Recenze Sony Xperia Z3: Když se z inovace stane povinnost
V Japonsku se rozhodli, že každých 6 měsíců přijdou s novým telefonem rekrutovaným z mobilní aristokracie. Jak řekli, tak udělali. Zřejmě je ale nenapadlo, že půl roku není dost možná dlouhá doba na to, aby skutečně představili novinku, která má smysl. Jak je na tom tedy nová Xperia Z3?
I přes pochybnosti, zda se odolný smartphone nepůjde podruhé koupat do stejné řeky, jsem se na Xperii Z3 těšil. Kombinace luxusního designu s výkonným hardwarem a optimalizací systému stojí za pozornost. Nečekejte ale detailní srovnání se starší generací zetka, tato recenze se pokusí představit telefon, ve kterém Sony demonstruje to nejlepší ze své produkce.
Základní parametry: Sony Xperia Z3
Rozměry | 146 x 72 x 7,3 mm |
---|---|
Hmotnost | 152 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 5,2“, rozlišení 1920 x 1080 px (424 ppi) |
Procesor | 4-jádrový 2,5 GHz procesor Snapdragon 801, grafika Adreno 330 |
Paměť | 3 GB RAM, paměť 16/32 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.4 KitKat |
Fotoaparát | 20,7 Mpx, blesk, natáčení 4K videa či slow motion HD záběrů při 120 fps, 2,2 Mpx přední kamerka |
Baterie | 3 100 mAh |
Obsah balení | microUSB + USB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Design a provedení: Vyšňořená citlivka
Použití skla a ostrých tvarů je poznávacím znakem Xperií i šablonou pro jejich vzhled zvaný OmniBalance. Bezpečně tak Xperii Z3 odlišíte od Samsungů, telefonů LG či jiných. „Zettrojka“ má osobitou tvář, kterou velmi ráda nastavuje. Charisma ze skleněného kvádru skoro odkapává. Nepotrpí si na výstřelky, sází spíše na decentnost a ušlechtilé rysy.
Když držíte Xperii Z3 v ruce, padne vám jako ulitá – sklo se k ruce přisaje, hrany pevně zapadnou do dlaně, minimální tloušťka opticky odlehčuje 152 gramů hmotnosti. Stačí ale položit Z3 na stůl a hned abyste jí stavěli ohrádku. Když jsem si četl Tomášovu recenzi na menší Xperii Z3 Compact, nečekal jsem u telefonů Sony sebevražedné sklony. První den jsem měl dokonce pocit, že do výbavy patří i vzduchový polštář jako u vznášedel. Mobil položený na notebook na stole jsem chvíli sledoval a nemohl se ubránit dojmu, že po něm Z3 nepatrně pluje. Nakonec jsem si vsugeroval, že se mi to jen zdá – a vteřinu na to Xperia z počítače spadla. Postavení telefonu na hranu třeba při sledování videa je tak předem vyloučeno a význam dvou reproduktorů na čelní straně tak možná zůstane po většinu času nevyužit.
Bohužel to není jediný ergonomický poklesek. Stranou ponechme nesmyslně nejmenší nanoSIM kartu v těle velké Xperie Z3. Telefon má u mě větší vroubek. Respektive příkop v případě USB konektoru – jeho krytka sice drží perfektně, ale její denní vytahávání obtěžuje a v jakém stavu bude třeba po roce, zatím těžko odhadovat. Proč není utěsněná podobně jako sluchátkový Jack – tedy bez krytky? Například Samsung Galaxy S5 už tohle umí, a to se do smartphonových vod dostal až později po prvních voděodolných Xperiích. Také jsem nepřišel na chuť tlačítkům hlasitosti, které výrobce umístil hned vedle vypínacího tlačítka na pravém boku. Svůj palec jsem totiž nedokázal ohnout tak, abych obsloužil bez změny úchopu jak volume, tak power tlačítko. Před případným nákupem si tedy držení raději sami vyzkoušejte.
