Samsung Galaxy Note 10.1 – recenze umělce nejen pro umělce

Samsung na trh uvedl nový tablet s názvem Galaxy Note 10.1, který zaujme především přítomností stylusu S-Pen a přepracovaným multitaskingem. Nechybí ani špičková výbava v čele se čtyřjádrovým procesorem a 2 GB operační paměti RAM. Ponaučil se Samsung ze svých dřívějších chyb? Je tu recenze Galaxy Notu 10.1.

Samsung Galaxy Note 10.1 byl představen zkraje letošního roku na veletrhu Mobile World Congress 2012 v Barceloně. Na trh se však dostal až v průběhu září a to hlavně z důvodu výměny procesoru a přidání nových funkcí, jak jsme sepsali v srpnovém finálním preview Galaxy Notu 10.1. Čekání se naštěstí vyplatilo a Samsung vytvořil unikátní zařízení, které vyčnívá mezi ostatními tablety s operačním systémem Android.

Základní parametry – Samsung Galaxy Note 10.1

Rozměry 262 x 180 x 8,9 mm
Hmotnost 600 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), PLS TFT, rozlišení 800 x 1280 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,4 GHz procesor Exynos 4412, grafika Mali-400MP
2 GB RAM, 16/32/64 GB a microSD karty až 64 GB
Operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich + TouchWiz UX
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 15 000 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Samsung Galaxy Note 10.1:

Co se nám líbilo: design, výkon, S-Pen, funkce Multidisplej, mini aplikace a nové prostředí TouchWiz

Co se nám nelíbilo: použitý materiál a nižší rozlišení displeje vzhledem na cenovou kategorii

Obsah balení:

Galaxy Note 10.1 je dodáván v bílé obdélníkové krabici, která odpovídá velikostem tabletu. Uvnitř se nachází samotný tablet, nabíječka, USB kabel, který je zakončen 30-ti pinovým konektorem, sluchátka s vyměnitelnými špunty a náhradní hroty pro stylus S-Pen. To vše je doplněno nezbytnými manuály.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=qbgBxr4H59A

Design a konstrukce:

Kvůli soudním sporům s americkou společností Apple přepracoval Samsung celý design svých tabletů. Rodina Galaxy Tab 2 a teď i Note 10.1 se snaží odlišit hlavně pomocí silnějšího stříbrného rámečku okolo celého přístroje a umístěním stereo reproduktorů na čelní straně, díky kterému nabídne tablet skvělý zvuk, který hraje přímo na vás.

Celé zařízení o rozměrech 262 x 180 x 8,9 mm je bohužel, jak už jsme u Samsungu zvyklý, vyrobeno z lesklého plastu. Matný je jen stříbrný rámeček kolem těla přístroje. Konstrukce je pevná a zpracování výborné. Nikde nic nevrže, vše lícuje jak má. Zde výrobce odvedl dobrou práci. Použitý materiál pomohl udržet hmotnost na rozumné hodnotě 600 gramů.

Přední straně dominuje 10ti palcový displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů a zobrazením až 16 milionů barev. Dále zde najdeme stereo reproduktory, čočku 1,9 Mpx přední kamery pro videohovory, senzor okolního osvětlení a na dolní straně stříbrné logo výrobce.

Na zadní straně je umístěn pouze 5 Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a nezbytné logo Samsungu.

Dolní hrana přístroje je vyhrazen pro 30ti pinový konektor a na pravé straně se nachází slot pro stylus S-Pen.

Na bocích se nenachází nic.

Všechny hardwarové ovládací prvky se ukrývají na horní hraně. Své místo zde má zapínací tlačítko, regulace hlasitosti, slot pro microSD (až do velikosti 64 GB), infračervený port, 3,5 mm audio konektor Jack a v našem případě i slot pro SIM kartu (běžná miniSIM). Divíte se, proč Samsung použil infračervený port? Galaxy Note 10.1 vám díky němu poslouží jako univerzální ovladač, ale o tom více až později.

Hardware a operační systém:

Srdcem celého zařízení je čtyřjádrový procesor Exynos 4412 od Samsungu taktovaný na 1,4 GHz, který nabízí obrovský výkon a patří mezi nejvýkonnější mobilní procesory dnešní doby. S vykreslováním grafiky mu pak pomáhá GPU Mali-400MP. K tomu všemu výrobce přibalil 2 GB operační paměti RAM a podle verze 16, 32 a 64 GB interní paměti.

Na recenzi máme variantu 16GB + 3G, u které je po zapnutí dostupných 11,66 GB volné paměti. Ukázku výkonu Galaxy Note 10.1 můžete vidět na screenshotech z benchmarků Quadrant Standard a AnTuTu. Z těchto výsledků vyplívá, že Galaxy Note 10.1 nemá s žádnou hrou ani náročnou aplikací žádný problém. Testovali jsme hry Dead Trigger, Modern Combat 3, GTA 3 a Asphalt 7, se kterými si tablet poradil na jedničku.

