Recenze Samsung Galaxy Alpha: V lodičkách maraton neběhej
Nový Samsung Galaxy Alpha je krásný a stylový, nabízí i odladěné prostředí a nálož skvělých funkcí. Do tenkého těla se ovšem vešla jen miniaturní baterie. Působí jako modelka, která se ve velké večerní rozhodla zúčastnit maratonu. Dnešní recenze ukáže, zda se telefonu dá odpustit, že někdy zkrátka nedoběhne až do cíle.
Během testování Samsungu Galaxy Alpha jsem prožil několik dialogů s přáteli, jež měly pokaždé navlas stejný průběh.
„Krásný telefon, co to je?“ „Samsung Galaxy Alpha.“
„O něm jsem hodně četl. Vypadá krásně, je to vůbec Samsung?“ „Ano, a dokonce umí skoro to samé jako Galaxy S5“
„Je hodně lehký, kolik vydrží baterka?“ „Už ho dnes nabíjím podruhé“
„Hm, aha… a kolik stojí?“ „16 tisíc.“
V tuto chvíli by recenze mohla skončit. To by však k Samsungu Galaxy Alpha nebylo spravedlivé. Podle strategie Samsungu to má pravděpodobně být právě Alpha, která začne odčerpávat zákazníky novému iPhonu 6. Štíhlý Samsung je postavený tak, aby se uživatelé iPhonu museli po přestupu do stáje korejské společnosti přeučovat co možná nejméně.
Alpha má stejnou úhlopříčku displeje, kovový rám, slot na nanoSIM a ani do ní se podobně jako do iPhonu nedá vložit paměťová karta. Zmíněný rám z hliníku dokonce stejně jako na páté inkarnaci jablečného telefonu přerušují plastové předěly. Alpha představuje svého druhu unikát, který předznamenává nové směřování značky, jakýsi první výstřel. Pokusíme se proto přinést odpovědi na otázky, které by si měl před případným nákupem každý zájemce o Samsung Galaxy Alpha položit.
Základní parametry: Samsung Galaxy Alpha
Rozměry | 132 x 66 x 6,7 mm |
---|---|
Hmotnost | 115 g |
Displej | Super AMOLED, úhlopříčka 4,7“, rozlišení 1280 x 720 px (312 ppi) |
Procesor | 8-jádrový procesor Exynos 5 Octa 5430, grafika Mali-T628 MP6 |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 32 GB bez microSD slotu |
Operační systém | Android 4.4 KitKat + nadstavba TouchWiz |
Fotoaparát | 12 Mpx, blesk, natáčení 4K videa a zpomalených HD slow-motion záběrů, 2,1 Mpx přední kamerka |
Baterie | 1860 mAh |
Obsah balení | microUSB + USB nabíječka |
Cena a dostupnost | ?, podzim 2014 |
Může se kvalitou těla měřit s iPhonem? NE
Ale je to o fous. Alpha totiž představuje nejkvalitnější Samsung, který mi kdy prošel pod rukama. První Samsung, který už během relativně krátkého testování nezačal v ruce povrzávat. A zřejmě také vůbec první Samsung, z něhož se nezačne odlupovat chromová barva rámečku kolem displeje. Ten totiž tvoří skutečný kov, a ne jen jeho imitace. Bohužel jde jen o měkký hliník a je to znát. Už během testu se na lesklé části objevily škrábance a ťukance. Alpha je zkrátka slečna z vyšší společnosti, která předpokládá, že s ní budete zacházet jako v bavlnce. Na druhou stranu: kov rámečku není lesklý všude. Převaha matné části tak alespoň na první pohled opticky škrábanečky schová.
I přesto Alpha představuje asi to nejhezčí, co u Samsungu v posledních letech vyrobili. Design nezapře svůj původ, a přesto posunuje linii modelů Galaxy zbrusu novým směrem. Nenápadné finesy, jako například zúžení ve střední části těla, jsou opravdu působivé. Alpha je navíc vážně lehká. Několikrát jsem se dokonce vyděsil, že jsem telefon někde nechal. Když jsem se dotkl kapsy, nemohl jsem zkrátka tenký a lehký přístroj „na první dobrou“ najít.
Vzhledem k celkově velmi luxusnímu dojmu z nového Samsungu je o to hůře k pochopení, proč Korejci stále nepřestali používat k výrobě zadního krytu plast. Jakkoli se použitý materiál řadí v mobilním světě k těm nejkvalitnějším a měkčená úprava s jemnými tečkami je příjemná na dotek, unibody konstrukce by Alfě slušela daleko víc. Už jen proto, ze snímatelný kryt vlastně k ničemu nepotřebujete. Paměťovku do telefonu nedáte a SIM karta může své místo klidně nalézt v šuplíčku na boku. Možná v Samsungu už dopředu předpokládají, že uživatel bude často měnit baterie. A to je skutečně pravda.
Je výdrž baterie skutečně takový průšvih? ANO
Po přečtení kapacity baterie Samsungu Galaxy Alpha zkušenější uživatelé už dopředu zbystří. Kombinace osmijádrového procesoru, různých pohybových senzorů a akumulátoru o kapacitě 1860 mAh zavdává mnoho důvodů k obezřetnosti a přiložení nabíječky do tašky kamkoli se jen pohnete. Nic jiného udělat ani nemůžete. Alpha není stavěna na práci, ale výhradně k reprezentaci na večírcích a následný rychlý návrat k zásuvce.
Hlavní problém nepředstavuje to, že se Alpha vybíjí, když naplno využíváte její funkce. K vzteku je zejména rychlé vybíjení v nečinnosti. To může dosáhnout i deseti procent za hodinu, a to přesto, že se snažíte poctivě ukončovat běžící aplikace task managerem. Pokud s sebou nenosíte nabíječku, pracovní den dokončíte s Alfou na jedno nabití jen velmi těžko. Osobně se mi to povedlo jen jednou – během dne jsem absolvoval dva pětiminutové hovory, napsal deset SMS a přibližně hodinu prohlížel web v Chromu. Do toho se mi synchronizoval Facebook, Twitter a jeden emailový účet.
Náročný pracovní den, který obnášel cca dvě hodiny hovoru, několik desítek SMS a používání telefonu coby primárního zařízení pro přístup na internet, znamenal vybití telefonu už kolem půl druhé odpoledne. Pravda, od nabíječky jsem jej odpojil už po šesté ráno. Přesto si nedokážu představit, že by s Alfou mohl bez problémů pracovat například jakýkoli obchodník.
Chápu, že akumulátor s malou kapacitou je daň za útlý pas nového Samsungu. V Koreji se však bohužel neobtěžovali ani lépe odladit úsporné režimy telefonu. Ty má sice Alpha hned dva odstupňované podle intenzity šetření energií, ani jeden z nich se však neumí spouštět automaticky v závislosti na vybití baterie. Pokud si během náročného pracovního dne neuvědomíte, že byste je mohli spustit, máte smůlu. Tohle konkurence umí zkrátka stále lépe.
Umí Alpha i něco jiného, než oslňovat na večírcích? ANO
S jedinou výhradou: pokud vám to baterie dovolí. Každému, kdo se na funkční výbavu ptal, jsem ale musel popravdě odpovědět, že Alpha není o moc horší telefon než Samsung Galaxy S5. Samozřejmě: displej má menší rozlišení, ale také menší úhlopříčku, takže jemnost AMOLED zobrazovače subjektivně příliš neutrpěla. Osobně považuji HD rozlišení na úhlopříčce 4,7 palce za zcela dostatečné. Bůh ví, jak dlouho by s Full HD vydržel onen nešťastně slabý akumulátor. Spíše než rozlišení je potřeba vyzdvihnout příkladnou ochranu proti otiskům prstů, které na Alfě zkrátka nenajdete. Schází však bohužel také například vodotěsná konstrukce nebo infraport.
Funkčně ale Alpha odpovídá špičce trhu. Krokoměr implementovaný do aplikace S Health je superzábavná věc, kterou si zvyknete používat každý den, pokud aspoň trochu myslíte na své zdraví. Příliš naopak nejspíš nevyužijete měřič tepu. Už jen proto, že ho v Samsungu umístili trochu neprakticky vedle čočky fotoaparátu. S ergonomií tělesných snímačů je na štíru nejen Alpha, ale Samsung vůbec. Ani hubená korejská stylovka například nemá snímač otisků prstů, který by se dal normálně používat. Přes home button, jenž snímač obsahuje, se musí prstem přejíždět, a to v přesně definovaném směru shora dolů. To tak pro provedení tohoto úkonu úplně diskvalifikuje palec.
Ani když se snažíte odemykat vzorně ukazováčkem, nemusíte slavit úspěch. Během testu se mi tímto způsobem pravidelně dařilo telefon odemknout až na třetí pokus a rád jsem se vrátil ke klasice. Osobně také nechápu, proč se při odemykání otiskem coby nejbezpečnějším možným způsobem, musí před přejetím prstu ještě mačkat odemykací tlačítko. Je to nepraktické a Alpha zase není tak malá, abyste při tomto úkonu nemuseli přehmatávat.
Operační systém Android ve verzi 4.4.4 překrývá v Alfě jako v každém Samsungu nadstavba TouchWiz. Pokud však máte zkušenosti se staršími verzemi korejského rozhraní a jejich systémovou nenažraností a neodladěností, můžete na ně směle zapomenout. I po instalaci všech aplikací, co potřebujete, se prostředí telefonu nezpomaluje a neseká. Zdržovat by vás mohly jen rozvleklé animace. Jde o podobnou situaci, jako u telefonů s Windows Phone. Přístroj by rád běhal rychleji, ale nastavení systému mu to nedovolí.
