Týden s chimérou: androidové Xiaomi dostalo mobilní Windows
Xiaomi si připravidlo zajímavou lahůdku pro technické experimentátory. Mírně obstarožní model vybavilo zbrusu novým operačním systémem. Dá se ale původně androidový telefon provozovat s Windows? Nebo to uživateli přinese víc starostí než radosti? Ukáže naše recenze.
Tip: Microsoft má zákeřný plán: Androidy předělá na Windows 10
Jak vůbec takový mutant přišel na svět? Xiaomi dodalo hardware, ale samotný operační systém je společným dílem komunity a samotného Microsoftu. Xiaomi tedy s výsledkem nemá mnoho společného a i samotnou implementaci ROM do telefonu má na starosti dovozce. Z toho také vyplývají lecjaká omezení – například jen velmi omezená česká lokalizace.
Xiaomi Mi4 Windows: specifikace
Konstrukce | kovový rám + plast, 139 x 69 x 8,9 mm, 149 gramů |
---|---|
Displej | 5″, IPS LCD, 1920 x 1080 px, jemnost 441 ppi |
Operační systém | Windows 10 Mobile |
Procesor | 4 jádrový, 2,5 GHz, Qualcomm Snapdragon 801 |
Paměť | 3 GB RAM, úložiště 16 GB, nemá microSD slot |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, 4K video + přední 8 Mpx |
LTE | ne |
Technologie | Bluetooth 4.0, Infraport, Wi-Fi, GPS |
Baterie | 3 080 mAh |
Cena a dostupnost | 6 999 Kč, leden 2016 |
Za zapůjčení Xiaomi Mi4 Windows děkujeme eshopu XM.cz, kde si telefon můžete zakoupit.
Proč si ho koupit?
Ze všeho nejdříve si však pojďme ujasnit, kdo by vlastně měl chtít telefon, který jsme poprvé drželi v ruce už před dvěma lety v říjnu. Je to jednodušší, než se na první pohled zdá. Na webu XM.cz stojí necelých sedm tisíc, tedy o deset tisíc méně než Microsoft Lumia 950. Oproti ní přitom má jen dva skutečné handicapy – nepodporuje dvě nejnižší české frekvence LTE a nemá slot na paměťové karty. Spokojenosti v tomto ohledu nepřispěje ani pouze 16GB vnitřní paměť.
Zbytek nedostatků se už dá překousnout – starší Snapdragon 801 pozná navenek asi jen málokdo a ani 5palcový IPS displej s „pouhým“ Full HD rozlišením nepředstavuje v říši graficky jednoduchých Windows bůhvíjaký handicap. Zbytek parametrů ovšem splňuje ty nejpřísnější nároky. Za velmi lákavou cenu dostanete telefon s 3GB RAM a hlavně s přitažlivým designem, jemuž dominule kovovým rám implikující bezchybné dílenské zpracováním. A co si budeme povídat, právě v oblasti zpracování ztrácí nové a bezmála o deset tisíc dražší plastové Lumie nejvíc bodů.
Jak fungují Windows v androidovém telefonu?
Na papíře to vypadá jasně: proč by fungovat neměly? Stejně jako lze do osobního počítače nainstalovat kromě Windows de facto jakýkoli operační systém, i mobilní telefony fungují poslední roky na podobném principu. Používání identického hardwaru v telefonech od různých výrobců slibuje, že by transplantovaný systém měl zvládat ve všech „příjemcích“ to samé.
Po zapnutí bílého Xiaomi, které dorazilo do naší redakce, jsem se ovšem obavám nevyhnul. To poté, co na mě hned za logem výrobce vyskočil červeně vyvedený nápis NOT FOR RESALE. Ukázalo se však, že to je jediná komplikace, kterou musí uživatel po prvním vybalení překousnout. Xiaomi totiž přináší plnohodnotnou Windows ROM v buildu 10.0.10586.107 bez jediného mezení. Smířit jsem se musel pouze s částečným počeštěním systému – nastavení i systémové aplikace se do mateřského jazyka přepnout dovedou. Na obrazovce se však stále setkáte s anglickými nápisy označující seznam všech aplikací, anglické nebo čínské zůstanou také popisky rychlých přepínačů v notifikačním centru nebo třeba i texty nápovědy.
Pokud částečnou absenci mateřštiny překousnete, nabídne se vám přístup ke všem příjemným vlastnostem nových mobilních Windows. Nemá cenu opakovat již mnohokrát řečené, nabídnu proto jen některé vychytávky, které na operačním systému do redmondských dílen oceňuji já. Zatím nikdo nevymyslel například lepší úvodní obrazovku. Graficky úsporné live tiles jsou úžasnou cestou mezi widgety Androidu a pouhými ikonami aplikací na iOS. Poté, co Microsoft umožnil zcela libovolně měnit jejich pozadí a průhlednost, už jim nelze vytknout zhola nic.
