Recenze ZTE Blade S6: Dovézt, nebo nedovézt?
To už se dá v Číně pořídit iPhone jen za 6 tisíc? Zdání v tomto případě klame. Nové ZTE Blade S6 je android střední třídy s několika zajímavými přednostmi, ale také překvapivými nedostatky. Vyplatí se tento v našich končinách přeci jen trochu exotický přístroj dovážet z Číny?
Když jsme krátce po startu testu ZTE Blade S6 dali na Facebook jeho fotografii s výzvou k tipovačce, čtenáři Mobilizujeme.cz se ukázali jako majitelé skvělých dedukčních schopností. Bílý oblázek, na jehož zádech se skví vtipný nápis „Designed in California“, řada z vás považovala za telefon značky Meizu. Není divu: návrhy modelů této společnosti nejspíš také vznikají v Kalifornii, a to pravděpodobně přímo pod tužkami designérů Apple.
Hledat značku ZTE na telefonu, který jako by iPhonu 6 z oka vypadl, napadlo jen několik čtenářů. Na podobná překvapení bychom si však měli začít zvykat. Čínské společnosti jsou v kopírování vzhledu přístrojů z Cupertina čím dál drzejší. Jestliže jsem nedávno v testu Lenova S90 obvinil jeho tvůrce z kopírování, pod dojmem testu ZTE Blade S6 bych se jim chtěl omluvit a ex post poslat cenu za nápaditý design. V ZTE totiž vytěžili design iPhonu skoro dokonale. Jen místo iOS na majitele samozřejmě čeká Android s grafickou nadstavbou. Že něco podobného má šanci uspět jen na čínském trhu? Nenechte se splést. Prostředí MiFavour vypadá pekelně dobře, běhá jako z praku a za tím vším se skrývá poslední verze systému 5.0 Lollipop. A to je pro zavedené značky pořádná výzva.
ZTE Blade S6: specifikace
Konstrukce | plastové tělo, 144 x 71 x 7,7 mm, 134 g |
---|---|
Displej | 5“, IPS LCD, 1280 x 720 px, jemnost 294 ppi |
Operační systém | Android 5.0 Lollipop + nadstavba MiFavor 3.0 |
Procesor | 8 jádrový, 1,0 až 1,7 GHz, Snapdragon 615 |
Paměť | 2 GB RAM, úložiště 16 GB + microSD karty |
Fotoaparát | 13 Mpx, blesk, autofocus, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 2 400 mAh |
Cena a dostupnost | 6 000 Kč, únor 2015 |
Design a zpracování: Vpředu huj, vzadu fuj
Řadu předností ZTE Blade S6 bohužel hned na začátku přebije lhostejnost, s jakou inženýři ZTE zkonstruovali tělo přístroje. Čínský „iPhone“ totiž naživo vypadá, jako byste jej vytvořili ze dvou rozdílných telefonů.
Vpředu nalezneme exkluzivně vyhlížející sklíčko se zakulacenými okraji a vzornou oleofobní vrstvou, jaká je jindy k vidění jen u telefonů s cenovkou od deseti tisíc výš. Doplňuje jej senzorové kruhové tlačítko Home. To svým výrazným pulzováním oznamujícím zmeškané události nebo nabíjení dovede vzbudit ze spánku i mrtvého. Nemůžeme mu však upřít, že v kombinaci s bílou barvou zbytku přístroje působí luxusním dojmem.
To platí i o dvou modrých bodech, které se vedle tlačítka domovské obrazovky objeví, jakmile se příslušného místa dotknete – představují zbylé dvě kontextové volby systému Android. A protože naoko skutečně vypadají jen jako modré tečky, jejich funkce můžete v systému zvolit sami. Jen škoda, že na jedno z nich nelze nastavit zobrazení seznamu naposledy spuštěných aplikací. Stejně jako v ostatních čínských firmách, i v ZTE se rozhodli na jeho místo umístit vyvolání kontextového menu. A to i přes to, že tato volba v Lollipopu funguje už jen naříklad v prohlížeči Chrome a jiné aplikace ji ignorují.
Těmito devizami ovšem výlet do vyšší kategorie končí. Záda telefonu totiž tvoří vysloveně ošklivý a laciný plast. Nejde o žádný probarvený polykarbonát, jaký by si zbytek telefonu určitě zasloužil. Je to jen stříbrně nalakovaná umělá hmota, která nejvíc připomíná maketu mobilního telefonu z pouti. To s sebou také nese patřičný zvukový doprovod: Blade S6 po uchopení do ruky vrže přesně jako už zmiňovaná hračka za pár stovek. Z nejnižší cenové třídy pak jako by přišlo také dílenské zpracování. Šuplíčky na dvě nanoSIM karty a jednu microSD cítíte už pouhým přejetím po boku přístroje: o přesném lícování nemůže být ani řeč. Ostré hrany vstupů na jack a microUSB nabíječku pak prozradí, že se jedná o ten nejlevnější plastový výlisek.
Displej, prostředí, baterie: Vyšší střední
V kategorii kolem 6 tisíc asi nikoho nepřekvapí použití displeje s HD rozlišením. To se sice v současné době stává na pětipalcovém displeji tak trochu pravěkou záležitostí – i přesto však nabízí dostatečnou jemnost zobrazení 294 ppi – tedy „skoro retina“. Spíše než s rozlišením budou mít majitelé S6 Blade problémy s čitelností na přímém slunci a možná i s méně sytými barvami. Není to však horší než u jiných IPS displejů v této kategorii.
Daleko víc než technické parametry displeje zaujme grafické zpracování prostředí MiFavor, které se pne nad Androidem Lollipop. Má sice také některé mouchy typické pro čínské telefony: za všechny jmenujme řazení instalovaných aplikací po iphonovsku přímo na pracovní plochy – menu se seznamem všech aplikací schází. Na druhou stranu ale nabízí velmi příjemný grafický zážitek, který naopak jako by do všeobecného nevkusu čínské mobilní produkce přicházel z úplně jiného světa. Ikonky ctí plochý design a jsou vyvedené velmi nekomplikovaně a přitom vkusně. Originální jsou také některé animované přechody. Osobně se mi také líbila možnost rozostřit obrázek na pozadí telefonu a vytvořit v prostředí operačního systému doslova snovou atmosféru.
Grafickým zpracováním jsem se možná nechal trochu unést. Něco tak graficky povedného se ovšem v čínských telefonech opravdu často nevidí. Stejně jako některé další zajímavé funkce ZTE Blade S6. V Číně například zapracovali na bezdotykovém ovládání telefonu. Ztišit hlasitost otočením nebo zvednout hovor přiložením telefonu k uchu jako u Samsungu, to je stará vesta (byť to samozřejmě zvládá ZTE také). U Blade S6 si ovšem můžete třeba také posvítit zadní diodkou po zatřesení telefonem, ztišit notifikace mávnutím ruky nad displejem, anebo spustit hudební přehrávač nakreslením „véčka“ ve vzduchu. Bohužel, ne vždy se příslušnou funkci tímto způsobem opravdu spustit podaří. U spuštění baterky jsem spočítal svou úspěšnost na padesát procent, přehrávač se mi nepovedlo spustit ani jednou.
V útrobách ZTE bije moderní 64 bitové srdce z dílny Qualcommu – Snapdragon 615, kterému sekundují 2 GB operační paměti. Z nich si systém ukusuje příjemných 700 MB, a tak je práce s prostředím vždy plynulá a ani hraní složitějšch her nedělá Blade S6 zvláštní potíže. O odladěnosti celého systému svědčí i to, že se telefonu zcela vyhýbá problém, který často frustruje uživatele poddimezovaných přístrojů, a to obnovování plochy po návratu z hardwarově náročnější aplikace. ZTE v tomto ohledu dokonce na plné čáře překonává i Samsung Galaxy S6. Během testování jsem musel na vykreslení plochy čekat pouze dvakrát.
Ani v hardwarové oblasti však nebudu pouze chválit. ZTE dostalo do vínku neduh, který je bohužel u čínských telefonů víc než obvyklý: vnitřní paměť Blade S6 se dělí na takzvanou interní SD kartu a samotnou vnitřní paměť, tedy prostor zejména pro aplikace. A právě zde je zakopaný pes – uživateli jsou pro tyto účely k dispozici z 16 GB kapacity vnitřní paměti jen necelé 4 GB. Pokud se nerozhodnete k přesouvání aplikací na paměťovou kartu, do čehož se každý pouštět nechce, budete muset časem instalaci každého programu dvakrát zvážit.
Také ke kapacitě baterie by leckdo mohl mít výhrady. Hodnota 2 400 mAh je dnes průměr a podle toho vypadá také výdrž telefonu. Zpravidla se nedostanete nad jeden den, při opravdu intenzivním využívání se ZTE vypne už kolem osmé večerní – do restaurace proto vždy pro jistotu přibalte do tašky i nabíječku. Příliš nepomůže ani úsporný režim. ZTE se rozhodlo rezignovat na své vlastní řešení a využívá tak jen do systému vestavěného spořiče, který dokáže omezit takt procesoru, vypne vibrace a zakáže aktualizace aplikací na pozadí.
Fotoaparát a multimédia: Japonsko ve službách Číny
ZTE vybavilo Blade S6 fotografickým modulem společnosti Sony o rozlišení 13 Mpx a dobře udělalo. I fotografie z přístroje méně renomovaného čínského výrobce snesou srovnání s ostatními modely střední třídy. Najdou se samozřejmě i drobné nedokonalosti – kupříkladu zaostření rychle se pohybujících předmětů (viz fotku běžícího psa) nepatří mezi ty nejdokonalejší. Čas od času se objevují také neostrosti v krajích obrázků. Nejedná se ovšem o žádnou tragédii, podobné neduhy trápí v dané kategorii skoro všechny přístroje. Coby výrazný plus je potřeba vnímat především rychle reagující závěrku a věrné podání barev. Fotografie statických objektů s dostatkem světla pak v pohodě snesou srovnání i s dražší konkurencí.
Té se Blade S6 přibližuje i plně manuálním režimem, který ovšem musí majitel ZTE chvilku hledat: skrývá se pod neoznačeným červeným kroužkem na okraji displeje, který připomíná spíš symbol pro spuštění záznamu videa. Fajnšmekři podobný režim určitě ocení, běžný uživatel už méně. Jeho zapnutím totiž přijde o možnost použít barevné filtry nebo třeba HDR.
Snímky pořízené s telefonem
Také další multimediální výbava nevybočuje z průměru třídy. Hudebnímu přehrávači bohužel schází ekvalizér, který má v Blade S6 suplovat „Hi-Fi režim“. Rozdíl ve výsledném zvuku je ovšem tak nepatrný, že si vůbec nejsem jistý tím, že vůbec existuje. Subjektivně zapnutí volby Hi-Fi mírně zkutní basy, ale ruku do ohně bych za to raději nedával. Naštěstí u většiny skladeb žádnou korekci potřebovat nebudete. Zvuk, který se z audiovýstupu dostává do uší posluchače, je příjemně vyvážený s mírně silnějšími basy, což plně vyhovuje dnešním trendům. To vše však platí výhradně pro reprodukci ze sluchátek. Reproduktor telefonu bohužel patří mezi to nejhorší, co se na trhu dá sehnat. Jeho zvuk je nepříjemně plastový a zahuhňaný, snahu o reprodukci basů pak čínští inženýři vzdali úplně. Reproduktor se navíc při běžném úchopu nachází přímo pod rukou, což jeho vlastnostem rozhodně nepřidává.
Vestavěný videopřehrávač patří mezi o poznání kvalitnější softwarové kousky. Překvapí slušnou podporou formátů a bez jakýchkoli problémů si poradí i s přehráváním Full HD videa v kontejneru MKV. Velkou výhodou je pak možnost spuštění videa v režimu plovoucího okna – během sledování filmu můžete telefon používat k jiným činnostem. Vytknout se přehrávači Blade S6 dá snad jen absence podpory titulků.
Závěr a konkurence
ZTE Blade S6 výrazně překonalo má očekávání. Dvousimkových telefonů s podporou LTE (s výjimkou frekvence 2100 MHz) navíc stále ještě není dost. Když k tomu všemu přidáme atraktivní a odladěné prostředí založené na nejnovějším Androidu, vychází ZTE Blade S6 z našeho testu jako velmi zajímavá alternativa k modelům střední třídy, které aktuálně najdeme na našem trhu. Teď ale přichází zádrhel: nutnost dovozu s sebou nese také nutnost osvěžit si anglická slovíčka. Náš přístroj totiž neobsahoval českou lokalizaci.
A právě komplikace spojené z dovozem a počešťováním jsou hlavním argumentem, proč dát před ZTE přednost něčemu, co se dá sehnat v českých obchodech. Proti telefonům jako už zmiňované Lenovo S90 má ZTE výhodu snad jen v novém operačním systému. Pokud vydržíte do konce měsíce počkat na Huawei P8 Lite, dostanete k Lollipopu návdavkem ještě kovovou konstrukci. Proti takovým konkurentům se ZTE nemůže postavit jinak, než příjemnou cenovkou, a na tu v současnosti ještě čeká.
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |