Rukavice a kapacitní displej dohromady? Pro Super Sensitive Touch žádný problém (vědecké okénko)
V dnešním díle naší rubriky vědeckého okénka se podrobně podíváme na technologii Super Sensitive Touch, jejíž největší výhoda spočívá v možnosti ovládat kapacitní dotykové displeje prakticky jakýmkoliv způsobem. To však není jediná inovace, kterou zmiňovaná technologie disponuje.
Po delší odmlce vám přinášíme zbrusu nový díl rubriky vědeckého okénka, která hlouběji zkoumá technologie týkající se mobilních zařízení. Dnešním tématem bude technologie známá jako Super Sensitive Touch. Že jste o ní ještě neslyšeli? Inu, není divu, jedná se o poměrně novou technologii, která je ale o to zajímavější a přináší do užívání mobilních zařízení ještě větší komfort.
Jednou z přínosů Super Sensitive Touch je, mimo jiné, především možnost ovládání kapacitních displejů jiným způsobem než výhradně bříšky prstů. Displeje disponující touto technologií tak není problém ovládat například v rukavicích, nehtem či stylusem. Kromě toho nabídne také větší jas displeje, menší spotřebu, tenčí profil displeje či odolnost vůči okolním vlivům, jako je například elektrický šum, vlhkost či výkyvy teplot.
Kdo za tím stojí?
Super Sensitive Touch je technologie vyvinutá společností Synaptics, která je ve světě známá především výrobou touchpadů pro notebooky. Sama firma technologii nazývá ClearPad, pro širší veřejnost je však známa právě jako Super Sensitive Touch, a to především díky mobilním telefonům Nokia Lumia 820 a 920. Ty konkrétně disponují technologií ClearPad 3250. Zmiňované Lumie však nejsou jediné přístroje, u kterých se s ClearPad řešením setkáme. Také modely HTC One X a Xperia P jsou nositeli tohoto výdobytku poslední doby, tentokrát však v nižší verzi ClearPad 3200. V čem tkví hlavní rozdíly?
ClearPad 3200
Modely
HTC One X (vlevo), Sony Xperia P (vpravo)
Vlastnosti
- Technologie SignalClarity – odolnost proti vnějším vlivům (elektrický šum, výkyvy teploty, vlhkost)
- lepší algoritmy pro rozpoznání dotyku
- plná kompatibilita s operačními systémy Windows Phone a Android zajišťující vysoký výkon a snadnou integraci
ClearPad 3250
Modely
Nokia Lumia 820 (vlevo) a Lumia 920 (vpravo)
Vlastnosti
- Technologie SignalClarity – odolnost proti vnějším vlivům (elektrický šum, výkyvy teploty, vlhkost)
- lepší algoritmy pro rozpoznání dotyku
- plná kompatibilita s operačními systémy Windows Phone a Android zajišťující vysoký výkon a snadnou integraci
- menší spotřeba energie
- menší tloušťka displeje
- není nutné displej ovládat výhradně prsty
Technický rozbor
V následujícím odstavci se vám pokusím detailněji přiblížit, na jakém principu technologie Super Sensitive Touch (alias ClearPad 3. generace) pracuje. Abychom se mohli na problematiku detailněji zaměřit, musíme si nejprve nastínit základní stavbu klasických kapacitních displejů.
Klasický dotykový displej se, zjednodušeně řečeno, skládá že 4 základních vrstev:
- krycí sklíčko
- kapacitní snímací vrstva
- skleněný substrát pro mechanickou pevnost a izolaci
- panel displeje
Čtyři základní vrstvy klasického dotykového displeje
Kapacitní snímací vrstva se pak navíc dělí na čidlo, které plní úlohu přijímače, a řadič, který plní úlohu vysílače. Tyto dvě vrstvy, dohromady tvořící kapacitní snímací vrstvu, dokáží zaznamenat elektrostatické změny – zpravidla způsobené právě dotykem prstu. Toto uspořádání vrstev však má za následek absorbci jasu, který displej vyzařuje. Z toho logicky vyplývá nejen menší jas, ale také větší spotřeba displeje.
Implementace kapacitní snímací vrstvy do panelu displeje
Trik Super Sensitive Touch spočívá v tom, že je kapacitní vrstva implementována přímo v panelu displeje. Přesněji řečeno přijímací část před displejem a vysílací za ním. Z toho zároveň plyne stěžejní výhoda technologie – větší SNR, neboli Signal to Noise Ratio. Jinými slovy kapacitní senzor je nyní mnohem odolnější vůči okolnímu šumu a tak dokáže zaznamenat dotyk i takových věcí, jako je textilie rukavice či lidský nehet. V konkrétní řeči čísel lze dosáhnout až 3x větší citlivosti než u klasických kapacitních displejů. Samozřejmostí je pak podpora multitouch konkrétně pak 10 bodů dotyku.
Ruku v ruce se sjednocením zobrazovací a dotykové plochy jde technologie zvaná TDDI. Ta spojuje řadiče displeje a dotykové plochy do jednoho integrovaného obvodu, což má za následek nejen ušetření místa, ale také snížení výrobních nákladů.
Technologie TDDI spojuje řadič displeje i dotykové vrstvy do jednoho integrovaného obvodu
Demonstrační video Synaptics ClearPad
Závěrem
Super Sensitive Touch (či ClearPad, chcete-li) je určitě velice zajímavým počinem, který přinese především ještě větší komfort při používání mobilních dotykových zařízení. Určitě nejsem jediný, koho například neustálé sundávání rukavic v zimním období kvůli ovládání telefonu vyloženě štvalo. Neumluvě o našich křehčích polovičkách, jejichž dlouhé nehty činí ovládání klasického kapacitního displeje velice problémové.
Do budoucna navíc nezůstane pouze u mobilních telefonů. Díky technologii ClearPad série 7 bude totiž možné výše zmiňované výhody implementovat také do dotykových tabletů.
Zdroj: Synaptics, GSMArena, Allaboutwindowsphone