Samsung Galaxy Ace je nepatrně ochuzený Galaxy S. Recenze telefonu Samsung Galaxy Ace přináší postřehy, zkušební fotografie, zdůrazňuje pozitiva a negativa telefonu. Jak si vede Galaxy Ace, model s OS Android 2.2, 800 MHz procesorem, 5 Mpx fotoaparátem a dotykovým displejem, se dozvíte v recenzi.
Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Ace do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft.
Samsung Galaxy Ace působí naoko jako kompletně okopírovaný Samsung Galaxy S, což nesou s nelibostí příznivci Apple iPhone 4. Inspiraci prostě nelze zapřít. Odlehčený model Galaxy S to nicméně je, a to procesorem, rozlišením a úhlopříčkou displeje, pamětí RAM atd. Telefon je zbarven do černa s možností výměny zadního krytu za bílý.
Rozměry | 112 x 60 x 11,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 113 g |
Displej | TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“ proximity senzor |
Paměť | 181 MB + paměťové karty microSD až 32GB |
Operační systém | Android 2.2.1 Froyo, nadstavba TouchWiz 3.0 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk nahrávání QVGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, 2GB microSD karta s SD adaptérem, náhradní zadní kryt, záruční list |
Cena a dostupnost | , od března 2011 |
Co se nám líbilo: kvalitní pevné zpracování, zadní zvrásněný kryt, kvalitní 5 Mpx fotoaparát, sdílení obsahu v domácí síti, konektivita, výběr aplikací a her na dvou obchodech, odlišná nadstavba prostředí TouchWiz, standardní konektory
Co se nám nelíbilo: nahrávání pouze QVGA videa, velká úhlopříčka displeje s nižším rozlišením, menší hodnota RAM paměti, chybějící sluchátka v balení
Samsung S5830 Galaxy Ace je prodáván v opravdu malé krabičce, která obsahuje baterii, nabíječku, USB kabel, náhradní zadní kryt, paměťovou kartu microSD 2GB s SD adaptérem, uživatelskou příručku a záruční list. Pokud jste vy výčtu nezaznamenali sluchátka, nedivte se. Sluchátka výrobce jednoduše vynechal.
Do rukou se nám dostal zbrusu nový Samsung Galaxy Ace, zástupce tzv. Samsung Galaxy Family. Výrobce si od něj sleduje prodej ve střední třídě telefonů, kam telefon spadá s cenou na hranici osmi tisíc korun. Kdyby ovšem neučinil několik klíčových přehmatů, mohl s telefonem pomýšlet daleko výš. Pojďme se ale nejprve podívat na konstrukci telefonu, která vychází s modelu Galaxy S.
Podle přední strany jsou modely Galaxy Ace a Galaxy S takřka shodné, zato zadní strana modelu Galaxy Ace je o poznání kvalitnější, co se materiálu týče. Zadní kryt je zajímavě zvrásněn a lépe se tak drží v ruce. Komu by kryt nevyhovoval, může jej vyměnit za bílý, lesklý, přibalený v krabici. Kryt má otvory pro fotoaparát, LED diodu a reproduktor. Plastový kryt je měkký, ohybatelný.
Přední strana nese 3,5“ dotykový displej, reproduktor a senzory nad ním, hardwarové tlačítko a dvě doteková pod ním. Na pravém boku je vypínací/zapínací tlačítko displeje (telefonu) a slot na microSD kartu (pod plastovou krytkou). Na levé straně telefonu je patrný otvor pro poutko a dvojtlačítko hlasitosti.
Připojení sluchátek a USB kabelu je skrze porty (3,5 mm konektor Jack, microUSB) na vrchní hraně telefonu. MicroUSB port je chráněn přesuvnou krytkou. Na spodní hraně je propíchnut otvor pro mikrofon a ořez pro snadné odejmutí zadního krytu. Vše na sebe lícuje, nevrzá. Zpracování je příkladné.