Příznivci rychlých aktualizací zase uvítají možnost stahovat nové funkce systému přímo z Microsoft Store – touto cestou se totiž aktualizují nejen externí, ale i systémové aplikace. Je však potřeba překousnout, že i ony vás občas otravují žádostmi o jejich ohodnocení. Microsoftu se kromě jiného povedl také velmi rychlý prohlížeč Edge, kterému se dá vyčítat snad jen to, že neumožňuje synchronizaci s daty již obsaženými v účtu Microsoft. Tedy jednoduše: ani po přihlášení se nedostanete ke svým heslům a záložkám, které jste používali v původním Internet Exploreru. Nově Windows také podorují zmenšení ovládacích prvků systému, takže ani na velkých displejích nevypadají jako speciální systém pro pacienty oční kliniky. Na to však bohužel stále nereagují některé aplikace, a tak kupříkladu ve svém twitterovém streamu neuvidíte na své obrazovce nikdy víc než tři tweety za sebou.
Každé „pro“ zkrátka mívá pravidelně v mobilních Windows své zásadní „proti“. A bohužel, podobně se to má i se samotným spojením Xiaomi a Windows 10 Mobile. Stejně jako má život s transplantovaným orgánem svá úskalí, na nástrahy násilně implementovanho systému v Xiaomi Mi4 narazíte bohužel poměrně záhy.
S plynulostí nebo ovladatelností systému paradoxně žádný problém není. Rozdíl oproti rodilým Windows telefonů zkrátka nepoznáte. Potíž ovšem během mého testu nastala už v okamžiku, kdy jsem po vybalení telefonu zkrabice chtěl aktualizovat nainstalované aplikace. Windows Store se totiž k akci nechá pořádně přemlouvat. Během mé snahy o aktualizaci se desetkrát zhroutil, přičemž veškeré své procesy ukončil. Aktualizace pár aplikací mi tak zabrala několik hodin.
Ten samý problém se čas od času objevil i u jiných alikací. Nezvykle často mi padalo například Spotify nebo Evernote. Hlavu si nečekaně postavil i Outlook. Zatímco na Lumiích funguje tato univerzální aplikace bez sebemenších problémů, na Xiaomi tvrdošíjně odmítala spolupracovat s účtem Google. Podle všeho se rozhodla používat jiný port, než je obvyklé, a proto jsem se po připojení na jakoukoli Wi-Fi síť mohl okamžitě rozloučit s tím, že by mi snad přišel nějaký mail. Po přepojení na mobilní data však opět vše fungovalo bez chyby.
Zatímco výše zmíněné chyby se dají buď přejít, anebo i v případě mailového klientu dost možná i manuálně odstranit šikovnější rukou než mám k dispozici já, nevratné škody způsobil přechod na jiný operační systém v aplikaci fotoaparátu. Ta se stala pro potřeby běžného člověka zcela nepoužitelnou. Fotoaparátu dělá problémy zaostřit nejen při změně scény, ale ve vybraných případech i po samotném startu fotoaplikace. Pořizování fotografií pak připomíná spíše diskotéku než fotografování: po stisku spouště se displej začne postupně zesvětlovat a ztmavovat, aby asi po vteřině ztmavnul úplně. Teprve potom zřejmě dojde k samotnému pořízení obrázku – ruku do ohně bych ale za správné určení tohoto okamžiku nedal. Ještě horší situace ovšem nastane po zapnutí HDR. Tehdy se až na kritickou úroveň zpomělí překreslování scény na displeji, takže fotograf absolutně ztratí představu o tom, co vlastně fotí. Stejně pomalé reakce pak vykazuje galerie – pokud chcete zkontrolovat právě vyfocený snímek, připravte se na minutové čekání.
Koupit, nebo nechat být?
Násilná implementace Windows do androidového telefonu se v podání Xiaomi ukázala být slepou uličkou. Všechny devizy operačního systému z Redmontu zakrývají ošklivé bugy. Nepotvrdil se dokonce ani můj prvotní předpoklad, že úsporné Windows zlepší výdrž baterie. Víc než jeden den z 3050 mAh akumulátoru nevymáčknete, a to oproti původnímu Androidu nepředstavuje žádný rozdíl.
Nepřehlédněte: Recenze Xiaomi Mi4: Kvalitní čínský iPhone za polovic!
Pokud tedy toužíte po kvalitně zpracovaném telefonu s Windows 10 Mobile za příjemnou cenu, nechte si na testovanou chiméru zajít chuť a věnujte pozornost spíše nově představené Lumii 650. Ta se sice Xiaomi nemůže v hardwarových parametrech rovnat, existuje však vysoká pravděpodobnost, že vás během pracovního dne nevypeče tak, jako to dovede čínský hybrid. Během doby, co jsem psal tento text, se dokázal sám zaseknout a na hodinu zcela umřít bez toho, aby šel byť jen zresetovat. Před malou chvílí se opět sám jakoby nic zapnul a tváří se být připraven pokračovat v práci. Ještě netuší, že do něj svou SIM kartu raději už nikdy nevložím.