Samsung Galaxy 551 – recenze prima Androida s výsuvnou QWERTY

Jindřich Srb

Samsung Galaxy 551 (i5510) je povedený smartphone s OS Android 2.2 a především boční výsuvnou QWERTY klávesnicí se čtyřmi řádky kláves. Procesor s 600 MHz doplňuje mnohdy nedostatečných 283 MB RAM. Displej disponuje nižším rozlišením WQVGA. Recenze telefonu se zaměří na kladné i záporné stránky.

Samsung Galaxy A56 5Gpixel-counter

Mobilní telefon Samsung Galaxy 551 do recenze zapůjčil e-Shop Samsung.

Samsung Galaxy 551 je jedním z mála současných telefonů, nesoucích operační systém Android a zároveň výsuvnou QWERTY klávesnici. O pohodlné ovládání a psaní zpráv tak je postaráno. Utrpěl však především vzhled, nesoucí lesknoucí povrch a plastové kryty, vrzající a pevně nesedící. V prodeji se objevuje pouze jediná, a to černá, varianta.


Samsung Galaxy 551 – oficiální fotografie

Základní parametry – Samsung Galaxy 551

Rozměry111 x 55 x 15,2 mm
Hmotnost117 g
DisplejTFT, rozlišení WQVGA (240 x 400 px), 16 milionů barev, úhlopříčka 3,2“
Paměť173 MB + paměťové karty microSD až 32GB
Operační systémAndroid 2.2 Froyo s nadstavbou TouchWiz 3.0
Fotoaparát3,2 Mpx (2048 x 1536 px), autofocus
nahrávání QVGA videa s 15 snímky/s
Obsah baleníuživatelská příručka, baterie, nabíječka, USB kabel, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack, 1GB microSD karta s SD adaptérem
Cena a dostupnost6 650 Kč, od ledna 2011

Krátké postřehy z testování Samsungu Galaxy 551

Co se nám líbilo: standardní 3,5 mm konektor Jack a microUSB, podpora rychlých dat včetně Wi-Fi, sdílení internetu přes Wi-Fi (Tethering), sdílení obsahu (AllShare), GPS s Google mapami, Android Market a Samsung Apps pro stažení aplikací či her, podpora až 32GB microSD karet, dotykový kapacitní displej, fotoaparát a autofocusem, OS Android 2.2 Froyo, ukládání instalovaných aplikací na microSD kartu, podpora Multitouch, hlasové funkce.

Co se nám nelíbilo: špatná výdrž baterie (závislá na počtu spuštěných aplikací, přesném využívání telefonu), konstrukce telefonu s plastovými kryty, které vrzají, občas se telefon sám od sebe restartuje, nedostatečná paměť RAM.

Obsah balení: není nač si stěžovat

V balení nalezneme vedle telefonu uživatelskou příručku, baterii, nabíječku, USB kabel, klasická pecková sluchátka s 3,5 mm konektorem Jack a 1GB microSD kartu s SD adaptérem. Nic důležitého tak neschází.

Vzhled a konstrukce: konečně Android s výsuvnou QWERTY!

Dlouho jsme čekali, než se některý z výrobců opět odhodlá nasadit na trh telefon s operačním systémem Android a výsuvnou QWERTY klávesnicí. Dříve jsme se setkali například se Sony Ericssonem Xperia X10 Mini Pro či HTC Desire Z. Nyní to splnil také Samsung Galaxy 551. Nadmíru spokojeni však nejsme, jelikož výrobce opomněl kvalitu konstrukce a ubral i na potřebném výkonu telefonu.

Telefon má kompaktní rozměry 111 x 55 x 15,2 mm a přiměřenou hmotnost 117 gramů, danou především plastovými kryty na přední i zadní straně. Osobně bych volil raději matný povrch, tvořený pevnějším plastem či kovem, avšak Samsung tak neučinil. Plastové lesklé kryty zcela nesedí a mnohdy nepříjemně vrzají. Také vůle výsuvného mechanismu není taková, aby se telefon při sebemenším dotyku sám neotvíral.

Přední stranu tvoří dotykový displej, trojice ovládacích tlačítek pod ním a reproduktor nad ním. Důležité prvky jsou umístěné zejména na horní hraně telefonu, kde je 3,5 mm konektor Jack a microUSB port, zakrytý přesuvnou plastovou krytkou. Na levém boku při pohledu na telefon je dvojtlačítko pro úpravu hlasitosti a otvor pro poutko, na pravém boku pouze zapínací tlačítko, kterým aktivujeme či vypneme displej.

