Do rukou se nám dostal nový kousek od značky ZTE. Je to model Grand X In a jedná se o smartphone střední třídy, který nese čipset od značky Intel. Ostatně proto najdeme v označení přídomek „In“. Jak tento očekávaný kousek dopadl v naší recenzi?
Pokud se podíváme na hardwarovou výbavu, může být leckdo poněkud překvapen tím, že nabízí „pouze“ jednojádrový procesor. Ten však tepe na frekvenci 1,6 GHz. Operační paměť je osazena kapacitou 1 GB. Interní paměť je 4 GB, avšak tuto kapacitu si jak již je zvykem můžete rozšířit až o dalších 32 GB prostřednictvím microSD karet. Pro ovládání zde máte dotykový TFT displej, který je velký 4,3“ a nabízí slušnou jemnost 256 ppi na palec. Opomenout bych v tomto úvodním prologu neměl ani fotoaparát s rozlišením až 8 Mpx. Poměr cena/výkon by u tohoto telefonu tedy měl být velmi dobrý, jak se tato teorie osvědčila v praxi?
Rozměry | 127 x 65 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 141 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, uhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1,6 GHz procesor Intel Atom Z2460, operační paměť 1 GB RAM vnitřní paměť 4 GB + slot na paměťové microSD karty |
Operační systém | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 6 000 Kč, únor 2013 |
Telefon dojde v malé, kompaktní krabičce, ve které na vás bude čekat kromě již zmíněného přístroje také nabíjecí/propojovací microUSB kabel. K němu je přidružená nabíječka. Pro poslech hudby tu máte přibalena také pecková sluchátka, která zde nejsou pouze na oko, ale na poslech hudby se dají skutečně použít. Nesmím zapomenout také na baterii s kapacitou 1.650 mAh, o které si více řekneme v odpovídající kapitole.
Na závěr ještě zmíním nějaký ten návod a příručku a z obsahu balení to je asi tak vše. Kdo by čekal paměťovou kartu, bude bohužel zklamán, protože zde nic takového nenajde. Pro začátek si tedy budete muset vystačit s vnitřní pamětí. I tak bych ale tuto výbavu ohodnotil jako nic překvapivého, ale spíše jako takový standard.
Telefon má 4,3“ displej. K němu tedy musí být také adekvátní rozměry. Na výšku se hodnota blíží téměř 13 centimetrům, přesněji je to tedy 127 milimetrů. Šířka je 65 milimetrů a tloušťka téměř rovný centimetr. Navzdory těmto vyšším číslům se mi tento smartphone držel v rukou velmi dobře. Má zaoblené hrany, takže netlačí a neřeže. Zadní kryt je vroubkovaný, aby neklouzal. A nejen, že neklouže, ale také se na něm neusazují otisky prstů.
Samotná konstrukce smartphonu ZTE Grand X In je plastová, ale docela bytelná a již samotné otevření zadního krytu je v prvních pokusech dosti obtížné. Nejspíše s tím budete bojovat podobně, jako já i kolegové v redakci. Pojďme si však popsat jednotlivé strany a detailněji se podívat na samotnou konstrukci.
Čelní strana je pokryta z 90% displejem. Pod ním jsou 4 senzorová tlačítka, která jsou typickým znakem Androidu. Jedná se tedy o tlačítko možností, domů, zpět a lupu. Pod nimi již nic není, takže bych se zaměřil na prostor nad displejem, který je vyplněn samozřejmě mikrofonem pro telefonování. Vedle něj je ještě přední kamerka, která slouží pro videohovory. Vlevo od mikrofonu je pak dioda pro regulaci jasu a notifikační dioda, která bliká zeleně na náznak zmeškané události. Dioda pro regulaci jasu nefunguje zcela bez chybek, občas jí trošku trvá, než si sedne s prostředím, takže komu tato možnost nebude vonět, může si pochopitelně jas volit a regulovat ručně.
Pokud se podíváte na pravý bok telefonu, nic nenajdete. Zmínit mohu jen v dolní oblé hraně trošku useknutý kryt, který slouží jako takové otvírátko, kterým tento kryt sejmete. I tak je to ale docela málo, protože kryt na telefonu drží opravdu pevně a je připnut na několika záplatách. Nic ke zkoumání není ani na dolním boku, a proto bych se přesunul na bok levý, protože zde již máme slot pro microUSB port, který slouží jednak k propojení smartphonu s PC a samozřejmě také jako slot pro nabíječku. V horní části jsou umístěna dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na černé barvě telefonu se tato stříbrná pochromovaná barva perfektně vyjímá, a myslím, že i umístění je zvoleno vhodně. Mačkají se bez problémů, avšak pokud na ně šáhneme a zkusíme s nimi „zamávat“ ze strany na stranu, tak zjistíme, že nejsou nějak extrémně pevná. Docela se viklají, což může do budoucna způsobit potencionální závadu.
Zbývá nám ještě horní boční strana, na které najdeme zdířku pro připojení sluchátek. Jedná se o již klasický 3,5 mm konektor Jack. V pravé části ZTE Grand X In je pak ještě tlačítko pro zapínání a rozsvěcování displeje. I to je krásně pochromované a doslova blýskající se, avšak i to se viklá. Z bočních stran je to vše, takže se můžeme podívat na poslední část, která nám z designu schází, a to zadní kryt.
