Mobilizujeme.cz

Samsung Galaxy Note – recenze prvního křížence smartphonu a tabletu

8. 12. 2011  |  recenze  |  autor:

Samsung Galaxy Note je jednoznačně nejkomplexnější přístroj na trhu, který kombinuje výhody tabletu a smartphonu Samsung Galaxy S II. Recenze Samsungu Galaxy Note nabízí všem zájemcům prohlídku systému, uživatelských možností a skvělého hardwaru, sbaleného do stále příjemných rozměrů konstrukce s 5,3“ HD displejem.

Samsung Galaxy Note je koncepčně zcela novým zařízením, kombinujícím výhody nejvybavenějších smartphonů a tabletů. Právem se tak o něm hovoří jako o kříženci či hybridu. Do kapsy se tento, na pohled zvětšený model Galaxy S II, ještě pořád vejde, na běžné užívání v jedné ruce ale rovnou zapomeňte. Přístroj se může chlubit 5,3“ Super AMOLED HD displejem, MHL portem (microUSB), nahráváním Full HD videa a kapacitním stylesum S Pen.

Nepochybně jedno z nejvýkonnějších zařízení na poli mobilních telefonů i tabletů, s 1,4 GHz dvoujádrem, nese operační systém Android ve verzi 2.3.6 a budoucí aktualizací na Android 4.0. Nedostatky se vzhledem k maximální možné výbavě budou hledat jen velmi obtížně, ale i tak určitě nějaké budou. Najdeme je společně v následujících odstavcích recenze Samsungu Galaxy Note.

    
Samsung Galaxy Note – oficiální fotografie

Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Note do redakce děkujeme obchodu Sunnysoft, u kterého si telefon můžete zakoupit.

Základní parametry – Samsung Galaxy Note

Rozměry 147 x 83 x 9,7 mm
Hmotnost 178 g
Displej Super AMOLED, kapacitní dotykový, rozlišení HD (1280 x 800 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 5,3“, Gorilla Glass
podpora Multitouch, senzor jasu, proximity, akcelerometr
Procesor a paměť dvoujádrový, 1,4 GHz (Cortex-A9), grafický čip Mali-400MP
1GB RAM, 2GB vnitřní (systémová), 11GB volných na flash disku
slot na microSD karty (až 32 GB)
Operační systém Android 2.3.6 (Gingerbread) + TouchWiz 4.0
Fotoaparát 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, samospoušť, efekty, stabilizátor obrazu, rozpoznání obličeje a mrknutí, geotagging, makro
nahrávání videa ve vysokém rozlišení Full HD (1080p) se 30 snímky/s
Obsah balení telefon, návod, baterie, nabíječka, stereo headset se špuntovými sluchátky, výměnné špuntíky, datový USB kabel, záruční list
Cena a dostupnost , listopad/prosinec 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Note

Co se nám líbilo: nízká tloušťka (9,7 mm), kovový rámeček, dvoujádrový procesor s taktem 1,4 GHz, grafika Mali-400MP, operační paměť 1GB RAM, špičkový 5,3“ Super AMOLED displej s HD rozlišením, ovládání a mnoho funkcí pro kapacitní stylus S Pen, baterie s kapacitou 2500 mAh, možnosti připojení (HSPA+, Wi-Fi, BT 3.0, microUSB a microHDMI ve společném MHL portu, 3,5 mm Jack), sdílení obsahu v domácí síti (AllShare), kancelářský balík Polaris Office, mini diář s přidáním fotografií i pozice, synchronizace emailů, skvělá čitelnost displeje na slunci, jednodušší odemykání displeje posunem obrazovky, OS Android 2.3.6 Gingerbread s nadstavbou prostředí TouchWiz 4.0, hlavní 8 Mpx fotoaparát, přední 2 Mpx videokamerka, nahrávání Full HD videa (1080p), GPS s digitálním kompasem, redukce okolního hluku, FM rádio s RDS, podpora DivX a Xvid videí, obchody Android Market a Samsung Apps, trojice hubů s nabídkou hudby, knih a sociálních sítí, propojení služby AccuWeather s živými tapetami, Samsung Kies Air – připojení k mobilu přes prohlížeč v PC, skvělý přístroj s širokým spektrem využití v práci, doma i na cestách.

Co se nám nelíbilo: pro Česko opět vnitřní paměť jen 16GB (místo 32GB), microSD kartu nelze vyjmout bez vypnutí přístroje (brání tomu baterie), nelze zobrazit jen kontakty na SIM kartě – je nutný import do telefonu nebo na přihlášený účet Google, HD displej používá PenTile (pixely snižují ostrost), ovládání displeje v jedné ruce je složité

TIP: Pro podrobné informace o telefonu Samsung Galaxy Note navštivte katalog mobilů.

Obsah balení: doporučujeme dokoupit ochranné pouzdro

Samsung Galaxy Note se prodává v malé krabičce, vzhledem k tomu, jak velký přístroj samotný je. Uvnitř se nalézá telefon, baterie, špuntová sluchátka s 3,5 mm Jackem a výměnnými špuntíky tří velikostí, nabíječka s microUSB zakončením, samostatný USB kabel, záruční list a návod. Vzhledem k nové funkci USB (tzv. MHL port) by se hodila i tato redukce, se kterou lze propojit telefon s TV přes HDMI kabel a zároveň jej dobíjet, stejně tak připojit přes USB i flash disk (bohužel ne jiná externí zařízení).

Navíc doporučujeme ochranné pouzdro, které k telefonu připnete místo původního zadního krytu. Jedná se o kvalitní pouzdro Samsung – polohovací se zadním krytem EFC-1E1F. Zakoupit jej můžete na obchodě Sunnysoft.

  

Vzhled a konstrukce: pořádně urostlý Galaxy S II

Samsung Galaxy Note se více než podobá modelu Galaxy S II, po němž sdělil ty nejlepší možné parametry a výbavu, naopak kritizovanou plastovou konstrukci nahradil kovovým rámečkem, který telefon patřičně ochrání. Hmotnost přístroje vychází na 178 gramů. Rozměry tohoto krasavce jsou 147 x 83 x 9,7 mm, a tak při držení v jedné ruce bude problematické ovládat celý displej.

