Recenze Xiaomi MiPad: Populární iPad převlečený do Androidu
Ještě před několika lety jsme netrpělivě čekali na první iPad od amerického Applu. Letos se situace opakovala, jenže v hlavní roli byl tentokrát tablet MiPad od čínského Applu – jak se právem přezdívá firmě Xiaomi. Nečekejte nejvyšší možnou cenu ani operační systém iOS. Xiaomi MiPad stojí méně, běží na Androidu a zbytek se snaží udělat tak, jak jen to úspěšně dělá americký Apple.
MiPad se snaží být přímou konkurencí pro populární menší iPad od Applu, respektive jeho nejnovější 2. generaci. Má stejný Retina displej o stejné velikosti 7,9″ a stejném rozlišení 2048 x 1536 px. Místo výkonného procesoru Apple A7 použil čínský výrobce nejnovější výkonný čipset Nvidia Tegra K1 a prostředí vyladil a obohatil tak trochu po vzoru Applu. Jenže když dělají dva totéž, není to totéž…
Xiaomi chce být levnější. Koneckonců, pokud chce kterýkoliv jiný výrobce proti iPadu uspět, není zřejmě jiné cesty. Původně měl MiPad vycházet dokonce na poloviční cenu oproti stejné konfiguraci iPadu mini 2. Jenže po navýšení zahraniční ceny o dovezení, počeštění a vytvoření nějaké marže se cenový rozdíl smrskl jen na zhruba 1 tisíc korun. Bude to stačit? Nebo si Xiaomi MiPad koupí spíše jen majitelé Xiaomi smartphonu kvůli celému ekosystému, jako v případě propojeného ekosystému Applu?
Základní parametry: Xiaomi MiPad
Rozměry | 202 x 135 x 8,5 mm |
---|---|
Hmotnost | 360 g |
Displej | IPS LCD, úhlopříčka 7,9“, rozlišení 2048 x 1536 px (326 ppi) |
Procesor a grafika | procesor 4+1-jádrový 2,2 GHz Nvidia Tegra K1 (Cortex-A15), grafika 192-jádrová ULP GeForce Kepler |
Paměť | 2 GB RAM, paměť 16/64 GB + microSD až 128 GB |
Operační systém | Android 4.4.2 + nadstavba MIUI |
Fotoaparát | 8 Mpx, bez blesku, natáčení Full HD videa, 5 Mpx přední kamerka |
Baterie | 6 700 mAh |
Obsah balení | microUSB nabíječka |
Cena a dostupnost | 8 300 Kč, červenec 2014 |
Design a zpracování: Plast, který ale drží
MiPad je vyroben z plastu a nese se tak spíše ještě ve znamení loňské vlajkové lodi Mi3. Konkurenční iPad mini 2 tak díky kovovému tělu rozhodně působí luxusnějším dojmem. A MiPad je také poměrně těžký, hmotnost 360 gramů mohl výrobce o několik desítek gramů stlačit. Xiaomi ale teprve na poli tabletů začíná a řekl bych, že druhá generace už bude lehčí i tenčí. Snad si tedy v praxi zvyknete už na letošní generaci.
Zpracování se výrobci povedlo. Tělo tabletu působí pevně a plast nikde nevrže. Snad jen náchylnější lesklý zadní kryt by zasloužil třeba pogumovanou povrchovou úpravu – působil by tak v rukou lépe a záda by se tolik nepoškrábala. U testované bílé verze (která je v současné době v prodeji jako jediná, další barvy se mají objevit později) jsou pod určitým úhlem vidět menší i větší škrábance, jak máte tablet položený na stole a občas s ním, třeba že jen lehce, posunete.
Xiaomi také stále vsází na senzorová ovládací tlačítka pod displejem, nejsou tedy stále součástí dotykového displeje. Je to dobře nebo špatně? Osobně mi řešení u MiPadu nevadí (i když v režimu na šířku displeje máte vlastně tlačítka najednou na pravé straně), stejně tak by mi nevadilo řešení opačné. Je to podle mě jen o zvyku. Co se mi líbí, je umístění vypínacího tlačítka na pravý bok a také přítomnost notifikační barevné LED diody v místě nad displejem.