Spodní hrana má pouze miniaturní otvor se zabudovaným mikrofonem a zářez v zadním krytu, s nímž ho jednoduše sejmeme. Právě zadní kryt nepůsobí pevně a vrže. Velká chyba! Po jeho sejmutí je dostupný slot na microSD kartu na boku, naopak slot na SIM kartu až po odejmutí baterie.

Displej a ovládání: na šířku i výšku displeje

Samsung Galaxy 551 si zakládá na 3,2“ dotykovém kapacitním WQVGA displeji (240 x 400 px) typu TFT, se zobrazením 16 milionů barev. Hodnotu jasu displeje je nutno nastavovat manuálně, senzor jasu chybí. Naopak akcelerometr pro automatické přetáčení displeje na bok a proximity senzor pro uzamknutí displeje při volání u telefonu jsou.

K ovládání telefonu slouží trojice funkčních tlačítek pod displejem, k jednoduššímu psaní pak výsuvná QWERTY klávesnice se čtyřmi řádky tlačítek. Musím říci, že rozmístění tlačítek je zde příkladné, a to včetně prví řádky znaků, která je od konstrukce vzdálena tak akorát. Tlačítka jsou opravdu nepatrně prohnuta do hrbolků. Dobře se tedy píše jak na hardwarové klávesnici, tak i té softwarové na displeji.

Baterie a výdrž: daleko pod očekáváním

Jak je evidentní, telefony s operačním systémem Android potřebují baterie s vyšší hodnotou mAh, jelikož u nich stále běží řada aplikací, které ne každý včas vypíná. O rychlé vybíjení tak není nouze. Model Galaxy 551 má Li-Ion baterii s kapacitou 1200 mAh a i přes velkou snahu není problém ji vybít za den. O výdrži až 370 hodin v sítích 3G by se dalo polemizovat. Zhruba 5 hodin hovorů odpovídá. Největšími konzumenty energie je zapnutá Wi-Fi, především sdílení (tethering), GPS, vysoký jas displeje, sledování filmů a poslech hudby.

Prostředí telefonu: Android křížený TouchWiz

Samsung je znám tím, že do telefonů rád dává svou nadstavbu prostředí TouchWiz. Model Galaxy 551 není výjimkou a k operačnímu systému Android 2.2 Froyo má TouchWiz 3.0. Rozdíl je poznat v menu telefonu, kde není klasické rozložení ikon pod sebou, ale po sobě jdoucích oknech s šestnácti ikonami a čtyřmi pevně danými zkratkami – telefon, kontakty, zprávy, domů.

Základních obrazovek může být dle uvážení od jedné po sedm po sobě jdoucích. Na každou z nich se vejde několik widgetů, zkratek či odkazů na programy. Pozadí je společné pro všechny obrazovky a postupně se posouvá. Po vysunutí klávesnice se obrazovka přetočí na bok a uzpůsobí se i ikony a informace.Pomocí akcelerometru se obraz může překlopit na obě boční strany, vzhůru nohama už nikoliv.

K operačnímu systému Android 2.2 Froyo se hodí dodat i další náležité informace – verze základního pásma I5510XWJK3, verze jádra 2.6.32.9, číslo sestavení FROYO.XWJK7. Pomocí programu Elixir jsme zjistili další důležité parametry – vnitřní paměť telefonu 173,2 MB, paměť RAM 283,4 MB, procesor ARMv6 s 600 MHz. Program Quadrant Standard uvedl naměřených 454 bodů bez dotyku, s dotykem 423. V telefonu je šikovný správce aplikací, který dovoluje vybrané aplikace ukončovat.

Bohužel, svižnost přístroje je do značné míry ovlivněna počtem spuštěných aplikací a někdy stačí pouze otevřít webový prohlížeč, aby došlo k zatuhnutí na pár vteřin či dokonce samovolnému restartu telefonu. Nebyl jsem spokojen, protože restart se mi přihodil snad každý den, a to jsem telefon nikterak příliš nezatěžoval!

Telefonování a zprávy: přehlednost, jednoduchost

Sekce s kontakty je dále rozdělena na skupiny, historie a aktivity, takže je vše dostupno pouhým klikem v horní části displeje. V kontaktech, kterých může být v telefonu takřka neomezeně, se snadno vyhledává zadáváním počátečních znaků, případně posunem prstu na pravém okraji displeje, kde je abeceda. Vytvoření vlastního profilu je dobré, pokud chcete někomu rychle sdělit na sebe kontakty (posláním v SMS či přes Bluetooth). Mezi kontakty se mohou vyskytovat pouze ty ze SIM karty, tak i z dalších zadaných účtů (Gmail, Facebook, atd.). Nechybí podrobné informace u každého kontaktu, fotografie a specifické vyzvánění. Import či export kontaktů z microSD karty nebo SIM karty je taktéž možný.