 

Na zadní straně je ideálně zvrásněný povrch, který zabraňuje vyklouzávání telefonu z ruky. Je zde samozřejmě 8 Mpx fotoaparát s přídavným LED bleskem, ve spodní části krytu pak štěrbiny reproduktoru a zasunutý stylus do spodní hrany přístroje. Pod displejem jsou dvě senzorová tlačítka a prostřední hardwarové. Tlačítko „menu“ má při delším stisknutí funkci vyhledávání Google, prostřední tlačítko „domů“ vyvolá task manager s možností přepínání mezi spuštěnými aplikacemi. Nad displejem se seskupily senzory jasu a proximity, reproduktor hovorů a 2 Mpx videokamerka, určená na videohovory a videochat.

  

Na pravém boku telefonu je v horní části tlačítko zámku displeje a zároveň vypnutí telefonu při delším podržení. Samsung však opomněl hardwarové tlačítko fotoaparátu, které by přístroji také slušelo. Nezbývá, než se spokojit se spouštěním ikonkou na displeji. Levá strana nese tlačítka hlasitosti (spojená v jedno), kterými můžete také zoomovat ve fotoaparátu, webovém prohlížeči či galerii. Na horní hraně telefonu nalezneme standardní 3,5 mm konektor pro připojení sluchátek a malinký otvor se zabudovaným mikrofonem, určeným pro aktivní redukci okolního hluku.

  

  

Na spodní hraně je umístěn taktéž mikrofon a microUSB port, který podporuje připojení USB i HDMI přes speciální redukci (MHL). Redukce ovšem v balení opět chybí, a tak nezbývá, než si ji dokoupit zvlášť. Zapomenout nesmíme na kapacitní stylus, který je zasunut do těla telefonu. S ním lze na telefonu vykonávat řadu funkcí, o kterých se zmíníme až v příslušné kapitole recenze.

Baterie a výdrž: vysoká kapacita, ale výdrž s otazníkem

V Samsungu Galaxy Note nalezneme po sejmutí zadního krytu Li-Ion baterii s kapacitou 2500 mAh. Výrobce uvádí maximální hodnoty výdrže – pohotovostní režim – 960 hod (2G)/820 (3G), volání – 26 hod (2G)/13,5 (3G). Pokud byste ale chtěli podobných hodnot dosáhnout, nesměli byste s telefonem vůbec nic dělat, což je nereálné. Na druhou stranu, při velmi agresivním způsobu používání budeme přístroj dobíjet až během druhého dne. Takový způsob využití je charakterizován deseti minutovými hovory, dvaceti zprávami, emailovým provozem, aktivním využíváním datových přenosů přes operátora i zapnuté Wi-Fi, automatické úrovni jasu, občasném využití GPS a dalších aplikací. Zkrátka, cokoliv je potřeba během dne realizovat, to přístroj zvládne a nebude potřebovat dobíjet tak často, jako dnešní telefony.

 

U přístroje můžeme nastavit dobu podsvícení displeje (v rozmezí 15 sekund – 10 minut), úroveň jasu (manuálně, automaticky), dobu osvětlení senzorových tlačítek (1,5 sekundy, 6 sekund, vždy vypnuto, vždy zapnuto, ve tmě) a animace (žádné, některé, všechny). Spustit lze též úsporný režim – při zvolených % baterie se přepnout do režimu, v němž může být vypnuto – Wi-Fi, GPS, Bluetooth, synchronizace, omezen jas displeje a jeho časový limit podsvícení. Všechno dle voleb uživatele. Podobné možnosti úspory energie ostatní výrobci nepřináší.

Displej a ovládání: Super AMOLED HD displej zní skvěle

Samsung Galaxy Note byl představen v září tohoto roku na veletrhu IFA v Berlíně, a už tehdy sklidil velké ovace, jelikož se jednalo o první podobné zařízení na světě, které na úhlopříčce displeje 5,3“ zvolilo HD rozlišení (1280 x 800 px). Displej přitom zobrazí až 16 milionů barev a je typu Super AMOLED. Nechybí ani ochranné sklíčko Gorilla Glass. Displej má skvělé pozorovací úhly bez ztráty kontrastu a barevného zkreslení, čitelnost je za každých podmínek výtečná, bez ztráty viditelnosti barev. Jelikož se jedná o kapacitní dotykovou technologii, lze jej ovládat prsty a speciálním kapacitním stylusem. Nechybí ovládání Multitouch (více prsty). Odezva na dotek je okamžitá, citlivost displeje parádní. Po všech stránkách tak telefon připomíná právě Samsung Galaxy S II.

  

Displej má tzv. PenTile matici s nižším počtem celkových subpixelů, a tak může působit při pozorování zblízka neostře, avšak při normálním využívání na rozdíl nepřijdete. Tento nešvar byl i u první generace Samsungu Galaxy S. Jas displeje může být nastaven manuálně nebo automaticky na základě senzoru jasu nad displejem. K přetáčení displeje do obou boků poslouží akcelerometr, na hraní polohových her pak gyroskop. Proximity senzor zaručí vypnutí displeje při volání. Nechybí ani magnetometr.

Stylus S Pen a pohybová gesta: ovládání, poznámky a další funkce

Samsung Galaxy Note budete moci využívat nejen jako skvělý poznámkový blok, ale dovolí i rychle něco nakreslit nebo používat pohyby telefonu či hlasové ovládání. Dotykový stylus u modelu Note se jmenuje S Pen a je uložen v zásuvce ve spodní hraně konstrukce. Pomocí S Pen jde s telefonem následující:
– klepnutím na položku nebo oblast na displeji vybereme položku, otevřeme nabídku nebo spustíme aplikaci
– klepnutím a podržením můžeme položku přesouvat, na volné místo displeje přidat obsah
– dvojitým klepnutím můžeme třeba zoomovat v galerii
– rychlým tažením se posouváme mezi seznamy a obrazovkami
– kreslení čáry nebo tvaru na kleslicím bloku
– psaní textu na panelu pro psaní rukou

 

Vedle základních funkcí pera jsou zde i pokročilé, u kterých je podstatné přidržení tlačítka na peru. Pak lze s telefonem následující:
– posun zpět na předchozí obrazovku – přetažením pera s držením tlačítka doleva
– zobrazení možností – podržení tlačítka a posun pera po displeji směrem nahoru
– kopie obrazovky (screenshot) – dotek perem na displej s přidržením tlačítka – na obrázek lze potom dělat poznámky či malovat
– rychlá poznámka – poklepání na displeji s přidržením tlačítka

 

Uživatelský komfort podtrhuje řada pohybových gest, jimiž lze telefon také ovládat. V nastavení je třeba toho povolit v sekci Pohyb/aktivace pohybu. Zatřesením telefonu zahájíme vyhledávání zažízení Bluetooth. Poklepáním na bok přístroje aktivujeme rozpoznávání hlasu, když používáme hlasovou aplikaci. Uchopením přístroje dvěma rukama, klepnutím na dva libovolná místa na displeji a nakláněním přístroje dopředu či dozadu přibližujeme nebo oddalujeme obraz na displeji. Pokud po displeji přejedeme dlaní, vytvoříme kopii obrazovky (nelze v režimu fotoaparátu či přehrávaného videa), která se uloží do složky Moje soubory/ScreenCapture. Dotykem dlaní na displej zastavíme přehrávání médií nebo se ztlumí rádio. Pokud položíme prst na displej a otočíme jím, otočí se tak i obraz (v galerii, na webu, atd.). O posouvání po obrazovkách se zmiňovat nemusíme, to je běžné u každého telefonu. Poslední funkcí pak je ztlumení vyzvánění otočením telefonu displejem dolů.

Aplikace, určené právě pro S Pen, nalezneme při spuštění S Choice v nabídce telefonu. Přeneseme se tak do části obchodu Samsung Apps s obsahem, určeným Samsungu Galaxy Note.

Prostředí telefonu, výkon: silák s 1,4 GHz dvoujádrem

Tabletofon, jak se také Samsungu Galaxy Note začalo přezdívat, má v útrobách dvoujádrový procesor ARM Cortex-A9 s taktem 1,4 GHz. Připočtěme rovných 1 GHz operační RAM paměti a grafický čip Mali-400MP. Operačním systémem je Android ve verzi 2.3.6, který rozhodně nebude konečnou stanicí, očekává se upgrade v roce 2012 na Android 4.0, který přístroji ještě více prospěje. Grafickou nadstavbu prostředí obstarává TouchWiz verze 4.0, kterou rozeznáte hned dle odemykací obrazovky. Ta dovoluje odemknutí přetažením obrazovky do jakéhokoliv směru.

Výkon Galaxy Note je šílený, v testech hrdě poráží ty největší kalibry současnosti. Z deseti měření v každé aplikaci jsme udělali průměr a zde jsou výsledky: Quadrant Standard – 4064, AnTuTu Benchmark – 6531, Nenamark2 – 33,9 fps, Linpack – 98,34. Je logické, že výrobce chtěl do přístroje umístit opravdu tu nejlepší možnou výbavu, aby zaručil bezproblémové fungování všeho možného. Výsledkem je po zapnutí přístroje kolem 400 MB využitých a zbytek volný. Zapnutí přístroje proběhne do půl minuty, vypnutí do třech vteřin.


Srovnání se Samsungem Galaxy S II

Základních obrazovek v operačním systému je opět nanejvýš sedm. Jsou zde shodné přechodové efekty, přidávací mřížka nových i větších widgetů, které jsou obdélníkové se zaoblením rohů. Menu, do kterého vstupujeme prostředním tlačítkem pod displejem nebo ikonkou ve spodní části obrazovky, sestává z obrazovek, jdoucích po sobě, vždy s maticí 5 x 5 ikon, případně ze seznamu aplikací dle abecedy pod sebou (s rolováním). Rozmístění ikon lze měnit, stačí zvolit v menu po stisknutí levého dotekového tlačítka možnost upravit a pak konkrétní ikonku dlouze přidržet a posunout na danou pozici. Nainstalované aplikace lze kliknutím na mínus při možnostech lehce odebrat. Díky tomu, že lze přidávat i další stránky menu, můžete vytvořit libovolně kategorie, ve kterých se dá poté přidávat ikonky a rozčlenit tak obsah přesně dle vaší potřeby.

Na pozadí domovských obrazovek mohou hrát prim živé tapety, mezi nimiž jsou od Samsungu třeba ty s názvy aurora, modré moře, přímořské počasí, větrné počasí, tráva či stěna s fotografiemi. Podle aplikace AccuWeather pak přístroj rozpozná, jaký profil zvolené živé tapety aktivovat (zataženo na pláži, slunečno, blesky, větrno, atd.). Opět tak můžeme prohlásit, že jde o kopii Galaxy S II.

Telefonování, zprávy, email: domácí kancelář do kapsy

I když by se mohlo zdát, že Samsung Galaxy Note nebude určen na klasické volání a posílání SMS, není tomu tak. Telefonní seznam, neomezená kapacita a funkce import/export z/do SIM karty, ale žádné zobrazení vedle položek uložených v telefonu. V nastavení kontaktů jsou volby jako zobrazení pouze kontaktů s telefonními čísly (tím oddělíte třeba ty ze sociálních sítí), seřazení (jméno, příjmení), zobrazení podle (jména, příjmení), a vybrání kontaktů pro zobrazení – telefon, emailové účty, sociální sítě. Funkce jsou převzaty z Galaxy S II.

Dnešním pravidlem je, že každý kontakt zobrazuje fotografii (pokud jste mu ji přidali nebo ji má na sociální síti). Pokud na ni klepnete, můžete rychle volit napsání zprávy, volání či zobrazení na mapě (vždy podle toho, co daný uživatel má vyplněno). Jednotlivým kontaktům můžete přiřadit užitečné informace nad rámec běžných, jakými jsou další telefonní čísla, email, foto, vyzvánění, narozeniny, výročí. Potěší volba tisku vizitky přes tiskárnu Samsung (Bluetooth či Wi-Fi). Položka hovorů je rozdělena na klávesnici, kdy se zadáváním čísel zobrazují nabízené kontakty, kterým můžete ihned volat, psát zprávu či zobrazit historii hovorů a SMS. Pak je zde protokol, zobrazující volaná čísla, přijatá, zmeškaná i historii zpráv. Třetí položkou jsou už probrané kontakty, čtvrtou oblíbené kontakty (včetně častých).