Za větší pozornost už stojí jen hardwarová spoušť kamery (kterou využijete nejčastěji ve vodě, kde nefunguje dotykový displej) a notifikační dioda. Žel i jí chybí krůček k dokonalosti, nelze nastavit frekvenci blikání a předdefinovaný interval trvá déle, než pár vteřin běžných pro vytažení z kapsy. Naštěstí však toto řeší různé aplikace, které stáhnete z Google Play. Doporučit lze třeba Light Flow.
Na test nám Xperia Z3 dorazila už ve značně použitém stavu. Vzhledem k tomu, jak dlouho je na trhu, byste se mohli divit, jak se to pozná. Bohužel brzo a výrazně, působení času a ostrých předmětů se na Z3 podepsalo. Markantní stopy ulpěly na skle zadní strany, bez škrábance neskončilo ani čelní tvrzené sklo. Hájit pevnost zařízení mohou kovové boky, nebýt rozděleny plastovými rohy. Světe div se, nakonec právě ty vypadaly zdravěji než hrany mezi nimi. Nevím, co Xperia zažila u předchozího majitele, ale největší šrámy zůstaly právě v lištách kovového lemování.
Zaslouží si telefon pranýřovat za náchylnost k opotřebení? Těžko soudit. Na jednu stranu voláme po luxusních materiálech, o chvíli později se zdráháme přijmout jejich stinné stránky a nehodláme akceptovat, že obojí zároveň nám ještě fyzika nedovolí. Sony holt atraktivní zevnějšek dlouho nevydrží, což však nesnižuje její vysokou konstrukční kvalitu.
Při promačkání a pokusu o druhý díl aféry bendgate se tělo Xperie Z3 ani nehne, maximálně lehounce propruží, těžko ale dokážete, jestli jste vůli pocítili v rukou či krytu. Sázím na první variantu, vizuální kontrolou jsem žádný ohyb nezachytil.
Displej: Není, nač si stěžovat
V dávném středověku mobilních telefonů se hodnotily dojmy z tlačítek. Jestli pěkně cvakají nebo nepůsobí houbovitě… A dnes si s libými pocity patláme tvrzená skla a řešíme akorát, kdo vyhraje v souboji tvrdosti, zda displej, nebo klíče. Podle vyjádření Sony mají některé modely Gorilla Glass, jiné Dragontrail. První varianta je tvrdší, leč křehčí, druhá je kvalitativně opačná.
Rozlišení IPS panelu zůstalo u klasického Full HD a za celou dobu testu jsem po QHD ani nevzdechnul, nebylo proč. Sony se chlubí technologiemi pro vylepšení obrazu, používá marketingové značky, jako je Triluminos (pro širší gamut) a X-Reality engine pro chytré převzorkování nízkého rozlišení na vyšší. Funguje to údajně jako v detektivních seriálech, kde ze čtyř pixelů detektiv vytáhne poznávací značku auta včetně otisků prstů na ní. Žerty ale stranou, displej se japonským matadorům televizí povedl.
Proto dvojnásob ocením, že nezůstalo jen u slušného LCD panelu. Jeho podání můžete zvýraznit „super živým režimem“, nebo si ručně nastavit vyvážení bílé. Nechybí ani monitorování polohy zařízení, které vám nezhasne podsvícení, pokud telefon držíte v ruce. A když už jsme u podsvícení, kolik jiných telefonů umí nastavit intenzitu adaptivního jasu? Většinou zapnete buď automatiku, nebo manuál, Xperia Z3 ale obě metody kombinuje.
Pokud bych usilovně hledal negativa, vadilo mi, že displej jde dvojitým poklepáním probudit, nikoli však vypnout, ale drobným zásahem se i tento nešvar dá opravit.
Výkon a výdrž: Stíhačka s objemnou nádrží
Prezentovat telefon jako high-end, aniž by používal nejmodernějšího aktuálního čipsetu, si dovolila prakticky jen Nokia. A tak v Sony vzali Snapdragon 801, donutili ho kmitat na frekvenci 2,5 GHz a přibalili mu 3 GB operační paměti RAM. Pokud rádi zkoumáte technické parametry a usilujete o první příčky benchmarků, budete mít na čas o klid duše postaráno. V praxi jsem ale na rozdíly oproti Snapdragonu 800 nenarazil a troufám si tvrdit, že srovnávat oba procesory víceméně nemá smysl.