Baterie v telefonu má udávanou kapacitu 1350 mAh, typ Li-Ion. Výrobce uvádí hodnoty výdrže v pohotovostním režimu až 620 hodin (sítě 2G), 420 hodin (sítě 3G), při volání 11 hodin (2G) resp. 6,5 hodin (3G). Opět u telefonu s operačním systémem platí, že výdrž je úměrná zátěži, tj. době a počtu spuštěných aplikací, náročnosti vytížení procesoru atd. Tak dva dny vám telefon vydrží při důkladnějším používání, běžné užívání s občasným povypínáním procesů zaručí tři dny. Samozřejmě není problém telefon vybít během odpoledne, pokud spustíte třeba populární hru Angry Birds.
Snaha o uvedení odlehčené varianty modelu Galaxy S dala za své už v oblasti displeje, který utrpěl menší životní tragédii a ponížil na HVGA rozlišení (320 x 480 px, 160 DPI), TFT, 16 milionů barev. Na úhlopříčce 3,5“ už je takové rozlišení znatelné. Pro srovnání jsme si vedle sebe položili Samsung Galaxy Ace a Orange San Francisco (WVGA rozlišení, stejná úhlopříčka 3,5“). Rozdíl je evidentní. Výrobce proto za tento krok kárám, jelikož u telefonu za osm tisíc korun bych čekal větší úctu k uživateli, než mi nabízí např. ZTE s modelem Orange San Francisco, s cenou téměř třetinovou oproti modelu Galaxy Ace. Výmluvy na čínskou výrobu apod. neberu.
Displej má akcelerometr pro automatické přetáčení displeje do obou boků dle polohy telefonu, proximity senzor pro zámek displeje při přiložení k uchu, naopak senzor jasu zde schází. Nezbývá, než si jas nastavovat manuálně dle potřeby. Ovládání více prsty (multi-touch) lze využít třeba pro přibližování/oddalování fotografií, ve webovém prohlížeči či Google mapách.
Ovládání telefonu je možné přes dotykový displej, hardwarovou klávesou pod displejem, dvěma dotekovými klávesami a pak i vypínacím tlačítkem a tlačítky hlasitosti. Smysl tlačítek je shodný s modelem Galaxy S, tedy zleva volba menu, prostřední k návratu domů a pravé k posunu zpět.
Operační systém Android 2.2.1 (Froyo) naplno využívá 800 MHz procesor (ARM11), grafiku Adreno 200 a 278 MB RAM paměti. Nemůžu si pomoci, ale při několika spuštěných aplikacích je telefon zpomalený a větší hodnota operační paměti mu schází (volných je při povypínání všeho možného zhruba 140 MB RAM). To i levnější LG Optimus One má přes 400 MB RAM paměti! Nenechte se tedy oklamat, že telefon s cenou vyšší bude automaticky ve všem lepší. Hodnota měření Quadrant Standard je kolem 587.
Prostředí je od Samsungu doplněno nadstavbou TouchWiz 3.0, což poznáte čtveřicí ikonek ve spodním okraji na domovské obrazovce i v menu, atypickou podobou menu (ikony, obrazovky po sobě) nebo horní výsuvnou lištou, na které jsou vybrané rychlé volby. Přechod mezi obrazovkami je vesměs plynulý. Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi (multi-tasking) vyvoláme středovou klávesou. Nabídka má kromě spuštěných aplikací ještě vstup do správce aplikací, kde lze postupně či naráz všechny povypínat. Není tedy potřeba instalovat Task Manager.
Vnitřní paměť telefonu 181 MB rozšiřuje výrobcem dodávaná 2GB microSD karta v balení, přičemž telefon zvládá až 32GB kartu typu microSD. Slot je dostupný zvenčí telefonu. Pro rychlejší způsob přenesení dat z/na kartu je v balení obsažen i adaptér na SD (lze zasunout do slotu na notebooku).
Kontakty už zdaleka nejsou jen otázkou vložené SIM karty, na které je většina z nás uchovává. Dnešní telefony umí shlukovat kontakty z řady sociálních sítí, emailů atp. Výsledkem je směs kontaktů, u kterých je v některých případech vyplněn email, u jiných i telefon (lze filtrovat). Samozřejmě si můžete ponechat zobrazení jen vybraných účtů s kontakty. Majitel telefonů může vytvářet skupiny kontaktů, sledovat historii a nedávné aktivity. Nechybí ani vlastní profil, který pak lehce odešlete např. přes Bluetooth další osobě jako vizitku.