Ten je na první pohled i pocit vroubkovaný. Zde tento krok musím jednoznačně pochválit, protože tento design zabraňuje účinně proklouzávání a také usazování otisků prstů. Díky tomu se telefon velmi příjemně drží. Vroubky nejsou nijak nepříjemné, právě naopak. V dolní části uvidíte dvě dírky, které jsou zde kvůli reproduktoru. Nad nimi se uprostřed vyjímá znak Intelu. Přesouváme se do horní části, kde najdete ještě nápis výrobce, tedy ZTE a v levém horním růžku už pak umístěný jen fotoaparát. Ten má, jak jsem již napověděl v úvodu, 8 Mpx a kromě nahrávání Full HD videa nabídne ještě LED diodu a autofocus.
Samotná konstrukce je, myslím, dobře řešená, až na nějaké nedostatky v podobě viklajících tlačítek se mi velmi líbí. Ale přeci jen se mi zdá, že kryt drží možná až moc pevně a nebylo by na škodu, kdyby se dal lépe sejmout. Jinak však po designové stránce nemám moc co vytknout. Svým vzhledem se nejedná o nějaký unikát, ale spíše o klasický smartphone, který nechce urazit, ale ani ničím výrazným ohromit. Někomu možná bude připadat při prvním seznamování těžký, protože má váhu téměř 141 gramů, ale na tuto váhu si vaše ruce po pár dnech zvyknou a poté už vám to ani nepřijde.
V úvodu jsem to nezmínil, ale telefon obsahuje Li-Ion baterii s kapacitou 1.650 mAh. Myslím, že klidně mohla být o trošku větší, ale na druhou stranu bude většina souhlasit, že je dostačující. Telefon nemá problém vydržet dva dny s normálním zacházením, stejně tak ale není zas tak náročné telefon vybít během jednoho dne. Záleží samozřejmě na uživatelích, jak s ním budou pracovat a jak moc ho „ždímat“, ale v globálu bych výdrž hodnotil jako průměrnou.
Pomoci s výdrží a k určení optimálního napájecího režimu jistě mnohým pomůže aplikace Správce napájení. Jedná se o velmi přehledného průvodce nastavením a optimalizováním využívání aplikací a samotné baterie. Můžete si zvolit z již představených režimů, nebo si jednoduše nastavit svůj vlastní. Aplikace obsahuje také celkové informace o využívání baterie.
V tomto chytrém telefonu na vás čeká 4,3“ TFT displej, který má rozlišení 540 x 960 pixelů, při přepočtu se pak jedná o hodnotu jemnosti 256 ppi. Musím říct, že displej ZTE Grand X In je krásně jemný. 16 milionů zobrazovacích barev zajišťuje lepší zobrazení a vzhledem k cenovce tohoto telefonu je to naprosto dostačující. Při naklonění telefon pochopitelně trošku ztrácí své pestré barvy, ale pokud se na něj díváte přímo, budete s ním jistě spokojeni. Nikde jsem nenašel informace o nějakém sklíčku, které by chránilo před škrábanci, na druhou stranu jsem za dobu testování na telefonu na žádné škrábance nenarazil, jen tedy na otisky prstů.
Najdeme zde také notifikační diodu, kterou jsem zmiňoval již dříve. Svítí nám, pokud máme v telefonu zmeškanou událost, bliká nám, jakmile telefon rozsvítíme. Pokud je telefon na nabíječce, svítí takovou oranžovou až červenou barvou.
Jednu poznámku bych ještě měl k samotné citlivosti displeje, kde jsem nebyl příliš spokojen. Přišlo mi, že jsou zde jisté rezervy. Při psaní SMS mi písmena občas přeskakovala a při projíždění internetu jsem naopak často kliknul na jinou ikonu, než jsem chtěl. Dá se na tyto věci zvyknout, ale jakmile jsem používal mobil jiný, ihned jsem ten rozdíl pocítil. O tomto problému se již ví a už byly i vydány nějaké aktualizace, stále se však tento problém nepodařilo odstranit, tak snad v budoucnu.
Prostředí smartphonu ZTE Grand X In tvoří většině dobře známý, ale možná už trošku zastaralý, Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Máme ho zde zastoupený v téměř jeho čisté podobě. Každý, kdo už s ním někdy pracoval, si na něj velmi rychle zvykne a nenarazí zde na žádné komplikace.
Některé prvky mě však mile překvapily. Už úvodní pohotovostní obrazovka naskýtá možnost nejen odemknutí telefonu přidržením prstu na odemykací ikonce, ale slidem z ní do jakéhokoliv směru se nám zobrazí podnabídka 5 ikonek, kde každá z nich zastupuje specifickou aplikaci. Jedná se o volání, zprávy, fotoaparát, email, kalendář a zvuk. Pokud na některou z těchto ikonek klikneme, můžeme se do této aplikace skokem dostat. Nemusíte tak nejdříve odemykat telefon a kliknout na ně až následně. Komu nevyhovují tito zástupci, v aplikaci Mi-EasyAccess si je nastaví podle libosti.
Pokud již tedy ZTE Grand X In odemknete, zobrazí se nám klasická plocha dobře známá pro Androidy. Horní lišta pro hledání na Google je připnutá natvrdo a nedá se s ní manipulovat. Jinak máte na výběr z 5 pracovních ploch, na které si můžete naházet jak ikony, tak widgety a jiné zástupce. Tyto plochy jsou však neprůchozí, takže se z poslední nepřepnete hned na první, ale musíte se vracet přes všechny předešlé. Samotný pohyb mezi těmito plochami je rychlý a plynulý.
