Samsung Galaxy Gio – recenze přijatelného telefonu střední třídy

Samsung Galaxy Gio je nepatrně slabším modelem Galaxy Ace. Recenze telefonu Samsung Galaxy Gio vám ukáže silné i slabé stránky telefonu, který se chlubí dotykovým displejem, OS Android, 3,2 Mpx fotoaparátem a slušnou datovou výbavou.

Samsung Galaxy Gio (S5660) spadá výbavou do rodiny telefonů Galaxy Family, a to mezi modely Galaxy Mini a Galaxy Ace. Pro telefon jsou typickými znaky kompaktnost, střídmá výbava a operační systém Android. Pro uživatele ideální telefon do běžných dnů, zdálo by se. Podívejte se, jestli telefon opravdu obstál, v následující recenzi Samsungu Galaxy Gio.

Mobilní telefon Samsung Galaxy Gio do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.


Samsung Galaxy Gio – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Gio

Rozměry 110,5 x 57,5 x 12,2 mm
Hmotnost 102 g
Displej TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
podpora Multitouch, senzory – akcelerometr, proximity
Procesor a paměť Qualcomm MSM7227-1 Turbo, 800 MHz
278 MB RAM, 181 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systém Android (verze 2.2.1) + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, geotagging, detekce obličeje
nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, 2 GB microSD karta, SD adaptér
Cena a dostupnost , květen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Gio

Co se nám líbilo: dotykové ovládání, kompaktní pevné provedení, rychlá data HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, OS Android 2.2 s nadstavbou prostředí TouchWiz 3.0, 800 MHz procesor, GPS s digitálním kompasem, 3,2“ HVGA displej, akcelerometr, proximity senzor

Co se nám nelíbilo: chybějící tlačítko fotoaparátu, horší čitelnost displeje na sluníčku, schází Flash ve webovém prohlížeči, kvalita nahrávaného videa je žalostná, zapomnělo se na senzor jasu, podpora DivX a Xvid kodeků.

Obsah balení: chybějící sluchátka

Samsungy z řady Galaxy, konkrétně modely Mini, Gio, Ace a Fit, se prodávají bez sluchátek v balení. V krabici je návod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, SD adaptér a 2 GB microSD karta.

Vzhled a konstrukce: kompaktní pevný plast s vrásněním

Samsung Galaxy Gio se vyznačuje kvalitní konstrukcí, byť plastovou, jejíž jednotlivé díly na sebe dobře pasují, aniž by něco muselo vrzat. Když se tak podívám zpětně na testované telefony od Samsungu, už po několikáté mi přijde, že držím v ruce takřka stejný telefon. Tak podobné jsou si konstrukčně (třeba Galaxy Ace nebo Galaxy S jsou nejbližšími kolegy, i když jejich hrany nejsou tolik zakulacené).

Telefon je vyráběn v černém provedení, s lesklou přední stranou a boky, zadní matnou stranou s vroubkovaným motivem, díky kterému v ruce dobře sedí a neklouže. Rozměry telefonu jsou 110,5 x 57,5 x 12,2 mm, hmotnost 102 gramů. V ruce telefon dobře sedí, rozměry i hmotnost jsou ideální. Imitace kovu zejména na rámečku působí přirozeně, i když lze snadno dotykem poznat, že je to obyčejný plast.

Na přední straně má telefon displej s úhlopříčkou 3,2“, prostřední hardwarové a krajní senzorová tlačítka pod displejem, logo výrobce a otvor pro reproduktor (na hovory) nad displejem. Nechybí ani ukrytý proximity senzor v blízkosti displeje, který vypíná displej v případě hovorů a přiblížení k hlavě.

Na levém boku telefonu jsou umístěna tlačítka regulace hlasitosti (sjednocená do jednoho), na pravém boku je to zhora tlačítko zámku displeje/vypnutí telefonu a uprostřed slot na microSD kartu, krytý plastovou krytou. Výrobce dodává s telefonem 2GB kartu, jež pro běžné využití telefonu bohatě dostačuje. Na horní hraně telefonu je umístěn 3,5 mm konektor Jack, na spodní hraně pak microUSB port.

Zadní strana telefonu zaujme na první pohled zpracováním krytu, na kterém jsou jakési vroubky či dírky, díky nimž se telefon snáze drží v ruce. V krytu jsou otvory pro fotoaparát a reproduktor. Kryt jde sejmout celkem snadno, nemusíte se bát, že by vám nějaká z chlopní praskla.