 

Jako operační systém zvolil výrobce Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Samsung se konečně poučil a dokázal odladit své prostředí TouchWiz tak, jak od tabletu této cenové kategorie čekáme. Vše je plynulé a rychlé, žádné záseky a padání systému zde nečekejte.

    

Prostředí tabletu se skládá z maximálně 7 ploch, které jsou průchozí, takže se z poslední dostanete na první. Na ně si pak můžete umisťovat widgety, složky a zástupce aplikací tak, jak to znáte z ostatních Android tabletů. Pomocí gesta „Pinch to zoom“ pak můžete zobrazit náhled všech ploch a upravovat jejich počet a pořadí. Notifikační lištu Samsung vybavil navíc rychlými přepínači bezdrátových modulů a možností manuální regulace jasu.

 

V pravém horním rohu je pak tlačítko pro vstup do nabídky všech aplikací a widgetů. Zde máte možnost vytvářet složky, řadit seznam podle abecedy, skrýt aplikace nebo je rovnou odinstalovat.

Zamykací obrazovka nabízí stejný efekt vodní hladiny, jako známe ze Samsungu Galaxy S III. Dále zde najdeme čtveřici ikon, které si sami zvolíme a chybět nemůže informace o času a datu. Přidat si sem můžete ještě počasí a zpravodajství ze světa. Tablet také podporuje odemykání pomocí obličeje.

Baterie a výdrž:

Tablet obsahuje Li-Pol baterii s kapacitou 7000 mAh, která se celá nabije za zhruba 5 hodin. Výdrž nejvíce záleží na tom, jak tablet využíváte. Při běžném používání (internet, hudba, email a poznámky) vám tablet vydrží i několik dní, ale není problém tablet vybít i za jediný den. Při hraní náročných HD her jako například Dead Trigger jsem se dostal na výdrž okolo 6ti hodin.

K delší výdrži pomáhá také funkce chytrý pohotovostní stav, která hlídá vaše oči. Když se na displej nedíváte, tak ho zhasne, nebo naopak pokud například čtete Mobilizujeme.cz, tak se vám displej  nezhasne.

Displej, ovládání a S-Pen:

Jak už jsem zmínil dříve, Galaxy Note 10.1 disponuje displejem o úhlopříčce 10 palců s rozlišením 1280×800 pixelů (jemnost 149 ppi). Právě kvůli tomuto parametru byl Note 10.1 nejvíce kritizován. Rozhodně by mu slušelo FullHD rozlišení, které nabídne konkurence, ale nemyslím si, že je to až tak tragické. Celý displej je pak kryt ochranným sklem Gorilla Glass.

Displej je vyroben technologií PLS, což je vlastně vylepšené IPS od Samsungu. Nabídne výborné pozorovací úhly a kvalitní podání barev, které je možné si v nastavení změnit ve třech stupních: Dynamický, Standardní a Videoklip. Samozřejmostí je pak podpora multitouch (až 10 doteků) a automatické regulaci jasu, která reaguje rychle, ale na můj vkus volí až moc nízký jas. Proto jsem uvítal možnost manuální regulace jasu v notifikační liště.

 

Ovládání se nese ve stylu Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. V levém dolním rohu jsou zobrazeny 4 ovládací tlačítka (šipka zpět, domeček pro návrat na domovskou obrazovku, tlačítko pro multitasking a tlačítko pro pořízení screenshotu), pomocí kterých se celý tablet řídí.

Další možností je použít k ovládání stylus S-Pen. Ten najdete zasunutý v pravém dolním rohu tabletu. Celý je vyroben z plastu, a proto je velmi lehký.  Na jeho těle se nachází jediné tlačítko, které při podržení a dvojím poklepáním na displej vyvolá poznámkový bok. To je velice praktické, ale ještě více oceníte funkci vytvoření screenshotu pomocí přidržení tlačítka a stylusu na displeji. Screenshot pak můžete dál upravovat a uložit. Galaxy Note také pozná, když je S-Pen vysunut a ihned vám nabídne rychlé spuštění předem definovaných aplikací určených právě pro něj.

Na rozdíl od kapacitních stylusů, můžete mít na displeji položenou ruku s S-Penem a tablet snímá pouze stylus, což umožňuje bezproblémové psaní. Využít také můžete rozpoznávání psaného textu, které funguje překvapivě velmi dobře. S-Pen také umí vyhodnotit tlak, který na displej vyvíjíte. To se hodí zejména pro kreslení nebo pokud chcete něco napsat tučně.

Telefonování a zprávy:

Díky přítomnosti 3G modulu je možné s Galaxy Note 10.1 také telefonovat a posílat SMS. K tomuto účelu vám poslouží aplikace Telefon a Zprávy. Samozřejmostí je propojení s účty Gmail, Microsoft Exchange a Facebooku . Volat lze i pomocí přiložených sluchátek, které obsahují mikrofon a ovládací tlačítka.