Vztyčený ukazováček s varováním by na první pohled mohla znamenat 3 100 mAh baterie, která se oproti Xperii Z2 kvůli užšímu pasu o 100 mAh smrskla. V zájmu zachování odolnosti ve specifikaci IP68 zůstala nedobytně schovaná pod krytem. Pochybuji ale, že byste ji chtěli během dne měnit. Xperia se ukázala jako ultramaratonec a předčila i velmi optimistická očekávání.
Výdrž je skutečně impozantní. Naměřených osm a půl hodiny bylo dosaženo za pokusu vybít telefon co nejrychleji.
Už dlouho jsem nezažil, abych ráno zapnul GPS a Wi-Fi, spároval telefon s chytrým náramkem přes Bluetooth, čtyři a půl hodiny svítil displejem, nevyhýbal se ani hrám a končil den se 30 % baterie. Pro většinu mobilů by tento režim znamenal elektrický hladomor okolo poledne. Můj bývalý telefon LG Optimus 4X byl rád, když přežil dvě a půl hodiny podsvícení…
Důležité je, že v tomto náročném provozu jsem ani nemusel zapínat vychvalovaný Stamina režim. Pokud byste přeci jen chtěli s Xperií Z3 vyrazit na týdenní turistiku bez vyhlídky na zásuvku, zkuste zapnout Super stamina mode. Pravda, jeho aktivaci doprovází reset, jedná se tedy spíše o krizové řešení, ale proč ne, někdy budík a příjem hovorů a SMS stačit může.
Prostředí: Krůček před cílem
Pokud bych tvrdil, že na hardware odvedli v Sony poctivou práci, musel bych software považovat za dílo umělce. Můžete namítat, že na dostupném čipsetu by se odbytá optimalizace skryla, vězte však, že ladění se projeví na jakémkoli železe. Xperia běží bez překvapení na Androidu 4.4.4 KitKat doplněném nadstavbou Timescape. Jestli je Sense u HTC synonymem pro kompletní přebarvení systému a TouchWiz je spojován s nezdravým bujením zbytečných aplikací, Sony si vyšlapává vlastní cestičku. Není nijak výrazná, nedokážete říct, jestli je stylová, konzervativní nebo jednoduchá. Nejpřesněji by ji asi popsala slova „Android o krůček dál“ – vše zůstává blízko Nexusům, pokud nepočítám barvy nebo styl ikonek. Logika menu zkrátka funguje podle očekávání a netrápí vás tak detektivní případy zločinů „Jak se dostalo nastavení úsporného režimu mezi vlastnosti displeje?“.
Výchozí launcher Xperie jsem nahradil jako první. Sony místo šetřit nepotřebuje, já ano.
První dojem přitom není jen pozitivní. Launcher používá obří ikony a potenciál 5,2“ úhlopříčky je tím okleštěn. Rovněž protěžovaný widget aplikace What’s New se prezentuje v podobném stylu – hezky vypadá, ale je zbytečný. Nebo vás napadá využití animované galerie, která stejně vede na Google Play? Adeptem na drobnou, leč praktickou změnu, je notifikační roletka, Timescape se nenaučil funkci i těch nejjednodušších custom ROMek a brání vám v přístupu k přepínačům jedním tahem od hodin. Na Xperii Z3 musíte jednou lištu vytáhnout a swipnutím přejít na její druhou kartu.
Prostředí lze převléci do několika barevných schémat.
Nabídka rychlých tlačítek je naštěstí dostatečně bohatá na to, aby vystačila i náročným, nechybí svítilna či vstup do kompletních nastavení. Škoda, že stejně customizovatelná není nabídka, kterou vysunete tahem z domečku na notifikační liště. Na zamčeném telefonu vždycky povede k foťáku, u odemčeného displeje pak míří ke Google Now nebo zmíněnému What’s New.