V dolní části displeje máte připnuté 4 ikonky, které jsou vám k dispozici po celou dobu při přepínání mezi plochami. Přednastavené jsou zde ikony pro volání, kontakty, zprávy a internetový prohlížeč. Samozřejmě není problém si je velmi jednoduše vyměnit za jiné podržením prstu na některé z nich. Mezi těmito ikonkami je pak vprostřed kolečko, které vás po kliknutí zavede do hlavního menu. Než se dostanu k němu, ještě zmíním 4 senzorová tlačítka, která jsou umístěna pod displejem. Jedná se opět o klasická „androidí“ tlačítka, tedy možnosti, domů, zpět a lupa. Tyto tlačítka nikdy nemizí, jsou zde nastálo, ale někdy chvilku trvá, než se vám rozsvítí, než čidlo rozezná, jeká je úroveň okolního světla.
Poslední věcí, na kterou nesmím zapomenout, je horní výsuvná lišta, která je také většině z vás známá. Spustíme ji slidem prstu z vršku displeje. Snadno se z ní přesunete do nastavení, stejně tak zapnete, popřípadě vypnete některé funkce, jako je například Bluetooth, Wi-Fi, automatické otočení, nastavení jasu a další. Slouží to tedy pro usnadnění práce. V této liště se vám také zobrazují zmeškané události, všechna oznámení pak křížkem rychle vymažete.
Nyní už vám představím hlavní menu, ve kterém opět nenarazíte na žádnou nesrovnalost, kterou by uživatelé Androidu neznali. Bohužel, ikony nejdou uzpůsobit a seřadit podle toho, jak chcete vy. I tak ale musím hodnotit celkovou vyladěnost prostředí jako dobrou. Pohyb je krásně plynulý a rychlý, menší čekání pak nastává až u spouštění aplikací, kde se mi prodleva někdy zdá přeci jen větší, není to však nic hrozného.
Do telefonního seznamu se dostanete z hlavního menu, nebo pomocí ikonky na pracovní ploše. Seznam je přehledný, nechybí zde možnost dávat kontakty do skupin, vytvářet nové, nebo si některé označit za oblíbené. Provázanost s Google účtem je pochopitelně k dispozici. Při hledání kontaktu telefon reaguje okamžitě, a to jak při napsání písmena, tak číslice. Ihned vám tedy zobrazuje možné výsledky.
Samotné telefonování mi nějaký problém také nedělalo. Rozumět jde vcelku dobře, hlasitost je také dostačující, ale kdyby byla o trošku vyšší, určitě bych se nezlobil. Vzadu jsou otvory v krytu, jak kdyby zde byly dva reproduktory, ale zdání klame. Je zde pouze jeden. Ten hraje docela dobře, ale při velkých výškách už jde slyšet šum.
SMS zprávy jsou oddělené chatovacími bublinami. Při psaní SMS máte přehled o počtu znaků a SMS. Psát můžete pomocí klasické klávesnice Android, hlasovým zadáváním, popřípadě TouchPal. Při psaní na šířku jde psaní poměrně dobře, při psaní na výšku už jsem pak často minul písmenko. Určitě to bylo kvůli mým gramlavým rukám, ale myslím, že částečně je na vině také citlivost displeje, o které jsem již ostatně hovořil.
K poslechu hudby slouží vestavěný přehrávač s názvem Hudba. V této aplikaci máte okénka rozdělena na interprety, alba, skladby, seznamy stop a oblíbené. Přehrávač je jednoduchý a, jak jsem již naznačil, zadní reproduktor hraje poměrně slušně. V balení dostanete i přibalená sluchátka, která jsou k poslechu určitě využitelná, a díky tomu se tak z vašeho smartphonu může stát hudebník, kterého budete mít neustále k dispozici.
Pro videa je určena příznačná aplikace Video Player. Opět nabízí jednoduchou manipulaci a přehlednost, v liště přepínáte mezi možnostmi vše, nedávné a fotoaparát. Jinak přehrávat můžete videa až do rozlišení 1080p, tedy Full HD. Podporuje 3gp a .mp4, ale i formáty .avi. Pracovat s titulky však neumí. Tato aplikace nenabízí žádné hlubší možnosti nastavení, takže slouží opravdu pouze pro přehrávání.
GPS zastupuje klasická aplikace s názvem Navigace. Komu nevyhovuje tato možnost, využít může také Google Maps. Jinak zde máte několik doplňkových aplikací typu Latitude nebo Místa. Jedná se o poměrně standardní výbavu, načítání satelitů je rychlé a vše funguje spolehlivě.
V ZTE Grand X In jsme se dočkali 8 Mpx fotoaparátu. Na první pohled se jedná o slušnou hodnotu, ale výsledné snímky nejsou tak kvalitní, jak by teorie mohla naznačovat. Fotky jsou docela nevýrazné a barevně ztrácí. Při horších světelných podmínkách pak barvy začínají ještě více šedivět. V úplně tmě už je něco normálního vyfotit téměř nemožné. „Vyždímat“ se z něj tedy dalo mnohem více. I samotné nastavení fotoaparátu je velmi strohé a jednoduché. Je zde tedy možnost sekvenčního režimu, za což chválím, ale jinak tu máte akorát scénický režim, popřípadě hodnotu expozice. Snímky tak postrádají ostrost a jejich celková kvalita je neuspokojivá. Chybí i manuální spoušť. Naproti tomu má autofocus a blesk, to však nic nemění na tom, že je to poměrně zklamání.
U videa je kvalita podobná. Určitě mě příjemně překvapilo natáčení videa ve Full HD (rozlišení 1920 x 1080 px), ale i zde máte mizivé možnosti nastavení. Akorát si můžete pohrát s nastavením bílé, popřípadě intervalem časosběru. Video se zaznamenává do formátu 3gp a výsledná kvalita je zhruba na úrovni fotek. Jistě je využitelné, ale mohlo to být přeci jen o mnoho lepší.
Pro kalendář máme přímo aplikaci, která je docela obyčejná, události se zobrazují v měsíčním, týdenním i denním náhledu, popřípadě jako agenda. V kalendáři se také zobrazují státní svátky a jiné významné události a není problém používat také kalendář z Google.
K prohlížení internetu máte na výběr dvě možnosti. Jednak je to klasický androidí prohlížeč, pro neuspokojivé je nainstalován také Google Chrome. Tak či tak, pracují velmi spolehlivě a stránky se nám krásně vykreslují. Vše je poměrně rychlé a s telefonem jsem v tomto ohledu neměl žádný problém. Pro sledování videí slouží přímo přednastavená aplikace YouTube.
Sociální sítě jsou zastoupeny aplikacemi pro Facebook, Twitter a Google+. Využít se určitě dají také aplikace Pokec a Talk. Osobně jsem raději místo FB klienta používal Facebook prostřednictvím Google Chrome. Přišel mi přehlednější. Kdo nechce využít ani jednu možnost, může si během chvíle stáhnout Messengera a používat jeho.
Dostáváme se k emailu, který zastupují dvě aplikace. Ty už jsou některým z vás jistě dobře známé z jiných smartphonů. Jedná se o velmi klasické klienty Email a Gmail. Práce v nich je jednoduchá a příchod emailu se vám zaznamenává také do vysouvací lišty a je doprovázen blikající (svíticí) diodou. Samotná práce v těchto aplikacích je taktéž jednoduchá a více méně je vše při starém.
Datové přenosy zajišťují technologie EDGE, 3G s HSDPA s rychlostí 21 Mb/s, HSUPA s 5,76 Mb/s. Samozřejmostí je již Wi-Fi a pro propojení k PC využijete datový/nabíjecí kabel, popřípadě si můžete také zapnout Bluetooth 3.0. Zmínit bych mohl ještě aplikaci Full Share, která slouží pro sdílení multimédií s ostatními zařízeními.
Z bonusových aplikací bych neměl zapomenout na integrovanou kalkulačku, ta však zvládne jen základní výpočty. Buzení se nastavuje přímo v aplikaci k tomu určené, dále tu pak máte správce úloh a souborů, službu aktualizace, záznam zvuku a také X-Office pro otvírání a práci s dokumenty.
Na ZTE Grand X In, coby kompaktní smartphone s procesorem Intel, jsem se moc těšil. Už při představování a prvních dojmech se mi líbilo zpracování a jemnost displeje. Při testování jsem však našel nějaké nedostatky. Prvním z nich je určitě zadní kryt. Což o to, jeho design a zpracování je dobré, ale odejmout ho, tomu říkám boj. Další problém nastal při kontaktu s displejem. Že ho nechrání žádné odolné sklíčko, by se přežít dalo, nicméně jeho citlivost není úplně ideální. Poznáte to hlavně při psaní SMS nebo projíždění internetu. Uvidíme, zda to výrobce v některé ze svých aktualizací napraví. V neposlední řadě tu máme již trošku zastaralý systém Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich a také docela slabý fotoaparát.
Na druhou stranu určitě potěší jemnost a barevná pestrost displeje, 1 GB RAM a nezklame jistě zvuk a spokojeni byste mohli být i s celkovou výdrží. Vzhledem k jeho cenovce kolem 6 000 Kč nemůžeme čekat žádné zázraky, a to se také stalo. Jedná se celkově o vyvážený telefon, který střídá povedenější věci s těmi méně povedenými. I tak ale věřím a myslím, že většina majitelů, kteří se pro tento přístroj rozhodne, bude spokojena. Jednojádrový procesor od Intelu se snaží seč může a v některých ohledech se jistě dokáže vyrovnat na první pohled výkonnějším dvoujádrovým smartphonům.
Konkurence se mi naskýtá v nedávno testovaném Alcatelu OT 997. Ten je na tom lépe s výkonem, má podporu dual SIM, ale prostředí u něj mi přijde sekané, ač rychlé. Grand X In je možná pomalejší, ale pohyb je plynulejší a celkově na mě působil lepším dojmem. Navíc se mi líbí více i designově.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktnost | (ne)odjímatelný zadní kryt |
jemnost displeje | citlivost displeje |
procesor Intel | slabší fotoaparát |
čistý Android 4.0 ICS | |
slušný zvuk a baterie |
Do rukou se nám dostal nový kousek od značky ZTE. Je to model Grand X In a jedná se o smartphone střední třídy, který nese čipset od značky Intel. Ostatně proto najdeme v označení přídomek „In“. Jak tento očekávaný kousek dopadl v naší recenzi?