  

Hudební a video přehrávač, GPS navigace

Samsung kompletně přepracoval aplikaci pro přehrávání hudby. Ta je nyní rozdělena do praktických tří sloupců. V prvním si můžete třídit svou hudbu podle alba, interpreta, žánru, složek, skladatele a stáří. Zajímavostí je funkce hudební ráj, ve které si zvolíte podle vaší nálady styl hudby a Galaxy Note ji pro vás vybere. Na výběr máte mezi hudbou vzrušující, veselou, vášnivou a klidnou.

Druhý sloupec pak zobrazuje samotné skladby, popřípadě alba, a ve třetím najdete právě přehrávanou skladbu. Nechybí ani ekvalizér s možností vlastního nastavení. Celkový dojem z hudebního přehrávače je velmi dobrý. Oceňuji hlavně přehlednost celého prostředí.

  

Videopřehrávač nabídne při spuštění živé náhledy videí a možnost procházet složky. Díky výkonnému čtyřjádrovému procesoru a grafice Mali 400MP mu video ve FullHD nečiní žádný problém. Galaxy Note 10.1 se pyšní certifikací DivX, což z něj dělá výborný přístroj pro přehrávání videa. Mezi podporovanými formáty jsou 3GP (MP4), WMV(ASF), AVI, FLV, MKV, WebM.

Dále aplikace nabízí zajímavou funkci Pop up Play (přehrávání videa na pozadí), kterou už známe ze Samsungu Galaxy S III. Zde už mi ale tato funkce dává větší smysl. Pomocí gesta „pinch to zoom“ je pak možné si upravit velikost okénka s videem a jedním dotykem ho posouvat kdekoliv po displeji.

  

U vlajkové lodi výrobce nesmí chybět ani GPS. S tou jsem byl naprosto spokojen. Fixace byla velmi rychlá a bezproblémová. Aplikace Navigace vás pak dovede tam, kam budete chtít. Bohužel jsou používány online Google mapy, takže budete potřebovat internetové připojení. Nic vám však nebrání si z Obchodu Play stáhnout offline navigaci.

Bonusové aplikace a funkce:

Asi nejzajímavější funkcí je Multidisplej. Pomocí něho můžete rozdělit svou pracovní plochu na dvě části a v každé mít spuštěnou jinou aplikaci. To zní lákavě, ale tato funkce se omezuje pouze na 6 aplikací od Samsungu (internet, polaris office, S poznámka, videopřehrávač, galerie a E-mail). Není možné si tedy spustit třeba Angry  Birds a zároveň sledovat film. Dalším neduhem je citelné přepínání mezi aplikacemi. Vždy totiž musíte zhruba sekundu počkat, než můžete například posouvat v prohlížeči. Pak už je všechno plynulé tak, jak má být.

  

Pro představu, jak to funguje, se podívejte na toto video.

https://www.youtube.com/watch?v=jm8ln8UC2tg

Užitečné jsou také mini aplikace, které vyvoláte pomocí šipky uprostřed dolní lišty. V nabídce jsou aplikace S plánovač, Správce úloh, Světový čas, S Note, Telefon, Upozornění, Zprávy, E-mail, Hudební přehrávač a Kalkulačka. Jejich množství si můžete sami upravit. Nejvíce jsem ocenil aplikaci Kalkulačka, se kterou si vypočítáte, co potřebujete a nemusíte složitě hledat a přepínat se mezi celou aplikací.

 

Funkci chytrý pohotovostní stav a Pop up Play jsem už zmínil dříve. Teď se zaměříme na klávesnici, která nabízí tři režimy, a to Klávesnice Qwerty (klasická klávesnice), Floating (malá klávesnice, kterou lze posouvat libovolně po displeji) a Rozdíl (klávesnice je rozdělená na dvě části).

  

Pro psaní stylusem je pak ideální funkce rozpoznávání psaného textu. Nesmí chybět ani hlasové zadávání od Googlu.

 

K tabletu dostanete také několik bonusových aplikací uzpůsobených pro ovládání stylusem.

PhotoShop Touch – slouží pro úpravu fotek

 

Hra Crayon Physics Deluxe – zde máte za úkol dostat kuličku z bodu A do bodu B s použitím různých geometrických útvarů, provazů a hlavně zákonů fyziky.

S poznámka – Jak už název napovídá, účelem této aplikace je zaznamenávání poznámek. Disponuje také speciálními funkcemi pro rozpoznávání geometrických obrazců, vzorců a psaného textu. Vše funguje velmi spolehlivě a rychle. Do poznámek si také můžete vkládat obrázky, a nebo nahrát vzkaz.

 

Polaris Office – Kompletní kancelářský office s možností číst a vytvářet formáty .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx a txt. Je propojen také se službami Box.net, Dropbox a Google Drive.

Moje soubory – přehledný správce souborů, který navíc přináší funkci Touch and hold to drag (podržíte vybraný soubor a posunete do složky kam potřebujete).

Smart Remote – přemění Galaxy Note 10.1 na univerzální dálkový ovladač. Podporovány jsou přístroje od všech známých výrobců. Konkrétně jsem testoval na dvou televizorech Samsung a vše fungovalo velmi dobře.

Tvůrce videa – poslouží vám k vytváření a editaci videí

E-mail a Gmail – Aplikaci Gmail určitě nemusím představovat. Zajímavější je ale aplikace E-mail, která nabízí jednoduché a přehledné prostředí. Mezi její výhody můžeme zařadit i funkci Multidisplej.

 

Chybět nemůže ani komunikační aplikace ChatOn od Samsungu. Dále  zde najdeme Game Hub (doporučené hry), Music Hub (obchod s hudbou) a Video Hub (obchod s filmy, bohužel v ČR nedostupný).

  

Fotoaparát a kamera

Galaxy Note 10.1 je osazen 5 Mpx fotoaparátem s možností natáčet videa až v rozlišení 720p (30 snímků za sekundu). To je trochu škoda, protože ostatní zvládají i 1080p. Nechybí podpora autofocusu a při horších světelných podmínkách pomůže LED dioda. Prostředí aplikace fotoaparát se dělí na dva sloupce. Ten pravý v sobě ukrývá přepínač mezi nahráváním a fotografováním, spoušť a náhled vyfoceného obrázku. V levém pak najdeme zástupce funkcí, které si můžeme sami změnit.

 

Kvalitou fotografií se Galaxy Note řadí spíše k průměru a videem nikoho neuchvátí. Posuďte sami.

Zkušební videa

(pro plnou kvalitu, jak nahrává video Samsung Galaxy Note 10.1, si přepněte na nejvyšší dostupnou kvalitu, v tomto případě 720p.)

Organizační funkce:

Organizační funkce zvládá Galaxy Note 10.1 na jedničku. Přehledná aplikace S plánovač nabídne jednoduché uživatelské rozhraní s možností měnit náhledy na rok, měsíc, týden, den, seznam a úkoly. Samozřejmostí je pak propojení s online účty.

  

A abyste nezaspali naplánovanou událost, probudí vás aplikace upozornění.

Datové funkce:

Naše verze Samsungu Galaxy Note 10.1 disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 3G HSPA+ s rychlostí až 21 Mb za sekundu, Bluetooth 4.0 s podporou A2DP a technologií Wi-Fi Direct pro přenos dat. Pokud jste se teď trochu ztratili, tak věřte, že s Galaxy Notem 10.1 se připojíte všude. S příjmem Wi-Fi signálu jsem neměl žádný problém a stabilita byla také na vysoké úrovni. To samé platí s 3G signálem.

Internetový prohlížeč mě velmi mile překvapil. Nabídne opravdu rychlé načítání stránek a bleskovou odezvu. Jediná výtka směřuje k podpoře Adobe Flash Playeru, který byl už bohužel stažen z Obchodu Play (ovšem při instalaci přes webový Google Play a vzdálené instalaci přes svůj Google účet můžeme tohle naštěstí obejít) a nemožnosti nastavit napevno desktop režim.

Tablet komunikuje s počítačem pomocí dodávaného USB kabelu. Klasický protokol USB Mass Storage byl nahrazen protokolem MTP (Media Treansfer Protocol). Tím se pro uživatele Windows nic nemění a tablet se přihlásí jako normální přenosné zařízení. Kopírovat soubory lze snadno, jako při používání například flash disku.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Note 10.1

Galaxy Note 10.1 na mě zapůsobil výborným dojmem. Čtyřjádrový procesor a grafika Mali 400MP nabízí nekompromisní výkon, a to není vše. Hlavním esem v rukávu je stylus S-Pen, který posouvá použitelnost tabletu o třídu výš. Rychle jsem si na něj zvykl. Přesnost a hlavně pohodlnost ovládání s pomocí stylusu mě naprosto uchvátila.

Samsung se také poučil z předchozích chyb a pořádně odladil Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Zapomeňte na staré zasekané prostředí z prvního Galaxy Tabu 10.1, vše je zde plynulé a na nic se nečeká. Zamrzí pouze použitý materiál a rozlišení displeje. Škoda, v téhle oblasti nabídne konkurence víc, ale pokud nelpíte na počtu pixelů a nevadí vám plastové tělo, tak vám můžu Samsung Galaxy Note 10.1 s klidem doporučit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
design a zpracování použitý materiál
 PLS TFT displej rozlišení displeje
 výkon a odladěnost systému Android
stylus S-Pen
gesta pro stylus
microSD až 64 GB, 2 GB RAM

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Samsung Galaxy Note 10.1 – recenze umělce nejen pro umělce

Samsung na trh uvedl nový tablet s názvem Galaxy Note 10.1, který zaujme především přítomností stylusu S-Pen a přepracovaným multitaskingem. Nechybí ani špičková výbava v čele se čtyřjádrovým procesorem a 2 GB operační paměti RAM. Ponaučil se Samsung ze svých dřívějších chyb? Je tu recenze Galaxy Notu 10.1.