Samsung Galaxy Note disponuje funkcí aktivní redukce okolního hluku (dvojice mikrofonů). Zvuk je ostrý a dostatečně hlasitý. Při přiblížení k uchu se displej automaticky zamkne, aby nedošlo omylem k vypnutí hovoru. Ve vozidle je možno použít funkci hlasitého hovoru (zadávání hlasem, ovládání běžných funkcí). Na speciální obrazovce jsou rychlé volby a zkratky pro vytáčení důležitých telefonních čísel. Při zadávání hlasem zkuste určitě příkaz „Hi Galaxy“.

U zpráv novinky neočekávejte. Konverzace jsou formou barevných bublin pod sebou a každá z nich zobrazuje celý obsah zprávy. Pokud chcete v nové zprávě přidat příjemce, stačí začít psát jméno a vybrat z nabízeného seznamu. V případě psaní zprávy a přidání multimediálního obsahu, se zpráva sama změní z SMS na MMS. Do každé se vejde až 300 kB obsah (fotografie se sami zmenšují). Mimo ně přidejte třeba zvuk, místo, kontakty, kalendář, poznámky či úkoly. Psaní na klávesnici je rychlé a bezchybné díky velkým tlačítkům, s možným posunem kurzoru. Nechybí prediktivní zadávání textu XT9, automatické psaní velkých písmen, automatická tečka, volba klávesnice na výšku – QWERTY, 3×4 klávesnice a rámečky pro zadávání znaků pohybem prstu. Kdo je zvyklí na způsob zadávání pohybem prstu po znacích (Swype), taky zde je k dispozici. Obsah zprávy lze zadávat i hlasem či přidávat nejrůznější smajlíky.

Emailové účty – Google podporuje přidání více Gmail účtů, ostatní účty jsou v aplikaci Email (POP/IMAP). Standardní rozdělení na složky – přijaté, odeslané, koncepty. Přepínání mezi Přepínání mezi Google účty je možné přímo přes jméno emailu, kde vyberete požadovaný. Box pro emaily od Samsungu umí sdružovat všechny emaily do jednoho okna, což je jednodušší v případě, že chcete mít přehled o všech přijatých zprávách ihned. Na každou přitom odpovídáte, jako byste byli na konkrétním emailu. V režimu na šířku displeje se vlevo zobrazuje seznam zpráv, vpravo pak obsah zpráv.

Ke komunikaci s přáteli lze využít také Google Talk, který je kompatibilní s celou řadou klientů, jako Kopete, Pidgin, iChat a dokonce i Ovi. Další IM klienty můžete stahovat na Android Marketu (ICQ, Meebo, Nimbuz, atd.). Využít můžeme také poměrně novou službu Samsung ChatON, kterou stáhneme z jednoho z marketů.

Fotoaparát a video: 8 Mpx po vzoru svého menšího bratra

Samsung Galaxy Note může s hrdostí zastat i běžný fotoaparát. Na zádech má 8 Mpx fotoaparát s autofocusem. Zlepšené světelné podmínky i za šera zaručí LED blesk. Díky sekundární 2 Mpx kamerce nad displejem můžete pořizovat i autoportrét. V režimu fotografování jsou na výběr – jeden snímek, úsměv, krása, panorama, akční snímek, komiks a sdílení snímku přes Wi-Fi Direct. Mezi režimy focení nechybí text, noc, ohňostroj a mnohé další. Režim zaostření obsahuje – automatické ostření, makro, rozpoznání obličeje. Pak je tu časovač, barevné efekty, vyvážení bílé, hodnota ISO, viditelnost venku (přidá jas na max.), stabilizátor obrazu, rozpoznání mrknutí, kontrast, geotagging. Zvuk spouště se řídí nastavením profilu, pakliže máte tichý režim, zvuk spouště se neozve.

  

Fotoaparát pořizuje snímky v rozlišení 8 Mpx (případně v nižších hodnotách), což odpovídá rozlišení 3264 x 2448 px. Dovoluje až čtyřnásobný digitální zoom (tlačítky hlasitosti). V režimu videokamery se jedná o maximální Full HD video (1920 x 1080 px) se 30 snímky/s. LED dioda v případě nahrávání videa může být použita k osvícení prostoru před přístrojem. Podívejte se na sérii následujících zkušebních fotografií, které můžete porovnat se Samsungem Galaxy S II, kvalitou se budou takřka shodovat.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Note:

Organizační funkce, volná chvíle: Polaris Office vítězí

Podívejme se, co si Galaxy Note přichystal za funkce pro každodenní využití. Je zde diktafon, mini diář (umí zaznamenat polohu), kalkulačka, hodiny, budík, stopky a časovač. Hlasové ovládání zas dovoluje třeba nadiktovat SMS zprávu nebo spustit vybrané aplikace jen sdělením slov v definovaném tvaru. Oproti telefonům s Androidem je u modelu Note tzv. S plánovač a S poznámka, což jsou upravené verze kalendáře a poznámek pro vkládání poznámek stylusem. S plánovač má funkci synchronizace s účty, umí upozorňovat na události a rozpozná gesto – posun dvěma prsty = změna zobrazení. S poznámka umí rychle zaznamenat pohyby prstem či stylusem po displeji, má i funkce mazání či psaní na klávesnici.

Pro soubory Office (2007 i starší) je připravena aplikace Polaris Office ve verzi 3.0.3117.36. Tato aplikace umožňuje po registraci ukládat soubory na web (Google Docs, Box.net) a získávat novější verze. Umí číst, vytvářet a upravovat soubory Word, Excel a PowerPoint, navíc otevírat PDF. K dispozici je řada funkcí (grafy, matematické funkce, atd.). YouTube aplikace v menu poslouží jako alternativa, jelikož přehrávání YouTube videí ve Full HD rozlišení zvládá i samotný webový prohlížeč.

GPS, mapové podklady, navigace: Google mapy, Sygic, Route 66 a další

Samsung Galaxy Note disponuje GPS modulem s digitálním kompasem. Mapové podklady a navigace je součástí Google map a navigace, kdy je ovšem potřeba počítat s nutností být na cestách připojen datově. Sice lze určité území uložit do paměti, ale nemusí to pokrýt vaše požadavky. Proto je určitě lepší do tabletofonu doinstalovat alternativní navigační software, a to třeba Sygic či Route 66. První jmenovaný u náš můžete získat zdarma (soutěžíme do 12. prosince, pospěšte), druhý je zdarma v plné verzi až do konce roku ke stažení na Android Marketu. Pro každý pád, na 5,3“ displeji je navigace tím pravým, na co se Note hodí. Teď už jen najít nějaký kvalitní držák do auta, a hurá na cesty.

