Mobilizujeme.cz

Testujeme novou mobilní aplikaci Mapy.cz od Seznamu. Ptejte se.

7. 6. 2013  |  aplikace  |  autor:

Český Seznam.cz v létě vydá novou mobilní aplikaci Mapy.cz pro Android a iOS, která se zaměří přímo na české podmínky a bude fungovat i offline. Podívejte se, jak vypadá a co všechno v současné době uživateli nabízí.

O nové aplikaci Mapy.cz už se dlouho mluvilo. Čekalo se, že přijde již v loňském roce, nakonec je termín oficiálního vydání naplánován na letošní červenec, jak již koncem dubna bylo potvrzeno. A to z docela dobrého důvodu – aby Seznam.cz stihl turistickou sezonu. Nová mobilní aplikace Mapy.cz se totiž zaměřuje přímo na českého uživatele a chce přinést více užitečných informací, než konkurenční řešení. A nemá cenu tajit, že konkurencí není nikdo jiný, než Google.

Nové Mapy.cz v mobilu chtějí nalákat na možnost stažení mapových podkladů celé České republiky s následným používáním i v offline režimu. To dokáže při pravidelném používání ušetřit nemalou velikost FUP limitu mobilních dat, čehož si v českých podmínkách rozhodně ceníme. Celé mapy ČR mají 350 MB a „doba trvanlivosti“ je teoreticky neomezená, ne jako u Google Map na max. 30 dnů, navíc jen pro Android. U seznamáckých mapách můžete stažené podklady využívat až do halelůja, pouze v případě aktualizace na nové podklady vás telefon upozorní na jejich možné stažení, přičemž stáhne se pak jen ta daná část, která se mění, nikoliv znovu celých 350 MB.

  

Po spuštění aplikace automaticky ukáže vaše aktuální umístění na mapě, pokud byste v mapě skrolovali různými směry, malá modrá šipka vám zůstane ukazovat alespoň u kraje obrazovky směr, kterým se nacházíte. Pokud jste hráli hru GTA, nebude to pro vás nic nového. Celá aplikace si zakládá na jednoduchosti, kromě vyhledávacího horního řádku a ikonky „baťůžku“ nic vyjma čistých mapových podkladů neuvidíme. Někdo možná bude postrádat aktuální měřítko, kompas a další funkce. Do vydání aplikace se ale ještě může cokoliv změnit.

  

A teď, jak je to s těmi online a offline řežimy. Při spuštění si můžete stáhnout celou mapu ČR (350 MB), ale nemusíte. Pokud si ji nestáhnete, je jasné, že pak vše bude probíhat online a bude vždy potřeba připojení k internetu, koneckonců jako i u konkurenčních Google Map. Ale Seznam.cz dává možnost si celou ČR stáhnout do paměti telefonu a následně pak v offline režimu si prohlížet mapové podklady (funguje určení aktuální polohy) včetně bodů zájmu.

  

Co ale bez připojení k internetu nefunguje, je: vyhledání trasy, letecké snímky (pochopitelně, celá ČR má 750 GB), zobrazení zajímavých míst (tlačítko „baťůžek) a podrobné informace u bodů zájmu.

  

Aplikace bude od července zdarma ke stažení pro operační systémy Android a iOS. Do konce roku by měla přibýt také verze pro Windows Phone 8 (starší verze nebude podporována). Také se plánuje speciální verze uzpůsobená pro tablety. Zatím se však nacházíme ve stádiu beta testování, do oficiálního vydání ještě nějaká doba potrvá. Nám se v současné době aplikace velmi líbí, zejména její brutální rychlost, možnost offline stažení mapových podkladů a turistické informace.

  

Pokud by vás cokoliv ohledně nové mobilní aplikace Mapy.cz zajímalo, ptejte se v diskuzi pod článkem. Aplikaci v redakci budeme v příštích dnech a týdnech reálně používat.

Témata:, ,

37 komentářů

 1. Lukym
  7.6.2013 v 11:42

  Zdravím,
  mám dva dotazy:
  1. Jdou používat offline také turistické mapy?
  2. Jde aplikaci, resp. stažená data, přesunout na kartu?
  Díky!

  Odpovědět

   Luboš Srb
   7.6.2013 v 15:21

   Dobrý den,

   k bodům:
   1. ano, turistické cesty jsou dostupné i offline, stejně jako běžné mapové podklady, cesty pro kolo a pro někoho taktéž potřebné vrstevnice, takže člověk může vyrazit na výlet pěšky kompletně v offline módu, navigaci (dostupnou jen online) pak ani nepotřebuje.
   2. možnost přesunout data na paměťovou kartu aplikace nenabízí. Z tohoto důvodu to tedy vidím tak, že i kdybychom ručně data přesunuly, nebudou v aplikaci funkční. 350 MB ale není zase taková obří velikost, kterou by člověk nemohl mít na vnitřní paměti.

