Tivizen Pico Android – recenze TV karty pro ty, kdo nemají rádi televizi
Nepřijít ani o minutu televizního vysílání, i když jste zrovna na cestách a bez televizoru. To je sen sportovních fanoušků nebo seriálových nadšenců. Za dva a půl tisíce si tento sen s kartou Tivizen může uskutečnit každý. Má to ale háček: jak ukáže naše recenze, musí splnit poměrně náročné podmínky.
Umožnit příjem televizního vysílání v mobilu se jeví jako neskutečně dobrý nápad. Každý, kdo někdy vezl na zadní sedačce auta děti, které reptají, že jedete moc pomalu a nestihnout tak večerníček, ví, o čem je řeč.
S TV kartou Tivizen Pico Android stačí mít téměř jakýkoli smarthone s operačním systémem Android a konektorem microUSB, a podobná patálie vás už nikdy nepotká. Jenže – nesmíte při tom jet v autě, sedět daleko od okna, nebo v zásadě kdekoli jinde v budově. Ale pojďme na to popořadě.
Krátké postřehy z testování TV karty Tivizen mini for Phone:
Co se nám líbilo: kompaktní rozměry, nápaditý design
Co se nám nelíbilo: extrémně nekvalitní příjem signálu, který znemožňuje jakoukoli použitelnost
Design a konstrukce: chybí jen „i“ před názvem
Když ve vás převáží názor, že koupě TV karty pro vás smartphone je každopádně dobrý nápad a vytáhnete z peněženky kýžených 2500 korun, dostanete od prodejce malou bílou krabičku a v ní pouhé dvě věci – samotnou TV kartu a návod.
Design se Tivizenu opravdu povedl. Malý kvádřík se zakulacenými rohy je vyveden v bílé barvě a lesklém plastu. Takhle by asi vypadala TV karta, kterou by vyrobila společnost Apple. K samotnému příjmu signálu DVB-T je pak určen pogumovaný drátek, který hraje roli antény. Jeho vzhled vybízí k tomu, si ho připnout na klíče. To však nedoporučujeme ani my, ani výrobce. Ostatně – na stránkách manuálu najdete i upozornění, abyste za drátek příliš netahali. Bůhvíjak pevně zřejmě v přístroji nedrží.
Čistotu designu narušuje jen microUSB konektor, který trčí z horní strany. Jenže marná sláva, bez něj byste Tivizen k telefonu připojovali jen velmi velmi těžko. A to je celé. Žádné vypínače, žádné akumulátory. Tivizen se živí energií z telefonu a zapíná se připojením. Jednoduchost používání dovedli inženýři Tivizenu k dokonalosti.
Přiložený manuál je v několika jazycích a pro každý z nich je vyhrazena jedna stránka. Nic jiného zkrátka není třeba. K tomu, abyste Tivizen zapojili, skutečně nemusíte být počítačový expert.
Instalace: anglicky se neučte
Jak už jsem zmínil, k instalaci skutečně nemusíte používat fištron. Stačí jen dvě ruce. TV kartu zkrátka zapojíte do microUSB zdířky a vše ostatní se už téměř obejde bez vás. Telefon se sám probudí, rozpozná připojené zařízení a upozorní na to, že k němu není stažena příslušná aplikace. To se ale napraví během několika vteřin a sám se přesměruje do obchodu Google Play. Zde pak nastane další krok, který musíte udělat sami: stisknout volbu Stáhnout a nainstalovat.
Pak už zbývá jen aplikaci otevřít a seznámit se s jejím oranžovo-černým prostředím. Jako první na vás vyskočí volba země, ve které se nacházíte. Podle toho, co zvolíte, začne Tivizen skenovat dostupné DVB-T frekvence. Nalezené stanice pak seřadí v pořadí, v jakém je našel, následná editace možná bohužel není.
Používání: a co ta televize?
Na první pohled je vše v pořádku, uzpůsobeno pro co nejpraktičtější používání. Přepínat mezi stanicemi můžete buď sklouznutím dvěma prsty po displeji, nebo za použití vestavěného programového průvodce EPG. Ten zobrazuje program TV stanic buď pro každou zvlášť, nebo pro všechny dohromady za určený časový úsek. Tady ale přichází první kámen úrazu. EPG u Tivizenu nepodporuje českou znakovou sadu, a tak názvy složené z nelogických písmen musíte kolikrát i velmi dlouho luštit.
S tím by se ale dalo vyrovnat. Koneckonců, české znaky nepodporuje ani řada „velkých“ set top boxů. Daleko horší problém však vyvstane, když chcete sledovat televizní vysílání. Ano, ve chvíli, kdy chcete, aby přístroj za dva a půl tisíce dělal to, kvůli čemu jste ho pořídili.
Na televizi jsem se pomocí Tivizenu zkoušel dívat na těch nejrůznějších místech a ve všech možných situacích. Výsledek je následující: pokud nechcete sledovat kostičky běhající po displeji a rádi byste k obrazu i nějaký zvuk, vyjděte za hezkého počasí ven a posaďte se na lavičku v parku. Nikdy jindy toho totiž moc nechytíte.
Je to velmi smutný obrázek toho, jak dobrý nápad došel velmi mizerné realizace. Ne vždy je to vina výrobce. Těžko říci, jak silný zesilovač signálu miniaturní krabička obsahuje. Drátek místo antény také neslibuje bůhví jaký videofilní zážitek. Že to bude ale taková tragedie, to jsem věru nečekal.
Úplně nejhorší výsledek jsem paradoxně zaznamenal doma, v podkrovním bytě s velkou prosklenou plochou. Chytit signál naplno se mi povedlo jen přímo pod sklem střešního okna. Na jiných místech se obraz zasekl dokonce na hodinu (!) a pomohl až restart aplikace. O něco lepší výsledky měl Tivizen v kancelářské budově s jednoduchými nevakuovanými dvojskly. Ani zde se ale nedalo na televizi dívat: výpadky přicházely každých pět sekund, obraz se rozsypal do kostiček a zvuk zmizel.
Na limity standardu DVB-T pak naráží touha některých uživatelů dívat se na televizi během jízdy MHD nebo autem. Terestriální digitální televize zkrátka není primárně určena pro mobilní příjem a podle toho to také vypadá. Přibližně každých pět sekund se obraz sekal, někdy to doprovodil i výpadek zvuku. Pokud ale film, na který se díváte, znáte, dívat se na to dá. Jen si musíte kousky domýšlet.
Jediný uspokojivý výsledek jsem tedy zaznamenal stojíc venku na jednom místě. Když vydržíte úvodní zaseknutí při přeladění stanice, dá se už na obraz dívat a zvuk poslouchat v podstatě nerušené. Drobná klopýtnutí ale přijdou i za těchto dokonalých podmínek. Ostatně, víc už na přiložených videích.
V tomto jediném okamžiku pak využijete i možnost nahrávání vysílání. Výsledný soubor s příponou .ts se nahraje do zvlášť vytvořené složky a přehrát jej pak můžete buď ve vlastní aplikaci Tivizenu, nebo v jakémkoli jiném přehrávači. Škoda jen, že nejde nahrávat program, na který se zrovna nedíváte. Funkce tak v podstatě postrádá větší smysl. To už bychom ale po zařízení určeném primárně pro mobilní příjem chtěli moc. Tak jako tak, velikost nahraného souboru o délce jedné minuty se pohybuje kolem 30 MB.
Závěr recenze TV tuneru Tivizen Pico Android
Sestrojit Tivizen Pico pro Android byl každopádně dobrý nápad. Najde se určitě dost lidí, kteří jeho funkce využijí. Našlo by se jich ale ještě víc, kdyby přistroj fungoval skutečně tak, jak kupující očekává, tj. spolehlivě. Za nástroj ke sledování vysílání na zahrádce, je 2 500 korun přeci jen trochu vysoká cena. Přenosný televizor za 300 Kč z tržnice udělá pro tento účel rozhodně lepší službu.
Za zapůjčení děkujeme společnosti Sunnysoft, kde si výrobek můžete také zakoupit.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() |