Recenze jednoho z odolných telefonů na českém trhu, který má překvapivou výbavu. Samsung Xcover 271 má certifikaci IP 67, podporu rychlých dat, pogumovanou konstrukci, 2 Mpx fotoaparát a kvalitní klávesnici. Běžné funkce zvládá s bravurou, proto si své místo najde především u nenáročných uživatelů.
Mobilní telefon Samsung Xcover 271 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.
Samsung Xcover 271 je nástupce modelu B2700, který se na trhu objevil zhruba před dvěmi roky. Dostal proto nové funkce v čele s rychlými daty 3G, fotoaparátem, nechybí ani microSD slot, svítilna, microUSB port a tvrzené sklíčko displeje. Odolá různým vlivům, odolá i vám? My jsme testovali variantu Misty Blue, kromě které je v prodeji ještě varianta Metallic Orange.
Rozměry | 121 x 53 x 17,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 115 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2“ |
Paměť | 30 MB + paměťové karty microSD až 16GB |
Operační systém | ne, prostředí Samsung |
Fotoaparát | 2 Mpx (1600 x 1200 px), detekce úsměvu nahrávání videa s rozlišením 160 x 128 px |
Obsah balení | uživatelská příručka, baterie, nabíječka, klasická pecková sluchátka s microUSB konektorem |
Cena a dostupnost | 3 300 Kč, od prosince 2011 |
Co se nám líbilo: pevné zpracování s pogumováním, vysoce svítivá LED dioda, příjemná tlačítka klávesnice, odolnost vůči prachu, vodě a předmětům, tvrzené sklíčko displeje, krokoměr, GPS, 3G, videohovory, skvělá výdrž telefonu.
Co se nám nelíbilo: nevyužitelný fotoaparát, sluchátka s microUSB zakončením, displej zapuštěný hluboko pod sklíčko, ozvěna při hovorech.
Odolný Samsung Xcover 271 má v krabici obsažen návod, záruční list a následující příslušenství – nabíječku, sluchátka s microUSB portem. Paměťová karta se v balení nenachází.
Telefon má hodně vydržet, proto je jeho konstrukce daleko masivnější, než u běžných telefonů. Tomu odpovídají rozměry 121 x 53 x 17,9 mm. Hmotnost 115 gramů je překvapující, očekával jsem i víc. Obal telefonu tvoří plastové kryty s pogumovanými boky.
Horní hrana telefonu má zabudovánu LED svítilnu s příslušným tlačítkem hned na okraji pravého boku telefonu z pohledu uživatele telefonu. Vedle svítilny je masivní otvor pro poutku, skoro až na zavěšení telefonu na skobu. Dolní hrana je naopak bez funkčních prvků, seříznutá do otevřeného písmene V.
Na pravé straně telefonu je ukryt pod pogumovanou krytkou microUSB port a zmíněné tlačítko svítilny, na levém boku to jsou pouze tlačítka hlasitosti. Slot na microSD kartu se nachází pod baterií, stejně jako slot pro SIM kartu. K baterii se dostaneme přesunem hlavy šroubu v uvedeném směru, která dovolí sejmout kryt. Zpracování mě přesvědčuje o tom, že odolnost vůči prachu, vlhkosti a vodě bude adekvátní.
Model Xcover 271 disponuje pouze 2“ displejem s rozlišením QVGA (240 x 320 px), zobrazením 262 tisíc barev a jeho sklíčko by mělo být tvrzené. Jas displeje se nastavuje manuálně, stejně tak doba podsvícení, přechodové efekty, motiv, pozadí či styl písma.
Klávesnice telefonu je tvořena z lehce pogumovaných, středně měkkých tlačítek, s perfektním nočním podsvícením. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrné tlačítko se samostatným potvrzovacím středem a kontextová tlačítka v jeho okolí.