   S pozdravem

   Odpovědět

    Ondra
    16.7.2013 v 11:42

    Dobrý den, když píšete „turistické cesty jsou dostupné i offline“ kde jsou prosím dostupné? Kde se dají stáhnout?
    Děkuji a zdravím!

    Odpovědět

 2. pckarlos
  7.6.2013 v 13:04

  Mě by zajímalo, kam se primárně data ukládají?
  Nebo se dá při instalaci vybrat, zda instalovat na SD kartu?

  Odpovědět

   Luboš Srb
   7.6.2013 v 15:26

   Dobrý den,

   data se ukládají do vnitřní paměti telefonu, možnost přesunout či zvolit instalaci na SD kartu, v nastavení nevidím.

   S pozdravem

   Odpovědět

    Luboš Srb
    10.6.2013 v 10:30

    Dobrý den,

    moje předešlá odpověď byla založena na tom, že aplikaci testuji na iPhonu, který tedy paměťové karty nemá. O zařízení, kde je více typů úložiště, je to dle vedoucího projektu Lukáše Puldy ze Seznamu následovně:

    „Data se stahují vždy na primarní typ externího uložiště, tzn. pokud telefon má jen externí sd kartu, tak na ní, pokud je dostupná. Pokud ma interni „externi“ uložiště, tak na něj (to je takove to 16GB interní paměti a tak), ale nikdy se mapy nestahují do interní paměť (oddíl, který ma telefon vyhrazený pro systém).“

    S pozdravem

    Odpovědět

 3. Karel
  7.6.2013 v 14:15

  Jestli nebudou offline i turisticke mapy, tak jsme tam kde jsme byli a mohu dal pouzivat navigaci …

  Odpovědět

   Luboš Srb
   7.6.2013 v 15:27

   Dobrý den,

   v offline režimu jsou dostupné kompletně všechny mapové podklady s výjimkou leteckých snímků (kvůli jejich velikosti), tedy včetně turistických map.

   S pozdravem

   Odpovědět

 4. Petr
  7.6.2013 v 14:21

  Ja si stahnoul aplikaci v mobilu primo z Obchod Play, nainstaloval ale vubec nikde neni moznost stahnout celou mapu do mobilu tech 318MB…
  Projel jsem cele nastaveni kde se dalo neco kliknout a vubec nikde jsem nenasel stazeni mapu jak je to zobrazeno tady…

  Odpovědět

   Zdeněk
   7.6.2013 v 14:44

   Asi jsi špatně přečetl článek! Možnost na stažení bude až v létě.

   Odpovědět

    Luboš Srb
    7.6.2013 v 15:08

    Dobrý den,

    přesně tak, jak píše čtenář Zdeněk, nová verze aplikace Mapy.cz bude oficiálně k dispozici až v červenci, nyní ji testuje jen pár vybraných lidí.

    S pozdravem

    Odpovědět

 5. Zdeněk
  7.6.2013 v 14:47

  Taky mě zajímají především turistická mapa offline. A kdyby šla využít i s Locus byla by to velká pecka na geocaching!

  Odpovědět

   Luboš Srb
   7.6.2013 v 15:28

   Dobrý den,

   ptá se na to hodně čtenářů, turistické mapy jsou i v offline dostupné.

   S pozdravem

   Odpovědět

 6. Petr
  7.6.2013 v 16:06

  Z popisu „Podívejte se, jak vypadá a co všechno v současné době uživateli nabízí.“ bych teda chapal, ze to co ukazuji tady na strankach je jiz funkcni a z toho jsem usoudil, ze jiz existuji offline mapy…
  No nic se neda delat, budeme cekat dal…

  Odpovědět

 7. Joj
  7.6.2013 v 16:31

  Dobrý den, umí aplikace importovat GPX trasy / zaznamenávat trasu / exportovat trasu?

  Odpovědět

 8. jarda
  8.6.2013 v 13:29

  a jak jsou turistic. mapy podrobné? je tam třeba obec Silniční domky u Přídolí u Českého krumlova? budou mapy zdarma? jak často bude aktualizace? děkuji

  Odpovědět

   Luboš Srb
   9.6.2013 v 14:48

   Dobrý den,

   jsou hodně podrobné, konkrétně zmíněná obec tam je, včetně čísel parcel. Mapy budou zdarma, veškeré aktualizace.

   S pozdravem

   Odpovědět

 9. petr
  8.6.2013 v 13:36

  takže pro mně k prdu, když má moje Xperia arc vnitřní paměť celkově jen asi 420mb a z toho skoro polovinu zabírají sračky od výrobce.

  Odpovědět

   Luboš Srb
   10.6.2013 v 10:31

   Dobrý den,

   doplnil jsem svojí předešlou odpověď výše:

   „Data se stahují vždy na primarní typ externího uložiště, tzn. pokud telefon má jen externí sd kartu, tak na ní, pokud je dostupná. Pokud ma interni „externi“ uložiště, tak na něj (to je takove to 16GB interní paměti a tak), ale nikdy se mapy nestahují do interní paměť (oddíl, který ma telefon vyhrazený pro systém).“

   Takže instalace na paměťovou kartu je možná.

   S pozdravem

   Odpovědět

 10. ZoroCZ
  10.6.2013 v 08:59

  Bude tam i historická vrstva jako v nynejsi app ? Ani jsem se nikde nedocetl z jakeho obdobi je ta historicka vrstva. Diky za info

  Odpovědět

 11. Joj
  20.6.2013 v 21:50

  Ještě jsem dnes při používání Mapy.cz narazil na jednu věc – umí nová aplikace i ptačí pohled? Když jsem to potřeboval, musel jsem si načíst webovou verzi, což není moc komfortní.

  Odpovědět

 12. Martin
  26.6.2013 v 11:26

  Bude možné navigování v offline režimu a po turistických/cyklistických stezkách? Např. Zadám body Buchlov -> Bunč a najde to trasu po stezce? Dříve nefungovalo ani na Mapy.cz, dnes již funkční a skvělá výhoda.
  Nevíte, jestli se nehodlá mapy.cz rozrůst a používat podklady také pro zahraničí? Je to jediné proti, které bych pak řešil, vzhledem k tomu, že po hranicích vedou dost zajímavé trasy a pak chybí kousek mapy (většinou ten zásadní)

  Odpovědět

 13. Kamca
  6.8.2013 v 18:21

  Prosim Vas neexistujou mapy jako offline verze, ze stahnu na kartu a hotovo, nepotrebuji zadny datovy pripojeni atd.??

  Diky

  Odpovědět

 14. marek
  10.8.2013 v 16:49

  Co jesm prosím mohl udělat špatně, že po stažení aplikace nainstalování a stažení mapových podkladů (cca330MB) mohu pouze prohlížet mapu CR a vyhledávat místo na mapě , ale plánovač tras tam není a na turistické mapy nebo cyklotrasy se také dostat nemohu – nevím jak . Je někde návod na použití aplikace? Na letecký snímek při dostupnosti internetu se lze přepínat. Děkuji .

  Odpovědět

   Tomas
   11.10.2013 v 21:09

   Mam ten stejny problem.uz jste na to prisel?

   Odpovědět

 15. marcel
  18.8.2013 v 14:33

  aha všechno pro ios a android šmejdi

  Odpovědět

   Milos 15
   27.7.2015 v 13:27

   No me to funguje lepsi na android.
   Mapy stahnes po spusteni aplikace vpravo nahore takove tri tecky pod sebou
   menu Offline mapy
   a tady se da stahnout ceska a slovensja mapa. Jasne ze v tomto okamziku musíš byt na Internetu přes Wifi a nebo jinak (operatora)
   stahnes a potom uz to chodi online
   Dokonce, když si na Internetu naplanujes nejake trasy a das do batuzku po prihlaseni se v telefonu nebo tabletu k uctu Mapy.cz, který si pro ulozeni do batuzku musíš udelat, nebo pouzit email.cz coz ma asi každý, tyto trasy se ti objevi i v mobilu. Batuzek přihlásíš, das oblibene. Nesmis si pak ale batuzek odhlásit. Nechas ho stále prihlaseni a trasy jsou tam, ikdyz jsi online když nejsi pripojen na Internet. Jak batuzek odhlasis trasy zmiznou.
   A toto mi na iPhone nejde nejsou tam oblibene.

   Odpovědět

 16. travex
  4.1.2014 v 22:38

  Zdravim, je nejaky zpusob jak pouzit kompas v aplikaci? Napriklad i za cenu nutnosti pripojeni nebo instalace nejake jine mapy… Jakmile jsem si nainstaloval offline mapy, kompas neni mozno pouzit(nebo nevim jak). Nemyslim si, ze je to vec pripojeni, to snad resi gps v zarizeni, tak proc by ta funce byla zrusena? Diky za odpoved

  Odpovědět

 17. Jiří
  19.1.2014 v 19:04

  Jak zapsat do vyhledávače název zastávky MHD ? I když vím, že existuje na 100% je na mapě, tak ji vyhledávač nenajde :(

  Odpovědět

 18. Zbyněk
  24.3.2014 v 08:44

  Zdravím, chěl bych se zepat zda-li jdou při plánování trasy nějak zadávat půjezdní místa a také jestli jde do map na mobilu nějak nahát trasu vyvořenou na internetu na PC.