Baterie a výdrž: záleží na spuštěných procesech

Samsung Galaxy Gio má Li-Ion baterii o kapacitě 1350 mAh, se kterou výrobce uvádí výdrž až 610 hodin pohotovosti či 11 hodin hovorů. Slot na SIM kartu je umístěn vedle otvoru pro baterii, avšak pro vyjmutí je třeba vyjmout i baterii. Výdrž při redakčním testu se pohybovala na hranici tří dní, pokud jsme telefon využívala na běžné úkony, v případě zapnuté GPS, Wi-Fi či vysoké hodnotě jasu výdrž klesala daleko rychleji. Nebyl dokonce problém nabíjet denně, pokud jsme se nechali vést navigací několik hodin a využívali datové přenosy.

Displej a ovládání: rozlišení OK, čitelnost na slunci spíše KO

Displej výrobce disponuje HVGA rozlišením (320 x 480 px), což odpovídá na úhlopříčce 3,2“ jemnosti 160 dpi. Displej je samozřejmě kapacitní dotykový, zobrazující 16 milionů barev. Je možné ovládání více prsty (Multitouch), automatické překlápění obrazu na bok pomocí akcelerometru a vypínání displeje v případě přiblížení k uchu (když někomu voláte). Úprava jasu je možná pouze manuálně v nastavení telefonu. Především na slunci vám ale ani nejvyšší úroveň jasu nezaručí kvalitní čitelnost displeje.

Trojice tlačítek pod displejem má tak trochu podobu dle operačního systému Android. Levé tlačítko slouží k vyvolání nabídky nastavení, středové pro návrat na domovskou obrazovku, pravé k posunu o pozici zpět. Krajní tlačítka jsou podsvícená, středová ploška nikoliv.

Prostředí telefonu: Android ve verzi 2.2 „Froyo“

Samsung Galaxy Gio má operační systém Android 2.2.1 a prostředí Samsung TouchWiz 3.0. To poznáme odlišnými domovskými obrazovkami i menu telefonu. Pro uživatele by mělo být takové řešení uživatelsky snazší a příjemnější. Pro uživatelé navyklé na klasický Android mohou být změny i nežádoucí. Telefon má 800 MHz procesor, celkových 278 MB RAM (operační) paměti. Zhruba 135 MB je volných po vypnutí všech aplikací. Vnitřní paměť telefonu má hodnotu 181 MB a doplňuje ji 2GB paměťová karta dodávaná v balení s telefonem. Slot přitom zvládá až 32 GB microSD karty.

Samsung Galaxy Gio jsme podrobili několika benchmark testům, z nichž vzešly celkem očekávané hodnoty. Oproti modelu Galaxy Ace má Gio jen o fous horší skóre.

Quadrant Standard – 580
Nenamark1 – 33 fps
Linpack – 9,2 mflops
AnTutu Systém Benchmark – 1120

Telefon má tři domovské obrazovky (s rozšířením až na sedm) s možností umístění widgetů, zkratek či ikon aplikací. Z horního okraje lze vysunout lištu s rychlými volbami (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Profil, Automatické otáčení), na které se zobrazují i další spuštěné procesy, přijaté zprávy, zmeškané hovory atd. Změny typu – výměna obrázku na pozadí, přidání widgetu, hledání, počet obrazovek či hlavní nastavení telefonu (ke kterému vede i ikonka v menu) – zajišťuje levé tlačítko.

Menu telefonu má nejprve tři po sobě jdoucí obrazovky se dvanácti ikonkami, jejichž počet se rozšiřuje v závislosti na počtu dalších instalovaných her a aplikací. Toto zobrazení je součástí grafické nadstavby TouchWiz. Ikony se mohou libovolně přesouvat mezi sebou či odmazávat (opět levým tlačítkem – upravit). Čtyři hlavní ikony jsou stejné pro menu i domovské obrazovky, a to jsou – klávesnice, kontakty, zprávy a vstup do menu. I jejich pořadí lze měnit, vyjma vstupu do menu, které je vždy vpravo.

