Studie: Nejvíce kradenými telefony jsou iPhony
Britská vláda nedávno vydala jeden a půlroční studii zabývající se krádežemi telefonů v Anglii a Walesu. Ačkoliv se nás tato zpráva ze zeměpisného hlediska nikterak netýká, pojďme se na některé výsledky společně podívat. Spousta závěrů je určitě zajímavá.
Ač by se tak z předchozích řádků mohlo zdát, tato studie se nezabývala pouze krádežemi telefonů, ale i prevencí proti nim. O nějakou prevenci se snaží i ty největší firmy, jako je Google či Apple. Ve vodách Androidu pak vlastní řešení nabízí i většina renomovaných výrobců. I přesto je informovanost uživatelů stále nedostatečná, což se snaží vydaná zpráva změnit.
Začněme podíly na trhu s chytrými telefony. Na prvním místě je, jak jsme již zvyklí, Samsung, a to s více jak 20 % trhu. Druhý je Apple s podílem kolem 13 %. Lehce přes 10 % trhu se pak podařilo získat, nebo spíše udržet, Nokii. To nejsou nějak překvapivé výsledky, mnohem zajímavější je pak ale procentuální podíl krádeží telefonů, právě s přihlédnutím k procentuálnímu podílu na trhu.
Zde na plné čáře „vítězí“ Apple, kdy jeho iPhony figurují ve více jak polovině všech krádeží. Druhé místo získává BlackBerry, které je až na šestém místě, co se týče tržního podílu. V těsném závěsu se umístil Samsung.
Dalším grafem, který stojí za shlédnutí, je seznam nejvíce kradených zařízení, respektive zloději nejčastěji vyhledávaných smartphonů. V souvislosti s předchozím grafem asi nikoho nepřekvapí, že první příčky patří opět Applu.
Tento kalifornský výrobce obsadil hned první čtyři příčky, nalezneme zde i 3 roky starý model v podobě iPhonu 4S. Následuje BlackBerry 9790 a Samsungy Galaxy S3 a S4. V tabulce chybí jak japonské Sony, tak finská Nokia (nyní již Microsoft), přičemž tyto značky obsadily čtvrtou, respektive třetí příčku, v případě Nokie, tržního podílu.
Zajímavým jistě shledáte i přehled krádeží rozdělených napříč věkovými kategoriemi. Zde s přehledem „vítězí“ studenti, tedy lidé ve věku mezi 15 a 29 lety.
Čtvrtý a poslední graf hovoří o místech, na kterých se krade nejčastěji. Vzhledem k předchozímu grafu asi nikoho nepřekvapí, že se na prvním místě umístili noční kluby a hospody. Druhé místo pak obsadili veřejné dopravní prostředky, které jen těsně poráží restaurace a kavárny.
Na závěr je nutno připomenout, že se jedná o výzkum prováděný ve Velké Británii. Některé skutečnosti se tak mohou od naší země lišit. Stojí však za zamyšlení, zda-li by se k některým výsledkům nedošlo i u nás.
Co na tuto studii říkáte? Překvapily vás některé výsledky?
zdroj: The Register, GOV.uk