Samsung Galaxy Note 10.1 byl představen zkraje letošního roku na veletrhu Mobile World Congress 2012 v Barceloně. Na trh se však dostal až v průběhu září a to hlavně z důvodu výměny procesoru a přidání nových funkcí, jak jsme sepsali v srpnovém finálním preview Galaxy Notu 10.1. Čekání se naštěstí vyplatilo a Samsung vytvořil unikátní zařízení, které vyčnívá mezi ostatními tablety s operačním systémem Android.

Základní parametry – Samsung Galaxy Note 10.1

Rozměry 262 x 180 x 8,9 mm
Hmotnost 600 g
Displej dotykový (kapacitní, multi-touch), PLS TFT, rozlišení 800 x 1280 px, 16 milionů barev, úhlopříčka 10,1“
Procesor a paměť čtyřjádrový 1,4 GHz procesor Exynos 4412, grafika Mali-400MP
2 GB RAM, 16/32/64 GB a microSD karty až 64 GB
Operační systém Android 4.0 Ice Cream Sandwich + TouchWiz UX
Fotoaparát 5 Mpx (2592 x 1952 px), autofocus, LED blesk, nahrávání HD 720p videa
Obsah balení návod, baterie, nabíječka, stereo headset s peckovými sluchátky, datový USB kabel
Cena a dostupnost 15 000 Kč, září 2012

Krátké postřehy z testování Samsung Galaxy Note 10.1:

Co se nám líbilo: design, výkon, S-Pen, funkce Multidisplej, mini aplikace a nové prostředí TouchWiz

Co se nám nelíbilo: použitý materiál a nižší rozlišení displeje vzhledem na cenovou kategorii

Obsah balení:

Galaxy Note 10.1 je dodáván v bílé obdélníkové krabici, která odpovídá velikostem tabletu. Uvnitř se nachází samotný tablet, nabíječka, USB kabel, který je zakončen 30-ti pinovým konektorem, sluchátka s vyměnitelnými špunty a náhradní hroty pro stylus S-Pen. To vše je doplněno nezbytnými manuály.

Oficiální video

https://www.youtube.com/watch?v=qbgBxr4H59A

Design a konstrukce:

Kvůli soudním sporům s americkou společností Apple přepracoval Samsung celý design svých tabletů. Rodina Galaxy Tab 2 a teď i Note 10.1 se snaží odlišit hlavně pomocí silnějšího stříbrného rámečku okolo celého přístroje a umístěním stereo reproduktorů na čelní straně, díky kterému nabídne tablet skvělý zvuk, který hraje přímo na vás.

Celé zařízení o rozměrech 262 x 180 x 8,9 mm je bohužel, jak už jsme u Samsungu zvyklý, vyrobeno z lesklého plastu. Matný je jen stříbrný rámeček kolem těla přístroje. Konstrukce je pevná a zpracování výborné. Nikde nic nevrže, vše lícuje jak má. Zde výrobce odvedl dobrou práci. Použitý materiál pomohl udržet hmotnost na rozumné hodnotě 600 gramů.

Přední straně dominuje 10ti palcový displej s rozlišením 1280 x 800 pixelů a zobrazením až 16 milionů barev. Dále zde najdeme stereo reproduktory, čočku 1,9 Mpx přední kamery pro videohovory, senzor okolního osvětlení a na dolní straně stříbrné logo výrobce.

Na zadní straně je umístěn pouze 5 Mpx fotoaparát s přisvětlovací LED diodou a nezbytné logo Samsungu.

Dolní hrana přístroje je vyhrazen pro 30ti pinový konektor a na pravé straně se nachází slot pro stylus S-Pen.

Na bocích se nenachází nic.

Všechny hardwarové ovládací prvky se ukrývají na horní hraně. Své místo zde má zapínací tlačítko, regulace hlasitosti, slot pro microSD (až do velikosti 64 GB), infračervený port, 3,5 mm audio konektor Jack a v našem případě i slot pro SIM kartu (běžná miniSIM). Divíte se, proč Samsung použil infračervený port? Galaxy Note 10.1 vám díky němu poslouží jako univerzální ovladač, ale o tom více až později.

Hardware a operační systém:

Srdcem celého zařízení je čtyřjádrový procesor Exynos 4412 od Samsungu taktovaný na 1,4 GHz, který nabízí obrovský výkon a patří mezi nejvýkonnější mobilní procesory dnešní doby. S vykreslováním grafiky mu pak pomáhá GPU Mali-400MP. K tomu všemu výrobce přibalil 2 GB operační paměti RAM a podle verze 16, 32 a 64 GB interní paměti.

Na recenzi máme variantu 16GB + 3G, u které je po zapnutí dostupných 11,66 GB volné paměti. Ukázku výkonu Galaxy Note 10.1 můžete vidět na screenshotech z benchmarků Quadrant Standard a AnTuTu. Z těchto výsledků vyplívá, že Galaxy Note 10.1 nemá s žádnou hrou ani náročnou aplikací žádný problém. Testovali jsme hry Dead Trigger, Modern Combat 3, GTA 3 a Asphalt 7, se kterými si tablet poradil na jedničku.

 

Jako operační systém zvolil výrobce Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich. Samsung se konečně poučil a dokázal odladit své prostředí TouchWiz tak, jak od tabletu této cenové kategorie čekáme. Vše je plynulé a rychlé, žádné záseky a padání systému zde nečekejte.

    

Prostředí tabletu se skládá z maximálně 7 ploch, které jsou průchozí, takže se z poslední dostanete na první. Na ně si pak můžete umisťovat widgety, složky a zástupce aplikací tak, jak to znáte z ostatních Android tabletů. Pomocí gesta „Pinch to zoom“ pak můžete zobrazit náhled všech ploch a upravovat jejich počet a pořadí. Notifikační lištu Samsung vybavil navíc rychlými přepínači bezdrátových modulů a možností manuální regulace jasu.

 

V pravém horním rohu je pak tlačítko pro vstup do nabídky všech aplikací a widgetů. Zde máte možnost vytvářet složky, řadit seznam podle abecedy, skrýt aplikace nebo je rovnou odinstalovat.

Zamykací obrazovka nabízí stejný efekt vodní hladiny, jako známe ze Samsungu Galaxy S III. Dále zde najdeme čtveřici ikon, které si sami zvolíme a chybět nemůže informace o času a datu. Přidat si sem můžete ještě počasí a zpravodajství ze světa. Tablet také podporuje odemykání pomocí obličeje.

Baterie a výdrž:

Tablet obsahuje Li-Pol baterii s kapacitou 7000 mAh, která se celá nabije za zhruba 5 hodin. Výdrž nejvíce záleží na tom, jak tablet využíváte. Při běžném používání (internet, hudba, email a poznámky) vám tablet vydrží i několik dní, ale není problém tablet vybít i za jediný den. Při hraní náročných HD her jako například Dead Trigger jsem se dostal na výdrž okolo 6ti hodin.

K delší výdrži pomáhá také funkce chytrý pohotovostní stav, která hlídá vaše oči. Když se na displej nedíváte, tak ho zhasne, nebo naopak pokud například čtete Mobilizujeme.cz, tak se vám displej  nezhasne.

Displej, ovládání a S-Pen:

Jak už jsem zmínil dříve, Galaxy Note 10.1 disponuje displejem o úhlopříčce 10 palců s rozlišením 1280×800 pixelů (jemnost 149 ppi). Právě kvůli tomuto parametru byl Note 10.1 nejvíce kritizován. Rozhodně by mu slušelo FullHD rozlišení, které nabídne konkurence, ale nemyslím si, že je to až tak tragické. Celý displej je pak kryt ochranným sklem Gorilla Glass.

Displej je vyroben technologií PLS, což je vlastně vylepšené IPS od Samsungu. Nabídne výborné pozorovací úhly a kvalitní podání barev, které je možné si v nastavení změnit ve třech stupních: Dynamický, Standardní a Videoklip. Samozřejmostí je pak podpora multitouch (až 10 doteků) a automatické regulaci jasu, která reaguje rychle, ale na můj vkus volí až moc nízký jas. Proto jsem uvítal možnost manuální regulace jasu v notifikační liště.

 

Ovládání se nese ve stylu Androidu 4.0 Ice Cream Sandwich. V levém dolním rohu jsou zobrazeny 4 ovládací tlačítka (šipka zpět, domeček pro návrat na domovskou obrazovku, tlačítko pro multitasking a tlačítko pro pořízení screenshotu), pomocí kterých se celý tablet řídí.

Další možností je použít k ovládání stylus S-Pen. Ten najdete zasunutý v pravém dolním rohu tabletu. Celý je vyroben z plastu, a proto je velmi lehký.  Na jeho těle se nachází jediné tlačítko, které při podržení a dvojím poklepáním na displej vyvolá poznámkový bok. To je velice praktické, ale ještě více oceníte funkci vytvoření screenshotu pomocí přidržení tlačítka a stylusu na displeji. Screenshot pak můžete dál upravovat a uložit. Galaxy Note také pozná, když je S-Pen vysunut a ihned vám nabídne rychlé spuštění předem definovaných aplikací určených právě pro něj.

Na rozdíl od kapacitních stylusů, můžete mít na displeji položenou ruku s S-Penem a tablet snímá pouze stylus, což umožňuje bezproblémové psaní. Využít také můžete rozpoznávání psaného textu, které funguje překvapivě velmi dobře. S-Pen také umí vyhodnotit tlak, který na displej vyvíjíte. To se hodí zejména pro kreslení nebo pokud chcete něco napsat tučně.

Telefonování a zprávy:

Díky přítomnosti 3G modulu je možné s Galaxy Note 10.1 také telefonovat a posílat SMS. K tomuto účelu vám poslouží aplikace Telefon a Zprávy. Samozřejmostí je propojení s účty Gmail, Microsoft Exchange a Facebooku . Volat lze i pomocí přiložených sluchátek, které obsahují mikrofon a ovládací tlačítka.

  

Hudební a video přehrávač, GPS navigace

Samsung kompletně přepracoval aplikaci pro přehrávání hudby. Ta je nyní rozdělena do praktických tří sloupců. V prvním si můžete třídit svou hudbu podle alba, interpreta, žánru, složek, skladatele a stáří. Zajímavostí je funkce hudební ráj, ve které si zvolíte podle vaší nálady styl hudby a Galaxy Note ji pro vás vybere. Na výběr máte mezi hudbou vzrušující, veselou, vášnivou a klidnou.

Druhý sloupec pak zobrazuje samotné skladby, popřípadě alba, a ve třetím najdete právě přehrávanou skladbu. Nechybí ani ekvalizér s možností vlastního nastavení. Celkový dojem z hudebního přehrávače je velmi dobrý. Oceňuji hlavně přehlednost celého prostředí.

  

Videopřehrávač nabídne při spuštění živé náhledy videí a možnost procházet složky. Díky výkonnému čtyřjádrovému procesoru a grafice Mali 400MP mu video ve FullHD nečiní žádný problém. Galaxy Note 10.1 se pyšní certifikací DivX, což z něj dělá výborný přístroj pro přehrávání videa. Mezi podporovanými formáty jsou 3GP (MP4), WMV(ASF), AVI, FLV, MKV, WebM.

Dále aplikace nabízí zajímavou funkci Pop up Play (přehrávání videa na pozadí), kterou už známe ze Samsungu Galaxy S III. Zde už mi ale tato funkce dává větší smysl. Pomocí gesta „pinch to zoom“ je pak možné si upravit velikost okénka s videem a jedním dotykem ho posouvat kdekoliv po displeji.

  

U vlajkové lodi výrobce nesmí chybět ani GPS. S tou jsem byl naprosto spokojen. Fixace byla velmi rychlá a bezproblémová. Aplikace Navigace vás pak dovede tam, kam budete chtít. Bohužel jsou používány online Google mapy, takže budete potřebovat internetové připojení. Nic vám však nebrání si z Obchodu Play stáhnout offline navigaci.

Bonusové aplikace a funkce:

Asi nejzajímavější funkcí je Multidisplej. Pomocí něho můžete rozdělit svou pracovní plochu na dvě části a v každé mít spuštěnou jinou aplikaci. To zní lákavě, ale tato funkce se omezuje pouze na 6 aplikací od Samsungu (internet, polaris office, S poznámka, videopřehrávač, galerie a E-mail). Není možné si tedy spustit třeba Angry  Birds a zároveň sledovat film. Dalším neduhem je citelné přepínání mezi aplikacemi. Vždy totiž musíte zhruba sekundu počkat, než můžete například posouvat v prohlížeči. Pak už je všechno plynulé tak, jak má být.

  

Pro představu, jak to funguje, se podívejte na toto video.

https://www.youtube.com/watch?v=jm8ln8UC2tg

Užitečné jsou také mini aplikace, které vyvoláte pomocí šipky uprostřed dolní lišty. V nabídce jsou aplikace S plánovač, Správce úloh, Světový čas, S Note, Telefon, Upozornění, Zprávy, E-mail, Hudební přehrávač a Kalkulačka. Jejich množství si můžete sami upravit. Nejvíce jsem ocenil aplikaci Kalkulačka, se kterou si vypočítáte, co potřebujete a nemusíte složitě hledat a přepínat se mezi celou aplikací.

 

Funkci chytrý pohotovostní stav a Pop up Play jsem už zmínil dříve. Teď se zaměříme na klávesnici, která nabízí tři režimy, a to Klávesnice Qwerty (klasická klávesnice), Floating (malá klávesnice, kterou lze posouvat libovolně po displeji) a Rozdíl (klávesnice je rozdělená na dvě části).

  

Pro psaní stylusem je pak ideální funkce rozpoznávání psaného textu. Nesmí chybět ani hlasové zadávání od Googlu.

 

K tabletu dostanete také několik bonusových aplikací uzpůsobených pro ovládání stylusem.

PhotoShop Touch – slouží pro úpravu fotek

 

Hra Crayon Physics Deluxe – zde máte za úkol dostat kuličku z bodu A do bodu B s použitím různých geometrických útvarů, provazů a hlavně zákonů fyziky.

S poznámka – Jak už název napovídá, účelem této aplikace je zaznamenávání poznámek. Disponuje také speciálními funkcemi pro rozpoznávání geometrických obrazců, vzorců a psaného textu. Vše funguje velmi spolehlivě a rychle. Do poznámek si také můžete vkládat obrázky, a nebo nahrát vzkaz.

 

Polaris Office – Kompletní kancelářský office s možností číst a vytvářet formáty .doc, .docx, .xls, .xlsx, .ppt, .pptx a txt. Je propojen také se službami Box.net, Dropbox a Google Drive.