Telefonování a zprávy: dokolečka to samé

Složka s kontakty i zprávami je oproti jiným telefonům s Androidem neměnná. Zprávy se řadí do konverzací s možností rychlé odpovědi, po definovaném počtu zpráv v konverzaci se mohou automaticky vymazat, nechybí potvrzení o doručení i přečtení (MMS) a volba vzhledu zpráv (okraj, lesklá, nalepovací poznámka, poznámka). SMS můžete odesílat více lidem najednou, případně i skupině. Klávesnice se zobrazuje v QWERTZ provedení v režimu na šířku i výšku displeje. Nechybí volba ručního psaní znaků a možnost používat prediktivní zadávání textu XT9. Pro milovníky nevšedních způsobů psaní je připraven SWYPE.

Kontakty jsou provázány s vašimi účty, ať už emailovými (Microsoft Exchange ActiveSync, Google a další), či na sociálních sítích Facebook, Twitter, MySpace. V kontaktech se posunujeme rychle po paletě písmen na pravém okraji displeje, případně vyhledáváme zadáváním počátečních písmen jména. Hodí se tvorba skupin, kterým poté přiřadíte specifické vyzvánění či jim můžete naráz zasílat SMS. Zobrazuje se také historie (SMS zprávy, volání) a aktivity (synchronizace kontaktů, Gmailu a kalendáře). Nově vytvářené kontakty nepostrádají obrázek, zvonění a podrobné informace. Lze je rychle odesílat do jiných zařízení přes Bluetooth, SMS či email. Emailových účtů lze nadefinovat tolik, kolik potřebujete spravovat. Klient s emaily je přehledný, má automatickou kontrolu účtů, přiřazování podpisu, vizitky a další funkce.

Fotoaparát: když je potřeba se něčeho zbavit

Telefon má na zadní straně konstrukce 3,2 Mpx fotoaparát (2048 x 1536 px), který nahrává pouze QVGA video (320 x 240 px) s 15 snímky za vteřinu. Hrdě se tak staví mezi ty špatné telefony z pohledu natáčení videí. Samsung, který vždy patřil v tomto k těm lepším a snažil se přinášet adekvátní rozlišení pořizovaných videí, u řady telefonů Galaxy (Mini, Gio, Ace) selhal na plné čáře. V režimu fotoaparátu lze volit scény, jas, samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, efekty, zachycení obličeje či přiřazení pozice (geotagging). Kvalitu fotografií dokládá několik zkušebních snímků.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Gio:

Organizační funkce, zábava, GPS: nudu nezažijete

Samsung Galaxy Gio může dobře posloužit jak při volných chvílích, tak při nejnutnějších pracovních úkonech. K tomu má v nabídce následující: hudební přehrávač, FM rádio (s RDS), galerie, kalendář, hodiny, poznámka, Social hub, YouTube, Talk, Zprávy a počasí, ThinkFree Office, moje soubory, kalkulačka, diktafon, správce úloh, Google mapy, Latitude, navigace, Android Market, Samsung Apps.

Aplikace v OS Android 2.2 jsou prakticky totožné, a tak odkážeme na další telefony, u kterých jsme se o nich rozepisovali více. Otevírání a úprava souborů Office je možné skrze aplikaci ThinkFree Office, která otevře i PDF (bez možnosti úprav). FM rádio funguje opět až po připojení sluchátek. Google mapy jsou k dispozici v nejnovějších verzích (aktualizace se vždy nabídne na Android Marketu), které už zobrazují mapy ve 3D, umožňují sklopení a otáčení map více prsty. Telefon má vestavěnou GPS a používá k nalezení pozice i A-GPS. Nechybí digitální kompas, který zobrazuje správný směr natočení telefonu. Navigace Google funguje spolehlivě, stačí si nalézt trasu v domácí Wi-Fi síti či přes data operátora, pak datové pakety vypnout a nechat se navigovat hlasově bez připojení. Vyhledání pozice pomocí GPS trvá přibližně minutu, s A-GPS kratší časový interval.

Datová výbava, webový prohlížeč: překvapivě silná stránka

Samsung Galaxy Gio má standardní microUSB port, kterým se připojuje skrze USB kabel k počítači a taktéž se jím nabíjí přibalenou nabíječkou s microUSB zakončením. Pro sluchátka je připraven standardní 3,5 mm Jack. Bezdrátové přenosy obstará Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech, Wi-Fi (802.11 b/g/n) s možností vytváření Hotspotu (sdíleného připojení k internetu). Přes operátora telefon využívá datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA, které umožňuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s, odesílání pouze rychlostí max. 384 kB/s. V domácí Wi-Fi síti se jistě hodí i funkce AllShare, která umožňuje sdílení obsahu mezi zařízeními (hudba, foto, video,…).

Webový prohlížeč v telefonu má několik výhod – je přijatelně rychlý, snadný na ovládání a uživatelsky přívětivý. Nalezneme ho v podstatě ve všech telefonech s Androidem. Lze v něm otevírat více oken zároveň, ukládat oblíbené stránky, kopírovat či vkládat vybraný text, atd. Pro přibližování/oddalování slouží tlačítka hlasitosti, dvojité poklepání nebo používání více prstů na displeji. Přesto, že Galaxy Gio má Android 2.2 Froyo, které Flash ve webovém dohlížeči podporuje, tak jej neodporuje kvůli horšímu procesoru (pod 1 GHz to telefony nezvládají).

Závěr recenze Samsung Galaxy Gio

Samsung Galaxy Gio je určen pro středně náročné uživatele mobilních telefonů. Svou výbavou spíše nemůže zklamat, byť by někomu mohla scházet třeba podpora Flashe ve webovém prohlížeči a nedostačuje kvalita nahrávaného videa. Výkon i datová výzbroj jsou pozitivní stránky telefonu. Jestli tedy uvažujete o novém mobilním telefonu, který by měl mít operační systém Android a dobrý poměr cena/výkon, pak model Gio je jistým adeptem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
OS Android 2.2 kvalita videa
dotykový displej čitelnost na slunci
Wi-Fi, HSDPA senzor jasu
3,5 mm Jack
výdrž telefonu
GPS, Google mapy, navigace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."

Samsung Galaxy Gio – recenze přijatelného telefonu střední třídy

Samsung Galaxy Gio je nepatrně slabším modelem Galaxy Ace. Recenze telefonu Samsung Galaxy Gio vám ukáže silné i slabé stránky telefonu, který se chlubí dotykovým displejem, OS Android, 3,2 Mpx fotoaparátem a slušnou datovou výbavou.

Samsung Galaxy Gio (S5660) spadá výbavou do rodiny telefonů Galaxy Family, a to mezi modely Galaxy Mini a Galaxy Ace. Pro telefon jsou typickými znaky kompaktnost, střídmá výbava a operační systém Android. Pro uživatele ideální telefon do běžných dnů, zdálo by se. Podívejte se, jestli telefon opravdu obstál, v následující recenzi Samsungu Galaxy Gio.

Mobilní telefon Samsung Galaxy Gio do recenze zapůjčil oficiální eShop Samsung.


Samsung Galaxy Gio – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy Gio

Rozměry 110,5 x 57,5 x 12,2 mm
Hmotnost 102 g
Displej TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
podpora Multitouch, senzory – akcelerometr, proximity
Procesor a paměť Qualcomm MSM7227-1 Turbo, 800 MHz
278 MB RAM, 181 MB vnitřní + paměťové karty microSD až 32 GB
Operační systém Android (verze 2.2.1) + nadstavba TouchWiz
Fotoaparát 3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus, geotagging, detekce obličeje
nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah balení návod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, 2 GB microSD karta, SD adaptér
Cena a dostupnost , květen 2011

Krátké postřehy z testování telefonu Samsung Galaxy Gio

Co se nám líbilo: dotykové ovládání, kompaktní pevné provedení, rychlá data HSDPA a bezdrátové Wi-Fi, výdrž telefonu, 3,5 mm Jack a microUSB, slot na microSD, FM rádio s RDS, OS Android 2.2 s nadstavbou prostředí TouchWiz 3.0, 800 MHz procesor, GPS s digitálním kompasem, 3,2“ HVGA displej, akcelerometr, proximity senzor

Co se nám nelíbilo: chybějící tlačítko fotoaparátu, horší čitelnost displeje na sluníčku, schází Flash ve webovém prohlížeči, kvalita nahrávaného videa je žalostná, zapomnělo se na senzor jasu, podpora DivX a Xvid kodeků.

Obsah balení: chybějící sluchátka

Samsungy z řady Galaxy, konkrétně modely Mini, Gio, Ace a Fit, se prodávají bez sluchátek v balení. V krabici je návod, záruční list, telefon, baterie, nabíječka, USB kabel, SD adaptér a 2 GB microSD karta.

Vzhled a konstrukce: kompaktní pevný plast s vrásněním

Samsung Galaxy Gio se vyznačuje kvalitní konstrukcí, byť plastovou, jejíž jednotlivé díly na sebe dobře pasují, aniž by něco muselo vrzat. Když se tak podívám zpětně na testované telefony od Samsungu, už po několikáté mi přijde, že držím v ruce takřka stejný telefon. Tak podobné jsou si konstrukčně (třeba Galaxy Ace nebo Galaxy S jsou nejbližšími kolegy, i když jejich hrany nejsou tolik zakulacené).

Telefon je vyráběn v černém provedení, s lesklou přední stranou a boky, zadní matnou stranou s vroubkovaným motivem, díky kterému v ruce dobře sedí a neklouže. Rozměry telefonu jsou 110,5 x 57,5 x 12,2 mm, hmotnost 102 gramů. V ruce telefon dobře sedí, rozměry i hmotnost jsou ideální. Imitace kovu zejména na rámečku působí přirozeně, i když lze snadno dotykem poznat, že je to obyčejný plast.

Na přední straně má telefon displej s úhlopříčkou 3,2“, prostřední hardwarové a krajní senzorová tlačítka pod displejem, logo výrobce a otvor pro reproduktor (na hovory) nad displejem. Nechybí ani ukrytý proximity senzor v blízkosti displeje, který vypíná displej v případě hovorů a přiblížení k hlavě.

Na levém boku telefonu jsou umístěna tlačítka regulace hlasitosti (sjednocená do jednoho), na pravém boku je to zhora tlačítko zámku displeje/vypnutí telefonu a uprostřed slot na microSD kartu, krytý plastovou krytou. Výrobce dodává s telefonem 2GB kartu, jež pro běžné využití telefonu bohatě dostačuje. Na horní hraně telefonu je umístěn 3,5 mm konektor Jack, na spodní hraně pak microUSB port.

Zadní strana telefonu zaujme na první pohled zpracováním krytu, na kterém jsou jakési vroubky či dírky, díky nimž se telefon snáze drží v ruce. V krytu jsou otvory pro fotoaparát a reproduktor. Kryt jde sejmout celkem snadno, nemusíte se bát, že by vám nějaká z chlopní praskla.

Baterie a výdrž: záleží na spuštěných procesech

Samsung Galaxy Gio má Li-Ion baterii o kapacitě 1350 mAh, se kterou výrobce uvádí výdrž až 610 hodin pohotovosti či 11 hodin hovorů. Slot na SIM kartu je umístěn vedle otvoru pro baterii, avšak pro vyjmutí je třeba vyjmout i baterii. Výdrž při redakčním testu se pohybovala na hranici tří dní, pokud jsme telefon využívala na běžné úkony, v případě zapnuté GPS, Wi-Fi či vysoké hodnotě jasu výdrž klesala daleko rychleji. Nebyl dokonce problém nabíjet denně, pokud jsme se nechali vést navigací několik hodin a využívali datové přenosy.

Displej a ovládání: rozlišení OK, čitelnost na slunci spíše KO

Displej výrobce disponuje HVGA rozlišením (320 x 480 px), což odpovídá na úhlopříčce 3,2“ jemnosti 160 dpi. Displej je samozřejmě kapacitní dotykový, zobrazující 16 milionů barev. Je možné ovládání více prsty (Multitouch), automatické překlápění obrazu na bok pomocí akcelerometru a vypínání displeje v případě přiblížení k uchu (když někomu voláte). Úprava jasu je možná pouze manuálně v nastavení telefonu. Především na slunci vám ale ani nejvyšší úroveň jasu nezaručí kvalitní čitelnost displeje.

Trojice tlačítek pod displejem má tak trochu podobu dle operačního systému Android. Levé tlačítko slouží k vyvolání nabídky nastavení, středové pro návrat na domovskou obrazovku, pravé k posunu o pozici zpět. Krajní tlačítka jsou podsvícená, středová ploška nikoliv.

Prostředí telefonu: Android ve verzi 2.2 „Froyo“

Samsung Galaxy Gio má operační systém Android 2.2.1 a prostředí Samsung TouchWiz 3.0. To poznáme odlišnými domovskými obrazovkami i menu telefonu. Pro uživatele by mělo být takové řešení uživatelsky snazší a příjemnější. Pro uživatelé navyklé na klasický Android mohou být změny i nežádoucí. Telefon má 800 MHz procesor, celkových 278 MB RAM (operační) paměti. Zhruba 135 MB je volných po vypnutí všech aplikací. Vnitřní paměť telefonu má hodnotu 181 MB a doplňuje ji 2GB paměťová karta dodávaná v balení s telefonem. Slot přitom zvládá až 32 GB microSD karty.

Samsung Galaxy Gio jsme podrobili několika benchmark testům, z nichž vzešly celkem očekávané hodnoty. Oproti modelu Galaxy Ace má Gio jen o fous horší skóre.

Quadrant Standard – 580
Nenamark1 – 33 fps
Linpack – 9,2 mflops
AnTutu Systém Benchmark – 1120

Telefon má tři domovské obrazovky (s rozšířením až na sedm) s možností umístění widgetů, zkratek či ikon aplikací. Z horního okraje lze vysunout lištu s rychlými volbami (Wi-Fi, Bluetooth, GPS, Profil, Automatické otáčení), na které se zobrazují i další spuštěné procesy, přijaté zprávy, zmeškané hovory atd. Změny typu – výměna obrázku na pozadí, přidání widgetu, hledání, počet obrazovek či hlavní nastavení telefonu (ke kterému vede i ikonka v menu) – zajišťuje levé tlačítko.

Menu telefonu má nejprve tři po sobě jdoucí obrazovky se dvanácti ikonkami, jejichž počet se rozšiřuje v závislosti na počtu dalších instalovaných her a aplikací. Toto zobrazení je součástí grafické nadstavby TouchWiz. Ikony se mohou libovolně přesouvat mezi sebou či odmazávat (opět levým tlačítkem – upravit). Čtyři hlavní ikony jsou stejné pro menu i domovské obrazovky, a to jsou – klávesnice, kontakty, zprávy a vstup do menu. I jejich pořadí lze měnit, vyjma vstupu do menu, které je vždy vpravo.

Telefonování a zprávy: dokolečka to samé

Složka s kontakty i zprávami je oproti jiným telefonům s Androidem neměnná. Zprávy se řadí do konverzací s možností rychlé odpovědi, po definovaném počtu zpráv v konverzaci se mohou automaticky vymazat, nechybí potvrzení o doručení i přečtení (MMS) a volba vzhledu zpráv (okraj, lesklá, nalepovací poznámka, poznámka). SMS můžete odesílat více lidem najednou, případně i skupině. Klávesnice se zobrazuje v QWERTZ provedení v režimu na šířku i výšku displeje. Nechybí volba ručního psaní znaků a možnost používat prediktivní zadávání textu XT9. Pro milovníky nevšedních způsobů psaní je připraven SWYPE.

Kontakty jsou provázány s vašimi účty, ať už emailovými (Microsoft Exchange ActiveSync, Google a další), či na sociálních sítích Facebook, Twitter, MySpace. V kontaktech se posunujeme rychle po paletě písmen na pravém okraji displeje, případně vyhledáváme zadáváním počátečních písmen jména. Hodí se tvorba skupin, kterým poté přiřadíte specifické vyzvánění či jim můžete naráz zasílat SMS. Zobrazuje se také historie (SMS zprávy, volání) a aktivity (synchronizace kontaktů, Gmailu a kalendáře). Nově vytvářené kontakty nepostrádají obrázek, zvonění a podrobné informace. Lze je rychle odesílat do jiných zařízení přes Bluetooth, SMS či email. Emailových účtů lze nadefinovat tolik, kolik potřebujete spravovat. Klient s emaily je přehledný, má automatickou kontrolu účtů, přiřazování podpisu, vizitky a další funkce.

