Sledujte Otázky Václava Moravce. Hostem byl předseda ČTÚ (online)

Jindřich Srb

Česká televize dnes odvysílá pikantní díl Otázek Václava Moravce. Tvrdíme to už předem, protože se ve studiu objeví předseda Českého telekomunikačního úřadu, Pavel Dvořák, a s ním budou diskutovat zástupce O2 a redaktor Hospodářských novin. Celkový dojem si ČTÚ po nedávném výstupu pana Erberta ale asi jen těžko vylepší.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Pořad: Otázky Václava Moravce
Kdy: 23. 10. ve 12:00
Kde: ČT1 a ČT24

Pořad si můžete spustit ze záznamu na stránkách iVysílání České televize.

Česká televize zveřejnila na svém facebookovém profilu Otázek Václava Moravce plán dnešního dílu. V první části se dostane na ČTÚ, a tak tu během jednoho týdne uvidíme podruhé snahu úřadu o hájení „zájmu občanů“. (přečtěte si i článek – Hyde park s náměstkem předsedy rady ČTÚ ukázal hlavní paralyzér v Česku) ČT píše: „Účtují si v Česku mobilní operátoři příliš vysoké ceny ve srovnání s okolními zeměmi? Mohou si za to sami spotřebitelé nedůsledností při využívání konkurenčních nabídek? Měl by Český telekomunikační úřad jednat aktivněji a nastavit přísnější pravidla? K prvnímu tématu Otázek přijde šéf ČTÚ Pavel Dvořák, zástupce Telefónicy O2 Jakub Chytil a redaktor Hospodářských novin Ondřej Malý“.

Tak pikantní souboj názorů si rozhodně nenecháme ujít, a tak se těšte na nejzajímavější pasáže v přepisu na našem webu. Pokud chcete pořad sledovat živě, zapněte si v pravé poledne ČT1 nebo ČT24. V naší diskuzi pod článkem také můžete diskutovat o tom, čemu se budou v pořadu věnovat, hodnotit odpovědi zástupce ČTÚ atd.

TIP: Nejdůležitější informace z pořadu naleznete přímo v tomto článku.


Sledujeme s vámi online – následují nejdůležitější poznatky v přepisu.

12.13 Ondřej Malý pronesl hned v úvodu jedno přirovnání, se kterým lze jen souhlasit: „Český trh je jak Baghdádské tržiště“, nižší cenu získá až v případě, kdy chce od stávajícího operátora odejít.

12.20 Průměrná cena volání a dalších služeb v Česku je taková, jaká je, protože zahrnuje průměr firemních a nefiremních uživatelů. Zatímco firmy mohou mít mnohdy neskutečně nízké ceny, běžní občané platí o to více. Taková je realita v Česku.


Jakub Chytil z O2 ukázal graf poklesu cen – prý u nefiremních zákazníků. Věříte tomu?

12.25 Novela zákona na vypsání aukcí za volné frekvence po analogovém vysílání – je třeba zvolit takové podmínky u aukcí, aby v Česku mohly vzniknout virtuální operátor či zcela nový 4. operátor. Zatím tomu podmínky však příliš nenahrávají, pokud bude muset nový hráč pokrýt nejdříve méně osídlené jednotky, z nichž logicky nebude mít takový zisk.

12.32 Podívejte se na srovnání balíčků služeb a jejich cen dle výzkumu Teligen pro OECD

12.35 Lhůtu přenositelnosti čísla chce ČTÚ v budoucnu zkrátit na jeden den (+ několik dalších pracovních dní je pak na samotný přenos). Ve výsledku tak klesne počet dnů o 3 (nyní jsou to 4 dny + 10 dalších).

12.39 ČTÚ má jiné hodnotící nástroje, než např. v jiných zemích. Nelze proto tak srovnávat na základ těchto výsledků, ale je nutná úprava dat. Kdyby ČTÚ zvolilo stejný nástroj jako v zahraničí, stálo by jej to jen 100 tisíc korun, řekl Ondřej Malý. To je částka opravdu zanedbatelná, pokud vezmeme v potaz to, za kolik je ČTÚ v Česku provozován.

12.41 Zástupce O2 hovoří o virtuálních operátorech. Srovnává to s novým nájemníkem v bytu, kdy se musí upravit vztahy tak, aby byly výhodné pro obě strany. Zatím s O2 vyjednávali za poslední rok dva zájemci (české subjekty) o poskytnutí sítě pro virtuální využití. Ani s jedním nedošlo zatím k dohodě (po finanční stránce).

12.45 ČTÚ byl u obou jednání o vstupu virtuála do sítě. Ondřej Malý kontruje: „Ve všech zemích je virtuál běžnou věcí, ale v Česku operátoři spíše konkurenci nechtějí“.

12.47 Část věnovaná českým operátorům, cenám za služby a plánované aukci kmitočtů skončila. Na pikantnosti, jako v případě úterního pořadu Hyde park, se nakonec vůbec nedostalo. Snad alespoň většina občanů viděla, že tu opravdu není něco v pořádku.


Pavel Dvořák, předseda Rady Českého telekomunikačního úřadu

– Narodil se 11. července 1948 v Pelhřimově. Studoval matematicko-fyzikální fakultu UK, vystudoval filosofickou fakultu UK v oboru sociologie (PhDr.) a v ČSAV získal vědeckou hodnost CSc.

– Velkou část profesní kariéry strávil ve Federálním statistickém úřadu, kde se věnoval otázkám statistického zpracování dat a aplikacím informačních technologií. V devadesátých letech prošel zaměstnáními ve firmách v oblasti informačních technologií (např. APP, ICZ). V letech 1998–2002 působil jako poradce ministra vlády ČR. Byl spoluautorem Státní informační politiky, podílel se na tvorbě zákonů v oblasti informační společnosti. Od roku 2003 do 30. 4. 2005 pracoval jako poradce správních orgánů společnosti ČESKÝ TELECOM, a.s.

– Od 1. 5. 2005 byl ve funkci člena Rady, 1. 4. 2006 byl vládou České republiky poprvé jmenován do funkce předsedy Rady Českého telekomunikačního úřadu, opakovaně byl vládou jmenován předsedou Rady ČTÚ v roce 2009 a v dubnu 2010. Členem Rady ČTÚ byl vládou jmenován do roku 2015.

– Další vzdělání: různé odborné kurzy v oblasti informačních a komunikačních technologií. Mezi jeho záliby patří pěstování orchidejí a enologie.

zdroj: ctu.cz

Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články