Multimediální funkce, hudba, video: smartphone a tablet dohromady

Nyní se podíváme, jak dokáže přístroj pokrýt naši potřebu ohledně multimédií. Začněme třeba editorem úpravy obrázků, který zvládne otočení snímku, oříznutí bez zmenšení, úpravu kontrastu, saturace a jasu, či použít efekty. Myšleno bylo i na video, a tak v aplikaci „Tvůrce videa“ můžeme vytvářet vlastní výtvory, následně s rychlým sdílením atd. Video přehrávač – jednoduchý přehrávač na pohled, který zobrazí všechny video soubory v telefonu a setřídí je podle názvu, data, typu a velikosti. Přehrávač si pamatuje poslední pozici ve spuštěném videu, a tak se po vypnutí přehrávače kdykoliv rychle dostanete přesně tam, kde jste s přehráváním skončili. Nechybí audio vizualizace 5.1 a titulky. Podpora přehrávaných formátů čítá WMV, AVI (DivX, XviD), MP4, MKV (H.264). Přehrávači nedělá problém Full HD rozlišení, a může se jednat o soubory o velikosti několika GB. Doba nepřetržitého přehrávání filmů je uváděna na zhruba 8 hodin.

Hudební přehrávač má označení Samsung TouchWiz a jak již správně tušíte, umí prakticky to samé, co v telefonech Samsung, tedy zobrazení obalu alba, ekvalizér (včetně vlastní nastavitelné úrovně), zvukové efekty (třeba zvýraznění basů, externalizace, čistý zvuk, šoriký, koncertní sál), prostorový zvuk 5.1, technologii DNSe a vizualizaci. Na obrazovce s přehrávanou skladbou se zobrazují atributy skladby, lze měnit hlasitost, posouvat se v písni (zobrazení doby přehrávání skladby i celkové doby do konce skladby), volit náhodné přehrávání či opakování. Nechybí možnost přidání bezdrátového sluchátka (Bluetooth), nastavení jako vyzvánění či sdílení (AllShare, WiFi, Zprávy, Bluetooth, Gmail).

S přiloženými sluchátky můžeme také spustit FM rádio s RDS (samozřejmě i s libovolnými jinými. Rádio umožňuje spuštění také přes hlasitý reproduktor, zobrazení názvu stanice a přehrávaného obsahu (RDS), alternativní frekvence (AF) a vypnutí rádia za zvolený čas. Automatické ladění a předvolení 6 stanic je postačující. Ke sluchátkům, která jsou v balení, bych se nevyjádřil zrovna nejlépe. Nemají takový rozsah, podání basů není tak výrazné, jako v případě jiných, které Samsung dával v balení u původního Galaxy Tabu.

Pak se podíváme na obchody, které jsou v přístroji dostupné. Překvapivě to není jen Android Market, ale i Samsung Apps. Ten je rozdělen na sekce – doporučené (aktuální, nové), oblíbené, kategorie a hledat. V obou obchodech je dostatek zdarma dostupných aplikací či her. Prohlížet fotografie a videa můžeme v galerii – třídící položky do skupin a dle data. Přiblížit či oddálit fotografie lze klasicky dvěma prsty pohybem k sobě či od sebe (pinch zoom), nebo podržením dvou prstů na displeji a pohybem přístroje k sobě či od sebe (tilt zoom). Soubory můžeme spravovat v aplikaci „moje soubory“, která umí soubory přesouvat, kopírovat, mazat a přejmenovat, současně několik souborů posílat přes Bluetooth.

Zklamáním pro mě je naopak absence softwaru pro slibovaný barometr, který se v telefonu má nalézat. Android Market nicméně nabízí software (Barometer HD), který by měl korektně měřit. Po dobu testování Galaxy Note jsem se však nedostal na hodnotu vyšší než 979 hPa, a tak je na zvážení, jestli opravdu mohl být tlak dva týdny nižší, než průměrný.

Samsung huby – social, music, readers: na hry se zapomnělo

Samsung přidal do nabídky i trojici hubů, a to Social hub – kombinuje emailové účty se sociálními sítěmi (Facebook, Twitter, MySpace, LinkedIn) a IM účty (Gtalk, MSN a Yahoo Messenger) a zobrazuje všechny příchozí zprávy jako seznam. Filtrování podle zdrojů je docela přehledné. Music hub – umožňuje prohlížet nabídku on-line titulů, vždy s možností třiceti sekundového poslechu před samotným zakoupením celé skladby či alba. Jsou zde kategorie – doporučené tituly, žánry, moje hudba a moje stránka. Readers hub – přihlašte se k odběru novin (poskytuje PressDisplay), časopisů (Zinio) nebo zakupte elektronické knihy (Kobo). Vždy je potřeba se u daného poskytovatele přihlásit, poprvé zaregistrovat. Zdarma lze stáhnout náhledy knih. Tento hub tedy z vašeho telefonu udělá elektronickou čtečku titulů.

Oproti Samsungu Galaxy S II zde chybí game hub, který by nabídl herní tituly těch nejzvučnějších jmen. Korejský výrobce tak evidentně nemyslel na to, že by s přístrojem bylo vhodné i hraní her, i když si nejrůznější tituly samozřejmě stáhneme i z Android Marketu či Samsung Apps.

Konektivita, webový prohlížeč, Kies Air: bravurní tečka na závěr

Bezdrátový výčet připojení by se sám o sobě nevešel na jednu řádku, tak obsáhlý je. Čítá rychlé datové přenosy přes operátora (HSPA+), bezdrátové Wi-Fi, Bluetooth 3.0. Připojení přes kabel zastupuje microUSB port a 3,5 mm Jack. Na škodu může být jen absence NFC, které by do budoucna mělo perspektivu.