Zprávy se v telefonu automaticky řadí do konverzace dle odesílatele, což je poměrně přehledné a při větším počtu zpráv se stále dá dobře orientovat. U odeslaných zpráv nechybí možnost potvrzení o doručení a přečtení, manuální nastavení načítání zpráv v domácí síti a zvlášť při roamingu. Pro konverzace lze nastavit určitý limit SMS zpráv, po jehož překročení si automaticky vymaže obsah dané konverzace, stejné to je i pro zprávy MMS. Standardně je nastaven limit 200 zpráv SMS i MMS, po jehož překročení v konkrétní konverzaci dojde k vymazání obsahu.

Vytváření zpráv je snadné a rychlé zejména již u probíhajících konverzací (SMS zpráv), kdy jediným dotykem píšete odpověď a dalším ji odesíláte. Kromě toho je v menu ikonka „Napsat a odeslat“, která vás zavede do poznámkového bloku, jehož obsah jednoduše odešlete. Připojení příloh je samozřejmostí, a to fotografií, videí, zvuků či prezentací. Zobrazovaná QWERTY klávesnice se automaticky překlápí na oba boky telefonu (pokud máte povoleno v nastavení). Nejjednodušeji se ovšem píše na výsuvné QWERTY klávesnici, která má opravdu pohodlná tlačítka, s patřičnými mezerami, s tlačítky posunů do stran a speciálními funkcemi (vyhledávání, vstup do SMS zpráv). Ve tmě jsou tlačítka podsvícena výtečně.

Pro správu emailů je připravena aplikace v menu, případně přímo pro účet na Gmail zvlášť stejnojmenná aplikace. U vytvořeného emailového účtu je možno nastavit – název, vaše jméno, podpis, četnost kontroly emailů, výchozí účet (pokud jich máte více), vybrat vyzváněcí tón, vibrace.

Kromě emailových služeb lze využít také další služby od Googlu, kterých bychom v telefonu nalezli hned několik – Google Talk, Android Market, Google Maps, Latitude, Voice Search.

Fotoaparát: snímky pěkné, videa horší

Fotoaparát u telefonu Samsung Galaxy 551 pořizuje fotografie v maximální velikosti 3,2 Mpx (odpovídá 2048 x 1536 px) a video v rozlišení QVGA (320 x 240 px, 15 snímků/s). Nechybí podstatné – autofocus. Naopak absence hardwarového tlačítka na boku telefonu značí, že jediným způsobem pořízení fotografií je dotyk na tlačítko na obrazovce (přidržením ostříte). V nastavení jsou pak možnosti jako makro, samospoušť, vyvážení bílé, efekty, měření expozice, kvalita obrázku či úprava kontrastu, sytosti a ostrosti. Je možno přiřazovat GPS souřadnice, určit místo ukládání fotografií či videí a také volit zvuk spouště.

Zkušební fotografie – Samsung Galaxy 551

Multimédia, hry, aplikace: Android Market vs. Samsung Apps

V prvé řadě bych se rád zmínil o možnostech instalace aplikací či her. Nabízí se totiž dvojí způsob, kde se dá obsah sehnat, a to jednak obchod Android Market od Googlu, a také obchod Samsung Apps, spravovaný výrobcem telefonu. Na každém si vyberete. Standardně se v telefonu neobjevují hry, které seženete právě na jednom z obchodů. Stejné je to i s aplikacemi (zdarma i placené). Za sebe mohu doporučit aplikace BatteryTime, TuneIn Radio, File Manager, Compass, Easy RSS, Skype, APN on/off widget, Speed Test, SMS jízdenka, PowerAMP, yxplayer, ICQ a Opera Mini či Mobile. To jsou mé nejčastěji využívané aplikace.

Standardně je v telefonu přehrávač hudby, který zobrazuje dostupné skladby dle interpretů, alb, skladeb či seznamů skladeb. Dovede hrát s opakováním a náhodným výběrem. Ekvalizér pro nadefinování vlastní úrovně zvuku postrádá (stáhněte si např. PowerAMP). Přehrávaná skladba zobrazuje svůj název, autora a album, stejně tak obal CD. Během přehrávání je možnost nastavení dané skladby jako vyzváněcí tón. Podržením např. názvu alba při spuštění skladby můžete rovnou vyhledávat daný výraz na internetu, v přehrávači či YouTube. Zbývá dodat podporované hudební formáty – MP3, AAC+, WMA, WAV. I ty se však liší v závislosti na používaném přehrávači (jiné přehrávače umí třeba formát FLAC a další). FM rádio funguje pouze s připojenými sluchátky, má funkce RDS a AF, ukládání oblíbených stanic a hraní reproduktorem telefonu.

Video přehrávač si poradí s formáty MPEG4, H.263, DivX, XviD, WMV, AVI, 3GP. Pro přehrávání DivX videí doporučím některý z přehrávačů na Android Marketu, který zaručí i korektní přehrávání s titulky. Galerie obrázků rozčleňuje obsah na snímky z fotoaparátu a ostatní obrázky, umí je prezentovat nebo provádět úpravy. Je zde možnost sdílení (AllShare, Picasa, Gmail, Bluetooth, E-mail a SMS/MMS).

Organizační a datové funkce, GPS: sdílí internet i obsah

Datová výbava telefonu čítá GPRS, EDGE i rychlá data HSDPA (download až 7,2 Mb/s), upload byl naměřen vždy max. pod 400 kB/s. Připočtěme bezdrátové Wi-Fi 802.11 b/g/n a Bluetooth 2.1 s podporou A2DP profilu pro stereo poslech. Připojení nabíječky a USB kabelu je možné přes microUSB konektor. Přes Wi-Fi je možné sdílet připojení k internetu (v nastavení funkce Tethering a přenosný hotspot), stačí nastavit jméno sítě, případně heslo a můžete přes Wi-Fi používat připojení tohoto telefonu přes operátora i na dalších až pěti zařízeních v dosahu. Baterie telefonu nicméně takovou zátěž vydrží jen několik hodin. Další možností sdílení obsahu (obrázky, videa, zvuk) je služba AllShare, která umožňuje přes Wi-Fi tento obsah přehrát v dalším zařízení.

Webový prohlížeč (Android WebKit) je znám tím, že si poradí s většinou klasických stránek a problémy mu dělají pouze nestandardní flashová videa a stránky (YouTube spouští v přehrávači). Alternativou je Opera Mobile či Mini, případně další prohlížeče na Android Marketu. Plnohodnotné podpory Adobe Flash 10.1 jsme se však nedočkali.

Mezi organizační funkce telefonu patří poznámky, kalendář s připomínkami, kalkulačka s pokročilými funkcemi, budík s opakováním, záznam zvuku. Čtečka dokumentů (např. ThinkFree Office) bohužel v telefonu není předinstalována, a tak nezbývá, než si nějakou opatřit na Android Marketu.

GPS využívá Google mapy (nejnovější verze 5.1 nám byla nabídnuta na Android Marketu), má digitální kompas a lze u ní samozřejmě definovat, zda k zaměření bude stačit samotná GPS v telefonu, nebo využije i asistované A-GPS přes operátora (platíte data).

Pokud byste rádi stažené aplikace z telefonu odstranili, pak v nastavení telefonu v sekci Aplikace/Správa aplikací zvolíte příslušný druh (stažené, všechny, na microSD kartě, spuštěné) a odeberete je. Standardně dodávané aplikace v telefonu bohužel odebrat nelze.

Závěr recenze Samsung Galaxy 551

Samsung Galaxy 551 jsem očekával už od samotného představení, kdy sliboval solidní výbavu v tu dobu s nejnovější verzí OS Android 2.2 Froyo. Příchodem na trh až ve druhé polovině ledna 2011 si způsobil lehčí komplikace, protože se do prodeje chystá několik podobných zařízení s nepatrně vyspělejší výbavou. Cena nad šesti tisíci korunami se mi zdá nepřiměřená vzhledem k vrzající konstrukci, poměrně nepevným a lesklým krytům a častému zasekávání telefonu.

Zájemce i přes několik nešvarů model ocení, a to zejména díky skvělé QWERTY klávesnici se čtyřmi řádky znaků, datovým možnostem či GPS. Aktualizace na Android 2.3 se u modelu nepředpokládá. Pokud tedy uvažujete o koupi telefonu s OS Android a výsuvnou QWERTY klávesnicí, pak Samsung Galaxy 551 je jednou z možností.

Koupit Samsung Galaxy 551 na značkovém e-Shop Samsung.

Co se nám líbí?Co se nám nelíbí?
Plus výsuvná QWERTYPlus plastové vrzající kryty
Plus 3,2″ dotykový displejPlus horší výdrž baterie
Plus Android 2.2Plus zasekávání telefonu
Plus Android Market, Samsung Apps
Plus 3,2 Mpx fotoaparát s autofocusem
Plus GPS, Wi-Fi, HSDPA
Sledujte nás v Google Zprávách

Komentáře

Samsung Galaxy A56 a A36 5Gpixel-counter

Nejnovější články