  Odpovědět

 19. Katka
  23.4.2014 v 18:27

  Zdravím,
  mám podobný dotaz jako Zbyněk. Potřebovala bych nějak zadat průjezdná místa. Nebo alespoň alternativní trasy. Po zadání např. Olomouc – Praha to automaticky vyhledá trasu přes Brno, což v době rekonstrukce není zcela optimální. Jak tam dostat cestu přes Mohelnici (Hradec Králové) v kuse?

  Odpovědět

 20. Milhaus
  16.9.2014 v 12:08

  DD.
  Jakou operační paměť musí mít mobil, aby vše chodilo jak má? Ď. M.

  Odpovědět

 21. Hanysek
  16.10.2014 v 13:42

  Lze tyto mapy použít jako podklad v aplikaci c:geo pro geocaching?

  Odpovědět

 22. Milos 15
  27.7.2015 v 13:32

  Mam dotaz.
  Jdou v aplikaci pro iPhone zobrazit vlastni trasy, které jsem si na http://www.mapy.cz ulozil do batuzku ? V aplikaci pro Android mi to jde, ale pro iPhone se mi to nejak nedari najit.

  Odpovědět

 23. Radek
  11.9.2015 v 19:10

  Ani na me Xperii Z3, ani na nove Xperii M4 Aqua se mi mapy nestahuji na SD kartu, idkyz se na hlavu stavim. pokud tu volbu vyberu, stahovani zustane na 0% a nehne se…na interni to jede…jine aplikace v pohode jsou na SD…

  Nevi nekdo co s tim? diky

  Odpovědět

   Radek
   11.9.2015 v 19:50

   Odpovim si sam, po zmene pametove kasrty se to rozbehlo a po restartu mi to jde i na tu puvodni ukladat :)

   Odpovědět

    žaky
    27.10.2015 v 07:12

    Dík,měl jsem stejný problém.

    Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  50 komentářů

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  60 komentářů

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  41 komentářů

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  15 komentářů

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  39 komentářů

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  45 komentářů

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  4 komentáře

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  129 komentářů

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

MediaTek má tři nové čipsety. Helio X30 chce být nejlepším

MediaTek má tři nové čipsety. Helio X30 chce být nejlepším

DNES  |    |  diskuze (0)

MediaTek oficiálně představil dva čipsety pro smartphony vyšší střední třídy, nazývá je Helio P20 a Helio P25. Kromě nich si…

Sony začne s aktualizací na Android 7.0 Nougat už v říjnu

Sony začne s aktualizací na Android 7.0 Nougat už v říjnu

VČERA  |    |  diskuze (0)

Japonský výrobce Sony si nepohlídal harmonogram, podle kterého chce aktualizovat své telefony na nejnovější Android 7.0 Nougat. Jako první se…

Samsung Galaxy S8 bude mít bestiální 10nm čipset Exynos 8895

Samsung Galaxy S8 bude mít bestiální 10nm čipset Exynos 8895

VČERA  |    |  5 komentářů

Příští vlajková loď od jihokorejského výrobce, Samsung Galaxy S8, by měla přinést zbrusu nový čipset Exynos 8895. Ten bude údajně vyrobený pokročilejší…

Prodeje iPhonů 7 (Plus) jsou za první týden nižší než vloni

Prodeje iPhonů 7 (Plus) jsou za první týden nižší než vloni

VČERA  |    |  16 komentářů

Také se vám zdá, že Apple se nějak málo chlubí prodeji nových iPhonů? Oni by se možná rádi chlubili, ale…

Vybrali jsme telefon (nejen) pro Darth Vadera a jeho fanoušky

Vybrali jsme telefon (nejen) pro Darth Vadera a jeho fanoušky

VČERA  |    |  4 komentáře

V redakci už nám pod rukama prošly stovky různých smartphonů, ale dosud žádný z nich nepasoval k záporné (ale přesto…

Recenze Asus Zenfone 3: poprvé v kovu

Recenze Asus Zenfone 3: poprvé v kovu

24. 9. 2016  |    |  9 komentářů

Telefony Zenfone se za relativně krátkou dobu svého pobytu na českém trhu staly symbolem dostupné kvality, kterou ovšem deklasovalo celoplastové…

Apple vydal iOS 10.0.2, který řeší první větší problémy u iPhonu 7

Apple vydal iOS 10.0.2, který řeší první větší problémy u iPhonu 7

24. 9. 2016  |    |  diskuze (0)

Zatímco aktualizace na iOS 10.0.1 opravovala jen některé dílčí problémy, které však nebyly ve větší míře u uživatelů iPhonů 7…

Huawei v Praze natočil nový videoklip pro svou "hymnu" (video)

Huawei v Praze natočil nový videoklip pro svou „hymnu“ (video)

23. 9. 2016  |    |  diskuze (0)

Číňané si naší zemi celkem oblíbili. Společnost Huawei v posledních letech v České republice sponzorovala například národní hokejový klub, hokejový klub Kladno včetně…

Mobilní zobrazení