Fotoaparát: když je potřeba se něčeho zbavit

Telefon má na zadní straně konstrukce 3,2 Mpx fotoaparát (2048 x 1536 px), který nahrává pouze QVGA video (320 x 240 px) s 15 snímky za vteřinu. Hrdě se tak staví mezi ty špatné telefony z pohledu natáčení videí. Samsung, který vždy patřil v tomto k těm lepším a snažil se přinášet adekvátní rozlišení pořizovaných videí, u řady telefonů Galaxy (Mini, Gio, Ace) selhal na plné čáře. V režimu fotoaparátu lze volit scény, jas, samospoušť, vyvážení bílé, rozlišení, efekty, zachycení obličeje či přiřazení pozice (geotagging). Kvalitu fotografií dokládá několik zkušebních snímků.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy Gio:

Organizační funkce, zábava, GPS: nudu nezažijete

Samsung Galaxy Gio může dobře posloužit jak při volných chvílích, tak při nejnutnějších pracovních úkonech. K tomu má v nabídce následující: hudební přehrávač, FM rádio (s RDS), galerie, kalendář, hodiny, poznámka, Social hub, YouTube, Talk, Zprávy a počasí, ThinkFree Office, moje soubory, kalkulačka, diktafon, správce úloh, Google mapy, Latitude, navigace, Android Market, Samsung Apps.

Aplikace v OS Android 2.2 jsou prakticky totožné, a tak odkážeme na další telefony, u kterých jsme se o nich rozepisovali více. Otevírání a úprava souborů Office je možné skrze aplikaci ThinkFree Office, která otevře i PDF (bez možnosti úprav). FM rádio funguje opět až po připojení sluchátek. Google mapy jsou k dispozici v nejnovějších verzích (aktualizace se vždy nabídne na Android Marketu), které už zobrazují mapy ve 3D, umožňují sklopení a otáčení map více prsty. Telefon má vestavěnou GPS a používá k nalezení pozice i A-GPS. Nechybí digitální kompas, který zobrazuje správný směr natočení telefonu. Navigace Google funguje spolehlivě, stačí si nalézt trasu v domácí Wi-Fi síti či přes data operátora, pak datové pakety vypnout a nechat se navigovat hlasově bez připojení. Vyhledání pozice pomocí GPS trvá přibližně minutu, s A-GPS kratší časový interval.

Datová výbava, webový prohlížeč: překvapivě silná stránka

Samsung Galaxy Gio má standardní microUSB port, kterým se připojuje skrze USB kabel k počítači a taktéž se jím nabíjí přibalenou nabíječkou s microUSB zakončením. Pro sluchátka je připraven standardní 3,5 mm Jack. Bezdrátové přenosy obstará Bluetooth 2.1 s A2DP profilem pro stereo poslech, Wi-Fi (802.11 b/g/n) s možností vytváření Hotspotu (sdíleného připojení k internetu). Přes operátora telefon využívá datové přenosy GPRS, EDGE a HSDPA, které umožňuje stahování rychlostí až 7,2 Mb/s, odesílání pouze rychlostí max. 384 kB/s. V domácí Wi-Fi síti se jistě hodí i funkce AllShare, která umožňuje sdílení obsahu mezi zařízeními (hudba, foto, video,…).

Webový prohlížeč v telefonu má několik výhod – je přijatelně rychlý, snadný na ovládání a uživatelsky přívětivý. Nalezneme ho v podstatě ve všech telefonech s Androidem. Lze v něm otevírat více oken zároveň, ukládat oblíbené stránky, kopírovat či vkládat vybraný text, atd. Pro přibližování/oddalování slouží tlačítka hlasitosti, dvojité poklepání nebo používání více prstů na displeji. Přesto, že Galaxy Gio má Android 2.2 Froyo, které Flash ve webovém dohlížeči podporuje, tak jej neodporuje kvůli horšímu procesoru (pod 1 GHz to telefony nezvládají).

Závěr recenze Samsung Galaxy Gio

Samsung Galaxy Gio je určen pro středně náročné uživatele mobilních telefonů. Svou výbavou spíše nemůže zklamat, byť by někomu mohla scházet třeba podpora Flashe ve webovém prohlížeči a nedostačuje kvalita nahrávaného videa. Výkon i datová výzbroj jsou pozitivní stránky telefonu. Jestli tedy uvažujete o novém mobilním telefonu, který by měl mít operační systém Android a dobrý poměr cena/výkon, pak model Gio je jistým adeptem.

Co se nám líbí? Co se nám nelíbí?
OS Android 2.2 kvalita videa
dotykový displej čitelnost na slunci
Wi-Fi, HSDPA senzor jasu
3,5 mm Jack
výdrž telefonu
GPS, Google mapy, navigace

Nepřehlédněte

Diskuze

"Komentáře se nahrávají..."