Samsung Omnia W – recenze ďáblice s Windows Phone Mango

Jindřich Srb

Samsung Omnia W je smartphone s osvědčeným hardwarem a nízkou cenou. Recenze telefonu Samsung Omnia W vás seznámí s funkcemi telefonu, na kterém běží Windows Phone 7.5 Mango. Korejský výrobce upřednostnil kvalitu před kvantitou, výsledek je tak rozhodně znát.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Samsung Omnia W je aktuálně jediným smartphonem od korejského výrobce, který nese systém Windows Phone 7.5 Mango bez nutnosti aktualizace ze starší verze. Konkurencí mu jsou třeba HTC Radar, Nokia Lumia 800, 710, ZTE Tania či Fujitsu IS12T. Model si zachovává přednosti předchůdce, Omnie 7. Přidává ovšem směle nastavenou prodejní cenu, a tak je na nás, zda vyslovit kladný či záporný verdikt.


Samsung Omnia W – oficiální fotografie

Za zapůjčení telefonu Samsung Omnia W děkujeme oficiálnímu eShopu Samsung.

Základní parametry – Samsung Omnia W

Rozměry116 x 59 x 10,9 mm
Hmotnost115 g
DisplejSuper AMOLED, dotykový kapacitní, rozlišení WVGA (480 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,7“
podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměťjednojádro, 1,4 GHz (Qualcomm MSM8255), grafika Adreno 205
512 MB RAM, 8GB vnitřní paměti
Operační systémWindows Phone 7.5 Mango
Fotoaparát5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk, 4x digitální zoom, efekty, vyvážení bílé
nahrávání HD 720p videa se 30 snímky/s
Obsah balenínávod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, stereo headset s peckovými sluchátky, záruční list
Cena a dostupnost?, prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Omnia W

Co se nám líbilo: perfektní zpracování, 3,7“ dotykový Super AMOLED displej s ochranným sklíčkem Gorilla Glass, procesor s taktem 1,4 GHz, operační RAM paměť 512 MB, vnitřní paměť 8GB, standardní konektory 3,5 mm Jack a microUSB, operační systém Windows Phone 7.5 Mango, balík nástrojů Office, integrace sociálních sítí a cloudové řešení, rychlá data HSPA (14,4 / 5,76 Mb/s), bezdrátové Wi-Fi (b/g/n) a Bluetooth, GPS, FM rádio s RDS, poctivý 5 Mpx fotoaparát s autofocusem a LED bleskem, hardwarové tlačítko fotoaparátu, podpora videohovorů díky aplikaci od Samsungu, hry Xbox Live a další nabídka her a aplikací na Marketplace

Co se nám nelíbilo: chybějící slot na paměťové karty, zakázané přenosy souborů přes Bluetooth, webový prohlížeč nepodporuje Flash, připojení k počítači a přenos souborů jen přes software Zune (nelze jako Mass Storage), DivX a XviD, pouze imitace kovu na zadní části konstrukce

Obsah balení: jen to potřebné

Samsung Omnia W se vejde do opravdu malé krabice, která není o moc větší, než je šířka a délka telefonu. Pod vaničkou s přístrojem se ukrývá další řada příslušenství, a to nabíječka, datový USB kabel, pecková sluchátka, návod a záruční list.

 
 

Vzhled a konstrukce: chytrý hranolek s elegancí

Přiznám se, že na zapůjčení smartphonu Samsung Omnia W do redakce jsem se hodně těšil. Telefon mě zaujal hned od prvních okamžiků, kdy jsem se s ním mohl seznámit osobně, což bylo na konci loňského roku. První telefon s Windows Phone, který bych se nebál využívat dlouhodobě jako svůj primární, tak hrdě vzdoroval přes dva týdny testovacímu cyklu. Pokud byste po něm zatoužili už nyní, pak vězte, že v prodeji jej seženete jen v jediné variantě, a to Metallic Black.

 
 

Přední straně vládne 3,7“ Super AMOLED displej spolu s prostředním hardwarovým a krajními senzorovými tlačítky pod displejem, reproduktorem, senzory a videokamerkou nad displejem. Výrobce udává ochranné sklíčko Gorilla Glass, tudíž nehrozí tak moc odření při nošení v kapse bez ochranného obalu. Rámeček telefonu je zároveň nepatrně zvednut nad úroveň displeje, a tak ani při nešetrném pokládání displejem na podložku by nemělo docházet k poškození odřením.

 
 

Zatímco na horní hraně našel své místo 3,5 mm konektor Jack, na spodní hraně to je microUSB konektor. Stejně vyváženě působí i boční hrany, kde jsou pro změnu jen tlačítka, a to tak, že na levém boku tlačítka hlasitosti, na pravé hraně zámek displeje a také spoušť fotoaparátu. Nechybí tak nic, co by uživatel potřeboval.

 

 

Na zadní straně je patrná imitace kovového krytu, čímž se nenechte zmást. Kryt se sejímá úplně celý, nikoliv jen ta kovová část. V horní části pak jsou vedle sebe poskládány následující prvky – reproduktor, 5 Mpx fotoaparát a LED dioda. Celkově hodnotím konstrukční zpracování na jedničku podtrženou, jelikož je naprosto pevné, vše na sebe lícuje tak, jak má.

Baterie a výdrž: poctivé tři dny odměnou

Výdrž telefonu je pro mě jedno z největších překvapení, jelikož za poslední rok, možná i více, jsem jen stěží narazil na dobře vybavený telefon s výdrží při práci přes dva dny. Samsung Omnia W obstál s bravurou, jelikož při mé takřka nepřetržité aktivní Wi-Fi, dvou desítkách minut hovorů denně, načítání emailů, příjmu a zasílání do dvou desítek SMS denně a pár vyfocených fotkách, přičemž nejvíce zabralo prohlížení internetu, si telefon přál dobít po třech dnech.

Slušné hodnoty výdrže přitom zajišťuje Li-Ion baterie s kapacitou 1 500 mAh. Výrobcem udávané hodnoty výdrže pak zní takto: pohotovostní doba až 370 hodin, hovory až 7 hodin. Výdrž tři dny při našich podmínkách však je důkazem, že telefon energii dokáže dobře šetřit. To zcela jistě slyší rádo mnoho z vás.

Displej a ovládání: krásné barvy, svěží dotek

Samsung Omnia W disponuje dotykovým kapacitním displejem typu Super AMOLED, jehož úhlopříčka je 3,7“. Rozlišení WVGA (480 x 800 px) tedy naprosto vyhovující, stejně jako zobrazení až 16 milionů barev. Výrobce myslel také na odolnost, a tak sklíčko opatřil ochrannou Gorilla Glass.

 
 

Jas displeje můžeme upravit manuálně, stejně tak nechat regulaci na senzoru jasu, umístěném nad displejem. Tam mimo to je také proximity senzor, který uzamyká displej při hovoru (aby nedošlo k nechtěnému vypnutí o ucho). Výčet senzorů uzavřeme akcelerometrem, který přetáčí obraz (např. ve webovém prohlížeči) do obou boků. Displej na dotyk reaguje opravdu dobře, je přesný. Pozorovací úhly jsou výtečné, stejně jako čitelnost na slunci. Zde hraje svou roli typ Super AMOLED.

Operační systém, výkon: extra výkonný smartphone

Srdcem telefonu Samsung Omnia W je jednojádrový 1,4 GHz procesor od Qualcommu, k tomu grafika Adreno 205 a 512 MB operační RAM paměti. Pro uživatele je důležitým prvkem také systém telefonu, což je Windows Phone 7.5 Mango. Na druhou stranu, omezující vnitřní paměť 8GB bez možnosti rozšíření microSD kartou je nepříjemným faktem.

Systém je kompletně v češtině a nabízí přednosti, které si můžete připomenout ve článku – . Základní obrazovka a menu je k sobě spjato přechodovou šipkou v horní části obrazovky. Dlaždice, tvořící základní obrazovku, jsou samozřejmě s důrazem na aktuálnost, takže se na nich promítá, kam jste přihlášeni (Facebook, atd.). Jejich úprava je možná, a to podržením a přesunem. Stejně tak z menu lze podržením vybrat jakéhokoliv zástupce a připnout na obrazovku. Jelikož je menu pouze jmenný a abecední výčet obsahu telefonu, může se uživatel při vyšším počtu aplikaci mírně ztrácet, vždy dlouze rolovat a hledat konkrétní požadavek.

Nejdůležitější je rychlost a odezva telefonu, která je výtečná. Vše je otázkou zlomku vteřiny. Déle se načítají pouze složité hry, ale to je celkem logické. Na telefon (systém) se podívejme v přiloženém videu.

Kontakty, zprávy, email: s logickým uspořádáním

Přednosti telefonu jsou i v sekci kontaktů a zpráv, kde svou roli hrají sociální sítě (Facebook). Základní dlaždice na domovské obrazovce zobrazuje po přihlášení k Facebook účtu vaše přátele. Po vstupu do sekce „lidé“ je zde výčet novinek z Facebooku, nedávné aktivity (kontakty), a kontakty. Můžeme lehce vyhledávat zadáváním znaků, případně rolovat dle abecedy. Informace ke kontaktům jsou synchronizovány z účtů, případně lze dodat další (např. adresa, narozeniny, partner, vyzvánění, obrázek, atd.).

Samostatnou položkou pak jsou hovory, resp. historie, ve které přehledně vidíme o co přesně, kdy šlo (příchozí, zmeškané, odchozí). Numerická klávesnice nabízí rovnou uložení čísla mezi kontakty.

Zprávy informují o nově příchozích v horní liště displeje a také na dlaždici, kde vidíme číslovku nově přijatých zpráv. Řazení zpráv do konverzací už dnes nikoho nepřekvapí, jelikož je to přehlednější a snazší při odpovídání (vidíme, co jsme psali my a druhá strana předtím). Psaní nové zprávy obsahuje možnosti přidání více příjemců, připojení obrázků, vkládání jednoduchých smajlíků. Na klávesnici se píše velmi dobře, bez překlepů, a to v režimu na výšku i šířku displeje. Mezery mezi tlačítky jsou vytvořeny tak, aby člověk opravdu většinou nemohl strefit jiné, než požaduje.

Pochválit musím také za přehledný emailový klient, ve kterém není problém mít více účtů, pravidelně synchronizovat, zobrazit opět formou konverzací, přikládat podpis a vyhledávat. V jednoduchosti je síla, přesně dle toho se výrobce řídí. Barevně a tloušťkou odlišené informace bohatě stačí.

Fotoaparát, video: kvalita na prvním místě

K zachycení fotografií a videí slouží 5 Mpx fotoaparát na zadní straně telefonu, který dostal autofocus i přisvětlovací LED diodu. Video je nahráváno v rozlišení HD 720p (1280 x 720 px) se 30 snímky/s, fotografie mají rozlišení 2560 x 1920 px. Jak se můžeme přesvědčit ze zkušebních snímků, kvalita je poměrně slušná. Kladně lze ohodnotit i hardwarovou spoušť fotoaparátu, která je na boku telefonu (a je dvoupolohá – zaostření+vyfocení). Mezi funkcemi fotoaparátu nalezneme třeba barevné efekty, režim blesku, ISO, kontrast, sytost, ostrost. Přepnout můžeme mezi hlavní či sekundární kamerkou.

 
 

Navíc je v menu aplikace Fun Shot z dílny Samsungu, která dovede snímky různě upravit (vyboulení, zmáčknutí, zatočení, termovize, atd.) hned při focení. Další aplikace – Photo Studio – dokáže se snímky dělat divy (panorama, krása, idyla) a snadno je sdílet na Facebook, Photobucket či Picasa.

Zkušební fotografie – Samsung Omnia W:

Práce, organizace, zábava: bravurní Office a multimédia pod taktovkou Zune

Samsung Omnia W nabízí základní funkce ve složení – budíky, kalendář, kalkulačka, MiniDiary (poznámkový blok s přílohami). Pro správu Office souborů zde nechybí balík Office s možností ukládání dat na servery SkyDrive. Vedle poznámek OneNote zde jsou i Word, Excel a PowerPoint, v nichž můžeme přidávat funkce a další věci, na které jsme zvyklí ze stolních počítačů.

Volnou chvíli můžeme vyplnit třeba hraním her Xbox Live, kdy je možno každý titul před zakoupením vyzkoušet ve trial verzi. Zde platí, že musíme mít ID, přidělené Microsoftem, pod kterým jsme vedeni, a tak zároveň můžeme hru hrát na klasickém Xboxu i v mobilu. Poslech hudby a sledování videí je zas předností sekce „Hudba + videa“. V té najdeme hudební přehrávač, FM rádio s RDS, podesty a videa. Obsah přidáváme přes Zune. Hudební přehrávač má mj. funkci přidání mezi oblíbené (srdíčko) nebo naopak neoblíbené (zlomené srdce), náhodné přehrávání a opakování. Chybějící ekvalizér nicméně považuji za chybu.

Nabídka aplikací či her je dostupná v obchodě Marketplace, do kterého se dostaneme z menu i základní dlaždice. Samsung zde má svůj oddíl – Samsung Zone – s nabídkou taktéž her a aplikací. Pokud využijeme vyhledávání, nabízí se nám tituly přímo podle psaní znaků. Pak vyjede seznam výsledků, kde vidíme cenu, oblíbenost a výrobce. Při najetí ke konkrétní aplikaci zvolíme koupit nebo instalovat.

Konektivita, web, GPS: HSPA+, Bing mapy a IE9

Datové přenosy přes operátora HSPA telefon podporuje, a to v poměru – stahování až 14,4 Mb/s, odesílání až 5,76 Mb/s. Bezdrátové technologie zastupuje Bluetooth ve verzi 2.1, s podporou A2DP profilu. Nechybí samozřejmě Wi-Fi (b/g/n). Připojení nabíječky a k počítači je přes microUSB 2.0. Pozor ovšem na to, že s počítačem lze telefon spojit a přenášet data pouze přes software Zune. Je také dobré myslet na to, že přes Bluetooth nemůžete posílat obrázky a další soubory. Jak už jsem psal v sekci výdrže, i přesto, že necháte Wi-Fi zapnuté prakticky pořád, výdrž baterie rapidně neklesá. V případě aktivního Wi-Fi hotspotu samozřejmě ano, pak se jedná o nějakých 5 hodin, než dojde k vybití.

Internetový prohlížeč (Internet Explorer 9) je vzhledově povedený, k plné funkčnosti mu chybí podpora Flash a automatické vyplňování hesel. Jinak funkce jako historie, oblíbené položky, záložky či rychlé vyhledávání pomocí Bing zde fungují korektně. Telefon má GPS i A-GPS, nicméně v kombinaci s Bing mapami to pro nás v Evropě není příliš dobrá zpráva. Lepší mapové podklady a navigaci budeme hledat stěží, a když už, tak ne zcela zdarma. V tom mají Nokie Lumia s „Nokia Autem“ výrazně navrch. Zaměření pozice je však rychlé, otázkou sekund při pomoci sítě, jinak kolem minuty.

Závěr recenze smartphonu Samsung Omnia W

Samsung Omnia W je jediný smartphone s Windows Phone 7.5 Mango od korejského výrobce, pokud nepočítáme „poloviční“ aktualizaci předchozí Omnie 7, kde chybí plná lokalizace do češtiny atd. Jediný telefon, který se však povedl, to je výsledek, který mnozí z vás rádi slyší. Pokud jste příznivci systému, nebo toužíte po novém telefonu, pak je Omnia W žhavým adeptem. Řadu pozitiv i tak sráží nedodělky typu chybějící podpory Flash, nedostatku aplikací (i těch běžných), nerozšiřitelná paměť microSD kartou či přenos obsahu jen přes Zune software.

 
 

Kladné hodnocení si zaslouží rozhodně zpracování, použití Super AMOLED displeje s tvrzeným sklíčkem Gorilla Glass, rychlý procesor, kvalitní fotoaparát či provázanost s Facebookem atd. Palec nahoru a vzhůru pro telefon do obchodu, má rada na závěr.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus perfektní zpracováníPlus chybí podpora Flash
Plus Windows Phone MangoPlus nabídka GPS navigací
Plus 5 Mpx fotoaparátPlus microSD slot
Plus Wi-Fi, HSPA
Plus 1,4 GHz procesor
Plus podpora videohovorů
Plus Gorilla Glass
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články