Před hovorem stiskneme levou spodní ikonku na displeji, se kterou se ocitneme na numerické klávesnici. Číslo můžeme zadat ručně, případně prozkoumat protokoly, oblíbené položky a celé kontakty, odkud požadovaný kontakt vybereme. Jedním tlačítkem na displeji napíšeme také SMS zprávu zvolenému číslu. Po přiblížení telefonu k uchu se displej automaticky zamkne, aby nedošlo k přerušení hovoru nechtěným zaváděním o ucho.
Do zpráv vede jediná cesta přes spodní ikonku s obálkou. Ta vás zavede do menu zpráv, tvořící volbu nové zprávy a konverzace s jednotlivými kontakty (příchozí SMS). Vzhled příchozích zpráv může být změněn (nabízí se několik variant). Tradičně je dovoleno si nastavit limit počtu zpráv na jednotlivé konverzace, po kterém telefon odstraní staré zprávy. Stejně tak lze stanovit limit MMS zpráv na konverzaci. U odchozích zpráv telefon zobrazí doručení a přečtení. V nastavení jsou také nabízená vyzvánění pro příchozí SMS.
Mám pocit, že při představení telefonu výrobce uváděl podporu vkládání znaků metodou Swype, která se však v telefonu nenachází (vyřešíme stažením podobné aplikace na Android Marketu). Psaní je možné na klasické QWERTZ klávesnici, a to v režimu na výšku či oba boky. Nastavení klávesnice Samsung umožňuje používat XT9 (prediktivní zadávání textu), automatické psaní velkých písmen, tečky, nebo nadefinovat psaní rukou. SMS pošleme jednomu či více kontaktům, případně celé skupině. Stejné je to i v případě MMS zpráv, u nichž platí omezení velikosti 300 kB. Vkládat lze obrázky, videa, zvuky a další multimediální obsah.
Od novějších Samsungů už víme, že součástí telefonů s OS Android bývá kromě tradičního obchodu Android Marketu i výrobcův Samsung Apps. Ten však nemůže zdaleka pokrýt požadavky uživatelů, proto je spíše doplňkem v případě, že na Marketu něco neobjevíme. Navíc nefunguje bez vložené SIM karty.
Telefon má standardní hudební přehrávač s náhodným výběrem či opakováním, řazením dle interpretů, názvů či alb, vytvářením seznamů skladeb. Pouze ekvalizér je chybějícím elementem všech telefonů s OS Android do verze 2.3. Stáhněte si proto dle libosti jiný přehrávač v obchodě Android Market, který ekvalizér má. Budete z hudby rozhodně více nadšeni. Pro poslech je určeno i FM rádio s funkcemi RDS a AF, které spustíme po připojení sluchátek. To může hrát do reproduktoru hlasitě, ukládat oblíbené stanice a vypnout se za po zvolené době.
Galerii fotografií strukturně řadí fotografie podle času pořízení a umí položky sdílet přes AllShare, Bluetooth, Facebook, Gmail, Picasa a zprávy. Videa z portálu YouTube přehrajeme ve stejnojmenném přehrávači, filmy s titulky nejlépe v některém doporučeném přehrávači z Marketu, jako třeba yxplayer. Hry se v telefonu nenachází, Samsung nechává volbu přímo na vás (stažení z Android Marketu či Samsung Apps).
Svou roli hrají v telefonu i sociální sítě, uskupené pod souhrnný název Social hub. Integrovány mohou být účty Facebook, Twitter a MySpace. Samostatně pak najdeme službu Google Talk.