MicroUSB port – ve skutečnosti MHL port – umožňující připojení HDMI i USB kabelu přes speciální MHL redukci. Televizory Samsung s funkcí MHL umí telefon i dobíjet. MHL dokáže k telefonu připojit i flash disk a čtečku karet (podobně jako Nokia s funkcí USB on-the-go), ovšem třeba telefon či jiné externí zařízení nikoliv. Ani jeden adaptér však není součástí balení, nezbývá než jej dokoupit. Přenosy HSPA+ , u nichž přenosová rychlost přes operátora může dosahovat až 21 Mb/s při stahování a 5,76 Mb/s při odesílání.

Wi-Fi je určeno pro bezdrátový přenos (802.11 a/b/g/n), garantuje pásma 2,4 GHz a 5 GHz. K tomu je navíc funkce Wi-Fi Direct – komunikace s dalším zařízením bez použití routeru, výhodou je vyšší přenosová rychlost. Samozřejmostí je Wi-Fi Hotspot, což je vytváření přístupového bodu k internetu dalším až 5 zařízením skrze Wi-Fi. All Share – umožňuje bezdrátově propojit a sdílet obsah s jakýmkoliv zařízením Samsung v domácnosti, které funkcí All Share také disponuje. Přenášet, resp. sdílet lze jednoduše obrázky, videa, hudbu či textové a jiné soubory. Funguje to na bázi DLNA přes Wi-Fi.

Bluetooth 3.0 je energeticky úspornější, s větším dosahem a možnou přenosovou rychlostí až 21 Mb/s, nechybí ani A2DP profil pro stereo poslech s bezdrátovými sluchátky. Na vrchní hraně je 3,5 mm konektor Jack – standardní, k připojení vlastních sluchátek nebo výrobcem dodávaných v balení (špuntová, s tlačítkem pro příjem hovorů, regulaci hlasitosti a hlasové zadávání).

Webový prohlížeč má vzhled od Samsungu, nicméně jde o standardní Android Webkit, ve kterém fungují funkce jako přibližování/oddalování klasicky (Multitouch) a také dvěma prsty tak, že nakloním telefon k sobě nebo od sebe, přehrávání Full HD 1080p flash videa přímo v prohlížeči bez sebemenších záseků (dvoujádru pomáhá i grafická akcelerace), hraní Flash her na webu, nainstalovaný Adobe Flash Player 11. Při úplném oddálení stránky se zobrazí menší okno a do stran tak lze rychleji přepínat mezi spuštěnými stránkami.

Kies Air – je aplikace pro mobilní zařízení, která používá připojení Wi-Fi telefonu k počítači a správu pomocí prohlížeče. Není tak potřeba používat připojení přes USB. Jak to funguje? Přístroj se po spuštění aplikace připojí k místní síti (Wi-Fi) nebo vytvoří hotspot a zobrazí vám na displeji webovou adresu, kterou zadáte do vašeho internetového prohlížeče v počítači. Galaxy Note i PC musí být ve stejné Wi-Fi síti. Jakmile zadáte adresu v počítači, dotáže se přístroj na připojení PC k telefonu. Během chvíle jste v obsahu přístroje přímo v prohlížeči na PC. Můžete spouštět hudbu, video, fotografie a další obsah telefonu, stahovat, nahrávat. Ke korektnímu přehrávání je třeba mít prohlížeč s Javou a QuickTime. Zároveň nechybí správa kontaktů, SMS zpráv, emailů včetně vytváření nových položek a zpráv, webových záložek, zvonění, atd..

Závěr recenze hybridu Samsung Galaxy Note

Samsung Galaxy Note je revolučním přístrojem, i když se jedná v mnoha směrech jen o nabobtnalý model Galaxy S II. Výbavou strčí do kapsy kdejaký dnešní high-end. Rozměry přístroje však nenahrávají tomu, že jej budete běžně nosit a využívat jen pomocí jedné ruky. Do kapsy se ale vejde, a tak je to vhodný přístroj na cesty, do práce atd. Dovedu si představit třeba prezentaci nabídky v podniku, sledování filmů nebo prohlížení webů, ať už jste kdekoliv.

  

Za plusové bych u přístroje uvedl 5,3“ Super AMOLED displej s HD rozlišením, stejně jako MHL port a zbytek konektivity, speciální kapacitní stylus S Pen, Android 2.3.6 s nadstavbou prostředí TouchWiz 4.0, kvalitní 8 Mpx fotoaparát s nahráváním HD 1080p videí a mnoho dalšího. Mínusů není zdaleka tolik, snad jen absence hardwarového tlačítka fotoaparátu či dostupnost microSD slotu až po vyjmutí baterie. O barometru v telefonu není ani vidu, byť při představení byla funkce vychvalována.

Jedinečný přístroj si zatím nechá pořádně za jedinečnost zaplatit, a tak si připravte slušnou částku. Při kliknutí na cenu níže si můžete vybrat váš oblíbený eshop a zjistit cenu přímo na něm.

Aktuální cena Samsungu Galaxy Note v českých e-shopech: (Zdroj: Heureka.cz, )

dvoujádro s 1,4 GHz + grafika Mali-400MP umístění slotu na microSD
5,3“ HD Super AMOLED displej hůře držitelný v jedné ruce
Wi-Fi, HSPA+, BT 3.0 nelze zobrazit jen kontakty na SIM kartě
nahrávání Full HD videa se 30 snímky/s
rychlé spojení s PC přes Kies Air
kapacitní stylus S Pen
baterie s kapacitou 2500 mAh
Android 2.3.6 + TouchWiz 4.0
řada speciálních gest pro prsty u stylus

..

Testovaný produkt: Samsung Galaxy Note, autor recenze: Luboš Srb, hodnocení: 4/5
Témata:, ,

25 komentářů

 1. Míra
  8.12.2011 v 12:40

  Moc hezká recenze velmi zajímavého přístroje. Akorát ta velikost do kapsy už asi moc pohodlná na nošení nebude.

  Odpovědět

   Jindřich Srb
   8.12.2011 v 12:44

   Děkuji. Co se týče velikosti do kapsy, tak jak pro koho. Ze své zkušenosti říkám, že v přední kapse u kalhot nemyslitelné, v zadní to jakžtakž ještě jde. V kabátě či bundě je to pohodlné, rozhodně více, než kdysi třeba 7″ Galaxy Tab :o)

   Odpovědět

    Lukáš
    8.12.2011 v 14:02

    Záleží asi v jakých kalhotech. Já mám ryfle a nosím note úplně stejně jako SGS2 a necítím nějaký zásadní rozdíl.

    Odpovědět

    risa1978
    8.12.2011 v 15:12

    Pro mě na nošení vpřední kapse kalhot v pohodě. Dokonce už sem si na velokost zvykl natolik, že když vezmu do ruky ženin HTC Rhyme, tam mě připadá strašně malinkatej a Note jako normál. Většinu věcí na něm jednou rukou zvládnu, ale je fakt že třeba psaní sms nebo emailu je pohodlnější dvěma rukama.
    Rozhodně, alespon pro mě, ta velikost není tak hrozná. Svýho času když sem poprvé otevřel krabici s Dell Streak, tak sem se zhrozil. Ted s Notem se po Desire HD zhrození nekonalo.

    Odpovědět

     Mk
     8.12.2011 v 15:44

     Přesně tak, po pár dnech mi přijde ta velikost uplně normální a už bych za menší neměnil. Pěkná recenze a super telefon. A pro ty, kdo by se bál pentile matice , tak displej je výrazně lepší, než u sgs2, není se čeho bát.

     Odpovědět

     anawarr.cz
     9.12.2011 v 06:51

     přidám se. po týdnu s note, jsem vzal do ruky sgs2 v gelovém obalu a přemýšlel, jestli je to galaxy ace, nebo mini

     Odpovědět

    mirda
    7.9.2012 v 12:52

    UZ VIDIM JAK SI HO DAM DO ZADNI KAPSY ASEDNU SI NA NEJ,NENI TO DOBRY NAPAD,ZE

    Odpovědět

   mirda
   7.9.2012 v 12:45

   NOTE JSEM JSI KOUPIL ZE ZVEDAVOSTI,MAM RAD VYZVY,JSEM RAD ZE JSEM NEODOLAL,PROTOZE JE TO NEJ MOBIL KTERY JSEM SI KDY PORIDIL,DO KAPSY HO DAM V POHODE,TAKZE BEZ PROBLEMU.JEN JDE O ZVYK,JAUZ BYCH HO NEVYMENILANI ZA SPATNE LUMIE

   Odpovědět

 2. Marek
  8.12.2011 v 15:45

  podle mě tehle přístroj bude mít velikou úspěšnost, ale stejně se těším na recenzi Wave 3 :)

  Odpovědět

 3. Tomáš
  9.12.2011 v 06:13

  Já doufám jen v jedno. Právě pro svou velikost to nebude oblíbený model a jeho cena půjde rychle dolu. Pak se snad dočkám. Zatím jen smutně slintám nad takovýmito recenzemi.

  Odpovědět

   MK
   9.12.2011 v 07:09

   Já to měl jednoduchý, nebojím se šedivek a v obchodě, kde nakupuju už léta jsem ho koupil za 12700kč

   Odpovědět

    Tomas
    2.5.2012 v 16:37

    Dobrý den mohl bych se zeptat kolik zabírá fotka ve Full HD a jestli to přehrává AVI ?
    Děkuji.

    Odpovědět

   MaK
   9.12.2011 v 13:44

   Taky doufám, že cena půjde dolů. Přece jenom je to zatím dost peněz, ale snad po Vánocích to bude dobrý. Každopádně myslím, že je to super přístroj a to hlavně podlě recenzí majitelů z Heuréka.cz

   Odpovědět

 4. karel
  10.12.2011 v 11:23

  vyborna recenze,jenom chci upozornit na folii na display.stylus po folii blbe klouze,tim padem musite vic pritlacit a to zanechava nepatrne stopy co napisete nebo namalujete na folii.nalepena original folie pro s.note!

  Odpovědět

 5. dzou
  11.12.2011 v 10:59

  Ma tento foun nejakou notifikacni diodu? pokud ano jak dlouho dokaze upozornovat na zmeskanou udalost. Doufam ze to neni paskvil jako u soucasnych Htc.

  Odpovědět

   Jindřich Srb
   11.12.2011 v 11:17

   Dobrý den, bohužel notifikační diodu nemá vůbec.

   Odpovědět

 6. karel
  11.12.2011 v 11:35

  notifikacni diodu fakt nema,ale je na to vyborny program na marketu pro android:https://market.android.com/details?id=com.led.notify&feature=search_result#?t=W251bGwsMSwxLDEsImNvbS5sZWQubm90aWZ5Il0.

  Odpovědět

   Jindřich Srb
   11.12.2011 v 12:12

   Skvělá aplikace, děkujeme za tip :) Takže v případě nutnosti si můžete stáhnotu aplikaci NoLED z Android Marketu, která na vypnutém displeji zobrazuje barevně upozornění. Tím vyřešíte absenci notifikační diody vcelku dobře.

   Odpovědět

    anawarr.cz
    11.12.2011 v 12:46

    noled je poměrně stará aplikace a funguje na všech android telefonech

    Odpovědět

 7. MaK
  13.12.2011 v 12:29

  A je chod telefonu stejně tak rychlý, i když tam máte hodně multimédií (hudba, filmy, hry, videa, aplikace,..) ???

  Odpovědět

 8. karel
  15.12.2011 v 14:48

  myslim,ze je mensi problem z prehravanim videii.treba na seznamu.cz.a.flash player11.1 nainstalovan a ji nekolikrat preinstalovan a nic.mate podobnou zkusenost.

  Odpovědět

 9. Giontaq
  1.2.2012 v 21:17

  Ako majitel Galaxy NOTE môžem len chválit, displej je nádherný. Celkovo je namakaný vo všetkých smeroch.

  Odpovědět

 10. Lukáš
  17.2.2012 v 21:59

  Tak ho mám nyní asi tak dva týdny a… jsem z něj uplně hotovej, pecka prostě :-)Když si vezmu nyní do ruky Galaxy S2, tak mi připadá jako prcek a to jsem chtěl Sdvojku nejdřív, připadala mi proti iPhonu 3g, co jsem měl, velká. Nyní jsem rád, že mám Note. Je sice větší, ale ne zas o tolik, do kapsy se vejde v pohodě. Zážitek ze sledování toho displeje je úžasný. Ty barvy a ta černá hlavně, to je nádhera. Dávám mu zabrat tak normálně, celý den volám v práci, sms a večer jedu internet v hospodě a někdy sjedu film a baterka vydrží tak, že dobíjím až druhý den, takže jsem spokojen. Nemůžu čekat, že vydrží týden jako telefony tehdá ne-li 14 dní :-) Měl jsem iPhona, ale chtěl jsem něco o krapet většího. Galaxy Note byla dobrá volba a Samsung udělal super tah, vyplnil velikostní díru v telefonech a tím naplnil duše těch co takový rozměr a takový super hardware společně s Androidem chtěli, včetně té mojí… díky Samsungu :-D

  Odpovědět

 11. J. Urban
  3.4.2012 v 20:50

  „O barometru v telefonu není ani vidu“
  Samsung Note má barometrické čidlo BMP182 Presure senzor, dodavatel Bosh. Viz aplikace Z-Device Test.

  Odpovědět

 12. T.L
  27.4.2012 v 13:59

  Mam ho a jsem maximalne spokojeny. Vlastne uz skoro nepotrebuji domaci PC protoze si vsechno vyridim pres den v praci diky tomuhle sikulovi

  Odpovědět

Přidat komentář

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

Jak vybrat telefon v roce 2016, nezapomeňte na těchto 5 věcí

18. 4. 2016  |    |  45 komentářů

Technologie mobilních telefonů, dnes bychom spíše řekli smartphonů, se každým měsícem, každou tiskovou konferencí, posunují kupředu. Je tedy zcela běžné,…

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

Recenze Huawei Mate 8: dokonalý po všech směrech (exkluzivně)

12. 2. 2016  |    |  60 komentářů

Hledáte to nejlepší na poli superphabletů? Tak už dál nemusíte. Huawei Mate 8 je přímo mistrovským dílem, ze kterého čiší…

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

7 vlastností, které má údajně přinést iPhone 7

9. 11. 2015  |    |  37 komentářů

I když iPhony 6S a 6S Plus jsou na trhu jen krátce, tak se již příznivci této značky těší, co přinese…

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

Recenze Honor 7: reparát na výbornou

25. 10. 2015  |    |  15 komentářů

Nový přístroj z dílny odnože značky Huawei opět nabízí skvělý poměr ceny a výkonu. K tomu návdavkem i několik velmi praktických zlepšováků…

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

Recenze Lenovo Vibe Shot: Levná stylovka mezi fotomobily

12. 8. 2015  |    |  39 komentářů

Lenovo vyrobilo s trochou nadsázky smartphone, který nemá konkurenci. Kdo jiný totiž přináší stylový fotomobil a ještě k tomu za…

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

5 funkcí, které už dnes na mobilu nikdo nepotřebuje

6. 8. 2015  |    |  45 komentářů

Před lety se podle nich rozlišovaly jednotlivé kategorie mobilních telefonů a připlácely se za ně tisíce korun. Dnes byste je…

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

7 aplikací, které zázračně fungují, ačkoliv byste to možná nečekali

25. 5. 2015  |    |  4 komentáře

Mezi aplikacemi, které využíváme každý den, se často objevují unikáty vypadající, jako by byly z jiného světa. Když většina uživatelů…

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

Jak snadno dostat Flash Player do Androidu

23. 11. 2012  |    |  129 komentářů

Nestihli jste si do 15. srpna 2012 stáhnout Flash Player z obchodu Google Play? Nevadí. Existuje jednoduchá možnost, jak Flash…

Glosa: nejnovější Android nepotřebujeme my, ale výrobci

Glosa: nejnovější Android nepotřebujeme my, ale výrobci

DNES  |    |  diskuze (0)

Google každým rokem vydává novou velkou aktualizaci Androidu, jenže rok od roku se ji prakticky dočká menší počet zařízení. Přitom…

Apple vydává iOS 9.3.5 se záplatami kritických zranitelností

Apple vydává iOS 9.3.5 se záplatami kritických zranitelností

VČERA  |    |  diskuze (0)

Společnost Apple včera vydala aktualizaci pro operační systém iOS 9 s označením iOS 9.3.5. Došlo k tomu necelý měsíc po…

Huawei P9 Plus jde do prodeje. Je dražší než iPhone nebo Samsung

Huawei P9 Plus jde do prodeje. Je dražší než iPhone nebo Samsung

VČERA  |    |  7 komentářů

Větší, ještě vybavenější a hlavně výrazně dražší. Přední čínský výrobce, který je celosvětovou trojkou hned za Samsungem a Applem, začal na…

Ukradený iPhone vyfotí zloděje a naskenuje jeho otisk prstu

Ukradený iPhone vyfotí zloděje a naskenuje jeho otisk prstu

VČERA  |    |  diskuze (1)

Apple se zajímá o jedno z opatření proti krádeži, které zahrnuje zachycení otisku prstu a fotky zloděje bez jeho vědomí. Tento…

Potvrzeno: Honor 8 se v ČR začne prodávat za cenu od 10 990 Kč

Potvrzeno: Honor 8 se v ČR začne prodávat za cenu od 10 990 Kč

25. 8. 2016  |    |  diskuze (1)

Včera jsme vám jako první prozradili údajnou cenu a dostupnost očekávaného vlajkového modelu Honor 8 na českém trhu. Samotný výrobce nám nyní…

Android mají "šetřílci" a iPhone hlavně Pražáci, ukazují data od O2

Android mají „šetřílci“ a iPhone hlavně Pražáci, ukazují data od O2

25. 8. 2016  |    |  11 komentářů

Operátor O2 publikoval docela zajímavé statistiky jednotlivých operačních systémů používaných zákazníky v jeho síti. A vzhledem k poklesu podílu Microsoftu…

HTC nedodrží slib. Loňský One A9 nedostane Android 7.0 včas

HTC nedodrží slib. Loňský One A9 nedostane Android 7.0 včas

25. 8. 2016  |    |  3 komentáře

Společnost HTC v červenci potvrdila, že aktualizace na Android 7.0 Nougat bude dostupná pro modely HTC 10 (recenze), HTC One…

Nepozorný řidič chytal pokémony a srazil ženu. Ta zaplatila životem

Nepozorný řidič chytal pokémony a srazil ženu. Ta zaplatila životem

25. 8. 2016  |    |  2 komentáře

Japonský řidič, evidentně rozptýlený hrou Pokémon Go, srazil na přechodu dvě ženy. Jedna z nich srážku bohužel nepřežila. Jde o…

Mobilní zobrazení