pouzdro | |
Cena a dostupnost | 7 377 Kč, prosinec 2011 | 8 977 Kč, leden 2011 |
Co se nám líbilo: dobře zpracovaná a pevná konstrukce, displej s rozlišením WXGA, 3G modul a slot na SIM kartu, vnitřní 16GB paměť a slot na microSD kartu, dvoujádrový 1,2 GHz procesor, grafika Adreno 220, operační RAM paměť 1GB, standardní konektor 3,5 mm Jack, operační systém Android 3.2 Honeycomb, 6 800 mAh baterie, 5 Mpx fotoaparát a přední 2 Mpx videokamerka, Wi-Fi s DLNA, čtyřicetipólový konektor funguje i pro HDMI výstup, GPS a Google mapy v menu, pouzdro v balení, podpora Adobe Flash 11
Co se nám nelíbilo: chybějící podpora hovorů (GSM), výdrž baterie není extra velká, na tabletu není klasický microUSB port
Oba tablety jsou prodávaný prakticky ve stejném balení, lišícím se od sebe jen velikostí. Uvnitř nalezneme nejprve samotný tablet, stručný návod, ochranné pouzdro a poté v dolním patře ještě nabíječku, datový USB kabel a pecková sluchátka. Paměťovou microSD kartu, která není v balení, si v případě potřeby můžete dokoupit nebo použít nějakou vlastní z telefonu. Vodafone dále nabízí příslušenství – dokovací stanice, obal Premium folio a HDMI kabel.
Na testování k nám do redakce zavítala 10“ verze tabletu Vodafone Smart Tab, která je v prodeji od začátku ledna, zatímco 7“ verze se na trh dostala už na konci loňského roku. Potěšující zprávou je, že tablety jsou poměrně dobře hardwarově vybaveny a zároveň dokáží nabídnout nižší prodejní cenu, než ostatní přední výrobci, jako Samsung či Apple.
Přední stranu tabletu vyplňuje širokoúhlý displej s úhlopříčkou 10“ a především pak zvoleným rozlišením 800 x 1280 px. Díky tomu je obraz dostatečně ostrý, body jsou velmi malé. Nad displejem je umístěna 2 Mpx videokamerka, kterou využijeme především na hovory se Skypem, případně i pro videohovory přes operátora (spíše v zahraničí). Nic dalšího na přední straně nenalezneme. Masivní ohraničení displeje černým rámečkem mi připomíná první tablet od Samsungu, není zkrátka prostor využit zcela.
Rámeček tabletu, imitující kov, působí velmi dobrým dojmem. Uživatel má pocit, že drží tablet za pevný rám. Právě v rámečku, na levé straně, jsou ukryty – senzor jasu i informační LED dioda (červené/zelené zbarvení). Na bocích tabletu jsou rozmístěny všechny potřebné porty a tlačítka. Vezměme to od horní hrany, kde je tlačítko zámku displej a spuštění tabletu, stejně tak i dvojtlačítko hlasitosti. Pravý bok tabletu přináší jen výřez pro jeden z dvojice reproduktorů. Druhý je umístěn logicky na protichůdné hraně. Levý bok nabízí 3,5 mm konektor Jack a podlouhlou plastovou krytku, pod níž mají své místo sloty pro microSD kartu i SIM kartu.
Spodní hrana tabletu má uprostřed atypický port (čtyřicetipól) pro připojení nabíječky (USB kabelu), o kus vedle pak i dírku s mikrofonem. Tablet tak můžeme směle využít i na klasické funkce, jako volání, posílání SMS a datování přes síť operátora. Zadní kryt je vyřešen tak, že lehce pogumovaný povrch má mnoho dírek, a tak přeci jen tolik nevyklouzává z rukou. Myslelo se také na fotoaparát, proto zde nalezneme 5 Mpx snímač na vyvýšeném místě s logem Vodafone.
Nezbytnost pro dnešní přístroje, to je kvalitní výdrž. Tablet Smart Tab 10 přináší Li-Ion baterii s kapacitou 6 800 mAh. V menší verzi (Smart Tab 7) se jedná o 4 000 mAh. Tablet jsem musel dobíjet co dva dny, když jsem si s telefonem pohrával zhruba 3 hodiny denně. Daleko od pravdy tedy není údaj výrobce, kdy má být výdrž tabletu 6 hodin provozu.
Úhlopříčka displeje tabletu Vodafone Smart Tab 10 je patrná už dle názvu, tedy 10“. Pochvalme pak výrobce (ZTE), že zvolil rozlišení 800 x 1280 px, které je dostatečně jemné a dodává tak displeji rozhodně lepší tvář. V případě 7“ verze tabletu je však jemnost ještě vyšší, jelikož rozlišení je shodné. Displej je dotykový kapacitní a zobrazuje 262 tisíc barev. Zvolit lze manuální regulaci jasu, nebo to ponechat na senzoru jasu. V nastavení displeje můžeme dále volit automatické otáčení displeje, časový limit pro vypnutí displeje (15, 30 sek, 1, 2, 5, 10, 30 min) a animace.