Telefon si mě získal hlavně podporou multitaskingu. Sony svému řešení říká jednoduše miniaplikace a pár základních prográmků nabízí už v základu (třeba webový prohlížeč nebo kalkulačku). Potud žádný zázrak a QSlide z produkce LG vypadá šikovněji – jenže poměr sil zvrátí schopnost Xperie transformovat do miniaplikace jakýkoli widget. S nabídkou plnohodnotných, ale plovoucích, aplikací se roztrhl před rokem pytel a není proto velký problém sehnat jakoukoli appku i v minimalizované formě.
Miniaplikaci vytvoříte z kteréhokoli widgetu, aneb využití otevřenosti Androidu v praxi.
Zážitek majitelů mají posílit i funkce závislé na polohovém senzoru. Připlácnutím ucha přijmete hovor, otočením displeje k zemi ztlumíte vyzvánění. Tím ale personalizace nekončí. Po svém si můžete zařídit i ikonky ve stavové liště. Obtěžuje vás signalizace Wi-Fi? Pryč s ní! Nechcete vidět ani hodiny? Smažte si je. A nezapomeňte vzhled dotáhnout grafickými tématy.
Upozornění na zamčeném displeji se hodí každou chvíli, spojit počasí s kalendářem je rovněž šikovné.
S detaily si Timescape umí pohrát. Velmi citlivě dokáže podat pomocnou ruku v místech, kde by snad uživatel mohl tápat. Nenásilně vám podstrčí na nadcházející týden kalendáře počasí, při mazání mailů swipnutím ukáže červenou popelnici, abyste neodstranili poštu omylem, pro někoho bude benefitem i pár předinstalovaných aplikací, z nichž nejvýznamnější bude pravděpodobně AVG Antivirus nebo navigace od Garminu. Tipli byste, že půjdou smazat? Správně, vyhráváte dva bludišťáky.
Nepotřebné ikony a notifikace můžete zakázat. I bloatware můžete poslat směrem k /dev/null.
Nerad bych zabředával do detailů, ale popsat musím i virtuální klávesnici. Je „typicky japonská“. Podsouvá vám třeba místo slov obrázky: napíšete „ne“ a v našeptávači se objeví palec dolů, napíšete „kočka“ a už na vás kouká Micka s růžovými srdíčky v očích. Kýčovité, asi i zbytečné, určitě ale osobité. Možná si zvyknete lépe než já na systém predikce slov, který se liší od Google klávesnice. Na Xperii Z3 začnete psát slovo a dříve, než ho dokončíte, uvidíte návrh finálního výrazu. Pokud ale chcete nejdříve načmárat celé slovo jedním tahem a pak si vybrat jeho doplnění, nepochodíte, zpětné opravy nepříjemně zdržují.
Fotoaparát a multimédia: Jako ryba ve vodě
Před měsícem bych sérii Xperia Z klasifikoval jako běžný high-end s výhodou odolnosti. Teď už ale vím, že těžištěm síly Sony jsou multimédia. Nepředstavujte si pod nimi jen fotoaparát a kameru, zetko je silná platforma snad ve všech ohledech.
Začněme třeba u hudby – písničky si můžete pustit z FM rádia nebo okořenit nahranou hudbu o služby ekvalizéru či korekce kvality. K tomu slouží nehezky jednoduchý přehrávač Walkman, mezi jehož unikátní schopnosti patří maximálně vizualizace reagující na dynamiku hudby. Ostatní služby najdete kupodivu zvlášť coby samostatné aplikace TrackID a TrackID TV. Obě slouží k rozpoznávání médií, která právě posloucháte.
Se Z3 můžete nacvičit reakce na určité podněty. Funguje to trošku jako Tasker. Vizualizace hudby není tak zajímavá, jako sledování aktivit v aplikaci Lifelog – jen si musíte pořídit i náramek SmartBand.
Software na zpracování fotografií nebo videa už je propracovanější. V Albu můžete fotky upravovat na úrovni free verzí editorů z PC, nechybí histogram, natož úprava expozice. Podobnou výbavu si můžete vyzkoušet i v případě videa. O komfortu takového programu můžeme pochybovat, ale Xperia Z3 se asi nepokouší nahradit Adobe Premiere.