Pokud se podíváme na hardwarovou výbavu, může být leckdo poněkud překvapen tím, že nabízí „pouze“ jednojádrový procesor. Ten však tepe na frekvenci 1,6 GHz. Operační paměť je osazena kapacitou 1 GB. Interní paměť je 4 GB, avšak tuto kapacitu si jak již je zvykem můžete rozšířit až o dalších 32 GB prostřednictvím microSD karet. Pro ovládání zde máte dotykový TFT displej, který je velký 4,3“ a nabízí slušnou jemnost 256 ppi na palec. Opomenout bych v tomto úvodním prologu neměl ani fotoaparát s rozlišením až 8 Mpx. Poměr cena/výkon by u tohoto telefonu tedy měl být velmi dobrý, jak se tato teorie osvědčila v praxi?
Rozměry | 127 x 65 x 9,9 mm |
---|---|
Hmotnost | 141 g |
Displej | dotykový (kapacitní, multi-touch), TFT, rozlišení qHD (540 x 960 px), 16 milionů barev, uhlopříčka 4,3“ |
Procesor a paměť | jednojádrový 1,6 GHz procesor Intel Atom Z2460, operační paměť 1 GB RAM vnitřní paměť 4 GB + slot na paměťové microSD karty |
Operační systém | Android 4.0 Ice Cream Sandwich |
Fotoaparát | 8 Mpx (3264 x 2448 px), autofocus, LED blesk, nahrávání Full HD 1080p videa |
Obsah balení | krátký návod, adaptér k nabíječce, datový USB kabel |
Cena a dostupnost | 6 000 Kč, únor 2013 |
Telefon dojde v malé, kompaktní krabičce, ve které na vás bude čekat kromě již zmíněného přístroje také nabíjecí/propojovací microUSB kabel. K němu je přidružená nabíječka. Pro poslech hudby tu máte přibalena také pecková sluchátka, která zde nejsou pouze na oko, ale na poslech hudby se dají skutečně použít. Nesmím zapomenout také na baterii s kapacitou 1.650 mAh, o které si více řekneme v odpovídající kapitole.
Na závěr ještě zmíním nějaký ten návod a příručku a z obsahu balení to je asi tak vše. Kdo by čekal paměťovou kartu, bude bohužel zklamán, protože zde nic takového nenajde. Pro začátek si tedy budete muset vystačit s vnitřní pamětí. I tak bych ale tuto výbavu ohodnotil jako nic překvapivého, ale spíše jako takový standard.
Telefon má 4,3“ displej. K němu tedy musí být také adekvátní rozměry. Na výšku se hodnota blíží téměř 13 centimetrům, přesněji je to tedy 127 milimetrů. Šířka je 65 milimetrů a tloušťka téměř rovný centimetr. Navzdory těmto vyšším číslům se mi tento smartphone držel v rukou velmi dobře. Má zaoblené hrany, takže netlačí a neřeže. Zadní kryt je vroubkovaný, aby neklouzal. A nejen, že neklouže, ale také se na něm neusazují otisky prstů.
Samotná konstrukce smartphonu ZTE Grand X In je plastová, ale docela bytelná a již samotné otevření zadního krytu je v prvních pokusech dosti obtížné. Nejspíše s tím budete bojovat podobně, jako já i kolegové v redakci. Pojďme si však popsat jednotlivé strany a detailněji se podívat na samotnou konstrukci.
Čelní strana je pokryta z 90% displejem. Pod ním jsou 4 senzorová tlačítka, která jsou typickým znakem Androidu. Jedná se tedy o tlačítko možností, domů, zpět a lupu. Pod nimi již nic není, takže bych se zaměřil na prostor nad displejem, který je vyplněn samozřejmě mikrofonem pro telefonování. Vedle něj je ještě přední kamerka, která slouží pro videohovory. Vlevo od mikrofonu je pak dioda pro regulaci jasu a notifikační dioda, která bliká zeleně na náznak zmeškané události. Dioda pro regulaci jasu nefunguje zcela bez chybek, občas jí trošku trvá, než si sedne s prostředím, takže komu tato možnost nebude vonět, může si pochopitelně jas volit a regulovat ručně.
Pokud se podíváte na pravý bok telefonu, nic nenajdete. Zmínit mohu jen v dolní oblé hraně trošku useknutý kryt, který slouží jako takové otvírátko, kterým tento kryt sejmete. I tak je to ale docela málo, protože kryt na telefonu drží opravdu pevně a je připnut na několika záplatách. Nic ke zkoumání není ani na dolním boku, a proto bych se přesunul na bok levý, protože zde již máme slot pro microUSB port, který slouží jednak k propojení smartphonu s PC a samozřejmě také jako slot pro nabíječku. V horní části jsou umístěna dvě tlačítka pro regulaci hlasitosti. Na černé barvě telefonu se tato stříbrná pochromovaná barva perfektně vyjímá, a myslím, že i umístění je zvoleno vhodně. Mačkají se bez problémů, avšak pokud na ně šáhneme a zkusíme s nimi „zamávat“ ze strany na stranu, tak zjistíme, že nejsou nějak extrémně pevná. Docela se viklají, což může do budoucna způsobit potencionální závadu.
Zbývá nám ještě horní boční strana, na které najdeme zdířku pro připojení sluchátek. Jedná se o již klasický 3,5 mm konektor Jack. V pravé části ZTE Grand X In je pak ještě tlačítko pro zapínání a rozsvěcování displeje. I to je krásně pochromované a doslova blýskající se, avšak i to se viklá. Z bočních stran je to vše, takže se můžeme podívat na poslední část, která nám z designu schází, a to zadní kryt.