Výdrž zhruba týden při běžných denních aktivitách je nad očekávání u většiny dnešních telefonů. Odolný Samsung Xcover 271 však takových hodnot dosahuje a je proto ideálním telefonem na dlouhé cesty, kdy není potřeba přibalovat nabíječku. Baterie typu Li-Ion má kapacitu 1300 mAh a neměla by se k ní dostat vlhkost, pokud splníme jednotlivé body zaručující certifikace IP67.
Staré známé prostředí od Samsungu se opět objevuje, ovšem v provedení s novými ikonkami ve stylu OS Bada. Menu tvoří matice 3 x 4 ikon, logicky rozmístěných dle užitku a důležitosti. Úprava pozic ikon však možná není. Pohotovostní obrazovka má v horní části osm po sobě jdoucích ikonek k rychlému přístupu, datum a čas. Může zde být i údaj o počtu nachozených kroků z krokoměru či zapnutý hudební přehrávač. V horním okraji se zobrazuje standardně operátor, signál, profil, stav baterie a čas.
Vnitřní paměť telefonu je zanedbatelných 30 MB a slouží tak jen na nejnutnější obsah, další umístíte na paměťovou kartu microSD, která se s telefonem nedodává. Telefon mi přišel dostatečně svižný při všech aktivitách, které jsem s telefonem prováděl. V nočních hodinách jsem bral zavděk i svítilnu, která se aktivuje dlouhým podržením tlačítka na boku telefonu i v zamknutém stavu telefonu.
Kontakty se ve složce zobrazují dle volby Jméno Příjmení nebo opačně, a to z telefonu, SIM karty či dohromady. Nechybí sekce skupin a oblíbených. Abych nezapomněl, posun po pozicích je možný i postranními tlačítky hlasitosti. Telefon sice nemá kamerku nad displejem, videohovory však podporuje.Při hovorech se mi nicméně stávalo, že jsem slyšel ozvěnu. Tento problém uvádí více uživatelů, a tak nezbývá douft, že se Samsung problematice bude věnovat a dojde k nějaké nápravě.
Editor zpráv v sobě skrývá přídavky multimédií (obrázky, videa, zvuky, šablony, emotikony), lze navolit více příjemců. Zprávu napíšete s prediktivním zadáváním slovníku T9 nebo bez něj. Slova se přitom dají lehce kopírovat a vkládat. Do telefonu se vejde až 1300 zpráv. Dělení zpráv je do sekcí rozhovory, doručené, odeslané, odchozí, koncepty, moje složky, hlasová pošta, vysílané zprávy, nevyžádaná pošta. Jednoduchý emailový klient pak dovoluje spravovat vlastní poštu a reagovat na emaily i z mobilního telefonu.
Výrobce připravil u modelu Xcover 271 i 2 Mpx fotoaparát, který bych osobně používal jen v největší nouzi. Odolný telefon má přeci v prvé řadě odolávat a ne zachycovat momentky fotoaparátem. Inu doba si to žádala a bez fotoaparátu by telefon nebyl zajímavým. Fotoaparát pořizuje fotografie v maximální velikosti 2 Mpx (1600 x 1200 px) a video v rozlišení 160 x 128 px, 15 snímků/s. Chybí autofocus. V nastavení jsou volby – režimu fotografování (mj. úsměv, panorama, krása), rozlišení, vyvážení bílé, měření expozice, aktivace nočního režimu a kvality fotografií.
Samsung Xcover IP67 se chlubí certifikací IP 67. Víte přesně, co to znamená? První číslovka udává stupeň krytí před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá číslovka před vniknutím vody. V případě IP 67 tedy „6“ znamená odolnost vůči nebezpečnému dotyku jakýmkoliv předmětem a úplná odolnost vůči prachu, „7“ ochranu proti ponoření do vody – ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr. Telefon opravdu výše uvedené snese, o čemž jsme se přesvědčili už u modelu B2700, se kterým jsem bez problému napsali SMS zprávu pod vodou. Současný model tak v podstatě navíc dovolí i vyfotit cokoliv pod vodou.