Konektivita je na vysoké úrovni, stejně jako nápověda k ní.
Obchodním tahákem Z3 je ale stoprocentně kamera. 20,7 Mpx láká laiky vysokým rozlišením, sportovce slow-motion nahráváním videa a ostatní nabídkou režimů snímání. První zapnutí skoro vyděsí. Koukáte na mód Super auto (ne, to není odkaz na Knight ridera), ruční režim, fotky se zvukem, selfie kameru, 4K video, timeshift nahrávání, živý stream na YouTube, rozostření pozadí, 3D efekty a jednoduché filtry (kam patří transformace do perokresby nebo mozaiky). Leknete se a zvolíte automat.
Předem ale prosím, nezůstávejte u něj. Manuální režim dokáže kvalitu fotek vynést o dvě třídy nahoru. Za šera se šumu nevyhnete a scenérii nočního města taky optika v telefonu ještě nezvládne, ulici v noci z fotek ale stoprocentně poznáte. I bez diody, jejíž efekt je minimální, neb její dosah je slabý a po pěti metrech nepostřehnutelný.
Snímky pořízené s Xperií Z3
Těšil jsem se i na test kamery. Z3 si poradí i s frekvencí 120 snímků za vteřinu a po natočení si sami můžete šikovně vybrat, jaký úsek animace zpomalíte. Láká i 4K video, minimálně do doby, než si chcete zaznamenaný film pustit a zjistíte, že nemáte na čem, protože televize či monitory s tímto rozlišením se jaksi nestačily ještě rozšířit.
Používat jen automatický režim by na Xperii byla škoda.
Aplikace startuje do dvou vteřin, pochvalu si zaslouží i za vytříbené algoritmy zpracování, které ani vlasy fotografovaných nepřemalují efektem vodovek. Snad jen bílá by nemusela působit tak agresivně a varování týkající se zahřívání by rovněž mohlo počkat až do chvíle, než procesor skutečně začne topit.
4K video natočené s Xperií Z3
Zhodnocení, konkurence
Na Xperii Z3 se výborně „nadává“ – telefonu za 18 tisíc se zkrátka nic neodpouští. Pod dojmem zmiňovaných drobností by se skoro chtělo říct, že sousto v podobě časté produkce vlajkových lodí tentokrát Sony zaskočilo v krku. Tuhle je slabá dioda, tuhle poškrábaná záda a tak dále. Jako by byla Xperia Z3 obětí marketingového plánu vlastní stáje.
Pak ale musíte vzít rozum do hrsti a zamyslet se racionálně. Stojí u vás výše odolnost než slabá dioda? Asi ano. Co paměťové karty versus QHD rozlišení? MicroSD je jasný vítěz. Podobným směrem bych mohl pokračovat dlouho, od příkladného odladění přes výdrž k symbióze s PlayStationem a televizemi Sony. Na vyřešení 90 % zmíněných problémů nebudete potřebovat diplom z technického oboru a otevřenosti Androidu začnete blahořečit. Jediným, o to ale větším hřebíkem do rakve, je cena. Osmnáct tisíc je zkrátka moc. Ne, že by za ně Xperia Z3 nestála, ale staví se tím za hranici ochoty rozumného zákazníka. Snad jen pokud odečtu dva, tři tisíce jako „přirážku za novinku“, dostane telefon smysl i z obchodního hlediska.
Jinak bude Sony jen těžko soupeřit s LG G3, o levnějším G2 ani nemluvě. Nechcete se vzdávat odolnosti? Porozhlédněte se po konkurenci z vlastní stáje, se Z2 si nepohoršíte a ani Z1 není s cenou pod deset tisíc bez šance. Ani nemusíte ze srovnání vyřazovat Samsung Galaxy S5, high society Androidů je dostatečně široká, aby se vešel i Nexus 5.
Ve finále je Sony Xperia Z3 výborný stroj, na kterém najdete jen minimum špatných vlastností, jen ještě potřebuje cenově dozrát.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |