Mobilizujeme.cz

Týden s chimérou: androidové Xiaomi dostalo mobilní Windows

25. 2. 2016  |  recenze  |  autor:

Xiaomi si připravidlo zajímavou lahůdku pro technické experimentátory. Mírně obstarožní model vybavilo zbrusu novým operačním systémem. Dá se ale původně androidový telefon provozovat s Windows? Nebo to uživateli přinese víc starostí než radosti? Ukáže naše recenze.

Tip: Microsoft má zákeřný plán: Androidy předělá na Windows 10

Jak vůbec takový mutant přišel na svět? Xiaomi dodalo hardware, ale samotný operační systém je společným dílem komunity a samotného Microsoftu. Xiaomi tedy s výsledkem nemá mnoho společného a i samotnou implementaci ROM do telefonu má na starosti dovozce. Z toho také vyplývají lecjaká omezení – například jen velmi omezená česká lokalizace.

Xiaomi Mi4 Windows: specifikace

Konstrukce kovový rám + plast, 139 x 69 x 8,9 mm, 149 gramů
Displej 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi
Operační systém Windows 10 Mobile
Procesor 4 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 801
Paměť 3 GB RAM, úložiště 16 GB, nemá microSD slot
Fotoaparát 13 Mpx, blesk, 4K video + přední 8 Mpx
LTE ne
Technologie Bluetooth 4.0, Infraport, Wi-Fi, GPS
Baterie 3 080 mAh
Cena a dostupnost 6 999 Kč, leden 2016

Za zapůjčení Xiaomi Mi4 Windows děkujeme eshopu Xiaomimobile.cz, kde si telefon můžete zakoupit.


Proč si ho koupit?

Ze všeho nejdříve si však pojďme ujasnit, kdo by vlastně měl chtít telefon, který jsme poprvé drželi v ruce už před dvěma lety v říjnu. Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Na webu Xiaomimobile.cz stojí necelých sedm tisíc, tedy o deset tisíc méně než Microsoft Lumia 950. Oproti ní přitom má jen dva skutečné handicapy – nepodporuje dvě nejnižší české frekvence LTE a nemá slot na paměťové karty. Spokojenosti v tomto ohledu nepřispěje ani pouze 16GB vnitřní paměť.

Zbytek nedostatků se už dá překousnout – starší Snapdragon 801 pozná navenek asi jen málokdo a ani 5palcový IPS displej s „pouhým“ Full HD rozlišením nepředstavuje v říši graficky jednoduchých Windows bůhvíjaký handicap. Zbytek parametrů ovšem splňuje ty nejpřísnější nároky. Za velmi lákavou cenu dostanete telefon s 3GB RAM a hlavně s přitažlivým designem, jemuž dominule kovovým rám implikující bezchybné dílenské zpracováním. A co si budeme povídat, právě v oblasti zpracování ztrácí nové a bezmála o deset tisíc dražší plastové Lumie nejvíc bodů.

Jak fungují Windows v androidovém telefonu?

Na papíře to vypadá jasně: proč by fungovat neměly? Stejně jako lze do osobního počítače nainstalovat kromě Windows de facto jakýkoli operační systém, i mobilní telefony fungují poslední roky na podobném principu. Používání identického hardwaru v telefonech od různých výrobců slibuje, že by transplantovaný systém měl zvládat ve všech „příjemcích“ to samé.

Po zapnutí bílého Xiaomi, které dorazilo do naší redakce, jsem se ovšem obavám nevyhnul. To poté, co na mě hned za logem výrobce vyskočil červeně vyvedený nápis NOT FOR RESALE. Ukázalo se však, že to je jediná komplikace, kterou musí uživatel po prvním vybalení překousnout. Xiaomi totiž přináší plnohodnotnou Windows ROM v buildu 10.0.10586.107 bez jediného mezení. Smířit jsem se musel pouze s částečným počeštěním systému – nastavení i systémové aplikace se do mateřského jazyka přepnout dovedou. Na obrazovce se však stále setkáte s anglickými nápisy označující seznam všech aplikací, anglické nebo čínské zůstanou také popisky rychlých přepínačů v notifikačním centru nebo třeba i texty nápovědy.

 

Pokud částečnou absenci mateřštiny překousnete, nabídne se vám přístup ke všem příjemným vlastnostem nových mobilních Windows. Nemá cenu opakovat již mnohokrát řečené, nabídnu proto jen některé vychytávky, které na operačním systému do redmondských dílen oceňuji já. Zatím nikdo nevymyslel například lepší úvodní obrazovku. Graficky úsporné live tiles jsou úžasnou cestou mezi widgety Androidu a pouhými ikonami aplikací na iOS. Poté, co Microsoft umožnil zcela libovolně měnit jejich pozadí a průhlednost, už jim nelze vytknout zhola nic.

Příznivci rychlých aktualizací zase uvítají možnost stahovat nové funkce systému přímo z Microsoft Store – touto cestou se totiž aktualizují nejen externí, ale i systémové aplikace. Je však potřeba překousnout, že i ony vás občas otravují žádostmi o jejich ohodnocení. Microsoftu se kromě jiného povedl také velmi rychlý prohlížeč Edge, kterému se dá vyčítat snad jen to, že neumožňuje synchronizaci s daty již obsaženými v účtu Microsoft. Tedy jednoduše: ani po přihlášení se nedostanete ke svým heslům a záložkám, které jste používali v původním Internet Exploreru. Nově Windows také podorují zmenšení ovládacích prvků systému, takže ani na velkých displejích nevypadají jako speciální systém pro pacienty oční kliniky. Na to však bohužel stále nereagují některé aplikace, a tak kupříkladu ve svém twitterovém streamu neuvidíte na své obrazovce nikdy víc než tři tweety za sebou.

 

Každé „pro“ zkrátka mívá pravidelně v mobilních Windows své zásadní „proti“. A bohužel, podobně se to má i se samotným spojením Xiaomi a Windows 10 Mobile. Stejně jako má život s transplantovaným orgánem svá úskalí, na nástrahy násilně implementovanho systému v Xiaomi Mi4 narazíte bohužel poměrně záhy.

S plynulostí nebo ovladatelností systému paradoxně žádný problém není. Rozdíl oproti rodilým Windows telefonů zkrátka nepoznáte. Potíž ovšem během mého testu nastala už v okamžiku, kdy jsem po vybalení telefonu zkrabice chtěl aktualizovat nainstalované aplikace. Windows Store se totiž k akci nechá pořádně přemlouvat. Během mé snahy o aktualizaci se desetkrát zhroutil, přičemž veškeré své procesy ukončil. Aktualizace pár aplikací mi tak zabrala několik hodin.

Ten samý problém se čas od času objevil i u jiných alikací. Nezvykle často mi padalo například Spotify nebo Evernote. Hlavu si nečekaně postavil i Outlook. Zatímco na Lumiích funguje tato univerzální aplikace bez sebemenších problémů, na Xiaomi tvrdošíjně odmítala spolupracovat s účtem Google. Podle všeho se rozhodla používat jiný port, než je obvyklé, a proto jsem se po připojení na jakoukoli Wi-Fi síť mohl okamžitě rozloučit s tím, že by mi snad přišel nějaký mail. Po přepojení na mobilní data však opět vše fungovalo bez chyby.

 

Zatímco výše zmíněné chyby se dají buď přejít, anebo i v případě mailového klientu dost možná i manuálně odstranit šikovnější rukou než mám k dispozici já, nevratné škody způsobil přechod na jiný operační systém v aplikaci fotoaparátu. Ta se stala pro potřeby běžného člověka zcela nepoužitelnou. Fotoaparátu dělá problémy zaostřit nejen při změně scény, ale ve vybraných případech i po samotném startu fotoaplikace. Pořizování fotografií pak připomíná spíše diskotéku než fotografování: po stisku spouště se displej začne postupně zesvětlovat a ztmavovat, aby asi po vteřině ztmavnul úplně. Teprve potom zřejmě dojde k samotnému pořízení obrázku – ruku do ohně bych ale za správné určení tohoto okamžiku nedal. Ještě horší situace ovšem nastane po zapnutí HDR. Tehdy se až na kritickou úroveň zpomělí překreslování scény na displeji, takže fotograf absolutně ztratí představu o tom, co vlastně fotí. Stejně pomalé reakce pak vykazuje galerie – pokud chcete zkontrolovat právě vyfocený snímek, připravte se na minutové čekání.

Koupit, nebo nechat být?

Násilná implementace Windows do androidového telefonu se v podání Xiaomi ukázala být slepou uličkou. Všechny devizy operačního systému z Redmontu zakrývají ošklivé bugy. Nepotvrdil se dokonce ani můj prvotní předpoklad, že úsporné Windows zlepší výdrž baterie. Víc než jeden den z 3050 mAh akumulátoru nevymáčknete, a to oproti původnímu Androidu nepředstavuje žádný rozdíl.

