Samsung Galaxy S4: překvapivě zdařilá evoluce (první pohled)

David Šantora

Jako jedni z prvních jsme měli možnost, přímo v nové centrále Samsungu, vyzkoušet si velmi očekávanou novinku Samsung Galaxy S4. A i když jsme z prvních videí a fotografií podezřívali telefon z až moc přílišné podobnosti se současnou vlajkovou lodí, tedy Galaxy S III, naživo jsme si tento názor museli poopravit.

 
 

 
 

Tělo přístroje: Příjemný facelift

Samsung Galaxy S4 totiž prvky designu z S III sice přebírá, ale ne v takové míře, jak by se mohlo na první pohled zdát. Největší díl „viny“ zde nesou boky přístroje, které se na první pohled tváří jako kovové, a hlavně, jsou vůči zbytku přístroje zcela kolmé. To dává nové S4 přeci jenom jiný vzhled než předchůdci, kde boky splývaly, a mobil díky tomu nyní působí pevnějším dojmem.

 

Plastové tělo je příjemné na omak a textura, kterou jsou potažená záda, je přítomná i pod sklem na přední straně telefonu. Jako celek na nás tedy působil Galaxy S4 vyváženě a rozhodně pozitivně. Přístroji k tomu pomáhá též velmi tenký rámeček a snížená spodní část pod displejem, díky čemuž se Samsungu povedlo do přístroje o rozměrech S III dát větší displej, konkrétně 4,99″.

 
 

 
 

Samotné tělo přístroje, pokud jej otevřete, skrývá jedno veřejné tajemství, a to jsou konektory pro bezdrátové nabíjení. Respektive, záda přístroje jsou klasicky plastová a je v nich viditelná vylisovaná část, kam se umístí systém bezdrátového dobíjení. V těle přístroje jsou tedy připravené kontakty pro tato druhá záda telefonu, které si ale budete muset dokoupit zvlášť. Cena by se měla pohybovat okolo 999,- za zadní kryt a 1.499,- za dobíjecí podložku. Ze strany Samsungu padla dokonce i zmínka, že by jednou, možná, mohla být v prodeji speciální verze Galaxy S4, která již bude v balení obsahovat jak tato záda, tak bezdrátovou podložku. Vše je ale prozatím pouze ve fázi spekulací.

Displej a hardware: Výkon společně s kvalitou

Displej Galaxy S4 na nás subjektivně působil z aktuálně představených TOP smartphonů, tedy Sony Xperie Z, HTC One a právě Samsungu Galaxy S4, asi nejlépe. Doby, kdy Super AMOLED displeje měly brutálně přepálené barvy, jsou pryč, byť jistá vyšší barevnost oproti konkurenci je znát. Displej je díky 1920 x 1080 px rozlišení opravdu velmi jemný a disponuje, pro Samsung tradičně, výbornými pozorovacími úhly.

 
 

Displej jde nově ovládat i v rukavicích a co z toho vyplývá, reaguje na prst již v momentě, kdy jej k displeji pouze přiblížíte. Pokud tedy třeba v prohlížeči videa budete časovou lištu posouvat klasicky při dotyku na displeji, obraz celého videa přeskakuje taktéž. Pokud ale prst nad lištu pouze umístíte, bez dotknutí displeje, můžete pohybem nad displejem hledat dané místo ve filmu bez toho, aniž by se přehrávaný film jakkoli posunul. Nad lištou pouze vyskočí malé náhledové okno a to zobrazuje vybranou scénu, hlavní okno s videem ale přehrává dál to, co má. Přesně tyto schopnosti  a nejenom s videem (ale třeba i náhledy v galerii obrázků), znají majitelé Galaxy Note II, ti k tomu ale potřebují speciální dotykové pero. Galaxy S4 zvládne to samé, ale stačí vám k tomu pouze prst.

 

Co se týká hardwaru, který celý mobil pohání, najdeme v Galaxy S4 procesor od firmy Qualcomm, a to model Snapdragon S600 na velmi vysoké frekvenci  1,9 GHz. „Osmi jádrový“ procesor pro Evropu není plánovaný, na druhou stranu, i ten se chová vždy jako čtyřjádrový, pouze přepíná mezi výkonnějším či slabším čtyřjádrem, dle aktuálních požadavků. Nemyslím si tedy, že by nás jeho absence na našem kontinentu měla mrzet. Nicméně, i přesto je možné, že se tyto přístroje po nějaké době na určitých trzích v Evropě objeví.