Ten je na první pohled i pocit vroubkovaný. Zde tento krok musím jednoznačně pochválit, protože tento design zabraňuje účinně proklouzávání a také usazování otisků prstů. Díky tomu se telefon velmi příjemně drží. Vroubky nejsou nijak nepříjemné, právě naopak. V dolní části uvidíte dvě dírky, které jsou zde kvůli reproduktoru. Nad nimi se uprostřed vyjímá znak Intelu. Přesouváme se do horní části, kde najdete ještě nápis výrobce, tedy ZTE a v levém horním růžku už pak umístěný jen fotoaparát. Ten má, jak jsem již napověděl v úvodu, 8 Mpx a kromě nahrávání Full HD videa nabídne ještě LED diodu a autofocus.
Samotná konstrukce je, myslím, dobře řešená, až na nějaké nedostatky v podobě viklajících tlačítek se mi velmi líbí. Ale přeci jen se mi zdá, že kryt drží možná až moc pevně a nebylo by na škodu, kdyby se dal lépe sejmout. Jinak však po designové stránce nemám moc co vytknout. Svým vzhledem se nejedná o nějaký unikát, ale spíše o klasický smartphone, který nechce urazit, ale ani ničím výrazným ohromit. Někomu možná bude připadat při prvním seznamování těžký, protože má váhu téměř 141 gramů, ale na tuto váhu si vaše ruce po pár dnech zvyknou a poté už vám to ani nepřijde.
V úvodu jsem to nezmínil, ale telefon obsahuje Li-Ion baterii s kapacitou 1.650 mAh. Myslím, že klidně mohla být o trošku větší, ale na druhou stranu bude většina souhlasit, že je dostačující. Telefon nemá problém vydržet dva dny s normálním zacházením, stejně tak ale není zas tak náročné telefon vybít během jednoho dne. Záleží samozřejmě na uživatelích, jak s ním budou pracovat a jak moc ho „ždímat“, ale v globálu bych výdrž hodnotil jako průměrnou.
Pomoci s výdrží a k určení optimálního napájecího režimu jistě mnohým pomůže aplikace Správce napájení. Jedná se o velmi přehledného průvodce nastavením a optimalizováním využívání aplikací a samotné baterie. Můžete si zvolit z již představených režimů, nebo si jednoduše nastavit svůj vlastní. Aplikace obsahuje také celkové informace o využívání baterie.
V tomto chytrém telefonu na vás čeká 4,3“ TFT displej, který má rozlišení 540 x 960 pixelů, při přepočtu se pak jedná o hodnotu jemnosti 256 ppi. Musím říct, že displej ZTE Grand X In je krásně jemný. 16 milionů zobrazovacích barev zajišťuje lepší zobrazení a vzhledem k cenovce tohoto telefonu je to naprosto dostačující. Při naklonění telefon pochopitelně trošku ztrácí své pestré barvy, ale pokud se na něj díváte přímo, budete s ním jistě spokojeni. Nikde jsem nenašel informace o nějakém sklíčku, které by chránilo před škrábanci, na druhou stranu jsem za dobu testování na telefonu na žádné škrábance nenarazil, jen tedy na otisky prstů.
Najdeme zde také notifikační diodu, kterou jsem zmiňoval již dříve. Svítí nám, pokud máme v telefonu zmeškanou událost, bliká nám, jakmile telefon rozsvítíme. Pokud je telefon na nabíječce, svítí takovou oranžovou až červenou barvou.
Jednu poznámku bych ještě měl k samotné citlivosti displeje, kde jsem nebyl příliš spokojen. Přišlo mi, že jsou zde jisté rezervy. Při psaní SMS mi písmena občas přeskakovala a při projíždění internetu jsem naopak často kliknul na jinou ikonu, než jsem chtěl. Dá se na tyto věci zvyknout, ale jakmile jsem používal mobil jiný, ihned jsem ten rozdíl pocítil. O tomto problému se již ví a už byly i vydány nějaké aktualizace, stále se však tento problém nepodařilo odstranit, tak snad v budoucnu.
Prostředí smartphonu ZTE Grand X In tvoří většině dobře známý, ale možná už trošku zastaralý, Android 4.0 Ice Cream Sandwich. Máme ho zde zastoupený v téměř jeho čisté podobě. Každý, kdo už s ním někdy pracoval, si na něj velmi rychle zvykne a nenarazí zde na žádné komplikace.
Některé prvky mě však mile překvapily. Už úvodní pohotovostní obrazovka naskýtá možnost nejen odemknutí telefonu přidržením prstu na odemykací ikonce, ale slidem z ní do jakéhokoliv směru se nám zobrazí podnabídka 5 ikonek, kde každá z nich zastupuje specifickou aplikaci. Jedná se o volání, zprávy, fotoaparát, email, kalendář a zvuk. Pokud na některou z těchto ikonek klikneme, můžeme se do této aplikace skokem dostat. Nemusíte tak nejdříve odemykat telefon a kliknout na ně až následně. Komu nevyhovují tito zástupci, v aplikaci Mi-EasyAccess si je nastaví podle libosti.