Čitelnost displeje na přímém slunci není nejlepší, to si uznejme, nicméně jinak se i přes obyčejný TFT displej jedná o dobré úhly čitelnosti a také reakce na dotyk jsou okamžité. Ovládání displejem je jednoduché a nečiní problémy ani začátečníkům, jelikož ikonky jsou velké, stejně jako znaky na softwarové klávesnici, fungující v režimu na šířku i výšku displeje.
Oba tablety Vodafonu disponují shodně operačním systémem Android 3.2 Honeycomb a i jejich další výbava je více než podobná. Mám na mysli dvoujádrový procesor Qualcomm MSM8260 s taktem 1,2 GHz, grafiku Adreno 220, operačním RAM paměť 1GB i vnitřní 16GB paměť, včetně rozšíření paměťovou microSD kartou o dalších 32GB. Výkon tabletu je naprosto skvělý, vše šlape velmi rychle a bez prodlev, nicméně vyladěnost zejména v přechodech po obrazovkách přeci jen někdy tzv. zadrhává.
Systém je oblečen do barev operátora, včetně úvodní obrazovky po spuštění. Pro uživatele je připraveno pět obrazovek, na které může dle sebe umístit widgety a další obsah, a to tak, že podrží prst kdekoliv na displeji, poté se objeví pět minimalizovaných obrazovek a pod nimi záložky, co na ně chce umístit. Jednoduchým výběrem pak stvrdí volbu. Obrazovka je rozvržena tak, že na levém horním okraji je vyhledávání Google včetně hlasového zadávání, na pravém rohu pak vstup do nabídky aplikací (v podstatě menu) a přidávání widgetů na pozadí tlačítkem +. Spodní okraj displeje je určen pro informační část (vpravo), kde vidíme čas, stav baterie, signál sítě a připojení, stejně tak i spuštěné aplikace. Levý spodní okraj nese tlačítko „zpět“, domů a multitasking.
Tablet se řadí mezi ty, které disponují zároveň Wi-Fi i GSM/3G modulem, a tak by pro ně neměl být problém s využitím běžných telefonních funkcí – hovory a SMS. Bohužel, Vodafone Smart Tab 10 a velmi pravděpodobně i verze 7 neumí hovory. Tablet se sice tváří, že vše je tak, jak má být, pak si ale zkusíte zavolat na SIM kartu, vloženou v tabletu a ejhle, zvoní to, přitom na tabletu nic není signalizováno. Že tu něco nehraje, naznačuje i fakt, že v tabletu chybí ikonka či funkce hovorů. Také v kontaktech na možnost volání nenarazíme, zde je pouze možnost zaslání SMS zprávy. Být pro druhé dostupný na čísle a přitom ho nemoci vzít, je trošku divné.
To funkce SMS pracuje spolehlivě, jako na klasickém telefonu. Datové připojení také nemá problém, a to jak v režimu GPRS/EDGE, tak 3G/HSPA. Nejprve je však nutno nastavení internetového profilu, bez kterého se tablet neobejde (u Vodafonu nejsnáze posláním SMS s nastavením ze samoobsluhy, třeba u O2 jednoduše vytvořením profilu s názvem – internet (stejně i v položce AP). V tabletu tedy můžeme spravovat kontakty jako v běžném telefonu, včetně všech funkcí, které nabízí Android.
Klasické hovory může nahradit Skype, který funguje spolehlivě i s použitím přední 2 Mpx videokamerky. Emailové funkce si také nemá třeba více rozvádět. K dispozici je standardní emailový klient, který vás provede nastavením a zaručí pak dobrou správu hned několika schránek.
Krajní funkcí jsou u tabletů fotoaparáty, i když v poslední době se i u nich snaží výrobci umisťovat snímače s více Mpx. Vodafone Smart Tab 10 nabízí 5 Mpx fotoaparát s autofocusem, který zároveň zvládá nahrávání HD 720p videa. Obrazovka fotoaparátu umožňuje jednoduše měnit nastavení v pravé části, kde jsou tlačítka plus a mínus, zastupující přiblížení (až 4x digitální zoom), vyvážení bílé, barevné efekty, iris pro pořízení snímku a další nastavení. Přepínat lze také mezi hlavní a sekundární kamerkou, stejně jako mezi režimy fotoaparátu a videokamery. Okno se záběrem ukazuje i počet pořízených a celkově možných fotografií, přiblížení a náhled posledního snímku.