Samsung určil pro model Galaxy Ace 5 Mpx fotoaparát (2560 x 1920 px), který má jak autofocus, tak LED blesk a další funkce jako geotagging, zachycení úsměvu, panorama, scény, efekty a samospoušť. Tuhle část chválím. V režimu videa nicméně Samsung předvedl důkladné ošizení uživatele, jelikož nejvyšším rozlišením videa je QVGA (320 x 240 px, 19 snímků/s). Posun o dva roky zpátky, kterému, přiznám se, nerozumím. Co tedy vedlo výrobce k tomuto kroku?
Začněme s GPS (včetně digitálního kompasu). Ta si dobře rozumí s mapovými podklady Google. Do telefonu jsme krátce po obdržení instalovali na doporučení nejnovější verzi Google map 5.2.1. Zobrazuje městkou zástavbu ve 3D, dovoluje mapu sklopit dvěma prsty a libovolně otáčet. Nalezení pozice trvalo vždy velmi krátce (bez A-GPS). Součástí jsou i funkce Latitude, místa atd. Navigace Google stále není pro Česko dostupná, a tak se lze spokojit pouze s alternativami jako Sygic Aura či NDrive. Výhodou je funkčnost v offline režimu, kdy se telefon nepotřebuje připojovat k internetu, aby stahoval podklady a informace o pozici.
Organizační funkce nebudou žádným překvapením. V telefonu je diktafon, funkce vyhledávání Google, hodiny s možností nastavení budíků (odložení, hlasitost) a funkcí bočního tlačítka, kterým lze budík vypnout nebo odložit. Kalendář s připomínáním umí zobrazit připomínku na stavovém řádku nebo celé upozornění, používat vyzvánění i vibrace. Pak je v telefonu také kalkulačka, poznámky a balík Office, tzv. ThinkFree Office (verze 2.0.1115.01). Soubory Office mohou být spravovány skrze server ThinkFree online, na který máte přístup nejen ze svého telefonu. PDF soubory mohou být vzhledem k licenci v této aplikaci stále pouze čteny, nikoliv upravovány.
Samsung Galaxy Ace má všechna potřebná datová připojení. Data přes operátora zastupují pomalejší GPRS/EDGE a sítě 3G (HSDPA, stahování až 7,2 Mb/s). Bezdrátový přenos Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Blutooth 2.1. Po předešlých modelech Samsung s Bluetooth verze 3.0 nevím, co výrobce vedlo k navrácení zpět (nejspíše nepovažuje model Ace za vyšší model). USB kabel, který je zároveň i částí nabíječky, připojíme k telefonu přes klasický microUSB port (2.0). V domácí síti se jistě hodí funkce DLNA, spjatá s Wi-Fi. Ta umožňuje sdílet multimediální obsah s dalšími zařízeními (TV, Hi-Fi, PC, ad.). Spuštění a nastavení obstará v menu aplikace AllShare.
Samsung Galaxy Ace je nabízen jako alternativa k prodávanému Samsungu Galaxy S. Kromě podoby vzhledové u něj najdeme mnoho společného především díky operačnímu systému Android. Kladně hodnotím zpracování a zvrásněný zadní kryt, navíc vyměnitelný, někomu vyhovující grafickou nadstavbu prostředí TouchWiz 3.0 a fotoaparát.
Mínus by výrobce obdržel za nahrávání QVGA videa, 3,5“ HVGA displej (body jsou velké) či nižší hodnotu RAM paměti. Pokud je prodejní cena nastavena na hranici osmi tisíc (v 1. polovině března), tak si telefon podobné přehmaty nemůže dovolit. Samsung Galaxy Ace nepřináší převratné novinky, avšak uživatele přesto nezklame. Alternativ v cenové kategorii je však více, a tak to bude mít s prodejností těžší, než další členové Galaxy Family – Fit, Gio a již prodávaný Mini.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktní konstrukce | nahrávání QVGA videa |
Android 2.2 Froyo | rozlišení displeje |
5 Mpx fotoaparát s autofocusem | málo RAM paměti |
Wi-Fi, HSDPA, GPS | |
800 MHz procesor |
Samsung Galaxy Ace je nepatrně ochuzený Galaxy S. Recenze telefonu Samsung Galaxy Ace přináší postřehy, zkušební fotografie, zdůrazňuje pozitiva a negativa telefonu. Jak si vede Galaxy Ace, model s OS Android 2.2, 800 MHz procesorem, 5 Mpx fotoaparátem a dotykovým displejem, se dozvíte v recenzi.
Za zapůjčení telefonu Samsung Galaxy Ace do recenze děkujeme obchodu Sunnysoft.
Samsung Galaxy Ace působí naoko jako kompletně okopírovaný Samsung Galaxy S, což nesou s nelibostí příznivci Apple iPhone 4. Inspiraci prostě nelze zapřít. Odlehčený model Galaxy S to nicméně je, a to procesorem, rozlišením a úhlopříčkou displeje, pamětí RAM atd. Telefon je zbarven do černa s možností výměny zadního krytu za bílý.
Samsung Galaxy Ace – oficiální fotografie
Rozměry | 112 x 60 x 11,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 113 g |
Displej | TFT, rozlišení HVGA (320 x 480 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,5“ proximity senzor |
Paměť | 181 MB + paměťové karty microSD až 32GB |
Operační systém | Android 2.2.1 Froyo, nadstavba TouchWiz 3.0 |
Fotoaparát | 5 Mpx (2560 x 1920 px), autofocus, LED blesk nahrávání QVGA videa |
Obsah balení | návod, baterie, nabíječka, datový USB kabel, 2GB microSD karta s SD adaptérem, náhradní zadní kryt, záruční list |
Cena a dostupnost | , od března 2011 |
Co se nám líbilo: kvalitní pevné zpracování, zadní zvrásněný kryt, kvalitní 5 Mpx fotoaparát, sdílení obsahu v domácí síti, konektivita, výběr aplikací a her na dvou obchodech, odlišná nadstavba prostředí TouchWiz, standardní konektory
Co se nám nelíbilo: nahrávání pouze QVGA videa, velká úhlopříčka displeje s nižším rozlišením, menší hodnota RAM paměti, chybějící sluchátka v balení
Samsung S5830 Galaxy Ace je prodáván v opravdu malé krabičce, která obsahuje baterii, nabíječku, USB kabel, náhradní zadní kryt, paměťovou kartu microSD 2GB s SD adaptérem, uživatelskou příručku a záruční list. Pokud jste vy výčtu nezaznamenali sluchátka, nedivte se. Sluchátka výrobce jednoduše vynechal.
Do rukou se nám dostal zbrusu nový Samsung Galaxy Ace, zástupce tzv. Samsung Galaxy Family. Výrobce si od něj sleduje prodej ve střední třídě telefonů, kam telefon spadá s cenou na hranici osmi tisíc korun. Kdyby ovšem neučinil několik klíčových přehmatů, mohl s telefonem pomýšlet daleko výš. Pojďme se ale nejprve podívat na konstrukci telefonu, která vychází s modelu Galaxy S.
Podle přední strany jsou modely Galaxy Ace a Galaxy S takřka shodné, zato zadní strana modelu Galaxy Ace je o poznání kvalitnější, co se materiálu týče. Zadní kryt je zajímavě zvrásněn a lépe se tak drží v ruce. Komu by kryt nevyhovoval, může jej vyměnit za bílý, lesklý, přibalený v krabici. Kryt má otvory pro fotoaparát, LED diodu a reproduktor. Plastový kryt je měkký, ohybatelný.
Přední strana nese 3,5“ dotykový displej, reproduktor a senzory nad ním, hardwarové tlačítko a dvě doteková pod ním. Na pravém boku je vypínací/zapínací tlačítko displeje (telefonu) a slot na microSD kartu (pod plastovou krytkou). Na levé straně telefonu je patrný otvor pro poutko a dvojtlačítko hlasitosti.
Připojení sluchátek a USB kabelu je skrze porty (3,5 mm konektor Jack, microUSB) na vrchní hraně telefonu. MicroUSB port je chráněn přesuvnou krytkou. Na spodní hraně je propíchnut otvor pro mikrofon a ořez pro snadné odejmutí zadního krytu. Vše na sebe lícuje, nevrzá. Zpracování je příkladné.
Baterie v telefonu má udávanou kapacitu 1350 mAh, typ Li-Ion. Výrobce uvádí hodnoty výdrže v pohotovostním režimu až 620 hodin (sítě 2G), 420 hodin (sítě 3G), při volání 11 hodin (2G) resp. 6,5 hodin (3G). Opět u telefonu s operačním systémem platí, že výdrž je úměrná zátěži, tj. době a počtu spuštěných aplikací, náročnosti vytížení procesoru atd. Tak dva dny vám telefon vydrží při důkladnějším používání, běžné užívání s občasným povypínáním procesů zaručí tři dny. Samozřejmě není problém telefon vybít během odpoledne, pokud spustíte třeba populární hru Angry Birds.
Snaha o uvedení odlehčené varianty modelu Galaxy S dala za své už v oblasti displeje, který utrpěl menší životní tragédii a ponížil na HVGA rozlišení (320 x 480 px, 160 DPI), TFT, 16 milionů barev. Na úhlopříčce 3,5“ už je takové rozlišení znatelné. Pro srovnání jsme si vedle sebe položili Samsung Galaxy Ace a Orange San Francisco (WVGA rozlišení, stejná úhlopříčka 3,5“). Rozdíl je evidentní. Výrobce proto za tento krok kárám, jelikož u telefonu za osm tisíc korun bych čekal větší úctu k uživateli, než mi nabízí např. ZTE s modelem Orange San Francisco, s cenou téměř třetinovou oproti modelu Galaxy Ace. Výmluvy na čínskou výrobu apod. neberu.
Displej má akcelerometr pro automatické přetáčení displeje do obou boků dle polohy telefonu, proximity senzor pro zámek displeje při přiložení k uchu, naopak senzor jasu zde schází. Nezbývá, než si jas nastavovat manuálně dle potřeby. Ovládání více prsty (multi-touch) lze využít třeba pro přibližování/oddalování fotografií, ve webovém prohlížeči či Google mapách.
Ovládání telefonu je možné přes dotykový displej, hardwarovou klávesou pod displejem, dvěma dotekovými klávesami a pak i vypínacím tlačítkem a tlačítky hlasitosti. Smysl tlačítek je shodný s modelem Galaxy S, tedy zleva volba menu, prostřední k návratu domů a pravé k posunu zpět.
Operační systém Android 2.2.1 (Froyo) naplno využívá 800 MHz procesor (ARM11), grafiku Adreno 200 a 278 MB RAM paměti. Nemůžu si pomoci, ale při několika spuštěných aplikacích je telefon zpomalený a větší hodnota operační paměti mu schází (volných je při povypínání všeho možného zhruba 140 MB RAM). To i levnější LG Optimus One má přes 400 MB RAM paměti! Nenechte se tedy oklamat, že telefon s cenou vyšší bude automaticky ve všem lepší. Hodnota měření Quadrant Standard je kolem 587.
Prostředí je od Samsungu doplněno nadstavbou TouchWiz 3.0, což poznáte čtveřicí ikonek ve spodním okraji na domovské obrazovce i v menu, atypickou podobou menu (ikony, obrazovky po sobě) nebo horní výsuvnou lištou, na které jsou vybrané rychlé volby. Přechod mezi obrazovkami je vesměs plynulý. Přepínání mezi spuštěnými aplikacemi (multi-tasking) vyvoláme středovou klávesou. Nabídka má kromě spuštěných aplikací ještě vstup do správce aplikací, kde lze postupně či naráz všechny povypínat. Není tedy potřeba instalovat Task Manager.
Vnitřní paměť telefonu 181 MB rozšiřuje výrobcem dodávaná 2GB microSD karta v balení, přičemž telefon zvládá až 32GB kartu typu microSD. Slot je dostupný zvenčí telefonu. Pro rychlejší způsob přenesení dat z/na kartu je v balení obsažen i adaptér na SD (lze zasunout do slotu na notebooku).
Kontakty už zdaleka nejsou jen otázkou vložené SIM karty, na které je většina z nás uchovává. Dnešní telefony umí shlukovat kontakty z řady sociálních sítí, emailů atp. Výsledkem je směs kontaktů, u kterých je v některých případech vyplněn email, u jiných i telefon (lze filtrovat). Samozřejmě si můžete ponechat zobrazení jen vybraných účtů s kontakty. Majitel telefonů může vytvářet skupiny kontaktů, sledovat historii a nedávné aktivity. Nechybí ani vlastní profil, který pak lehce odešlete např. přes Bluetooth další osobě jako vizitku.
Před hovorem stiskneme levou spodní ikonku na displeji, se kterou se ocitneme na numerické klávesnici. Číslo můžeme zadat ručně, případně prozkoumat protokoly, oblíbené položky a celé kontakty, odkud požadovaný kontakt vybereme. Jedním tlačítkem na displeji napíšeme také SMS zprávu zvolenému číslu. Po přiblížení telefonu k uchu se displej automaticky zamkne, aby nedošlo k přerušení hovoru nechtěným zaváděním o ucho.
Do zpráv vede jediná cesta přes spodní ikonku s obálkou. Ta vás zavede do menu zpráv, tvořící volbu nové zprávy a konverzace s jednotlivými kontakty (příchozí SMS). Vzhled příchozích zpráv může být změněn (nabízí se několik variant). Tradičně je dovoleno si nastavit limit počtu zpráv na jednotlivé konverzace, po kterém telefon odstraní staré zprávy. Stejně tak lze stanovit limit MMS zpráv na konverzaci. U odchozích zpráv telefon zobrazí doručení a přečtení. V nastavení jsou také nabízená vyzvánění pro příchozí SMS.
Mám pocit, že při představení telefonu výrobce uváděl podporu vkládání znaků metodou Swype, která se však v telefonu nenachází (vyřešíme stažením podobné aplikace na Android Marketu). Psaní je možné na klasické QWERTZ klávesnici, a to v režimu na výšku či oba boky. Nastavení klávesnice Samsung umožňuje používat XT9 (prediktivní zadávání textu), automatické psaní velkých písmen, tečky, nebo nadefinovat psaní rukou. SMS pošleme jednomu či více kontaktům, případně celé skupině. Stejné je to i v případě MMS zpráv, u nichž platí omezení velikosti 300 kB. Vkládat lze obrázky, videa, zvuky a další multimediální obsah.
Od novějších Samsungů už víme, že součástí telefonů s OS Android bývá kromě tradičního obchodu Android Marketu i výrobcův Samsung Apps. Ten však nemůže zdaleka pokrýt požadavky uživatelů, proto je spíše doplňkem v případě, že na Marketu něco neobjevíme. Navíc nefunguje bez vložené SIM karty.
Telefon má standardní hudební přehrávač s náhodným výběrem či opakováním, řazením dle interpretů, názvů či alb, vytvářením seznamů skladeb. Pouze ekvalizér je chybějícím elementem všech telefonů s OS Android do verze 2.3. Stáhněte si proto dle libosti jiný přehrávač v obchodě Android Market, který ekvalizér má. Budete z hudby rozhodně více nadšeni. Pro poslech je určeno i FM rádio s funkcemi RDS a AF, které spustíme po připojení sluchátek. To může hrát do reproduktoru hlasitě, ukládat oblíbené stanice a vypnout se za po zvolené době.
Galerii fotografií strukturně řadí fotografie podle času pořízení a umí položky sdílet přes AllShare, Bluetooth, Facebook, Gmail, Picasa a zprávy. Videa z portálu YouTube přehrajeme ve stejnojmenném přehrávači, filmy s titulky nejlépe v některém doporučeném přehrávači z Marketu, jako třeba yxplayer. Hry se v telefonu nenachází, Samsung nechává volbu přímo na vás (stažení z Android Marketu či Samsung Apps).
Svou roli hrají v telefonu i sociální sítě, uskupené pod souhrnný název Social hub. Integrovány mohou být účty Facebook, Twitter a MySpace. Samostatně pak najdeme službu Google Talk.
Samsung určil pro model Galaxy Ace 5 Mpx fotoaparát (2560 x 1920 px), který má jak autofocus, tak LED blesk a další funkce jako geotagging, zachycení úsměvu, panorama, scény, efekty a samospoušť. Tuhle část chválím. V režimu videa nicméně Samsung předvedl důkladné ošizení uživatele, jelikož nejvyšším rozlišením videa je QVGA (320 x 240 px, 19 snímků/s). Posun o dva roky zpátky, kterému, přiznám se, nerozumím. Co tedy vedlo výrobce k tomuto kroku?
Začněme s GPS (včetně digitálního kompasu). Ta si dobře rozumí s mapovými podklady Google. Do telefonu jsme krátce po obdržení instalovali na doporučení nejnovější verzi Google map 5.2.1. Zobrazuje městkou zástavbu ve 3D, dovoluje mapu sklopit dvěma prsty a libovolně otáčet. Nalezení pozice trvalo vždy velmi krátce (bez A-GPS). Součástí jsou i funkce Latitude, místa atd. Navigace Google stále není pro Česko dostupná, a tak se lze spokojit pouze s alternativami jako Sygic Aura či NDrive. Výhodou je funkčnost v offline režimu, kdy se telefon nepotřebuje připojovat k internetu, aby stahoval podklady a informace o pozici.
Organizační funkce nebudou žádným překvapením. V telefonu je diktafon, funkce vyhledávání Google, hodiny s možností nastavení budíků (odložení, hlasitost) a funkcí bočního tlačítka, kterým lze budík vypnout nebo odložit. Kalendář s připomínáním umí zobrazit připomínku na stavovém řádku nebo celé upozornění, používat vyzvánění i vibrace. Pak je v telefonu také kalkulačka, poznámky a balík Office, tzv. ThinkFree Office (verze 2.0.1115.01). Soubory Office mohou být spravovány skrze server ThinkFree online, na který máte přístup nejen ze svého telefonu. PDF soubory mohou být vzhledem k licenci v této aplikaci stále pouze čteny, nikoliv upravovány.
Samsung Galaxy Ace má všechna potřebná datová připojení. Data přes operátora zastupují pomalejší GPRS/EDGE a sítě 3G (HSDPA, stahování až 7,2 Mb/s). Bezdrátový přenos Wi-Fi (802.11 b/g/n) a Blutooth 2.1. Po předešlých modelech Samsung s Bluetooth verze 3.0 nevím, co výrobce vedlo k navrácení zpět (nejspíše nepovažuje model Ace za vyšší model). USB kabel, který je zároveň i částí nabíječky, připojíme k telefonu přes klasický microUSB port (2.0). V domácí síti se jistě hodí funkce DLNA, spjatá s Wi-Fi. Ta umožňuje sdílet multimediální obsah s dalšími zařízeními (TV, Hi-Fi, PC, ad.). Spuštění a nastavení obstará v menu aplikace AllShare.
Samsung Galaxy Ace je nabízen jako alternativa k prodávanému Samsungu Galaxy S. Kromě podoby vzhledové u něj najdeme mnoho společného především díky operačnímu systému Android. Kladně hodnotím zpracování a zvrásněný zadní kryt, navíc vyměnitelný, někomu vyhovující grafickou nadstavbu prostředí TouchWiz 3.0 a fotoaparát.
Mínus by výrobce obdržel za nahrávání QVGA videa, 3,5“ HVGA displej (body jsou velké) či nižší hodnotu RAM paměti. Pokud je prodejní cena nastavena na hranici osmi tisíc (v 1. polovině března), tak si telefon podobné přehmaty nemůže dovolit. Samsung Galaxy Ace nepřináší převratné novinky, avšak uživatele přesto nezklame. Alternativ v cenové kategorii je však více, a tak to bude mít s prodejností těžší, než další členové Galaxy Family – Fit, Gio a již prodávaný Mini.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktní konstrukce | nahrávání QVGA videa |
Android 2.2 Froyo | rozlišení displeje |
5 Mpx fotoaparát s autofocusem | málo RAM paměti |
Wi-Fi, HSDPA, GPS | |
800 MHz procesor |