Pokud již tedy ZTE Grand X In odemknete, zobrazí se nám klasická plocha dobře známá pro Androidy. Horní lišta pro hledání na Google je připnutá natvrdo a nedá se s ní manipulovat. Jinak máte na výběr z 5 pracovních ploch, na které si můžete naházet jak ikony, tak widgety a jiné zástupce. Tyto plochy jsou však neprůchozí, takže se z poslední nepřepnete hned na první, ale musíte se vracet přes všechny předešlé. Samotný pohyb mezi těmito plochami je rychlý a plynulý.
V dolní části displeje máte připnuté 4 ikonky, které jsou vám k dispozici po celou dobu při přepínání mezi plochami. Přednastavené jsou zde ikony pro volání, kontakty, zprávy a internetový prohlížeč. Samozřejmě není problém si je velmi jednoduše vyměnit za jiné podržením prstu na některé z nich. Mezi těmito ikonkami je pak vprostřed kolečko, které vás po kliknutí zavede do hlavního menu. Než se dostanu k němu, ještě zmíním 4 senzorová tlačítka, která jsou umístěna pod displejem. Jedná se opět o klasická „androidí“ tlačítka, tedy možnosti, domů, zpět a lupa. Tyto tlačítka nikdy nemizí, jsou zde nastálo, ale někdy chvilku trvá, než se vám rozsvítí, než čidlo rozezná, jeká je úroveň okolního světla.
Poslední věcí, na kterou nesmím zapomenout, je horní výsuvná lišta, která je také většině z vás známá. Spustíme ji slidem prstu z vršku displeje. Snadno se z ní přesunete do nastavení, stejně tak zapnete, popřípadě vypnete některé funkce, jako je například Bluetooth, Wi-Fi, automatické otočení, nastavení jasu a další. Slouží to tedy pro usnadnění práce. V této liště se vám také zobrazují zmeškané události, všechna oznámení pak křížkem rychle vymažete.
Nyní už vám představím hlavní menu, ve kterém opět nenarazíte na žádnou nesrovnalost, kterou by uživatelé Androidu neznali. Bohužel, ikony nejdou uzpůsobit a seřadit podle toho, jak chcete vy. I tak ale musím hodnotit celkovou vyladěnost prostředí jako dobrou. Pohyb je krásně plynulý a rychlý, menší čekání pak nastává až u spouštění aplikací, kde se mi prodleva někdy zdá přeci jen větší, není to však nic hrozného.
Do telefonního seznamu se dostanete z hlavního menu, nebo pomocí ikonky na pracovní ploše. Seznam je přehledný, nechybí zde možnost dávat kontakty do skupin, vytvářet nové, nebo si některé označit za oblíbené. Provázanost s Google účtem je pochopitelně k dispozici. Při hledání kontaktu telefon reaguje okamžitě, a to jak při napsání písmena, tak číslice. Ihned vám tedy zobrazuje možné výsledky.
Samotné telefonování mi nějaký problém také nedělalo. Rozumět jde vcelku dobře, hlasitost je také dostačující, ale kdyby byla o trošku vyšší, určitě bych se nezlobil. Vzadu jsou otvory v krytu, jak kdyby zde byly dva reproduktory, ale zdání klame. Je zde pouze jeden. Ten hraje docela dobře, ale při velkých výškách už jde slyšet šum.
SMS zprávy jsou oddělené chatovacími bublinami. Při psaní SMS máte přehled o počtu znaků a SMS. Psát můžete pomocí klasické klávesnice Android, hlasovým zadáváním, popřípadě TouchPal. Při psaní na šířku jde psaní poměrně dobře, při psaní na výšku už jsem pak často minul písmenko. Určitě to bylo kvůli mým gramlavým rukám, ale myslím, že částečně je na vině také citlivost displeje, o které jsem již ostatně hovořil.
K poslechu hudby slouží vestavěný přehrávač s názvem Hudba. V této aplikaci máte okénka rozdělena na interprety, alba, skladby, seznamy stop a oblíbené. Přehrávač je jednoduchý a, jak jsem již naznačil, zadní reproduktor hraje poměrně slušně. V balení dostanete i přibalená sluchátka, která jsou k poslechu určitě využitelná, a díky tomu se tak z vašeho smartphonu může stát hudebník, kterého budete mít neustále k dispozici.
Pro videa je určena příznačná aplikace Video Player. Opět nabízí jednoduchou manipulaci a přehlednost, v liště přepínáte mezi možnostmi vše, nedávné a fotoaparát. Jinak přehrávat můžete videa až do rozlišení 1080p, tedy Full HD. Podporuje 3gp a .mp4, ale i formáty .avi. Pracovat s titulky však neumí. Tato aplikace nenabízí žádné hlubší možnosti nastavení, takže slouží opravdu pouze pro přehrávání.
GPS zastupuje klasická aplikace s názvem Navigace. Komu nevyhovuje tato možnost, využít může také Google Maps. Jinak zde máte několik doplňkových aplikací typu Latitude nebo Místa. Jedná se o poměrně standardní výbavu, načítání satelitů je rychlé a vše funguje spolehlivě.
V ZTE Grand X In jsme se dočkali 8 Mpx fotoaparátu. Na první pohled se jedná o slušnou hodnotu, ale výsledné snímky nejsou tak kvalitní, jak by teorie mohla naznačovat. Fotky jsou docela nevýrazné a barevně ztrácí. Při horších světelných podmínkách pak barvy začínají ještě více šedivět. V úplně tmě už je něco normálního vyfotit téměř nemožné. „Vyždímat“ se z něj tedy dalo mnohem více. I samotné nastavení fotoaparátu je velmi strohé a jednoduché. Je zde tedy možnost sekvenčního režimu, za což chválím, ale jinak tu máte akorát scénický režim, popřípadě hodnotu expozice. Snímky tak postrádají ostrost a jejich celková kvalita je neuspokojivá. Chybí i manuální spoušť. Naproti tomu má autofocus a blesk, to však nic nemění na tom, že je to poměrně zklamání.
U videa je kvalita podobná. Určitě mě příjemně překvapilo natáčení videa ve Full HD (rozlišení 1920 x 1080 px), ale i zde máte mizivé možnosti nastavení. Akorát si můžete pohrát s nastavením bílé, popřípadě intervalem časosběru. Video se zaznamenává do formátu 3gp a výsledná kvalita je zhruba na úrovni fotek. Jistě je využitelné, ale mohlo to být přeci jen o mnoho lepší.
Pro kalendář máme přímo aplikaci, která je docela obyčejná, události se zobrazují v měsíčním, týdenním i denním náhledu, popřípadě jako agenda. V kalendáři se také zobrazují státní svátky a jiné významné události a není problém používat také kalendář z Google.
K prohlížení internetu máte na výběr dvě možnosti. Jednak je to klasický androidí prohlížeč, pro neuspokojivé je nainstalován také Google Chrome. Tak či tak, pracují velmi spolehlivě a stránky se nám krásně vykreslují. Vše je poměrně rychlé a s telefonem jsem v tomto ohledu neměl žádný problém. Pro sledování videí slouží přímo přednastavená aplikace YouTube.
Sociální sítě jsou zastoupeny aplikacemi pro Facebook, Twitter a Google+. Využít se určitě dají také aplikace Pokec a Talk. Osobně jsem raději místo FB klienta používal Facebook prostřednictvím Google Chrome. Přišel mi přehlednější. Kdo nechce využít ani jednu možnost, může si během chvíle stáhnout Messengera a používat jeho.
Dostáváme se k emailu, který zastupují dvě aplikace. Ty už jsou některým z vás jistě dobře známé z jiných smartphonů. Jedná se o velmi klasické klienty Email a Gmail. Práce v nich je jednoduchá a příchod emailu se vám zaznamenává také do vysouvací lišty a je doprovázen blikající (svíticí) diodou. Samotná práce v těchto aplikacích je taktéž jednoduchá a více méně je vše při starém.
Datové přenosy zajišťují technologie EDGE, 3G s HSDPA s rychlostí 21 Mb/s, HSUPA s 5,76 Mb/s. Samozřejmostí je již Wi-Fi a pro propojení k PC využijete datový/nabíjecí kabel, popřípadě si můžete také zapnout Bluetooth 3.0. Zmínit bych mohl ještě aplikaci Full Share, která slouží pro sdílení multimédií s ostatními zařízeními.
Z bonusových aplikací bych neměl zapomenout na integrovanou kalkulačku, ta však zvládne jen základní výpočty. Buzení se nastavuje přímo v aplikaci k tomu určené, dále tu pak máte správce úloh a souborů, službu aktualizace, záznam zvuku a také X-Office pro otvírání a práci s dokumenty.
Na ZTE Grand X In, coby kompaktní smartphone s procesorem Intel, jsem se moc těšil. Už při představování a prvních dojmech se mi líbilo zpracování a jemnost displeje. Při testování jsem však našel nějaké nedostatky. Prvním z nich je určitě zadní kryt. Což o to, jeho design a zpracování je dobré, ale odejmout ho, tomu říkám boj. Další problém nastal při kontaktu s displejem. Že ho nechrání žádné odolné sklíčko, by se přežít dalo, nicméně jeho citlivost není úplně ideální. Poznáte to hlavně při psaní SMS nebo projíždění internetu. Uvidíme, zda to výrobce v některé ze svých aktualizací napraví. V neposlední řadě tu máme již trošku zastaralý systém Android ve verzi 4.0 Ice Cream Sandwich a také docela slabý fotoaparát.
Na druhou stranu určitě potěší jemnost a barevná pestrost displeje, 1 GB RAM a nezklame jistě zvuk a spokojeni byste mohli být i s celkovou výdrží. Vzhledem k jeho cenovce kolem 6 000 Kč nemůžeme čekat žádné zázraky, a to se také stalo. Jedná se celkově o vyvážený telefon, který střídá povedenější věci s těmi méně povedenými. I tak ale věřím a myslím, že většina majitelů, kteří se pro tento přístroj rozhodne, bude spokojena. Jednojádrový procesor od Intelu se snaží seč může a v některých ohledech se jistě dokáže vyrovnat na první pohled výkonnějším dvoujádrovým smartphonům.
Konkurence se mi naskýtá v nedávno testovaném Alcatelu OT 997. Ten je na tom lépe s výkonem, má podporu dual SIM, ale prostředí u něj mi přijde sekané, ač rychlé. Grand X In je možná pomalejší, ale pohyb je plynulejší a celkově na mě působil lepším dojmem. Navíc se mi líbí více i designově.
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
kompaktnost | (ne)odjímatelný zadní kryt |
jemnost displeje | citlivost displeje |
procesor Intel | slabší fotoaparát |
čistý Android 4.0 ICS | |
slušný zvuk a baterie |