Moje soubory – přehledný správce souborů, který navíc přináší funkci Touch and hold to drag (podržíte vybraný soubor a posunete do složky kam potřebujete).

Smart Remote – přemění Galaxy Note 10.1 na univerzální dálkový ovladač. Podporovány jsou přístroje od všech známých výrobců. Konkrétně jsem testoval na dvou televizorech Samsung a vše fungovalo velmi dobře.

Tvůrce videa – poslouží vám k vytváření a editaci videí

E-mail a Gmail – Aplikaci Gmail určitě nemusím představovat. Zajímavější je ale aplikace E-mail, která nabízí jednoduché a přehledné prostředí. Mezi její výhody můžeme zařadit i funkci Multidisplej.

 

Chybět nemůže ani komunikační aplikace ChatOn od Samsungu. Dále  zde najdeme Game Hub (doporučené hry), Music Hub (obchod s hudbou) a Video Hub (obchod s filmy, bohužel v ČR nedostupný).

  

Fotoaparát a kamera

Galaxy Note 10.1 je osazen 5 Mpx fotoaparátem s možností natáčet videa až v rozlišení 720p (30 snímků za sekundu). To je trochu škoda, protože ostatní zvládají i 1080p. Nechybí podpora autofocusu a při horších světelných podmínkách pomůže LED dioda. Prostředí aplikace fotoaparát se dělí na dva sloupce. Ten pravý v sobě ukrývá přepínač mezi nahráváním a fotografováním, spoušť a náhled vyfoceného obrázku. V levém pak najdeme zástupce funkcí, které si můžeme sami změnit.

 

Kvalitou fotografií se Galaxy Note řadí spíše k průměru a videem nikoho neuchvátí. Posuďte sami.

Zkušební videa

(pro plnou kvalitu, jak nahrává video Samsung Galaxy Note 10.1, si přepněte na nejvyšší dostupnou kvalitu, v tomto případě 720p.)

Organizační funkce:

Organizační funkce zvládá Galaxy Note 10.1 na jedničku. Přehledná aplikace S plánovač nabídne jednoduché uživatelské rozhraní s možností měnit náhledy na rok, měsíc, týden, den, seznam a úkoly. Samozřejmostí je pak propojení s online účty.

  

A abyste nezaspali naplánovanou událost, probudí vás aplikace upozornění.

Datové funkce:

Naše verze Samsungu Galaxy Note 10.1 disponuje Wi-Fi 802.11 a/b/g/n, 3G HSPA+ s rychlostí až 21 Mb za sekundu, Bluetooth 4.0 s podporou A2DP a technologií Wi-Fi Direct pro přenos dat. Pokud jste se teď trochu ztratili, tak věřte, že s Galaxy Notem 10.1 se připojíte všude. S příjmem Wi-Fi signálu jsem neměl žádný problém a stabilita byla také na vysoké úrovni. To samé platí s 3G signálem.

Internetový prohlížeč mě velmi mile překvapil. Nabídne opravdu rychlé načítání stránek a bleskovou odezvu. Jediná výtka směřuje k podpoře Adobe Flash Playeru, který byl už bohužel stažen z Obchodu Play (ovšem při instalaci přes webový Google Play a vzdálené instalaci přes svůj Google účet můžeme tohle naštěstí obejít) a nemožnosti nastavit napevno desktop režim.

Tablet komunikuje s počítačem pomocí dodávaného USB kabelu. Klasický protokol USB Mass Storage byl nahrazen protokolem MTP (Media Treansfer Protocol). Tím se pro uživatele Windows nic nemění a tablet se přihlásí jako normální přenosné zařízení. Kopírovat soubory lze snadno, jako při používání například flash disku.

Závěr recenze Samsungu Galaxy Note 10.1

Galaxy Note 10.1 na mě zapůsobil výborným dojmem. Čtyřjádrový procesor a grafika Mali 400MP nabízí nekompromisní výkon, a to není vše. Hlavním esem v rukávu je stylus S-Pen, který posouvá použitelnost tabletu o třídu výš. Rychle jsem si na něj zvykl. Přesnost a hlavně pohodlnost ovládání s pomocí stylusu mě naprosto uchvátila.

Samsung se také poučil z předchozích chyb a pořádně odladil Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Zapomeňte na staré zasekané prostředí z prvního Galaxy Tabu 10.1, vše je zde plynulé a na nic se nečeká. Zamrzí pouze použitý materiál a rozlišení displeje. Škoda, v téhle oblasti nabídne konkurence víc, ale pokud nelpíte na počtu pixelů a nevadí vám plastové tělo, tak vám můžu Samsung Galaxy Note 10.1 s klidem doporučit.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
design a zpracování použitý materiál
 PLS TFT displej rozlišení displeje
 výkon a odladěnost systému Android
stylus S-Pen
gesta pro stylus
microSD až 64 GB, 2 GB RAM

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."