Hudební přehrávač v telefonu má funkce jako opakování skladeb, náhodné hraní, efekty, automatické vypnutí hudby a vizualizace. V knihovně se obsah dělí na seznam skladeb, alba, interprety a žánry, takže je to pro uživatele vždy přehledné. Prohlížeč médií obsahuje fotografie a videa, s možným řazením i dle značky či hodnocení hvězdičkou. Obrázky lze editovat, a to použitím filtru, stylu, deformace či částečného rozmazání, jasu, změny velikosti, otočení, převrácení, oříznutí a vložení dalšího obsahu.
FM rádio funguje po připojení sluchátek, má funkce RDS a AF, automatické či manuální ladění stanic, hraní z reproduktoru a ukládání stanic. Zajímavou funkcí je zajisté připomenutí programu, kdy si nastavíte frekvenci, důvod připomenutí, čas a datum a poté vás telefon včas upozorní na oblíbený pořad v rádiu.
U telefonu za tři tisíce korun jsme ještě nedávno neočekávali podporu 3G či GPS, nicméně doba jde dál a tak výrobci musí zájemce lákat právě i na podobné funkce levných telefonů. Samsung Xcover 271 má podporu dat GPRS, EDGE a 3G (až 384 kB/s). Bezdrátový přenos je možný přes Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, kabelem spojíme mobil s počítačem přes microUSB, přes něhož se připojují i sluchátka.
Webový prohlížeč Samsung Dolfin Browser v2.0 si poradí s obyčejnými stránkami, složitější obsah jako Flash a videa nezobrazí. Jeho součástí je RSS čtečka, historie, záložky. Zobrazení je možné na výšku i šířku displeje. Nezapomnělo se ani na sociální sítě Facebook, Twitter a Palringo, jejichž aplikace jsou v telefonu předinstalovány.
V menu telefonu je ikonka Organizátor, pod kterou najdeme většinu běžných funkcí – budík, kalendář, poznámka, úkol, světový čas, kalkulačka, převodník. Další aplikace jsou umístěné ve stejnojmenném adresáři Aplikace. Pod položkou Google se skrývá vyhledávání, pošta a mapy. Dále je tu FM rádio, prohlížeč médií, vyhledávání, editor obrázků, diktafon, časovač, synchronizace, stopky, hry a další, krokoměr a kompas. Mezi hrami jsou tituly jako Farm Frenzy, Luxor, World Series of Poker, PAC-MAN, Brain Challenge vol2, Super Yum Yum 3 a Asphalt 4 WCG Edition. Další aplikace a hry je možno získat z obchodu Samsung Apps, ke kterému vede odkaz v menu telefonu.
Telefon lze využít k určení pozice a tras pomocí Google map, počítat si nachozené vzdálenosti krokoměrem a určit světové strany kompasem. Díky podpoře 3G (384 kB/s) už načítání není tak prokletě dlouhé, jako u předešlého modelu B2700.
Odolných telefonů není na českém trhu mnoho a tak jsme za každý nově příchozí rádi. Aktuálně nabízí odolné modely pouze Sonim, dříve to zkoušela Nokia a třeba Evolve. Samsung po předchozích modelech B2700 a levnější variantě B2100 nasadil na přelomu roku nový model Xcover 2710 (B2710), který si polepšil zejména v konektivitě (přítomnost 3G), fotoaparátu, přičemž si zachoval tradičně pevné odolné zpracování.
U telefonu mě mile překvapila výdrž, snadno spustitelná svítilna, odolnost proti vodě a prachu a „snad“ nerozbitné sklíčko displeje (telefon bohužel nesmíme v redakci zničit). Za cenu kolem tří tisíc korun získáte telefon vhodný do nevšedních situací, který nezklame.
Mobilní telefon Samsung Xcover 271 zakoupíte v e-Shopu Samsung.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
odolnost | chybí autofocus |
výdrž | sluchátka s microUSB |
3G (UMTS) | ozvěna při hovorech |
GPS, kompas | |
svítilna, krokoměr |
Recenze jednoho z odolných telefonů na českém trhu, který má překvapivou výbavu. Samsung Xcover 271 má certifikaci IP 67, podporu rychlých dat, pogumovanou konstrukci, 2 Mpx fotoaparát a kvalitní klávesnici. Běžné funkce zvládá s bravurou, proto si své místo najde především u nenáročných uživatelů.