Podstatné je také zmínit, že na levé straně máme slot na až 128 GB microSD kartu, naopak slot na SIM kartu (která by umožnila mobilní připojení k internetu) zcela chybí. Stejně tak chybí i GPS. Výrobce holt počítá, že připojení na internet na cestách si obstaráte přes mobil a k navigaci jej použijete taktéž. Někomu to jistě bude vadit.
Displej, prostředí, baterie: Zlepšení bude na cestě
U prvního tabletu od Xiaomi snad nejvíce (kromě jiného) poutá právě displej. Na 7,9″ úhlopříčce je k dispozici vysoké rozlišení 2048 x 1536 px, což znamená jemnost 326 ppi. Vyrovnává tedy konkurenční iPad mini 2. A kvality displeje jsou nejen parametrové, ale také při používání v praxi. Displej u MiPadu má výborné pestré a kontrastní barvy. Pokulhává jen s čitelností na přímém venkovním světle.
Pokud už máte některý z telefonů od Xiaomi, budete se v prostředí tabletu Xiaomi MiPad cítit jako doma. Výrobce použil nadstavbu MIUI verze 5 nad operační systém Android 4.4.2 KitKat, která působí stejně, jako na kterémkoliv smartphonu Xiaomi. Barevnější ikonky, samotné plochy s aplikacemi a widgety bez nabídky menu. To vše už známe.
Jenže, zřejmě vlivem prvenství na poli použitého výkonného procesoru Nvidia Tegra K1 zatím nedokázal výrobce tablet dostatečně odladit. Počítejte, že vám tak budou často padat aplikace (nejčastěji mi padala aplikace Nastavení) a při některých animacích bude docházet k zásekům (nejčastěji při stažení notifikační lišty – která jako by o kus přeskočí). Při takovém skrolování v internetovém prohlížeči také není posun plynulý. Přitom Xiaomi je tak známo svojí precizností při odladění své nadstavby.
Zakopaný pes je podle mě ve výkonném procesoru Nvidia Tegra K1, se kterým holt u Xiaomi (a ani jinde) nemají moc zkušenost. Takže odladění bude trvat. Navíc výrobce údajně plánuje na 16. srpna představení zcela nové verze nadstavby MIUI 6, což by jistě také mnohé vysvětlovalo. Bude tedy dobré si počkat, jak tablet ovlivní velká nová aktualizace. V současné době je systém díky občasným zásekům a hlavně pádům aplikací na hraně použitelnosti.
Stejně tak visí ve vzduchu otázka kolem aplikací. Xiaomi sice u svého prvního tabletu dokázalo některé předinstalované aplikace přepracovat do přirozenějšího tabletového podání, jenže Android jako takový je v tomto směru stále poměrně pozadu (oproti kvalitě a tabletové optimalizaci aplikací pro konkurenční iPad). Navíc díky procesoru od Nvidie jsou některé ze známých aplikací na MiPadu zatím nekompatibilní.
Výborná je ale naopak po vzoru Applu rozsáhlá provázanost s ekosystémem Xiaomi. Pokud začnete používat MiCloud, můžete jednoduše v rámci smartphonu a tabletu od Xiaomi synchronizovat takový obsah, jako jsou kontakty, fotografie, poznámky či záložky prohlížeče. Škoda jen, že se mi snad zatím ze žádného Xiaomi produktu nepodařilo MiCloud registrovat přes email, ale musel jsem používat rovnou telefonní číslo. Stejně tak se mi po editaci zdvojily některé poznámky v cloudu. Xiaomi tedy musí ještě na těchto nepřesnostech zapracovat.
Výdrž jsem od 6700 mAh baterie čekal lepší. Většinou jsem totiž musel MiPad nabíjet každý den, i když jsem jej příliš nepoužíval. Při větším zatížení jsem zpozoroval, že mizí asi 3 % baterie za 10 minut. Tím mi vychází, že za 5-6 hodin bych tímto tempem vybil plně nabití tablet. Xiaomi by tedy ještě mělo zapracovat na optimalizaci výkonného 4+1-jádrového 2,2 GHz procesoru od Nvidie s neuvěřitelnou 192-jádrovou grafikou. V nastavení si sice můžete přepnout tablet do výkonnějšího či naopak úspornějšího režimu, ale pak je tablet ještě línější (i když na úkor lepší výdrže), nebo naopak svižnější (ale na úkor horší výdrže). Takže snad doporučit režimy podle potřeby neustále přepínat.
Fotoaparát a multimédia: Obstojné výsledky
Ať už chcete nebo ne, tablety nejsou tím, čím byste měli primárně fotit. Většinou totiž majitelé tabletů mají po ruce svůj smartphone, který dokáže předvádět výrazně lepší výsledky. Jenže kdykoliv může nastat situace, kdy budete chtít i s tabletem něco pěkného pořídit, třeba že ne přímo do rodinného fotoalba, ale jen tak pro radost nebo i pro pracovní účely.
Xiaomi MiPad fotí s 8 Mpx fotoaparátem na tabletové poměry velmi dobře. Snímky jsou za dobrého osvětlení ostré, s dobrým podáním barev a s nízkou úrovní šumu. Pokud fotíte za horšího počasí, nebo snad při stmívání, bez blesku se neobejdete – a ten v tomto případě klasicky jako u většiny tabletů zcela schází. Podívejte se na pár našich zkušebních snímků.
Snímky pořízené s tabletem Xiaomi MiPad
Závěr a zhodnocení, konkurence
Ačkoliv se Xiaomi přezdívané čínským Applem snaží zuby nehty, zatím na svůj americký vzor na poli tabletů zdaleka nemá. Má sice stejně kvalitní jemný displej, kvalitní zpracování, výkonný procesor a hlavně ekosystém fungující kolem tabletu a smartphonů ze své stáje, jenže v praxi doplácí na trestuhodně (a nutno dodat, že v případě Xiaomi také překvapivě) špatně odladěné prostředí a minimum rozdílů oproti dražšímu a lepšímu iPadu mini 2 s Retinou.
Výrobce se to snaží opět uhrát na nižší cenu, jenže ta na našem trhu tak příznivá není, respektive rozdíl zhruba 1 000 korun oproti lepšímu iPadu mini 2 nestojí za řeč. Tedy pokud nejste spokojeným majitelem Xiaomi smartphonu či obecně příznivcem Androidu. Xiaomi MiPad tedy lze doporučit jen úzkému okruhu uživatelů. Alespoň do doby, než jej výrobce dokáže patřičně odladit, aby nepadaly aplikace a systém byl celkově plynulejší. Možná se to podaří s příchodem nové verze MIUI 6 během srpna, možná se to podaří až u druhé generace tabletu. Uvidíme.
Pokud byste se rozmýšleli o podobném menším tabletu, je možností ještě cenově atraktivní zlevněný LG G Pad 8.3, u kterého ušetříte další tisícovku a dostanete odladěnější tablet, leč méně výkonný a s ne tak jemným displejem. Ale který po celkové stránce běžnému uživateli poslouží lépe. Jste běžný uživatel nebo uživatel, kterého láká více a třeba právě užitečný ekosystém kolem Xiaomi?
Co se nám líbí? | Co se nám nelíbí? |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() | ![]() |
![]() |
Autor článku

Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.
Technologie mě fascinují natolik, že jsem založil weby Mobilizujeme.cz, Elektrickevozy.cz a Inteligentnisvet.cz. Rád píši o všem, co má přínos pro čtenáře. Již od roku 2007, skrze více než 8 000 článků. Používám produkty od Applu a Tesly.