V nabídce menu nalezneme několik zajímavých titulů, které nám usnadní práci s tabletem. Na mysli mám balík Quickoffice HD, s nímž lze soubory ve formátu Word, Excel a PowerPoint číst, upravovat a také vytvářet nové. Aplikace kromě toho umí synchronizovat data s mnoha účty, třeba Google Docs, Dropbox, box, huddle, SugarSync, mobileme. Využít můžeme hlasové vyhledávání Google, kalkulačku s několika funkcemi (sin, cos, tak, log, faktoriál, atd.), manažer stahování, prohlížeč souborů (vytváření nových složek, vyhledávání, seřezaní).
Správa multimédií – hudba, video, foto – probíhá přes Media Manager Mobile. Lze tak jednoduše využívat výhody domácí sítě (DLNA), ve které si obsah nasdílíte. V menu tabletu tak je vedle standardní galerie a hudebního přehrávače právě toto řešení. Naopak chybí FM rádio i přehrávač videí, který si stáhnete z Android Marketu dle uvážení (na výběr jich je kvalitních dost). V tabletu je dále aplikace YouTube, záznam zvuku, Google Talk či vyhledávání Google. Přehledně se tváří klasický kalendář, čerpající data z navolených účtů.
Ač se to nezdá, má tablet vestavěnou GPS spolu s mapami a navigací Google v menu. Z tabletu tak rázem může být hodně velká navigace, i když v autě ji umístit na přední desku, riskujete minimálně slovní domluvu od policie. Nalezení pozice záleží na tom, kde se právě nalézáte, v zástavbě domů trvá nalezení delší dobu. Rychleji to zařídíte v případě povolení A-GPS, kdy tablet pro zjištění polohy používá data sítě. Navigační software nemusí být zvolen pouze ten klasický od Google, ale dveře dokořán jsou otevřeny třeba aplikacím jako Sygic, Route 66 či Navigon.
Konektivita tabletu je bezchybná. Bezdrátové technologie zastupuje Wi-Fi (802.11 b/g/n) s DLNA, Bluetooth 2.1 s A2DP a EDR. Přenosy přes operátora reprezentuje GPRS/EDGE i rychlá HSDPA. U Wi-Fi je možné vytváření hotspotu, se sdílením internetového připojení dalším pěti zařízením. Zatímco hotspot fungoval dobře, tak připojení k síti Wi-Fi se neudržovalo aktivní (i v případě volby, aby se nikdy neodpojovalo), často jednoduše síť byla dostupná, ale tablet se k ní sám nepřipojil. Konektor USB má atypický port (čtyřicetipól) na straně tabletu, což je problém v případě nabíjení, kdy potřebujete právě a jen tento. Umožnuje však zároveň i využití jako HDMI. K portu lze připojit také myš, klávesnici či paměťové flash disky (tedy funkce jako USB on-the-go u Nokií). Na tabletu je též 3,5 mm Jack konektor.
Operátor se opět nepochlubil hodnotou u HSDPA, předpokladem je tedy min. 3,6 Mb/s (max. 7,2 Mb/s) při stahování. Odesílání je možné rychlostí jen 384 kB/s. Webový prohlížeč hodnotím kladně, jelikož umožňuje zobrazení obsahu včetně Flash (podpora Flash Player 11), ukládání oblíbených adres, vytváření záložek, rychlé vyhledávání na Googlu či třeba sdílení konkrétní stránky přes sociální sítě.
Vodafone Smart Tab 10 je druhým počinem od čínského výrobce ZTE, který pod svou značku rebrandoval operátor Vodafone. Díky sražené ceně pod 9 tisíc korun se jedná o dostupný tablet pro širší portfolio uživatelů, kteří tak mohou vlastnit velmi dobře zpracovaný a hardwarově obdařený přístroj. Na tabletu mi vyloženě nechybělo nic, co by jiné měly navíc, a tak jej lze doporučit jak pro domácí, tak i pracovní využití.
Z kladů tabletu bych mohl jmenovat výkonné dvoujádro, dotykový displej s vyšším rozlišením, konektivitu či systém Android 3.2 Honeycomb. Na druhou stranu mě zarazila absence klasických hovorů přes operátora, která by vzhledem k modulu i verzi systému měla fungovat. Když vám pak na číslo někdo volá, normálně mu to zvoní, ale na tabletu o tom není ani památky. Velká škoda, když SMS fungují korektně. Celkově však tablet doporučuji, jelikož přináší hodně za relativně slušný peníz, na což se v dnešní době především hledí.
Konkurence má na trhu povětšinou dražší tablety, byť třeba Huawei MediaPad seženete za takřka stejnou cenu. Samsung své Galaxy Taby umisťuje s cenovou nálepkou tak od 11 500 Kč výše.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
konstrukční zpracování | absence hovorů |
10″ WXGA dotykový displej | nižší výdrž |
5 Mpx fotoaparát, 2 Mpx videokamerka | |
Wi-Fi s DLNA, HSDPA | |
1,2 GHz dvoujádro, 1GB RAM |