Mobilní telefon Samsung Xcover 271 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.
Samsung Xcover 271 je nástupce modelu B2700, který se na trhu objevil zhruba před dvěmi roky. Dostal proto nové funkce v čele s rychlými daty 3G, fotoaparátem, nechybí ani microSD slot, svítilna, microUSB port a tvrzené sklíčko displeje. Odolá různým vlivům, odolá i vám? My jsme testovali variantu Misty Blue, kromě které je v prodeji ještě varianta Metallic Orange.
Samsung Xcover 271 – oficiální fotografie
Rozměry | 121 x 53 x 17,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 115 g |
Displej | TFT, rozlišení QVGA (240 x 320 px), 262 tisíc barev, úhlopříčka 2“ |
Paměť | 30 MB + paměťové karty microSD až 16GB |
Operační systém | ne, prostředí Samsung |
Fotoaparát | 2 Mpx (1600 x 1200 px), detekce úsměvu nahrávání videa s rozlišením 160 x 128 px |
Obsah balení | uživatelská příručka, baterie, nabíječka, klasická pecková sluchátka s microUSB konektorem |
Cena a dostupnost | 3 300 Kč, od prosince 2011 |
Co se nám líbilo: pevné zpracování s pogumováním, vysoce svítivá LED dioda, příjemná tlačítka klávesnice, odolnost vůči prachu, vodě a předmětům, tvrzené sklíčko displeje, krokoměr, GPS, 3G, videohovory, skvělá výdrž telefonu.
Co se nám nelíbilo: nevyužitelný fotoaparát, sluchátka s microUSB zakončením, displej zapuštěný hluboko pod sklíčko, ozvěna při hovorech.
Odolný Samsung Xcover 271 má v krabici obsažen návod, záruční list a následující příslušenství – nabíječku, sluchátka s microUSB portem. Paměťová karta se v balení nenachází.
Telefon má hodně vydržet, proto je jeho konstrukce daleko masivnější, než u běžných telefonů. Tomu odpovídají rozměry 121 x 53 x 17,9 mm. Hmotnost 115 gramů je překvapující, očekával jsem i víc. Obal telefonu tvoří plastové kryty s pogumovanými boky.
Horní hrana telefonu má zabudovánu LED svítilnu s příslušným tlačítkem hned na okraji pravého boku telefonu z pohledu uživatele telefonu. Vedle svítilny je masivní otvor pro poutku, skoro až na zavěšení telefonu na skobu. Dolní hrana je naopak bez funkčních prvků, seříznutá do otevřeného písmene V.
Na pravé straně telefonu je ukryt pod pogumovanou krytkou microUSB port a zmíněné tlačítko svítilny, na levém boku to jsou pouze tlačítka hlasitosti. Slot na microSD kartu se nachází pod baterií, stejně jako slot pro SIM kartu. K baterii se dostaneme přesunem hlavy šroubu v uvedeném směru, která dovolí sejmout kryt. Zpracování mě přesvědčuje o tom, že odolnost vůči prachu, vlhkosti a vodě bude adekvátní.
Model Xcover 271 disponuje pouze 2“ displejem s rozlišením QVGA (240 x 320 px), zobrazením 262 tisíc barev a jeho sklíčko by mělo být tvrzené. Jas displeje se nastavuje manuálně, stejně tak doba podsvícení, přechodové efekty, motiv, pozadí či styl písma.
Klávesnice telefonu je tvořena z lehce pogumovaných, středně měkkých tlačítek, s perfektním nočním podsvícením. Hlavním ovládacím prvkem je čtyřsměrné tlačítko se samostatným potvrzovacím středem a kontextová tlačítka v jeho okolí.
Výdrž zhruba týden při běžných denních aktivitách je nad očekávání u většiny dnešních telefonů. Odolný Samsung Xcover 271 však takových hodnot dosahuje a je proto ideálním telefonem na dlouhé cesty, kdy není potřeba přibalovat nabíječku. Baterie typu Li-Ion má kapacitu 1300 mAh a neměla by se k ní dostat vlhkost, pokud splníme jednotlivé body zaručující certifikace IP67.
Staré známé prostředí od Samsungu se opět objevuje, ovšem v provedení s novými ikonkami ve stylu OS Bada. Menu tvoří matice 3 x 4 ikon, logicky rozmístěných dle užitku a důležitosti. Úprava pozic ikon však možná není. Pohotovostní obrazovka má v horní části osm po sobě jdoucích ikonek k rychlému přístupu, datum a čas. Může zde být i údaj o počtu nachozených kroků z krokoměru či zapnutý hudební přehrávač. V horním okraji se zobrazuje standardně operátor, signál, profil, stav baterie a čas.
Vnitřní paměť telefonu je zanedbatelných 30 MB a slouží tak jen na nejnutnější obsah, další umístíte na paměťovou kartu microSD, která se s telefonem nedodává. Telefon mi přišel dostatečně svižný při všech aktivitách, které jsem s telefonem prováděl. V nočních hodinách jsem bral zavděk i svítilnu, která se aktivuje dlouhým podržením tlačítka na boku telefonu i v zamknutém stavu telefonu.
Kontakty se ve složce zobrazují dle volby Jméno Příjmení nebo opačně, a to z telefonu, SIM karty či dohromady. Nechybí sekce skupin a oblíbených. Abych nezapomněl, posun po pozicích je možný i postranními tlačítky hlasitosti. Telefon sice nemá kamerku nad displejem, videohovory však podporuje.Při hovorech se mi nicméně stávalo, že jsem slyšel ozvěnu. Tento problém uvádí více uživatelů, a tak nezbývá douft, že se Samsung problematice bude věnovat a dojde k nějaké nápravě.
Editor zpráv v sobě skrývá přídavky multimédií (obrázky, videa, zvuky, šablony, emotikony), lze navolit více příjemců. Zprávu napíšete s prediktivním zadáváním slovníku T9 nebo bez něj. Slova se přitom dají lehce kopírovat a vkládat. Do telefonu se vejde až 1300 zpráv. Dělení zpráv je do sekcí rozhovory, doručené, odeslané, odchozí, koncepty, moje složky, hlasová pošta, vysílané zprávy, nevyžádaná pošta. Jednoduchý emailový klient pak dovoluje spravovat vlastní poštu a reagovat na emaily i z mobilního telefonu.
Výrobce připravil u modelu Xcover 271 i 2 Mpx fotoaparát, který bych osobně používal jen v největší nouzi. Odolný telefon má přeci v prvé řadě odolávat a ne zachycovat momentky fotoaparátem. Inu doba si to žádala a bez fotoaparátu by telefon nebyl zajímavým. Fotoaparát pořizuje fotografie v maximální velikosti 2 Mpx (1600 x 1200 px) a video v rozlišení 160 x 128 px, 15 snímků/s. Chybí autofocus. V nastavení jsou volby – režimu fotografování (mj. úsměv, panorama, krása), rozlišení, vyvážení bílé, měření expozice, aktivace nočního režimu a kvality fotografií.
Samsung Xcover IP67 se chlubí certifikací IP 67. Víte přesně, co to znamená? První číslovka udává stupeň krytí před nebezpečným dotykem a vniknutím cizích předmětů, druhá číslovka před vniknutím vody. V případě IP 67 tedy „6“ znamená odolnost vůči nebezpečnému dotyku jakýmkoliv předmětem a úplná odolnost vůči prachu, „7“ ochranu proti ponoření do vody – ponoření na 30 minut do hloubky 1 metr. Telefon opravdu výše uvedené snese, o čemž jsme se přesvědčili už u modelu B2700, se kterým jsem bez problému napsali SMS zprávu pod vodou. Současný model tak v podstatě navíc dovolí i vyfotit cokoliv pod vodou.