 

Prostředí přístroje: V mezích mírných úprav

Samotné prostředí se na první pohled nijak nemění a Samsung pokračuje v evoluci svého TouchWiz prostředí. Největší rozdíl na první pohled je tedy na zamykací obrazovce, kde se již nevlní vlnky, ale pod dotekem vašeho prstu se rozzáří slunce, které velmi efektně prosvětluje balónky umístěné na pozadí.

V prostředí žádné velké změny nehledejte, editor SMS i telefonní seznam prošly pouze velmi kosmetickými úpravami, menu aplikací a hlavní obrazovky naopak vypadají identicky jako u staršího modelu.

Prostředí bylo až na občasné drobné záseky zcela plynulé. Navíc, i při pouhém procházení menu a zkoušení funkcí, se mobil dost v zadní části, mezi logem Samsung a diodou na přisvícení, zahříval. Obě tyto věci ale přisuzujeme nefinální verzi softwaru, kdy jsme byli zástupcem Samsungu ujištěni, že ve finální verzi nic takového nenajdeme.

Další změny hledejme v notifikační liště, která kromě klasického ovládání Wi-Fi, Bluetooth či zámku rotace displeje, umožňuje vypínat či zapínat funkci více oken na obrazovce, NFC, S Beam, gesta rukou nad displejem, inteligentní posouvání pomocí očí, chytrý pohotovostní režim apod. Veškeré tyto chytré funkce tedy najdete hezky pohromadě přímo v notifikační liště, což opět usnadňuje ovládání.

 

Fotoaparát: Letmý pohled moc neprozradil

Fotoaparát, který nabízí rozlišení 13 Mpx, má velkou škálu režimů, třeba detekci tváří, sport, detekce noční scény apod. Tyto režimy se vybírají opravdu v povedeném menu ala chytrý fotoaparát Galaxy Camera, kde každá ikona svým obsahem jasně napovídá, co daná funkce má na starosti, navíc při prvním použití dané funkce mobil vždy napoví ještě textem, co lze od vybraného režimu očekávat. Kdo bude chtít, může používat pokročilé funkce jako je třeba ruční nastavení ISO mezi hodnotami 100 – 800, změnit systém ostření od plošného, přes zdůrazněný střed až po bodové či možnost zapnout a vypnout digitální stabilizaci obrazu.

 

Galaxy S4 umí samozřejmě videa natáčet ve Full HD při 30 fps, navíc lze ale nahrávat taktéž slow motion videa při 120 fps. Při takto zpomalených záběrech ale mobil používá rozlišení 800 x 450 pixelů. Kvalitu samotných snímků nelze stále hodnotit, byť  jsme zkušební fotografie udělali, jelikož mobil stále neobsahuje finální firmware.

První dojmy: Tohle bude (opět) bestseller

Galaxy S4 na nás působil jako chytrá evoluce současné trojky a kromě vyššího výkonu či jemnějšího rozlišení displeje, přinesl pár uživatelsky příjemných, byť možná zbytečných funkcí, které ale mohou ve výsledku rozhodnout u spousty zákazníků, proč si vybrat právě S4. Nemá kovové tělo jako HTC One, není vodotěsný jako Sony Xperia Z, na první pohled ale vypadá opět jako výborně vyvážený mobil, který zákazníkům sice nenabízí ultimátní řešení či zpracování v některých ohledech jako konkurence, ale chytrý mix funkcí, lehkosti zpracování, velmi vysokého výkonu a ověřené kvality celé rodiny Galaxy S dokáží jistě přesvědčit ke koupi právě Samsungu Galaxy S4. Tímto bychom první dojmy uzavřeli a samozřejmě se můžete těšit na velmi podrobnou recenzi, jakmile se nám do rukou dostane finální vzorek přístroje, určený pro český trh.

 
 


Komentáře


Nejnovější články