Nepřehlédněte: Recenze Xiaomi Mi4: Kvalitní čínský iPhone za polovic!

Pokud tedy toužíte po kvalitně zpracovaném telefonu s Windows 10 Mobile za příjemnou cenu, nechte si na testovanou chiméru zajít chuť a věnujte pozornost spíše nově představené Lumii 650. Ta se sice Xiaomi nemůže v hardwarových parametrech rovnat, existuje však vysoká pravděpodobnost, že vás během pracovního dne nevypeče tak, jako to dovede čínský hybrid. Během doby, co jsem psal tento text, se dokázal sám zaseknout a na hodinu zcela umřít bez toho, aby šel byť jen zresetovat. Před malou chvílí se opět sám jakoby nic zapnul a tváří se být připraven pokračovat v práci. Ještě netuší, že do něj svou SIM kartu raději už nikdy nevložím.

Témata:, , , , ,

Diskuze k článku (2 komentářů)

 1. tomas
  25.2.2016 v 12:28

  Pekne a ftipne podane :-D skoda ze do noveho xiaomi nedaju priamo wm10 ale mozno casom ked ho celkom odladia

  Odpovědět

 2. Anis
  25.2.2016 v 14:22

  az bude mit Xiaomi nebo Sony tovarni model s Win10 proc ne .. zatim to budu muset prezit s Lumii930 a trpelive cekat na Lumii850 kdyz 950 se mi fakt nelibi

  Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  diskuze (31)

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  diskuze (58)

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  diskuze (25)

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  diskuze (15)

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  diskuze (37)

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  diskuze (43)

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  diskuze (3)

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  diskuze (127)

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Samsung ukázal 5,5" 4K displej vhodný pro příští vlajkovou loď

Samsung ukázal 5,5″ 4K displej vhodný pro příští vlajkovou loď

DNES  |    |  diskuze (3)

Je jasné, že závod o co nejvyšší rozlišení u smartphonů nekončí. Důvodem je virtuální realita, pro kterou výrobci začínají své…

Finové to nevzdávají, představili nový smartphone Jolla C

Finové to nevzdávají, představili nový smartphone Jolla C

VČERA  |    |  diskuze (5)

Takzvaní přeběhlíci z Nokie se nevzdávají. Ani prodejní neúspěch a zrušení tabletu je neodradil, aby nyní představili po prvním Jolla…

Samsung Galaxy C7 oficiálně: větší a silnější bráška

Samsung Galaxy C7 oficiálně: větší a silnější bráška

VČERA  |    |  diskuze (1)

Samsung společně s prvním „pětkovým“ modelem zbrusu nové řady Galaxy C představil také většího kolegu „césedm“. Prakticky však přináší jen…

Oppo má první skládací smartphone, praktický ale moc není

Oppo má první skládací smartphone, praktický ale moc není

VČERA  |    |  diskuze (5)

Čínská společnost Oppo tento týden odhalila svůj první prototyp skládacího smartphonu. Bohužel, zatím se nejedná o žádný technologický výstřelek, na…

Samsung vyrobil limitovanou "Batman" edici Galaxy S7 Edge

Samsung vyrobil limitovanou „Batman“ edici Galaxy S7 Edge

VČERA  |    |  diskuze (5)

Je vaším oblíbeným hrdinou Batman? Pak se možná zamilujete do speciální limitované edice telefonu Samsung Galaxy S7 Edge Injustice Edition, která…

ZTE odhaluje Axon 7: smartphonovou bestii se 6 GB RAM

ZTE odhaluje Axon 7: smartphonovou bestii se 6 GB RAM

VČERA  |    |  diskuze (0)

ZTE prozatím stálo opodál od oblasti virtuální reality, což se však nyní mění a čínská firma odhaluje své první zařízení pro VR,…

Tohle mají být nové "vlajkové lodě" Moto Z, možná budou hned tři

Tohle mají být nové „vlajkové lodě“ Moto Z, možná budou hned tři

VČERA  |    |  diskuze (1)

Motorola, respektive Lenovo, připravuje své nové vlajkové lodě pro letošní rok. Mělo by se údajně jednat „minimálně“ o dvojici modelů…

Tim Cook: iPhone používali už v 17. století

Tim Cook: iPhone používali už v 17. století

VČERA  |    |  diskuze (7)

iPhone a celkově firma Apple má mnoho příznivců i odpůrců. Ať už patříte na jakoukoliv stranu, nedá se rozporovat, že…

Mobilní zobrazení