Hudební přehrávač v telefonu má funkce jako opakování skladeb, náhodné hraní, efekty, automatické vypnutí hudby a vizualizace. V knihovně se obsah dělí na seznam skladeb, alba, interprety a žánry, takže je to pro uživatele vždy přehledné. Prohlížeč médií obsahuje fotografie a videa, s možným řazením i dle značky či hodnocení hvězdičkou. Obrázky lze editovat, a to použitím filtru, stylu, deformace či částečného rozmazání, jasu, změny velikosti, otočení, převrácení, oříznutí a vložení dalšího obsahu.
FM rádio funguje po připojení sluchátek, má funkce RDS a AF, automatické či manuální ladění stanic, hraní z reproduktoru a ukládání stanic. Zajímavou funkcí je zajisté připomenutí programu, kdy si nastavíte frekvenci, důvod připomenutí, čas a datum a poté vás telefon včas upozorní na oblíbený pořad v rádiu.
U telefonu za tři tisíce korun jsme ještě nedávno neočekávali podporu 3G či GPS, nicméně doba jde dál a tak výrobci musí zájemce lákat právě i na podobné funkce levných telefonů. Samsung Xcover 271 má podporu dat GPRS, EDGE a 3G (až 384 kB/s). Bezdrátový přenos je možný přes Bluetooth 2.1 s A2DP profilem, kabelem spojíme mobil s počítačem přes microUSB, přes něhož se připojují i sluchátka.
Webový prohlížeč Samsung Dolfin Browser v2.0 si poradí s obyčejnými stránkami, složitější obsah jako Flash a videa nezobrazí. Jeho součástí je RSS čtečka, historie, záložky. Zobrazení je možné na výšku i šířku displeje. Nezapomnělo se ani na sociální sítě Facebook, Twitter a Palringo, jejichž aplikace jsou v telefonu předinstalovány.
V menu telefonu je ikonka Organizátor, pod kterou najdeme většinu běžných funkcí – budík, kalendář, poznámka, úkol, světový čas, kalkulačka, převodník. Další aplikace jsou umístěné ve stejnojmenném adresáři Aplikace. Pod položkou Google se skrývá vyhledávání, pošta a mapy. Dále je tu FM rádio, prohlížeč médií, vyhledávání, editor obrázků, diktafon, časovač, synchronizace, stopky, hry a další, krokoměr a kompas. Mezi hrami jsou tituly jako Farm Frenzy, Luxor, World Series of Poker, PAC-MAN, Brain Challenge vol2, Super Yum Yum 3 a Asphalt 4 WCG Edition. Další aplikace a hry je možno získat z obchodu Samsung Apps, ke kterému vede odkaz v menu telefonu.
Telefon lze využít k určení pozice a tras pomocí Google map, počítat si nachozené vzdálenosti krokoměrem a určit světové strany kompasem. Díky podpoře 3G (384 kB/s) už načítání není tak prokletě dlouhé, jako u předešlého modelu B2700.
Odolných telefonů není na českém trhu mnoho a tak jsme za každý nově příchozí rádi. Aktuálně nabízí odolné modely pouze Sonim, dříve to zkoušela Nokia a třeba Evolve. Samsung po předchozích modelech B2700 a levnější variantě B2100 nasadil na přelomu roku nový model Xcover 2710 (B2710), který si polepšil zejména v konektivitě (přítomnost 3G), fotoaparátu, přičemž si zachoval tradičně pevné odolné zpracování.
U telefonu mě mile překvapila výdrž, snadno spustitelná svítilna, odolnost proti vodě a prachu a „snad“ nerozbitné sklíčko displeje (telefon bohužel nesmíme v redakci zničit). Za cenu kolem tří tisíc korun získáte telefon vhodný do nevšedních situací, který nezklame.
Mobilní telefon Samsung Xcover 271 zakoupíte v e-Shopu Samsung.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
odolnost | chybí autofocus |
výdrž | sluchátka s microUSB |
3G (UMTS) | ozvěna při hovorech |
GPS, kompas | |
svítilna, krokoměr |