Právě TouchWiz může za některé radosti, ale i bolístky telefonu. Užijete si například už klasické samsungovské vytočení kontaktu na obrazovce přiblížením telefonu k uchu, nebo možnost připnout si důležité kontakty v SMS aplikaci zcela nahoru nad seznam konverzací, aby byly kdykoli po ruce. Ti, kteří živí komunikací s lidmi, ocení i skener vizitek s okamžitým přepisem kontaktu do seznamu (ten má však problémy s diakritikou a potřeboval by aktualizaci). Uvítal jsem i časovatelný tichý režim, který v noci dokáže odmítat hovory a smsky. Zde mi vadil snad jen fakt, že tento režim nedokáže uspat také notifikační diodu, která poté, co vám přijde zpráva, začne vyrábět v potemnělé místnosti slušnou diskotéku. Alpha po vzoru svého většího bratra Note také umí spouštět dvě aplikace na jednom displeji a dokonce přiblížením prstu k obrazovce zobrazit například obsah SMS zprávy – přesně tak, jak to zvládá Note za pomoci pera S Pen.
S TouchWizem se však pojí i otravné momenty. Například snaha Samsungu nahradit co nejvíce aplikací od Google svými vlastními. Protože však Google podmiňuje využívání Androidu právě přítomností svých aplikací v telefonech, většinu funkcí plní i v Alfě dvě aplikace najednou. Ty od Samsungu jsou navíc natolik vlezlé, že je často nelze odstranit. V notifikační liště tak neustále straší dvě rozměrná tlačítka pro spuštění S-vyhledávače (obdoba vyhledávání Google) a rychlého sdílení obsahu s jinými zařízeními. Pokud využíváte v liště například ještě manuální regulaci jasu, zbude pro samotné notifikace jen spodní polovina displeje.
Vešel se do tenkého těla kvalitní fotoaparát? ANO, ale s výhradami
V nastavení fotoaparátu nejnovějších Samsungů se vyzná jen málokdo. Obsahuje totiž tolik možností, že vás pravděpodobně přiměje fotit výhradně na automatiku. Ani tehdy si však Samsung Galaxy Alpha ostudu neutrhne. Během tří vteřin od spuštění můžete fotografovat a expozice netrvá dlouho v takřka jakýchkoli světelných podmínkách.
Pokud je ale světla méně, mějte se na pozoru. Stačí, aby se během slunečného dne zatáhlo a Galaxy Alpha začne mít problémy s pohybujícími se objekty. I drobný pohybobrázek rozmaže. Tím se bohužel Alpha diskvalifikuje ze společnosti špičkových fotoaparátů, mezi něž patří například kamerka iPhonu 6. Je to škoda: statické obrázky dovede Alpha ostře zachytit i když je světla méně. Fotografie továrny jsem například fotil kolem půl šesté večer na konci října – to už je skoro tma. S hezkými obrázky z večírků se tedy můžete ještě před nákupem rozloučit.
Snímky pořízené se Samsungem Galaxy Alpha
Kapitolu samu pro sebe představuje záznam videa. Točit můžete i v rozlišení 4K, což už se v nejvyšší třídě stává nepsaným standardem. Jakkoli je výsledná ostrost statického obrazu dechberoucí a barvy přirozené, výsledku by slušel vyšší framerate. Pohyb ve švenku opravdu jako plynulé označit nelze. Nemluvě o tom, že v režimu 4K přijdete o řadu funkcí fotoaparátu a délka videa se uměle omezí na 4 minuty. Daleko lépe uděláte, když zvolíte rozlišení Full HD a zapnete framerate 60 fps.
Koupit? Raději NE
Proč takové kategorické stanovisko? Možná mě ovlivnilo to, že nepatřím do cílové skupiny Alfy. Potenciální majitel iPhonu 6 si nový Samsung nekoupí, protože kromě hardwarových vlastností si na jablečných výrobcích cení jednoduchosti iOS a propojení celého cupertinského ekosystému. Příznivcům Androidu toho Galaxy Alpha za vysokou prodejní cenu zase nenabízí až tak moc. Raději podle mého názoru sáhnout po Sony Xperia Z3 Compact, který je levnější, vybavenější a působí podobně luxusně jako právě Alpha.
Samsungu ale ve výsledku mohou být lhostejné obě skupiny. Jeho PR manažeři si pozorně pročetli nadšené recenze kovového rámečku a kvalitního zpracování a vědí, kam by se měl Samsung v budoucnosti ubírat. Kov kolem nového Note 4 napovídá, že Alfa je zkrátka jen předskokanem něčeho nového. Celé nové budoucnosti mobilních telefonů značky Samsung.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |